PDA

Επιστροφή στο Forum : FahMon v2.0.3 (A Folding@Home Monitoring Tool) now works also with Linux



Re-Ti-Re
26-09-05, 20:54
Βγήκε καινούρια έκδοση του FahMon v2.0.0 ο κώδικας γράφτηκε από την αρχή.
Τώρα είναι συμβατό και με το Linux.

Με το πρόγραμμα αυτό μπορείτε να βλέπεται την πρόοδο του Folding@Home client (ή clients αν έχετε πολλούς).

Όσοι χρησιμοποιείτε Windows κατεβάζεται το archive και αντιγράφεται τα αρχεία σε ένα φάκελο και τρέχετε το FahMon.exe
Όσοι χρησιμοποιείτε Linux κατεβάζεται archive με το source και κάνετε compile μόνοι σας (στο archive υπάρχουν οδηγίες).

Διαβάστε σχετικά στο link παρακάτω.
ΠΡΟΣΟΧΗ το format των αρχείων δεν είναι συμβατό με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Download: http://fahmon.silent-blade.org/

EvilHawk
26-09-05, 21:04
Good news , πάω να το κατεβάσω αμέσως!

Edit: Πολύ καλή η νέα έκδοση! :thumb_dup

WAntilles
26-09-05, 22:27
Πολύ καλή η νέα έκδοση! :thumb_dup

Άχρηστη η νέα έκδοση.

Ούτε στο Portage υπάρχει, ούτε έστω και σε "~".

Ούτε και στο Gentoo Bugzilla υπάρχει δοκιμαστικό ebuild.

hedgehog
26-09-05, 22:38
Δεν έχω ιδέα τι κάνει στο Linux, πάντως σε περιβάλλον win δείχνει να είναι Jet :thumb_dup

Re-Ti-Re
26-09-05, 22:57
Μπήκα στο forum που γράφει για να δω τι γίνεται.
Αλλά είναι στα κινέζικα (εεε.. μάλλον Γαλλικά) δεν βγάζω άκρη.

Tο καινούριο πρόγραμμα v2.0.0 βγάζει αποτελέσματα για το WU που διπλώνω τώρα.
Το προηγούμενο v1.8.1b δεν έβγαζε.
Using: Gromacs core
Protein: p1150_RIBO_semihelixfrom1141

megahead13
26-09-05, 23:38
Μήπως είμαι ηλίθιος;;; Προσπαθώ να το κάνω compile στο Linux, ακολουθώντας τις οδηγίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Για να το κάνεις πρέπει να μπεις στον κατάλογο src και από εκεί να τρέξεις scons. Εγώ γιατί δε βλέπω το scons;;; Υπάρχουν μόνο τα εξής αρχεία: sconstruct και .sconsign. Προσπάθησα με αυτά αλλά δε γίνεται τίποτα (command not found).

WAntilles
27-09-05, 00:08
Για δοκίμασε να το τρέξεις με ένα:


./

μπροστά.

Μέχρι πριν 2 βδομάδες, ούτε εγώ ήξερα ότι στο Linux το current directory δεν συμπεριλαμβάνεται στο path για λόγους ασφαλείας.

aesir
27-09-05, 00:10
Minimize to tray δεν έχει το νέο; Και δεν κάνει shorting by ETA...

megahead13
27-09-05, 00:15
Για δοκίμασε να το τρέξεις με ένα:


./

μπροστά.

Μέχρι πριν 2 βδομάδες, ούτε εγώ ήξερα ότι στο Linux το current directory δεν συμπεριλαμβάνεται στο path για λόγους ασφαλείας.
Εμ, το έτρεξα κι έτσι και μου βγάζει permission denied, τρέχω ως root και πάλι μου βγάζει command not found. Tι στο διάκο έχουν κάνει, δε μπορώ να καταλάβω...

WAntilles
27-09-05, 00:58
Μήπως είμαι ηλίθιος;;; Προσπαθώ να το κάνω compile στο Linux, ακολουθώντας τις οδηγίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Για να το κάνεις πρέπει να μπεις στον κατάλογο src και από εκεί να τρέξεις scons. Εγώ γιατί δε βλέπω το scons;;; Υπάρχουν μόνο τα εξής αρχεία: sconstruct και .sconsign. Προσπάθησα με αυτά αλλά δε γίνεται τίποτα (command not found).

Το scons είναι πακέτο που προαπαιτείται (dependency).

Το εγκατέστησες;

Το έκανα κανονικά emerge εδώ.

Το wxGTK το είχα ήδη.

