PDA

Επιστροφή στο Forum : Ti γινεται με το ΟΝ ΤΗΕ GO του ΟΤΕ;



giannistrsl
26-06-08, 17:12
Παιδια το πηρε ο πατερας μου ( στον Πειραια ) και μου είπε οτι σερνοτανε τελειως + αποσυνδεσεις δηλαδη καμμια χρησιμοτητα - λειτουργια.
Το ιδιο και στο εξωχικο που είχαμε τσεκαρει για 3G.

Η δεσμευση ηταν για 2 χρονια και τώρα δεν τους πληρωνει εκανε καταγγελια κτλ.

scully_
27-06-08, 00:42
Σοβαρά μιλάς; Και ήταν να το αγοράσω αυτό το πακέτο, η δέσμευση είναι όντως για 2 χρόνια; ΠΟΛΛΑ!! Εγώ πώς μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει υποδομή για 3G, αν θα πιάνει ένα mobile broadband, ξέρεις; Ξέρει κανείς;
Ευχαριστώ!

NT1G
28-06-08, 00:35
Η δέσμευση από οτι ξέρω είναι για 1 χρόνο μόνο στην περίπτωση που πάρεις modem με επιδότηση, αλλιώς μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις.:)

Artemius
28-06-08, 01:06
γενικά είναι αρκετά προβληματική ως υπηρεσία...


αλλά εμένα με απασχολεί κάτι συγκεκριμένο και εδώ θέλω μήπως κάποιος mod ή user που ξέρει,να με διαφωτίσει.
το modemaki (έχω το μαύρο (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=LlhhHpcnT486pGyC5Sy31nNCSqXMgq1JyLf5Zvh4Tvp8JbLFQx8z!838567635?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L89_contract_plan_index&serviceCategory=InternetOnTheGo&catID=0b0f42bb801f8a75&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Go#2)) κάνει το εξής : εννίοτε το πιάνει ένα μπαράζ αποσυνδέσεων αλλά με το pc!δηλαδή χάνεται ο συγχρονισμός με το pc,αρχινάνε τα γνωστά "καμπανάκια" στα windows,μετά ξανασυγχρονίζει με το pc,ζητάει PIN,και φυσικά έχει χάσει και το internet...μπορεί να είναι και ιδέα μου,αλλά τις περισσότερες φορές όταν γίνεται αυτό έχω πατήσει refresh στα διάφορα tabs του FF...

αυτό είναι σύνηθες,να χάνεται η σύνδεση με το pc,επειδή ίσως εκείνη τη στιγμή έχει χάσει το internet?ή έχει βλάβη?

επιπλέον σποραδικά με έβγαζε ένα σφάλμα με την Microsoft Visual C++ (Microsoft strikes back),και έκλεινε το προγραμματάκι της cosmo.απεγκατάστησα την Visual C++,καθάρισα την registry,και μειώθηκε αυτό το φαινόμενο,αλλά ακόμα που και που συμβαίνει.

τέλος...άμα ανοίξω το pc και το έχω συνδεδεμένο,δεν θα δουλεύει το cd-rw (lol),δεν θα διαβάζει κανένα cd,και αλλάζει την σειρά "ενεργοποίησης" από το BIOS,στα secondary βάζει αυτόματα 1ο το modemaki.

πολλά probs όπως βλέπετε...άμα ξέρει κάποιος από αυτά,ας με δώσει τα φώτα του...κυρίως όμως με ενδιαφέρει αν είναι σύνηθες το να χάνει το συγχρονισμό με το pc ή θέλει αλλαγή.

Ioannis_Arv
30-10-08, 21:04
Καλησπέρα! Έκανα σύνδεση στο Internet On The Go 5G, πριν απο 12 μέρες περίπου. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα προς το παρόν. Το χρησιμοποιώ σε XP Home & VISTA Premium. Βέβαια, η περιοχή μου δεν υποστηρίζει τις μέγιστες ταχυτητες, αλλα και πάλι τα πάει πολυ καλά. Ακόμα και σε περιοχή που δεν περίμενα να έχω σήμα, πιάνει 156kbps (μέση τιμή) και να προσθέσω ότι στην συγκεκριμένη περιοχή δεν υπάρχει ADSL(περιοχη νότιας Πελοποννήσου).
Α! Η σύνδεση ειναι για ένα χρόνο αυτή την στιγμή και δεν πληρωνει το USB STICK.

stathis77
07-11-08, 00:34
Παιδια το πηρε ο πατερας μου ( στον Πειραια ) και μου είπε οτι σερνοτανε τελειως + αποσυνδεσεις δηλαδη καμμια χρησιμοτητα - λειτουργια.
Το ιδιο και στο εξωχικο που είχαμε τσεκαρει για 3G.

Η δεσμευση ηταν για 2 χρονια και τώρα δεν τους πληρωνει εκανε καταγγελια κτλ.


