PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIPBuster πόρτες & απορίες



Σελίδες : [1] 2 3

yiapap
27-09-05, 15:45
Εγκατέστησα το voipbuster και έκανα εγγραφή για τα δωρεάν τηλεφωνήματα έχω όμως κάποιες απορίες/προβληματάκια.

1. Όταν επιλέγω High Speed Connection έχω διακοπές στον ήχο, παρά το ότι κινούμαι στα 10Kb/s up/down. Να υποθέσω ότι φταίει το υψηλό latency μου; (>150ms στο 1ο hop με κενή γραμμή)
2. Σε μερικές περιπτώσεις με Dial-up connection έχω επιστροφή στη φωνή. Στα ίδια νούμερα (σταθερά εντός Ελλάδας) δεν έχω επιστροφή όταν χρησιμοποιώ High Speed στις επιλογές. Είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό προφανώς. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;
3. Είδα στο FAQ (http://www.voipbuster.com/en/faq.html#24)ότι πρέπει να ανοιχτούν κάποιες destination πόρτες. Εννοεί για ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΑ πακέτα; Δλδ σε περίπτωση που το firewall δεν επιτρέπει εξερχόμενες αιτήσεις; Ξέρετε ποιές από αυτές τις πόρτες χρησιμοποιούνται; Γιατί θα ήθελα να παίξω λίγο με το ToS μου
4. Οι τοπικές κλήσεις στην Ελλάδα είναι δωρεάν. Το ίδιο και στις ΗΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι και οι κλήσεις από Ελλάδα προς ΗΠΑ (και αντίστροφα) είναι δωρεάν.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

HaRRy
27-09-05, 15:49
Aφου υπάρχει αντίστοιχο νήμα τι έκανες νέο?
Eίσαι και μοντεράτορας :D
πάμε εκεί
Lock!!

yiapap
27-09-05, 15:53
Δεν κατάλαβα Harry για ποιο thread μιλάς;

<edit>Αν μιλάς για το thread μαμούθ των 12 σελίδων δε νομίζω ότι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις είτε απαντώνται εκεί (ναι το διάβασα) είτε ότι έχουν να προσφέρουν κάτι αφού είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένες και αναφέρονται στο συγκεκριμλενο πρόγραμμα.
Γενικά είμαι τελείως ΚΑΤΑ των νημάτων μαμούθ

nrg_polini
27-09-05, 19:35
Οταν κανεις τηλεφωνηματα μην χρησιμοποιεις τον υπολογιστη ή το ιντερνετ για κανενα αλλο λογο. Παντως, οντως το ping ειναι αρκετα μεγαλο.

HaRRy
28-09-05, 11:32
@yiapap
Να ξέρεις οτι για την ποιότητα παίζουν ρόλο τα ΠΑΝΤΑ!
Το ADSL κέντρο που είσαι, η γραμμή η δική τους απο που βγαίνει η κλήση προς το τηλέφωνο που καλείς, ο ρουτερ που έχεις ακόμα και το κέντρο που είναι ο άλλος!!
Χτες κάναμε δοκιμές με ένα φίλο και παίρναμε τηλέφωνα στη σειρά συνέχεια...
Κάθε κλήση είχε ΑΛΛΗ ποιότητα είτε απο την δική μας είτε απο την άλλη πλευρά...
Με εναν μιλάγαμε 15 λεπτά κρυσταλλο ενω στην επόμενη κλήση είχαμε καθυστέρηση στη φωνή 5 δευτερόλεπτα!!!!
Οσο για τις πόρτες ...
Κανεις Port forwarding όπως κάνουμε συνήθως στα ρούτερς (υπάρχει αντίστοιχο μαμούθ νήμα) ...
Ως σέρβερ δηλώνεις το μηχάνημα που έχεις εγκατεστημένο το πρόγραμμα εννοείται!

Και βέβαια το πρόγραμμα συνίσταται ΜΟΝΟ για DSL connections 384 και πάνω...