Έκανα το compile και τρέχει κανονικά εδώ.

megahead13
27-09-05, 01:20
Το scons είναι πακέτο που προαπαιτείται (dependency).

Το εγκατέστησες;

Το έκανα κανονικά emerge εδώ.

Το wxGTK το είχα ήδη.

Έκανα το compile και τρέχει κανονικά εδώ.
Το ήξερα ότι το wxGTK δεν το είχα, απλώς νόμιζα πως το scons υπήρχε μεσα στο source και ότι ήταν κάτι σαν ./configure, και ήθελα να το τρέξω για να δω πως θα αντιδράσει. Τέσπα, thanx WAn ;)

WAntilles
27-09-05, 01:31
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=344738&postcount=376

Re-Ti-Re
27-09-05, 07:32
Minimize to tray δεν έχει το νέο;Πράγματη δεν έχει και μου άρεσε.

Και δεν κάνει shorting by ETA...Κάνει shorting και στα τρία Progress / Name / ETA
Κάνεις click πάνω στην μπάρα.

EvilHawk
27-09-05, 08:41
Minimize to tray δεν έχει το νέο; Και δεν κάνει shorting by ETA...
Tα αναφέρει και τα 2 σαν bugs ! ;)

NoYmErOs
27-09-05, 09:36
οκ τώρα βλέπω και τα 2 core ... thx evi γεράκι

Re-Ti-Re
27-09-05, 11:02
Για αυτόματο update:
FahMonn -> Preferences -> Auto update projects database when needed

PascalGR
27-09-05, 22:21
Για να λειτουργήσει το FahMon χρειάζεται να κάνω stop το process ή απλώς διαβάζει τα logs?

Αν και συνήθισα στο tail -f, καλό είναι και το γραφικό :p

Re-Ti-Re
27-09-05, 22:29
Για να λειτουργήσει το FahMon χρειάζεται να κάνω stop το process ή απλώς διαβάζει τα logs?Δεν χρειάζεται να κάνεις stop το process.
Του δίνεις το φάκελο (φακέλους) που είναι το folding και τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του.

NoYmErOs
27-09-05, 22:29
Όχι τρέχει αμέσως

PascalGR
27-09-05, 22:39
good :thumbsup1

Re-Ti-Re
01-10-05, 00:47
[-] Bug fix
[+] New feature

v2.0.1

[-] Fixed the inability to sort the list of clients using the ETA as the sorting criterion
[-] Fixed the case where min. time / frame could be smaller than avg. time / frame
[-] The correct dialog icon is now used in the win32 version
[ ] The name of a client is displayed instead of its location in the benchmarks dialog, if possible

EvilHawk
01-10-05, 11:17
Ξεχάσαν πάλι να βάλουν κανένα αξιοπρεπές icon! ;)

XPHSTOS29
01-10-05, 14:28
Ισως σε καποια αλλη εκδοση να βαλουν ;)

aesir
12-10-05, 15:38
Το "Collect .xyz files" που έχει τι είναι; Υπάρχει λόγος να το κάνω tick;

EvilHawk
12-10-05, 16:30
Οχι άν δεν θελεις να δείς μετά 3d γραφικά απο τις πρωτείνες που εψησες !
Η Ιώτα ειχε φτιαξει μια τέτοια συλλογή αν δεν κανω λαθος!

aesir
20-10-05, 14:15
Βγήκε νέο FahMon: http://fahmon.silent-blade.org/download/FahMon_202.zip

v2.0.2 (15/10/05)

* Added support for proxies that require authentication
* Added support for a system tray icon
* Fixed the bug that caused a blank window of Internet Explorer to appear in the win32 version
* Miscellaneous small changes

Re-Ti-Re
20-10-05, 15:05
* Added support for a system tray icon

Αυτό μάλιστα

Re-Ti-Re
03-11-05, 22:46
Βγήκε νέο FahMon: http://fahmon.silent-blade.org/download/FahMon_203.zip

v2.0.3 (30/10/05)

The position of the frame is now saved and restored across sessions
Updated Stanford web addresses (vspx27.stanford.edu is now fah-web.stanford.edu)

Όσοι το χρησιμοποιείτε πρέπει να κατεβάσετε την νέα version.
Γιατί αλλάζει η web address.