H COSMOTE έχει την δυνατότητα να δεί την κάλυψη 3G στις περιοχές που σε ενδιαφέρουν(είναι η μόνη που το κάνει)δέν ρωτήσατε για την κάλυψη?Ειδάλως παίρνεις ένα κινητο 3G και το
δοκιμάζεις μόνος σου εκει που θέλεις....Άν έχεις σήμα θα έχεις και ταχύτητες στο internet...

best71
07-11-08, 19:10
Παιδια μην δοκιμασετε καθολου την προεκταση USB γιατι κανει συνεχεια αποσυνδεσεις!

Εχω δυο λαπτοπ το ενα με xp και το αλλο με vista και δεν μπορουσα να το δουλεψω καθολου με την προεκταση μεχρι που την εβγαλα και ηρεμησα.

morfeas2002
08-11-08, 00:40
Εγώ το δουλεύω με την προέκταση και δουλεύει κανονικότατα.Ούτε μια αποσύνδεση.Δοκίμασε με άλλη.Μπορεί να είναι προβληματική αυτή.

best71
08-11-08, 04:10
Εγώ το δουλεύω με την προέκταση και δουλεύει κανονικότατα.Ούτε μια αποσύνδεση.Δοκίμασε με άλλη.Μπορεί να είναι προβληματική αυτή.

Ειχα δοκιμασει αλλες δυο αλλα χωρις αποτελεσμα.

και το κανει παντα στο download αρχειων.

Georgevtr
08-11-08, 04:36
Παιδια μην δοκιμασετε καθολου την προεκταση USB γιατι κανει συνεχεια αποσυνδεσεις!

Εχω δυο λαπτοπ το ενα με xp και το αλλο με vista και δεν μπορουσα να το δουλεψω καθολου με την προεκταση μεχρι που την εβγαλα και ηρεμησα.

Kι εγώ το δουλεύω με την προέκταση και δουλεύει κανονικότατα.Ούτε μια αποσύνδεση,βέβαια για την ταχύτητα ουδείς λόγος.......(ακόμη και σε σημεία με HSPA σύνδεση):down::down:

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σοβαρά μιλάς; Και ήταν να το αγοράσω αυτό το πακέτο, η δέσμευση είναι όντως για 2 χρόνια; ΠΟΛΛΑ!! Εγώ πώς μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει υποδομή για 3G, αν θα πιάνει ένα mobile broadband, ξέρεις; Ξέρει κανείς;
Ευχαριστώ!

Ακριβώς έτσι!!!!!Αν θα πιάνει ένα mobile broadband,τότε λογικά θά είσαι οκ!

gbak
11-11-08, 21:12
guys πηρα και εγω σημερα το στικακι στα 7.2 με ενα χρονο συμβολαιο...και ειναι χαλι μαυρο...και απο ταχυτητες αλλα χανει συχνα τις σελιδες και θελει ρισταρτ...τι κανω?

παιζει να τους το παω πισω το στικ πεσκεσι και να διακοψω το συμβολαιο?

για πειτε

saavedra29
13-11-08, 02:03
guys πηρα και εγω σημερα το στικακι στα 7.2 με ενα χρονο συμβολαιο...και ειναι χαλι μαυρο...και απο ταχυτητες αλλα χανει συχνα τις σελιδες και θελει ρισταρτ...τι κανω?

παιζει να τους το παω πισω το στικ πεσκεσι και να διακοψω το συμβολαιο?

για πειτε

γιατί δε ρώταγες ρε φίλε πριν την κάνεις την πατάτα?Όλοι όσοι έχουν on the go (όπως και εγώ) έχουν πρόβλημα.Φαίνετε το ασύρματο δίκτυο του ΟΤΕ είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο και εμείς πειραματόζωα.Κάνε καλού κακού μια επανεγκατάσταση στό λογισμικό του στικ,αν και μην περιμένεις πολλά πράγματα.Και όταν σου δείξει ότι ανεβοκατέβασες σε μια μέρα 10G μην ψαρώσεις,το στικάκι δείχνει ότι του έρθει.Έχεις κάνει το 5G ή το unlimited? Για διακοπή πριν τον χρόνο δε νομίζω να παίζει,εκτός αν υπάρχει στον νόμο κανένα παραθυράκι:closed:

gbak
13-11-08, 12:15
το unlimited εκανα και να δω τι θα κατεβασω με τα 70kb/sec που χει ταχυτητα..ελεος...τιποτα τους πηρα τηλ και θα κανω επιστροφη και διακοπη στο καπακι...

τι να ρωτησω ρε φιλαρακ...ειναι σαν να διαφημιζουν ενα αμαξι στα 150 αλογα...και να το παιρνεις και να σου βγαζει 20 αλογα...δεν ειναι δυνατον..ειναι τεραστια η αποκλιση απο αυτο που διαφημιζουν..

