PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία προβλήματος με FORTHnet.

staaronis3
24-06-08, 16:32
Γειά σας, ονομάζομε Σταμάτης Α....... έχω να σας καταγκείλω κάτι.
1-6-2007 και η FORTHnet έκανε το πακέτο της πρώτης Ιουνίου.Επειδή σύμφερε (60 ευρό/6μήνες 1mbps και για όπου υπήρχε κάλυψη 10mbps (γιατί τότε δεν είχαν τα 24 ακόμα)). Το αγόρασα απο το eshop.gr, και αφού έκανα τα χαρτιά και το έστειλα περίμενα να ενεργοποιηθεί. Πέρασε ένας μήνας, περασαν δύο μήνες, πέρασαν τρεις μήνες, λέω τι στο καλό δε μπορεί να μην έχει ενεργοποιηθεί. Πάω στη FORTHnet για πληρωμή του λογαριασμού (απο την περίοδο των διπλασιασμών του ΟΤΕ είχα 2mbps απο τη FORTHnet) στο γραφείο στο Ηράκλειο (τότε βρισκόταν στη Δεδάλου), και ψάχνουν στο pc αλλα δεν υπάρχει απ ότι λένε τέτοια αίτηση eshop.gr (πράγμα το οποίο δεν έγινε). Αφού τους έδειξα την απόδηξη, κάλεσαν στα κεντρικά της αθήνας (μαλλων χωρίς ανταποκριση εκτώς και αν έκαναν πως τηλεφωνούσαν), και ως διαμαγίας έβρισκαν την αίτηση μου και θα ήταν ενεργοποιημένη μέσα σε 2 βδομάδες. Απο τότε έχουν περάσει αρκετοί μήνες όμως, και τίποτα δεν έγινε.
Επειδή τα λευτά τα έδωσε η μητέρα μου και δεν μας περισέβουν πήγε η ίδια στη FORTHnet, της είπαν τα κλασικά, οτι δεν υπάρχει αίτηση, παρα μόνο μία τον αύγουστο, και να πάρουμε στο τηλέφωνο που μας έδειναν. Η μητέρα μου ζήτησε τα στοιχεία απο τις κοπέλες (ήταν οι ίδιες κάθε φορά) για να τους κάνει μύνηση (γιατί τόσο καιρό μας λένε ψέματα) και αμέσως βρήκαν γραμμή με αθήνα, και θα βρισκόταν λύση κλπ κλπ πράγμα το οποίο δεν έγινε, αλλα η μητέρα μου για κάπιους λόγους δεν κατάφερε να πάει.
Εχουν περάσει 5-6 μήνες απο αυτό το τελευτέο, λύση δεν έχει βρεθεί, και θα απετήσω τα χρήματα μου πίσω.

Αυτό θα το στήλω σε ΕΕΤΤ, ΟΤΕ, FORTHnet, eshop.gr, αλλά και σε μεγάλα ελληνικά forum και επίσης αν έχει γήνει η οποιαδήποτε αίτηση (την οποία δεν έχω υπογράψει) μέσω του eshop.gr θα κάνω μήνηση στον οποιοδήποτε αρμόδιο για την πράξη αυτή. Τέλως αν δεν βρεθεί με την FORTHnet μια λύση θα κάνω μύνηση σε όσους μας κοροϊδεψαν (και πρώτα απ όλους στις κοπέλες των γραφείων).
Σας ευχαριστώ,
Σταματης Α......
Σημ. Αυτό τον καιρό είμαι ικανοποιημένος συνδρομητής ΟΤΕ (conn-x) και σας παρακαλώ με καμία κήνηση της FORTHnet να μην επηρεαστεί η γραμμή μου.
Ακόμα σας επισυνάπτω screenshot (λόγο προβλήματος με το σαρωτή μου δεν μπορώ να σας στείλω αντίγραφο της απόδειξης αγοράς) απο τη σελίδα όπου φένοντε οι παραγκελίες που έχω κάνει απο το eshop.gr και φένετε καθαρά ότι έγιναν μόνο για το πακέτο της 1ης Ιουνίου και όχι για οποιοδήποτε άλλο πακέτο της εταιρίας FORTHnet.
Υ.Γ. Επειδή ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω οι κοπέλες που εργάζοντε στη FORTHnet στο Ηράκλειο μας είπαν ότι πρέπει να πάρουμε (εμείς, όχι εκείνες όπως θα ήταν το σωστό αφου πληρόνουμε την ετερία τόσο καιρό) ένα τηλέφωνο στα κεντρικά στην αθήνα, για να στήλουν ένα email στο eshop.gr και απο εκεί να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω.