Οι κλήσεις ειναι ΔΩΡΕΑΝ (μέχρι νεωτέρας οπότε πάρτε όσο διαρκεί) προς ΟΛΑ τα ΣΤΑΘΕΡΑ νούμερα στις χώρες που υπάρχουν στη λίστα των ΔΩΡΕΑΝ, ανεξαρτήτως που βρίσκεσαι εσύ!

anon
28-09-05, 11:37
δοκίμασε και την www.voipjet.com
δίνει δωρεάν 25 σέντς ομιλίας για δοκιμές
και χρησιμοποιεί το iax (asterisk)
έχει και οδηγίες για το αντίστοιχο clients.

BoGe
28-09-05, 11:45
Πρόβλημα καθυστέρησεις, δεν έχω.

Για κλήσεις προς Ελλάδα, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι σε κάποιες κλήσεις ο ήχος "ρομποτίζει" λίγο. Αλλά όπως είπα είναι πολύ λίγο, που δεν ενοχλεί.

Κάνω πολλές κλήσεις, όμως καμια φορά ενώ το LiniSys ATA δείχνει να είναι δυνδεδεμένο, δεν μπορώ να πάρω, και χρειάζεται reboot. Υπάρχουν μέρες που μπορεί να μην το κάνει καθόλου, και άλλες μέρες να το κάνει 2-3 φορές.

Αυτή την στιγμή σε συνδυασμό με το κόστος είναι ότιο καλύτερο υπάρχει, και μακάρι αν αλλάξουν οικονομική πολιτική, να μην πάνε στο άλλο άκρο.

manolis
28-09-05, 12:48
Υπάρχει κανένας Underground τρόπος να αποφύγουμε τη διάρκεια κλήσης ενός λεπτού;;;;

Εγώ που το δοκίμασα, ακούω μια χαρά αλλά αυτός που μου μιλάει έχει επιστρωφή ήχου;;;

Μπορώ να κάνω κάτι να το φτιάξω αυτό;;;;

sdikr
28-09-05, 12:51
Υπάρχει κανένας χχχχχχ τρόπος να αποφύγουμε τη διάρκεια κλήσης ενός λεπτού;;;;


Ναι πληρώνεις 5 Ευρώ

http://www.voipbuster.com/en/newsflash.html

manolis
28-09-05, 12:55
Δεν είναι Underground αυτό!!!! :thumb_dup

sdikr
28-09-05, 12:56
Και δεν πρόκειτε να υπάρξει Underground εδώ :evil:

manolis
28-09-05, 13:01
Εγώ που το δοκίμασα, ακούω μια χαρά αλλά αυτός που μου μιλάει έχει επιστρωφή ήχου;;;

Μπορώ να κάνω κάτι να το φτιάξω αυτό;;;;

Ωραία, αφού δεν γίνεται κάτι για το άλλο, μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;;;

minovg
28-09-05, 13:06
Παιδιά υπάρχει πρόβλημα με τις κλήσεις Voip εδώ και αρκετές μέρες. Διαβάστε το παρακάτω τόπικ για να καταλάβετε.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20827

yiapap
28-09-05, 14:37
Κανεις Port forwarding όπως κάνουμε συνήθως στα ρούτερς (υπάρχει αντίστοιχο μαμούθ νήμα) ...
Ως σέρβερ δηλώνεις το μηχάνημα που έχεις εγκατεστημένο το πρόγραμμα εννοείται!
Όμως...
Εγώ μιλάω κανονικά (με τα προβληματάκια που αναφέρθηκαν) ΧΩΡΙΣ να έχω ανοίξει τις πόρτες και ΧΩΡΙΣ να είναι αυτές δηλωμένες στο NAT!
Γι αυτό ρώτησα να πρόκειται μόνο για εξερχόμενες αιτήσεις, γι αυτό και ανέφερε το ToS.
Επίσης, το iptraf που έχω στον Linux gateway μου εμφανίζει τα UDP προς τις πόρτες 11xxxx ως ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΑ.
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3101
Τελικά ΞΕΡΕΙ κανείς τι παίζει;


Παιδιά υπάρχει πρόβλημα με τις κλήσεις Voip εδώ και αρκετές μέρες. Διαβάστε το παρακάτω τόπικ για να καταλάβετε.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20827
Το έχω δει το νήμα. Με τον psxakaias κάναμε και test για το packet rate και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Όταν στο high internet connection το up rate ξεπερνά (οριακά) τα 10ΚΒ/s κατανοώ ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Γι αυτό και η ερώτηση -1- ήταν μάλλον ρητορική ;)