και ενταξει στο down χαμηλες ταχυτητες.. το θεμα ειναι ειναι οτι δεν ανοιγουν και οι σελιδες...

morfeas2002
13-11-08, 13:06
Παιδιά, το έχω δοκιμάσει μόνο σε δίκτυο 2G οπότε δεν ξέρω το maximum πόσο μπορεί να φτάσει.Πάντως το minimum είναι αρκετά ικανοποιητικό.Οι σελίδες ανοίγουν χωρίς καθυστέρηση.Download μόνο δεν έχω δοκιμάσει γιατί έχω το πακέτο με τα 250mb δώρο και το χρησιμοποιώ μόνο σε συγκεκριμένη απομακρυσμένη περιοχή και αποκλειστικά για σερφάρισμα.

stathis77
17-11-08, 02:24
γιατί δε ρώταγες ρε φίλε πριν την κάνεις την πατάτα?Όλοι όσοι έχουν on the go (όπως και εγώ) έχουν πρόβλημα.Φαίνετε το ασύρματο δίκτυο του ΟΤΕ είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο και εμείς πειραματόζωα.Κάνε καλού κακού μια επανεγκατάσταση στό λογισμικό του στικ,αν και μην περιμένεις πολλά πράγματα.Και όταν σου δείξει ότι ανεβοκατέβασες σε μια μέρα 10G μην ψαρώσεις,το στικάκι δείχνει ότι του έρθει.Έχεις κάνει το 5G ή το unlimited? Για διακοπή πριν τον χρόνο δε νομίζω να παίζει,εκτός αν υπάρχει στον νόμο κανένα παραθυράκι:closed:


Πειραματικό το δίκτυο της COSMOTE?Λόγω δουλειας έχω χρησιμοποιησει και τα τρια δίκτυα(και όχι μόνο στο σπίτι μου)γι αυτο θα ελεγα να ΜΗΝ λες μεγάλα λόγια .Έχει την μεγαλύτερη κάλυψη 3G.Εχει πολύ καλες ταχυτητες σχεδόν παντού στην Αθηνα που το έχω δοκιμάσει και σε επαρχία απο Σέρρες Αλεξανδρούπολη Ιωαννινα μέχρι και Κρητη που ταξιδευω...Ακόμη και σε μέρη που δέν το περίμενα...

morfeas2002
17-11-08, 16:56
Ακόμη και σε μέρη που δέν το περίμενα...
Συμφωνώ και επαυξάνω.

stathis77
18-11-08, 00:19
Παιδια το πηρε ο πατερας μου ( στον Πειραια ) και μου είπε οτι σερνοτανε τελειως + αποσυνδεσεις δηλαδη καμμια χρησιμοτητα - λειτουργια.
Το ιδιο και στο εξωχικο που είχαμε τσεκαρει για 3G.

Η δεσμευση ηταν για 2 χρονια και τώρα δεν τους πληρωνει εκανε καταγγελια κτλ.


2 χρόνια έχει άν πάρεις το notebook..Aν κάνεις απλη σύνδεση έχει δέυσμευση 1χρόνο και σε όλα τα πρόγραμματα πάνω απο το 250MB
-5GB
-10GB
-UNLIMITED(20GB)
Παίρνεις το usb modem stick δωρεάν και μετά τους τρείς πρώτους μήνες μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμά σου στο βασικο με 3,5ευρω/μήνα στο οποιο δέν κάνεις χρήση και σου βγαινει το υπόλοιπο 9μηνο=31,5ευρω.....

Georgevtr
18-11-08, 01:08
Πειραματικό το δίκτυο της COSMOTE?Λόγω δουλειας έχω χρησιμοποιησει και τα τρια δίκτυα(και όχι μόνο στο σπίτι μου)γι αυτο θα ελεγα να ΜΗΝ λες μεγάλα λόγια .Έχει την μεγαλύτερη κάλυψη 3G.Εχει πολύ καλες ταχυτητες σχεδόν παντού στην Αθηνα που το έχω δοκιμάσει και σε επαρχία απο Σέρρες Αλεξανδρούπολη Ιωαννινα μέχρι και Κρητη που ταξιδευω...Ακόμη και σε μέρη που δέν το περίμενα...


Tiς καλυτερες ταχυτητες απ τους αλλους 2 ναι εχει.Κι επειδη κι εγω ταξιδευω συνεχεια,θεωρω απαραδεκτο το σημα(Αμφιβαλλω αν αυτα τα 7,2 τα χει δει κανενας)

Ακομη και στο σπιτι μου με δικτυο HSPA ΣΕΡΝΕΤΑΙ....;)

skiabox
05-02-09, 15:59
2 χρόνια έχει άν πάρεις το notebook..Aν κάνεις απλη σύνδεση έχει δέυσμευση 1χρόνο και σε όλα τα πρόγραμματα πάνω απο το 250MB
-5GB
-10GB
-UNLIMITED(20GB)
Παίρνεις το usb modem stick δωρεάν και μετά τους τρείς πρώτους μήνες μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμά σου στο βασικο με 3,5ευρω/μήνα στο οποιο δέν κάνεις χρήση και σου βγαινει το υπόλοιπο 9μηνο=31,5ευρω.....

