PDA

Επιστροφή στο Forum : Backup χωρις χρηση dvd-writer,σε laptop.



iwsif
26-09-05, 22:36
Καλησπερα!

Εχω ενα PackardBell R8 770,(χαρακτηριστικα εδω (http://support.packardbell.com/uk/mypc/index.php?PibItemNr=PB18C00001) ),το οποιο ενω θα επρεπε να "φοραει" ενα NEC 6500A σαν dvd-writer,φοραει ενα ελλεινο TSST TS-L532A (Toshiba) το οποιο εχει αποδεικτει οτι ειναι ελαττωματικο μοντελο και καιει σχεδον ολα τα DVD R,εκτος απο 2/3 μαρκες.Ευτυχως πατώντας πανω σ΄αυτο καταφερα να κανονισω να μου το αλλαξουν,(πχ η Asus αρνειται να το αλλαξει),οποτε θα πρεπει να περασει το κουριερ για να το αποσυρουν.

Το προβλημα ειναι το εξης: εχω 25gb σε μπ3,βιντεο κτλ απο "μη προγραμματα".
Προσωπικες φωτογραφιες και αρχεια θα τα καψω σε μερικα cd που χωρανε.
Τα mp3 και τα υπολοιπα θα τα μεταφερω προσωρινα σε ενα σκληρο ενος φιλου μεσω firewire.

Το προβλημα ειναι τα υπολοιπα προγραμματα και οι ρυθμισεις.Αποφασισα να κανω screenshots με τις ρυθμισεις,οπου μπορω να κανω save τα profile οπως στον Firefox και ευτυχως εχω κρατησει τα installation files.Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να δημιουργησω ενα backup σαν 2γραμμη.

Οποτε οι ερωτησεις ειναι:
1. Καποια συμβουλη για το πως μπορω να βελτιωσω την διαδικασια/στρατηγικη αυτη που σας περιεγραψα;;
2. Καποιο προγραμμα backup οπου μπορω να κανω επιλογη ποιους φακελους να τους κανω backup και ποιους οχι; (Η ιδεα ειναι να κανω ενα backup του σκληρου,αφηνοντας απ΄εξω τα multimedia.Επισης το προγραμμα θα πρεπει να αφηνει στον σκληρο το αρχειο του backup και να μην το καιει κατ΄ευθειαν στο dvd,γιατι απλα δεν εχω πλεον dvd-writer,οποτε να μπορεσω να το περασω στο λαπτοπ του φιλου).
3. To laptop εχει ενα κρυφο partition απο την μανα του,με τα προεγκατεστημενα προγραμματα+τα Windows - δεν εχω installation cd's.Αυτο επιδρα στα διαφορα προγραμματα backup?

Η ιδεα να εχω 2 εναλλακτικες για την επαναφορα βασιζεται στο γεγονος οτι απ΄το διαβασμα που εκανα,επεσα σε πολλες περιπτωσεις corruption του αρχειου.Οποτε θα ηθελα να κανω ενα backup,αλλα να κρατησω και σαν εναλλακτικη και τα αρχεια σε αυθεντικη μορφη.

Το λαπτοπ χρησιμοποιειται για δουλεια στο πανεπιστημιο και σε λιγο πρεπει να αρχισω και την πτυχιακη.Οποτε με ενδιαφερει να το αποκαταστησω οσο πιο πιστα γινεται αφου μεσα υπαρχουν αρχεια που μου χρησιμευουν για την δουλεια.Επισης η οποια αποκατασταση να μην προκαλεσει εκ των υστερων προβληματα με conflicts,μη σταθεροτητα...Οποτε ιδεες?? :)

iwsif
29-09-05, 03:19
Τουλαχιστον μια πονοψυχη ψυχη θα μπορουσε να μου πει ποιο μεταξυ των Acronis True Image,NortonGhost εχει την δυνατοτητα να κανω backup κανοντας exclude ορισμενους φακελους.(Θελω να μην βαλω στο backup για λογους μεγεθους τα mp3 και τα βιντεο).

Καμμια αλλη εναλλακτικη λυση?Ευχαριστω!

sdikr
29-09-05, 04:25
Απο όσο γνωρίζω ουτέ το norton Ούτε το acronis το κάνουν επιλέκτικα,

Αυτο που θα μπορούσα να σκεφτώ,


Προσωπικες φωτογραφιες και αρχεια θα τα καψω σε μερικα cd που χωρανε.
Τα mp3 και τα υπολοιπα θα τα μεταφερω προσωρινα σε ενα σκληρο ενος φιλου μεσω firewire.


Κάνεις αυτό, και μετά τα σβήνεις απο τον σκλήρο.

μετά μέσω ghost που υποστηρίζει firewire κάνεις disk to image στον σκληρό firewire


3. To laptop εχει ενα κρυφο partition απο την μανα του,με τα προεγκατεστημενα προγραμματα+τα Windows - δεν εχω installation cd's.Αυτο επιδρα στα διαφορα προγραμματα backup?

Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να το κάνεις partiotion to image


Το πρόβλημα θα είναι μετά ομως στην επαναφορά, το image δεν θα έχει μέσα τα Mp3 etc, οπότε θα πρέπει να τα έχεις ενα backup και αυτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.