BoGe
28-09-05, 14:51
Δεν είναι Underground αυτό!!!! :thumb_dup

Μα καλά μόνο 5 ευρώ είναι, τσάμπα και πάλι.
Τι άλλο θέλετε;

yiapap
28-09-05, 15:10
Τα 5€ ΔΕΝ είναι χρέωση. Είναι deposit!
(για τις απορίες; τπτ;)

sdikr
28-09-05, 16:19
Όμως...
Εγώ μιλάω κανονικά (με τα προβληματάκια που αναφέρθηκαν) ΧΩΡΙΣ να έχω ανοίξει τις πόρτες και ΧΩΡΙΣ να είναι αυτές δηλωμένες στο NAT!
Γι αυτό ρώτησα να πρόκειται μόνο για εξερχόμενες αιτήσεις, γι αυτό και ανέφερε το ToS.
Επίσης, το iptraf που έχω στον Linux gateway μου εμφανίζει τα UDP προς τις πόρτες 11xxxx ως ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΑ.


Μήπως spi firewall;
Πάντως για τις πόρτες είναι λιγο περίεργα τα πράγματα, γιατί το sip κάνει χρήση μιας για επικοινωνία με τον proxy (πχ 5060) και μετά random udp απο ... ανάλογα το πρόγραμμα

yiapap
28-09-05, 16:30
Μήπως spi firewall;
Πάντως για τις πόρτες είναι λιγο περίεργα τα πράγματα, γιατί το sip κάνει χρήση μιας για επικοινωνία με τον proxy (πχ 5060) και μετά random udp απο ... ανάλογα το πρόγραμμα
Πάλι όμως... Οι εισερχόμενες κλήσεις πως στο διάτανο φτάνουν στο εσωτερικό μου PC;

sdikr
28-09-05, 16:33
Πάλι όμως... Οι εισερχόμενες κλήσεις πως στο διάτανο φτάνουν στο εσωτερικό μου PC;

μέσω του proxy

yiapap
28-09-05, 16:44
Μέσω του proxy με έλεγχο ανά τακτά διαστήματα;
Γιατί, persistent connection ΔΕΝ έχω.

nik0span
28-09-05, 16:47
Παιδιά μιλάμε για εντελώς δωρεάν τηλέφωνα με το voipbuster σε σταθερά στην ελλάδα;;;;;;;;;;

yiapap
28-09-05, 16:54
Παιδιά μιλάμε για εντελώς δωρεάν τηλέφωνα με το voipbuster σε σταθερά στην ελλάδα;;;;;;;;;;
Και προς σταθερά σε άλλες χώρες (π.χ. ΗΠΑ). Επιβεβαιωμένα πλέον ;)

anon
28-09-05, 17:20
Εκανα voipbuster με asterisk. Καλό!!!! :D :D :D
Χρησιμοποιώ και τα cisco Ip phones

anon
28-09-05, 17:38
Λοιπόν αποτελέσματα. Βγαίνω με 1mbps Otenet Αθήνα. Η γραμμή άδεια

--- athe730p-l0.otenet.net ping statistics ---
14 packets transmitted, 14 received, 0% packet loss, time 13010ms
rtt min/avg/max/mdev = 13.591/20.344/26.691/3.824 ms, pipe 2

Με voipbuster και codec g729 η κλήση προς Θεσσαλονίκη όχι και τόσο καλή. Με άκουγαν καλά, είχα διακοπές (που σημαίνει στο download της χιλιάρας, ή ίσως κάπου άλλου λόγω κυκλώματος voip). Με χρήση voipjet τα πράγματα ήταν λιγάκι καλύτερα αλλά όχι να δικαιολογούν διαφορά. Αλλάζοντας codec, με gsm τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα (ελαφρά ρομποτική φωνή άκουγα εγω, με άκουγαν καλά), ενώ με iLBC ήταν σχεδόν toll quality. Το πρόβλημα όμως ήταν επειδή καλούσα Θεσσαλονίκη (μήπως χρησιμοποιούν HOL;;; :-k)