[Αυτό το έστειλα σήμερα σε ΕΕΤΤ, FORTHnet και eshop.gr, ελπίζω να βρω λύση]

exterr
24-06-08, 17:51
Φίλε μου.
Μην πηγενοέρχεσαι στα γραφεία της forthnet ,δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Σε βεβαιώνω ότι στους ανθρώπους αυτούς δεν ιδρώνει το αυτί τους , έχουν ακούσει χιλιάδες παράπονα σαν το δικό σου. Σε συμβουλεύω να συντάξεις μια επιστολή και να την στείλεις με fax και με μία courier ώστε και στις δύο περιπτώσεις να έχεις αποδεικτικά αποστολής (για να μην έχουν να λένε ότι δεν έλαβαν τίποτα ). Αν έχεις κάποιον γνωστό δικηγόρο κάνε του μια επίσκεψη , μπορεί να χρειαστεί αργότερα. Στείλε αντίγραφο της επιστολής με mail σε όλα τα περιοδικά του χώρου. Πιστεύω ότι θα ληθεί το πρόβλημά σου ,απλά μπορεί να πάρει χρόνο.
Καλό κουράγιο !
ΥΓ Δες και αυτό , ισως πάρεις ιδέες.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=213274

staaronis3
24-06-08, 17:56
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,
έχω γνωστό δικηγόρο αλλα δυστηχώς δεν υπάρχουν λευτά :( Θα Κοιτάξω να βρω ένα post που είχα κάνει παλιά εδώ, για να το διορθόσω και να το στήλω τουλάχιστων με fax. Ευτυχώς υπάρχει και ο συνήγορος του πολίτη.

nmavro73
24-06-08, 18:39
Στείλε μία αίτηση διακοπής διαδικασίας. Ως δια μαγείας θα σε ενεργοποιήσουν

staaronis3
24-06-08, 18:52
Μα δεν θέλω να με ενεργοποιήσουν, τα λευτά μου θέλω!
Αίτηση διακοπής έκανα, έφυγα απο τη FORTHnet και έβαλα conn-x.

hel
25-06-08, 07:16
Τι σου λένε από forthnet?
Δεν σου δίνουν τα χρήματα πίσω;

staaronis3
25-06-08, 12:12
Το βασικότερο που μου λένε είναι οτι δεν υπάρχει αίτηση και οτι υπάρχει μία αορίστου 2mbps μέσω του eshop.gr τον αύγουστο (του 2007) ενεργοποιημένη. Μετα απο υποτίθετε ψάξιμο βρήσκουν κάθε φορά την αίτηση με την οποία θα βρίσκαμε λύση (αρχικά ενεργοποίηση, μετα για τα λευτά) σε 2 βδομάδες.
Τελικά πόσος καιρός πέρασε;;; Έχω χάσει λίγο το νούμερο.
Για να πάρω τα λευτά πρέπει λέει αυτοί να επικοινονήσουν με το eshop και απο εκεί θα πάρω (λένε) τα χρήματα μου πίσω.

hel
25-06-08, 14:22
Το βασικότερο που μου λένε είναι οτι δεν υπάρχει αίτηση και οτι υπάρχει μία αορίστου 2mbps μέσω του eshop.gr τον αύγουστο (του 2007) ενεργοποιημένη. Μετα απο υποτίθετε ψάξιμο βρήσκουν κάθε φορά την αίτηση με την οποία θα βρίσκαμε λύση (αρχικά ενεργοποίηση, μετα για τα λευτά) σε 2 βδομάδες.
Τελικά πόσος καιρός πέρασε;;; Έχω χάσει λίγο το νούμερο.
Για να πάρω τα λευτά πρέπει λέει αυτοί να επικοινονήσουν με το eshop και απο εκεί θα πάρω (λένε) τα χρήματα μου πίσω.