Αυτο για το 3μηνο ισχυει σιγουρα?
Ειμαι στο 250 για ενα χρονο και θα με ενδιεφερε μετα το 3μηνο να κατεβω στο 3.5 παγιο.
Ευχαριστω.

morfeas2002
06-02-09, 00:57
Αν θέλεις να κατέβεις πρέπει να περιμένεις 3 μήνες.
Αν θέλεις να ανέβεις μπορείς κατευθείαν τον επόμενο μήνα.
Βρε τι κάνουν για να αργούν να χάσουν λεφτά, αλλά να παίρνουν αμέσως περισσότερα.:p

demosthenes7
04-03-09, 15:29
παιδια εγω πριν λιγο καιρο εβαλα το on the go unlimited επειδη στην περιοχη μου δεν εχω adsl(ΔΕρβενοχωρια)

μεση ταχυτητα 300kbps κατεβαζω τορρεντ με 30-40 σταθερα και μερικεσ φορεσ φτανει και 70 αλλα με δυο γραμμεσ σημα. στην ταρατσα του σπιτιου εχω 4 γραμμεσ σημα αλλα δεν ξερω πωσ να το βαλω εκει πανω περιπου 10 μετρα ειναι.

στον κορυδαλλο που το δοκιμασα ειχε 5 σημα και μεση ταχυτητα 800kbps κατεβαζα τορρεντ με 120 αρκετα καλο θα ελεγα αλλα δεν μενω μονιμα εκει οποτε πικρα:(

ειναι καλεσ οι ταχυτητεσ τι λετε αν το βαλω στην ταρατσα θα εχω καλυτερο σημα η θα χανει με την προεκταση

saavedra29
04-03-09, 16:36
παιδια εγω πριν λιγο καιρο εβαλα το on the go unlimited επειδη στην περιοχη μου δεν εχω adsl(ΔΕρβενοχωρια)

μεση ταχυτητα 300kbps κατεβαζω τορρεντ με 30-40 σταθερα και μερικεσ φορεσ φτανει και 70 αλλα με δυο γραμμεσ σημα. στην ταρατσα του σπιτιου εχω 4 γραμμεσ σημα αλλα δεν ξερω πωσ να το βαλω εκει πανω περιπου 10 μετρα ειναι.

στον κορυδαλλο που το δοκιμασα ειχε 5 σημα και μεση ταχυτητα 800kbps κατεβαζα τορρεντ με 120 αρκετα καλο θα ελεγα αλλα δεν μενω μονιμα εκει οποτε πικρα:(

ειναι καλεσ οι ταχυτητεσ τι λετε αν το βαλω στην ταρατσα θα εχω καλυτερο σημα η θα χανει με την προεκταση

εγώ που το είχα μέχρι πριν λίγι καιρό το είχα δοκιμάσει με 5 μέτρα καλώδιο +μισό μέτρο που σου δίνουν και το είχα βγάλει έξω στο μπαλκόνι σε ψηλό σημείο.Δεν είδα καμμία διαφορά, ούτε προς το χειρότερο ούτε προς το καλύτερο.Μην πολυδείνεις σημασία στο σήμα που σου δείχνει,μπορεί να δείχνει φουλ HSPA και να σέρνεται ή το αντίθετο.αν συνεχίσουν και στο μέλλον οι ταχύτητες που έχεις να είσαι ευχαριστιμένος.

demosthenes7
07-03-09, 10:04
Πειραματικό το δίκτυο της COSMOTE?Λόγω δουλειας έχω χρησιμοποιησει και τα τρια δίκτυα(και όχι μόνο στο σπίτι μου)γι αυτο θα ελεγα να ΜΗΝ λες μεγάλα λόγια .Έχει την μεγαλύτερη κάλυψη 3G.Εχει πολύ καλες ταχυτητες σχεδόν παντού στην Αθηνα που το έχω δοκιμάσει και σε επαρχία απο Σέρρες Αλεξανδρούπολη Ιωαννινα μέχρι και Κρητη που ταξιδευω...Ακόμη και σε μέρη που δέν το περίμενα...

κι εγω πιστευω οτι απο τις τρεις εταιρειες ειναι η καλυτερη η cosmote αλλα για τα κεφτα που πληρωνουμε προσφαιρει πολυ λιγα.

στουσ τυφλουσ επικρατει ο μονοφθαλμος τι να κανουμε ετσι ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.