@ST
29-09-05, 04:10
Εχω: Voipbuster 2.07 Build 199
Adsl 384/128 Hol
Modem Router 3 Com Office Connect
Θελω Την Βοηθεια Σασ Γιατι Οταν Κανω Κληση Με Το Voipbuster Κανει Ringing Για 2 Δευτερολεπτα Και Μετα Παιρνω Το Μηνυμα "call Ended (sorry, No Data Has Been Received From The Other Party)" Και Καμια Φορα Το Μηνυμα "call Ended (connect)".... Τι Γνωμη Εχετε Για Αυτο;

Επισησ Θελω Να Ρωτησω Ποια Ειναι Η Διαφορα Αν Στισ Ρυθμισεισ Βαλω High Speed Internet Ή Dialup Internet Connection;
Εγω Το Εχω Στο High Speed Internet Λογω Adsl

Ευχαριστω Πολυ Εκ Των Προτερων

anon
29-09-05, 09:01
Εχω: Voipbuster 2.07 Build 199
Adsl 384/128 Hol
Modem Router 3 Com Office Connect
Θελω Την Βοηθεια Σασ Γιατι Οταν Κανω Κληση Με Το Voipbuster Κανει Ringing Για 2 Δευτερολεπτα Και Μετα Παιρνω Το Μηνυμα "call Ended (sorry, No Data Has Been Received From The Other Party)" Και Καμια Φορα Το Μηνυμα "call Ended (connect)".... Τι Γνωμη Εχετε Για Αυτο;

Αρκετοί λόγοι μπορεί να συμβαίνουν. Οι βασικές περιπτώσεις είναι είτε ότι η γραμμή είναι καττειλημένη, ή (κυρίως αυτό) δεν μπορει να ολοκληρωθεί το voip connection (στο άλλο άκρο) πιθανόν λόγω congestion ή για να το πούμε διαφορετικά μη ικανοποιητικής σύνδεσηε.



Επισησ Θελω Να Ρωτησω Ποια Ειναι Η Διαφορα Αν Στισ Ρυθμισεισ Βαλω High Speed Internet Ή Dialup Internet Connection;
Εγω Το Εχω Στο High Speed Internet Λογω Adsl


Οταν βάλεις dialup internet connection θεωρεί το πρόγραμμα ότι έχει μια ταχύτητα περίπου 45-64Kbps οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσει codec / framerate που να "χωρά" άνετα σε αυτή την γραμμή (με ενδεχόμενη μείωση της ποιότητας της φωνής), ενώ το high speed θεωρεί ότι έχεις τουλάχιστον 384Kbps και χρησιμοποιεί περισσότερο bandwidth για καλύτερη ποιότητα φωνής. Αυτά βέβαια στην υπόλοιπη ευρώπη, όπου οι ADSL είναι ότι λένε :D :D

spirosta
29-09-05, 14:25
Έδωσα και εγώ τα 5 ευρουλάκια μέσω paypal και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό.
Μίλαγα με έναν φίλο για μιαμιση ώρα μέχρι που κουραστήκαμε να μιλάμε! Καθυστέρηση δυτυχώς υπάρχει μικρή αλλά είναι αμελητέα. Δεν σου δίνει όμως την αίσθηση της ζωντανής ομιλίας. Όταν δεν μίλαγε ο άλλος εγώ δεν λάμβανα καθόλου ήχο. Το απόλυτο κενό.
Παρόλα αυτά υπήρχε συννενόηση. Πιστεύω ότι θα το χρησιμοποιώ για τα τηλέφωνα μου.

Δεν ξέρω την ποιότητα του skype. Εσείς που το έχετε χρησιμοποιήσει δικαιολογεί όλη αυτή την διαφήμηση και την μεγαλείο του ή κυμαίνεται σε επίπεδα Voip Buster?

Ducklord
29-09-05, 16:33
Το κόβω για "διάτονα αστέρα". Πώς μπορούν και δίνουν "free"; Τρεχάτε όσο... προλαβαίνουμε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

BoGe
29-09-05, 22:04
Το κόβω για "διάτονα αστέρα". Πώς μπορούν και δίνουν "free"; Τρεχάτε όσο... προλαβαίνουμε!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Όντως είναι πολύ καλή τιμή.

