PDA

Επιστροφή στο Forum : (επείγον) Ανεμιστήρας PSU



DSLamer
27-09-05, 22:14
Πήρα ενα PSU απο το πλαίσιο (κλασσικά). Το Chieftec 350W ΑΤΧ 12v rev 2.0

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γυρίζει καθόλου ο ανεμιστήρας του.
(Εχει ένα 120mm απο κάτω).

Είναι φυσιολογικό; Πρέπει να ζεσταθεί πολύ για να λειτουργήσει γιατί τωρα είναι αρκετα ζεστο.

Ευχαριστώ.

nickolas2005
27-09-05, 22:22
Ποτε το πήρες? Αν το πήρες τώρα στα κοντά πάντο πίσω και ζήτα να σου το αλλάξουν. Αν δεν έχει πλέον εγγύηση δοκίμασε πρώτα να βάλεις λίγο λαδάκι στο ρουλεμάν του ανεμιστήρα. ;) Και εγώ έχω ένα τέτοιο τροφοδοτικό και το αν θα γυρίζει ο ανεμιστήρας δεν εξαρτάται απο το αν θα ζεσταθεί ή όχι το τροφοδοτικό! Ο ανεμιστήρας απλώς ανεβοκατεβάζει τις στροφές του ανάλογα με την θερμοκρασία του τροφοδοτικού.

DSLamer
27-09-05, 22:35
το αν θα γυρίζει ο ανεμιστήρας δεν εξαρτάται απο το αν θα ζεσταθεί ή όχι το τροφοδοτικό! Ο ανεμιστήρας απλώς ανεβοκατεβάζει τις στροφές του ανάλογα με την θερμοκρασία του τροφοδοτικού.
Αυτό φοβόμουν!

Ευτυχώς (ας πούμε) σήμερα μόλις το πήρα, οπότε πάω αυριο πρωί πλαίσιο μεριά.
Εντάξει συμβαίνουν αυτά (ειδικά σε μένα) ελπίζω να μην εχουμε παραπάνω μπλεξήματα.

thanx nickolas2005

Τωρα του έχω βαλει ενα ανεμιστήρα δωματίου για να μη σταματήσω το format :lol:

Re-Ti-Re
27-09-05, 22:37
Το πρόβλημα είναι ότι δεν γυρίζει καθόλου ο ανεμιστήρας του.Γύρισε το πίσω είναι ελαττωματικό :!:

aesir
27-09-05, 22:54
Αλλο ένα πρόβλημα με το Πλαίσιο...

sdikr
27-09-05, 22:58
Αλλο ένα πρόβλημα με το Πλαίσιο...

ενώ αν το είχαν δοκιμάσει στο πλαισιο......

psyxakias
27-09-05, 23:02
Τωρα του έχω βαλει ενα ανεμιστήρα δωματίου για να μη σταματήσω το format :lol:Θα σου πρότεινα να το κλείσεις το συντομότερο διότι ακόμα και με ανεμιστήρα δωματίου δεν μπορεί να πετύχει την ίδια ροή αέρα με αποτέλεσμα είτε να το κάψεις, είτε να χρειαστεί να καλέσεις τα παιδιά απ'το 199 για μπυρίτσα δείχνοντας τους ένα tower φλαμπέ :fireman :fireman

DSLamer
27-09-05, 23:13
ενώ αν το είχαν δοκιμάσει στο πλαισιο...
Ε εντάξει δεν συμπαθούμε το πλαίσιο αλλά νομίζω τώρα η επίθεση είναι άδικη.

Το τροφοδοτικο ήταν σε συσκευασία retail με τα σελοφαν του, οπότε λογικό είναι να μη το δοκιμάζει κανείς. Ανάλογο πρόβλημα μου είχε τύχει με το e-shop και μια μητρική όπου δεν δουλευε ο ελεκτής δισκέτας. Τα προβλήματα αυτά τυχαίνουν σε όλα τα μαγαζιά το θέμα είναι πόσο καλό και ευπρόσιτο είναι το service.

Άλλωστε δεν είναι δυνατόν να ελέγχει κάθε κατάστημα όλα τα προιόντα του, και ποιός θα αγόραζε ανοιχτά κουτιά με χρησιμοποιημένα πράγματα ε;

Off topic! HURRAY! :offtopic:

EDIT:Μήπως ενοούσες να το δκιμάσω εγώ; Α, εντάξει τότε(σορρυ), δεν το σκέφτικα για να πώ την αλήθεια. Αλλά και πάλι είναι διαδικάσια στην οποία δύσκολα θα βάλεις κάπιον βαριεστημένο πωλητή αλλά και εμένα τον ίδιο (Lamer γαρ!).

DSLamer
27-09-05, 23:16
Θα σου πρότεινα να το κλείσεις το συντομότερο

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τον έκλεισα. :thumbsup1

sdikr
27-09-05, 23:17
Ε εντάξει δεν συμπαθούμε το πλαίσιο αλλά νομίζω τώρα η επίθεση είναι άδικη.

Για άλλο λόγο το είπα, όχι για επίθεση ;)

Re-Ti-Re
27-09-05, 23:18
Ότι λέει ο psyxakias
Και προσθέτω ότι στα φλαμπέ :onfire: εξαρτήματα δεν υπάρχει εγγύηση :mrgreen:

mastermind
28-09-05, 00:18
Αύριο το πρωι ξέρεις τι θα πας να κάνεις ε? Να το παίξεις και κάπως ενοχλημένος ωστε να δώσουν την δέουσα προσοχή ;)

George978
28-09-05, 00:24
φιλαρακο ευκαιρια να βαλεις ενα τουμπανο δελτα επανω να παρει ανασα το τροφοδοτικο σου :D

DSLamer
28-09-05, 14:50
Πήγα σήμερα, πέρασα απο το service όπου μου δώσανε χαρτί αλλαγής χωρίς ουσιαστικά να το ελέγξουν. Επι της ευκαιρίας το άλλαξα με τον αντίστοιχο Fortron πού έχει 2 χρόνια εγγύηση.
Δε χρειάστικαν αγριάδες και τέτοια. Το συνέδεσα και τώρα γυρίζει ο ανεμιστήρας.

Όλα οκ λοιπόν, ευχαριστώ για την στήριξη m8s.


ευκαιρια να βαλεις ενα τουμπανο δελτα επανω να παρει ανασα το τροφοδοτικο σου Δεν κατάλαβα τι εννοείς. :oops:

Edit: Μήπως είναι αυτό που έχουν οι σιδεράδες; Τότε :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.