NoYmErOs
04-11-05, 11:56
τί λεει κάθε μερα νέο update θα έχουμε ?:-k :-k

Re-Ti-Re
04-11-05, 20:36
NoYmErOs, αυτό το update δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα αλλά με το ότι αλλάζουν οι web addresses του Stanford.
Κάπου διάβασα σχετικά και στο επίσημο site.

dipa57
06-11-05, 19:52
Έβαλα την έκδοση 2.0.3 του FahMon και άφησα και την 2.0.2. Παρατηρώ το εξής παράξενο. Η κάθε μία έδοση δίνει διαφορετικό χρόνο ΕΤΑ και για τις δύο κονσόλες (η διαφορά είναι μικρή - περίπου 3 ώρες στις 4 μέρες)

vagskarm
08-11-05, 14:06
Κι εγώ έβαλα την 2.0.3 και κάτι στραβό κάνει με τα log files. Εσκασαν και οι δύο κονσόλες, και έχασα τα wu από το laptop και μάλιστα ήταν και τα δύο στο 80% (πάνω από 400 βαθμοί χάθηκαν). Το έχω βγάλει τώρα 2η μέρα και κανένα σκάσιμο. Για να δούμε.

hedgehog
08-11-05, 14:26
Εσκασαν και οι δύο κονσόλες, και έχασα τα wu από το laptop και μάλιστα ήταν και τα δύο στο 80% (πάνω από 400 βαθμοί χάθηκαν). Το έχω βγάλει τώρα 2η μέρα και κανένα σκάσιμο. Για να δούμε.Υποθέτω πως είναι απλά σύμπτωση, καθώς το fahmon μόνο διαβάζει data απο τα logs του F@H, δεν επεμβαίνει στην παραμετροποίηση ή την λειτουργία του ;)

vagskarm
08-11-05, 15:12
Υποθέτω πως είναι απλά σύμπτωση, καθώς το fahmon μόνο διαβάζει data απο τα logs του F@H, δεν επεμβαίνει στην παραμετροποίηση ή την λειτουργία του ;)

Φίλε μου μετά από αυτό μου κράσαρε άλλες δύο φορές τα windows (XP SP2) χθες το πρωϊ, ευτυχώς χωρίς να συμβεί κάτι στις κονσόλες. Αφού το έβγαλα σταμάτησαν και τα προβλήματα. Τώρα μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων, ο τρόπος που κάνει access τα logs (το low level file access), την ώρα που πήγαν να ενημερώσουν και οι κονσόλες, ποιός ξέρει ? Ετσι κι αλλιώς δεν με πειράζει να μην βλέπω το πότε θα τελειώσουν, σαμπως αν το βλέπω θα τελειώσουν νωρίτερα ? Ψήσιμο να γίνεται...

NoYmErOs
09-11-05, 14:16
Κι εγώ έβαλα την 2.0.3 και κάτι στραβό κάνει με τα log files. Εσκασαν και οι δύο κονσόλες, και έχασα τα wu από το laptop και μάλιστα ήταν και τα δύο στο 80% (πάνω από 400 βαθμοί χάθηκαν). Το έχω βγάλει τώρα 2η μέρα και κανένα σκάσιμο. Για να δούμε.

Οι πόντοι δεν χάνονται αλλά τους κερδίζεις μέχρι εκεί που σταμάτησαν οι wu.

vagskarm
10-11-05, 16:55
Τελικά δεν πρέπει να έφταιγε το fahmon 2.0.3 για τα κρασαρίσματα που είχα, ούτε defrag δεν μπορούσα να κάνω, ούτε chkdsk. Μάλλον έφταιγε ο Intel Application Accelerator driver, τον ξήλωσα και τα πράγματα δείχνουν πιο σταθερά. Το defrag & chkdsk ολοκληρώθηκαν χωρίς κρασάριασμα.

Και ξανά προς το folding τραβά το φορητό πλέον.

Re-Ti-Re
11-11-05, 13:06
Μάλλον έφταιγε ο Intel Application Accelerator driver
Να πω ότι την έχω πατήσει και εγώ με αυτό το Accelerator ευτυχώς που έχω πάγια τακτική να κρατώ backup πριν από εγκαταστάσεις τέτοιων προγραμμάτων.

ndan_gr
07-12-05, 22:43
έβαλα το το Fah σε ένα pc με linux, ευελπιστώντας ότι θα μαζεύω πόντους μέχρι να τελειώσουν οι μεγάλες πρωτεϊνες
και θέλω να βλέπω την πρόοδό του μέσω δικτύου, και συγκεκριμένα μέσω windows

όμως δεν μπορώ να κάνω κοινόχρηστο τον φάκελο work για να τον διαβάζει...

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

hedgehog
07-12-05, 23:15
χωρίς να έχω εμπειρία σε Linux νομίζω πως η λέξη κλειδί που ψάχνεις είναι Samba ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.