Η Voipbuster, παίρνει τις υπηρεσίες της από κάποιον άλλον τηλεπικοινωνικό παροχέα.
Στον οποίο χρεώνεται κανονικά.
Συνήθως βάζουν ένα πάγιο, και υπολογίζουν ότι άλλοι θα κάνουν πολλά τηλέφωνα και άλλοι λίγα. Οπώτα από αυτούς που θα κάνουν λίγα θα κερδίσουν. Όμως στην περίπτωση αυτή τα 5 ευρώ που ζητάνε είναι λίγα, και φοβάμαι ότι δεν θα κρατήσει πολύ και θα το αυξήσουν.

sdikr
30-09-05, 00:11
Όντως είναι πολύ καλή τιμή.

Η Voipbuster, παίρνει τις υπηρεσίες της από κάποιον άλλον τηλεπικοινωνικό παροχέα.
Στον οποίο χρεώνεται κανονικά.
Συνήθως βάζουν ένα πάγιο, και υπολογίζουν ότι άλλοι θα κάνουν πολλά τηλέφωνα και άλλοι λίγα. Οπώτα από αυτούς που θα κάνουν λίγα θα κερδίσουν. Όμως στην περίπτωση αυτή τα 5 ευρώ που ζητάνε είναι λίγα, και φοβάμαι ότι δεν θα κρατήσει πολύ και θα το αυξήσουν.

Το λέει και στην σελίδα τους beta testing,
το καλό όμως ειναι οτι το voip γίνεται πλέον όλο και ποιο mainstream όλο και κάποιοι θα κάνουν Beta, όλο και κάποιοι θα κάνουν προσφορές

VAGDesign
30-09-05, 07:05
Παιδιά γιά δείτε εδώ...... http://www.voipbuster.com/en/rates.html
Πάνω δεξιά λέει για κλήσεις σε σταθερό τηλέφωνο στην Ελλάδα είναι ΔΩΡΕΑΝ.
Το λέει επίσης και στον κατάλογο με τις χώρες, στο "g".
Το Skype έχει καλύτερη τιμή στα κινητά, αλλα το VoIP Buster συμφέρει για σταθερή τηλεφωνία.

anon
30-09-05, 08:59
Αν δεν το έχετε καταλάβει, γίνετε ενας πόλεμος αυτη την στιγμή για το ποιά εταιρια θα εδραιωθεί ως VoIP πάροχος, όπως έγινε με την Vonage αυτή την στιγμή στην Αμερική (η οποία φημολογείται ότι μπαίνει NASDAQ και θα πέσουν τρελλά λεφτά). Γιαυτό δίνουν τσάμπα, μην ξεχνάτε ότι η Skype ξεκίνησε καλυτερα και φαίνεται να εδραιώνεται αυτή έναντι των άλλων, κάτι που κατα την γνώμη δεν είναι ευχάριστο, μιας και η Skype χρησιμοποιεί δικά της πρωτόκολλα/codecs που τα κάνει license όπου θέλει αυτή, και το σύστημα της συνεργάζεται με ότι πάλι θέλει αυτή, σε αντίθεση με το SIP/IAX(asterisk) που είναι free και codecs όπως το iLBC, Speex που είναι free και με καλές επιδόσεις, ή έστω G729/G723 που είνα πατενταρισμένα αλλά παντού διαθέσιμα. Θα στεναχωρηθώ πολυ εαν η Skype πιάσει όλη την αγορά, θα έχουμε μια άλλη Microsoft στις επικοινωνίες VoIP.

BoGe
30-09-05, 10:31
Λοιπόν αποτελέσματα. Βγαίνω με 1mbps Otenet Αθήνα. Η γραμμή άδεια

Αλλάζοντας codec, με gsm τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα (ελαφρά ρομποτική φωνή άκουγα εγω, με άκουγαν καλά), ενώ με iLBC ήταν σχεδόν toll quality.

