PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικος Σκληρος Δισκος



Gedo
27-09-05, 16:27
Σκεφτομαι να αγορασω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο και θα ηθελα γνωμες.

Εχω εναν P4 3.0 prescott.
Μητρικη Asus PS4800D
450 Watt τροφοδοτικο
sound blaster audigy
ΜSI NX6800 GT
2 εσωτερικους σκληρους εναν 80G και εναν 160G
DVD RW και DVD player
1G RAM
WIN XP pro- service pack 2

Ο σκληρος θελω να εχει χωρητικοτητα τουλαχιστον 250G.

Ερωτηση 1η.
Θα εχω προβλημα με τροφοδοσια?
Ερωτηση 2η
Θα ηταν καλυτερα να βαλω εσωτερικο?
Ερωτηση 3η
USB 2 ή Firewire?(η μητρικη μου υποστηριζει και τα 2)
Ερωτηση 4η
Υπαρχει περιπτωση να μην τον αναγνωριζουν τα Windows λογω χωρητικοτητας?
Εχω διαβασει κατι σχετικο.

Προς το παρον καλοβλεπω αυτον http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303803.

gadgetakias
27-09-05, 16:46
1. Οχι. Ο εξωτερικός σκληρός έχει αυτόνομη τροφοδοσία. Μόνο κάποιοι 2.5" εξωτερικοί πέρνουν από την USB αλλά δεν φτάνουν τα 250GB. Οπότε No problem.
2. Αυτό μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ. Τα πλεονεκτήματα του εξωτερικού είναι η φορητότητα. Κατά τα άλλα καλύτερα εσωτερικός.
3. USB 2.0 αφού θα είναι φορητός για να μπορείς να τον συνδέεις σχεδόν σε όλους. Υπάρχουν εξωτερικά κουτιά Combo που έχουν και τα δύο.
4. Εξαρτάται την έκδοση των Windows. Τα XP από SP1 και πάνω κανένα πρόβλημα.

Γενικά θα έλεγα πάρε ξεχωριστά κουτί και σκληρό και φτιάξτο μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο και μπορείς να γλιτώσεις και λεφτά.

Gedo
27-09-05, 16:58
Δεν ειμαι ο τυπος "Do it yourself".

Δυσκολο να το φτιαξω μονος μου. :oops:

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

mastermind
27-09-05, 17:09
Aν έχεις μεγάλο κουτί ωστε να μην πάρουν φωτιά οι 3 δίσκοι μέσα τότε βάλτον εσωτερικό αλλιως μια χαρά θα ταιριάξει στην usb! Τα κουτάκια του Πλαισίου Icybox(τα αλουμινενια) είναι περίφημα!

XPHSTOS29
27-09-05, 17:38
Απαντηση 1
Οχι παιρνει εξωτερικη συνηθως.
Απαντηση 2
Πουλα τους παλιους ......
Απαντηση 3
Υπαρχουν δισκοι που τα εχουν ολα.Εναν που εχω δεν τον εχω δοκιμασει και με τα 2 αλλα με υςΒ 2.0 δουλευε μια χαρα (με 1.1 ηταν δραμα)
Απαντηση 4
Τον 300αρη τον ειδαν μια χαρα.

Το "φτιαχτο μονος σου" σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι δυσκολο + οτι γλυτωνεις αρκετα ευρωπουλα (τα χρειαζεσαι για τον πΟΤΕ)

WAntilles
27-09-05, 17:38
1. Μην πάρεις έτοιμο εξωτερικό σκληρό. Απλά πληρώνεις πολύ αέρα. Και αυτοί τί νομίζεις ότι έχουν κάνει; Έχουν βάλει έναν κοινό εσωτερικό δίσκο σε ένα κοινό εξωτερικό κουτί.

2. Πάρε ένα καλό εξωτερικό κουτί - π.χ. αυτό που είχε πάρει ο Πελασγός - USB 2.0 που να δέχεται δίσκους και πάνω από 250GB, και βάλε του μέσα έναν κοινό εσωτερικό δίσκο. Η σύνδεση είναι ΠΑΝΑΠΛΗ. Απλά συνδέεις 2 καλώδια. Ένα για ρεύμα και ένα για data.

3. Προτίμησε να είναι κουτί για δίσκους SATA.

4. Εάν έχεις motherboard με υποστήριξη SATA και front panel που περνά μπροστά κάποια από τα SATA κανάλια, μπορείς να πάρεις κουτί που πέρα από USB 2.0 (για άλλα PC που θα το πηγαίνεις το κουτί) να έχει και ένα απλό pass-through του SATA interface οπότε εκεί παρακάμπτεις την αργοπορία του USB 2.0 και ο δίσκος σου θα μιλάει σε πλήρη & native ταχύτητα με τη motherboard.

5. Με Windows XP SP-2 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το USB 2.0 και δεν χρειάζεσαι άλλους drivers.

6. Το Firewire θεωρητικά θα είναι καλύτερο από το USB 2.0 αλλά εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου δούλεψε.

7. Ό,τι και να έχει ή να μην έχει το κουτί φρόντισε οπωσδήποτε να έχει δική του τροφοδοσία και διακόπτη on-off.

hedgehog
27-09-05, 17:54
4. Εάν έχεις motherboard με υποστήριξη SATA και front panel που περνά μπροστά κάποια από τα SATA κανάλια, μπορείς να πάρεις κουτί που πέρα από USB 2.0 (για άλλα PC που θα το πηγαίνεις το κουτί) να έχει και ένα απλό pass-through του SATA interface οπότε εκεί παρακάμπτεις την αργοπορία του USB 2.0 και ο δίσκος σου θα μιλάει σε πλήρη & native ταχύτητα με τη motherboard.
Χμμμμ.... δεν το ήξερα αυτό! Αλήθεια... το SATA είναι Hot Plug????

WAntilles
27-09-05, 18:04
Χμμμμ.... δεν το ήξερα αυτό! Αλήθεια... το SATA είναι Hot Plug????

Όχι.

Ούτε το SATA 2.0.

Το SATA 2.5 θα είναι.

Gedo
27-09-05, 19:22
2. Πάρε ένα καλό εξωτερικό κουτί - π.χ. αυτό που είχε πάρει ο Πελασγός - USB 2.0 που να δέχεται δίσκους και πάνω από 250GB, και βάλε του μέσα έναν κοινό εσωτερικό δίσκο. Η σύνδεση είναι ΠΑΝΑΠΛΗ. Απλά συνδέεις 2 καλώδια. Ένα για ρεύμα και ένα για data.



Αυτο θα κανω.

Θα σας πω εντυπωσεις.

NaGR
27-09-05, 19:42
Όχι.

Ούτε το SATA 2.0.

Το SATA 2.5 θα είναι.

Εγώ λέω οτι είναι hotplug
π.χ. δες την a8n-sli deluxe που δίνει έξοδο στο κουτί για sata hot plug

XTCgr
27-09-05, 19:56
το SATA2 είναι hot plug αλλά θα πρέπει να παρέχεται και υποστήριξη απο το chipset

Gedo
17-11-05, 14:16
Λοιπον αποφασισα, θελω αυτο το κουτι http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=1027&Product_Id=289112
και αυτον τον σκληρο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303770

Να το τολμησω? Δε νομιζω να εχω προβληματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.