Και αποκλείεις να έκανε καμιά πατάτα το e-shop?
Με καταγγελία σε ΕΕΤΤ θα μάθουμε τι έγινε.

staaronis3
25-06-08, 14:39
Έχω στήλει email και στο eshop αλλα δεν απάντησε κάποιος ακόμα. Έκανα καταγκελία και στην ΕΕΤΤ, αλλα ουτε αυτοί απάντησαν.

eniac
25-06-08, 15:51
Αυτούς τους 3-4 μήνες που περίμενες για ενεργοποίηση, η πορεία της αίτησης σου
στο site είχες τσεκάρει ποια ήταν?

staaronis3
25-06-08, 16:14
Το site απ όσο θυμάμε έλεγε ενεργοποίηση broadband υπηρεσίας ενα άλλο που δεν το θυμάμαι και αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ.

staaronis3
28-06-08, 16:34
Παιδάκια, χθες με πήραν απο τη FORTHnet για να μάθουν περισότερα για το τι έγινε, και μου είπαν να τους στήλω με FAX την απόδειξη αγοράς υπ όψην μιας κυρίας. Το νούμερο είναι της FORTHnet και όχι κάποιας άλλης ετερίας.

NeVerAsK
28-06-08, 17:46
φιλε μου κάποτε είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα. Είχα μια εξάμηνη και στα καπακια επειδή δε με σύμφερε η ανανέωση αγορασα 2ο πακέτο forthnet. Το πράγμα είχε ως εξής. Στελνω την αίτηση πριν περιπου ένα χρονο και παρατηρώ πως η γραμμή μου λειτουργεί αννελιπως ωστόσο δέν είχα internet γιατί δεν είχα uername kai password έτσι λέω θα τους πάρω τηλ να μου πούν τι γινετε.
Την πρώτη φορά μου ειπαν να περιμένω 2-3 μέρες, Περίμενα μια βδομάδα και τους ξαναπαίρνω και μου δίνουν μια demo σύνδεση. Μπαίνω κανονικά μια βδομαδα και μετα ξαναπαίιρνω τηλ κι αυτο πάει κανα μήνα. Φευγω για διακοπές και τον Σεπτεμβρη μιλάω με μια κοπελα στην Αθήνα και μ λέει οτι χαθηκε η αιτηση και να την ξαναστείλω. Με παίρνει την άλλη μέρα τηλ και μ λέει την βρήκαν και έτσι επιτέλους βλέπω μετά απο 2μέρες στο site τους να μ γράφει:
21/09/2007 17:50 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
14/05/2007 15:23 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
11/05/2007 14:15 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
Όλε λέω ενεργοποιηθήκαμε και μετά από ένα δίμηνο μου σκάει λογαριασμός 44 ευρω αν θυμάμαι καλά. Πάω στη forthnet Σερρων και μ λέει η κοπέλα όλα καλά μην ανησυχείς για τιποτα θα σου στείλουν πιστωτικό. Περιμένω ένα μήνα περιμένω 2 και σκάει 2ος λογαριασμός 88 ευρω.
Πάω ξανα στη Forthnet το λέω μ ζήτησε συγνωμη η κοπελα και μετά απο λίγες μέρες μου ήρθε πιστωτικος λογαριασμός.
Αυτή ήταν ι ιστοριούλα μου αλλά και πάλι forthnet έβαλα γιατί μισώ το δημοσιο υπαλληλικη στον pote.
Η συμβουλή μου είναι να πλησιάσεις το πλησιέστερο καταστημα και να τους προσεγγισεις με τον σωστο τροπο. Η κοπέλα στις Σερρες μ εβγαλε μέχρι και prt screen την πορεία της αίτησης:respekt:

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.