Τι εννοείς iLBC;

Nodens
01-10-05, 03:37
Γνωρίζετε αν το Yamamoto EasyBlue Box δουλεύει με το VoIPBuster? Έχω ήδη ένα ασύρματο τηλέφωνο και λέω, μιας και θα καταργήσω τον ΟΤΕ και θα βάλω μόνο DSL από Vivodi, να το χρησιμοποιώ για τις κλήσεις μέσω του προγράμματος. Αν αυτό δεν είναι συμβατό, γνωρίζετε κάποια συσκευή που να είναι (για σύνδεση ασύρματου τηλεφώνου κυρίως - αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι τότε USB phone)?

O mrwireless το έχει δοκιμάσει επιτυχώς με το Skype. Μπορείς να κάνεις καμιά δοκιμή και με το VOIPBuster μιας και έχεις τη συσκευή? Πάντως το Yamamoto EasyBlue Box υποτίθεται πως είναι συμβατό με SIP, άρα λογικά θα είναι συμβατό, έτσι? Επίσης, δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με γραμμή PSTN, ε?

BoGe
01-10-05, 15:09
Γνωρίζετε αν το Yamamoto EasyBlue Box δουλεύει με το VoIPBuster? Έχω ήδη ένα ασύρματο τηλέφωνο και λέω, μιας και θα καταργήσω τον ΟΤΕ και θα βάλω μόνο DSL από Vivodi, να το χρησιμοποιώ για τις κλήσεις μέσω του προγράμματος. Αν αυτό δεν είναι συμβατό, γνωρίζετε κάποια συσκευή που να είναι (για σύνδεση ασύρματου τηλεφώνου κυρίως - αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι τότε USB phone)?

O mrwireless το έχει δοκιμάσει επιτυχώς με το Skype. Μπορείς να κάνεις καμιά δοκιμή και με το VOIPBuster μιας και έχεις τη συσκευή? Πάντως το Yamamoto EasyBlue Box υποτίθεται πως είναι συμβατό με SIP, άρα λογικά θα είναι συμβατό, έτσι? Επίσης, δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με γραμμή PSTN, ε?

Γιατί δεν παίρνεις ένα ΑΤΑ, που είναι αυτόνομο, χωρίς να απαιτεί δηλαδή χρήση υπολογιστή.
Απο πρακτικής απόψεως χίλιες φορές καλύτερα.

Nodens
01-10-05, 21:06
Γιατί δεν παίρνεις ένα ΑΤΑ, που είναι αυτόνομο, χωρίς να απαιτεί δηλαδή χρήση υπολογιστή.
Απο πρακτικής απόψεως χίλιες φορές καλύτερα.

Δε διαφωνώ. Σίγουρα είναι καλύτερα, το ΑΤΑ όμως δεν είναι πανάκριβο? Επίσης θα δουλέψει με VoIPBuster? Έχεις κάτι να προτείνεις? Κάποιο ΑΤΑ το οποίο έχεις δοκιμάσει?

anon
01-10-05, 22:20
Τι εννοείς iLBC;

Google it... είναι free codec

HaRRy
02-10-05, 00:49
Να υπενθυμίσω πως αν χρησιμοποιείται το voipbuster ΠΡΕΠΕΙ:
1.Να μη κατεβάζετε/ανεβάζετε τίποτα την ώρα της κλήσης... πατήστε ενα pause σε όλα
2.Να χρησιμοποιείτε μικρόφωνο κι ακουστικά
3.Να έχετε κάρτα ήχου FULL DUPLEX π.χ.SB live pro γιατί αλλιώς θα πήξετε στα echo και εσείς και ο συνομιλητής σας!!! πολλές builtin κάρτες δεν είναι full duplex !!

kostas_21
03-10-05, 21:23
Πολύ καλό ακούγεται το VoipBuster αλλά η εταιρία τι λέει από φερεγγυότητα, μιας και πρέπει να δόσεις πιστωτική.

sdikr
03-10-05, 21:25
Πολύ καλό ακούγεται το VoipBuster αλλά η εταιρία τι λέει από φερεγγυότητα, μιας και πρέπει να δόσεις πιστωτική.

Δώσε μεσω paypall

kostas_21
03-10-05, 21:39
Επειδή είμαι κάπως καινούργιος τι είναι το paypall

123456789
03-10-05, 23:42
Καλησπέρα,
με δυό λόγια το paypal είναι μία υπηρεσία που μπορείς να βρεις στο www.paypal.com στην οποία δίνεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου και αποκτάς ένα λογαριασμό που είναι ουσιαστικά το email σου και όταν ένα site συνεγάζεται (=πουλάει μέσω) paypal, τότε αντί να δίνεις στο site αυτό τα στοιχεία της πιστωτικής σου, κάνεις την πληρωμή μέσω του paypal account σου...για περισσότερα www.paypal.com

kostas_21
04-10-05, 13:05
thanks 123456789

yiapap
04-10-05, 13:11
Πάντως σα να έχει πέσει υπερβολικά η ποιότητα τις τελευταίες μέρες... Ή είναι η ιδέα μου;

Τελικά τις πόρτες UDP τις ανοίγετε ή όχι;

BoGe
04-10-05, 13:25
Πάντως σα να έχει πέσει υπερβολικά η ποιότητα τις τελευταίες μέρες... Ή είναι η ιδέα μου;


Καμιά αλλαγή δεν βλέπω, και κάνω μεγάλη καθημερινή χρήση.

BoGe
04-10-05, 13:27
Δε διαφωνώ. Σίγουρα είναι καλύτερα, το ΑΤΑ όμως δεν είναι πανάκριβο? Επίσης θα δουλέψει με VoIPBuster? Έχεις κάτι να προτείνεις? Κάποιο ΑΤΑ το οποίο έχεις δοκιμάσει?

Χρησιμοποιώ της LinkSys, με ΦΠΑ 84 ευρώ, με 2 γραμμές είναι.

Αν το παραγγείλεις από έξω θα το βρείς και πιο φτηνά.

yiapap
04-10-05, 13:36
BoGe, στον router σου έχεις δρομολογήσει τις UDP πόρτες που αναφέρει η voipbuster στο FAQ της;

Φοβάμαι ότι με το να μην τις έχω ανοίξει παίζω υποχρεωτικά μέσω του proxy τους και γι αυτό βλέπω πτώση στην απόδοση. Ξέρει κάποιος πως δουλεύει το VoIP με τις πόρτες;

Μια βοήθεια ρε παιδια! :(

anon
04-10-05, 13:41
BoGe, στον router σου έχεις δρομολογήσει τις UDP πόρτες που αναφέρει η voipbuster στο FAQ της;

Φοβάμαι ότι με το να μην τις έχω ανοίξει παίζω υποχρεωτικά μέσω του proxy τους και γι αυτό βλέπω πτώση στην απόδοση. Ξέρει κάποιος πως δουλεύει το VoIP με τις πόρτες;

Μια βοήθεια ρε παιδια! :(

Υποθέτω ότι εαν βγαίνεις με ΝΑΤ πρέπει να είσαι εντάξει (έτσι βγαίνω εγώ απευθείας). Στην περίπτωση του asterisk που έχω, επίσης επιτρέπει outgoing connections (οτιδήποτε), και παίζει. περισσότερο δεν το έχω ψάξει, αν θέλεις να το κοιτάξω

anon
04-10-05, 13:50
σε μια πρόχειρη έρευνα, είδα ότι χτυπά πόρτα 10302 στην 195.27.201.8. Χρησιμοποιεί σαν δική του πόρτα (src) 20675.

BoGe
04-10-05, 13:54
BoGe, στον router σου έχεις δρομολογήσει τις UDP πόρτες που αναφέρει η voipbuster στο FAQ της;

Φοβάμαι ότι με το να μην τις έχω ανοίξει παίζω υποχρεωτικά μέσω του proxy τους και γι αυτό βλέπω πτώση στην απόδοση. Ξέρει κάποιος πως δουλεύει το VoIP με τις πόρτες;

Μια βοήθεια ρε παιδια! :(

Την γραμμή την χρησιμοποιώ αποκλειστικά για VoIP.
Όλες τις πόρτες τις έχω γυρίσει στο ΑΤΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.