PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιός άνοιξε την συσκευασία του Adobe που αγόρασα;



Prep2
27-06-08, 03:40
Είπα και εγώ να αγοράσω επίσημα την σουίτα CS3. Πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία και τα έσκασα. (Περιέργως μου το πούλησαν απευθείας - δεν έχουν μεταπωλητές;)

Καθώς το κουβαλούσα προς το σπίτι μου έκανε εντύπωση η πλαστικοποίηση του κουτιού, πολύ χοντροκομμένη μου φάνηκε. Όταν το άνοιξα κατάλαβα γιατί! Ένα σωρό διαφημιστικά της τοπικής αντιπροσωπείας μέσα, προφανώς το είχαν ανοίξει και επαναπλαστικοποιήσει.

Δεν είναι παράνομο αυτό; Πως ξέρω εγώ τι είχε αρχικά από την ίδια την Adobe; Φίλος μου εξήγησε ότι είναι ελληνική πατέντα της εδώ αντιπροσωπείας που δεν γίνεται πουθενά αλλού στον κόσμο και ότι το κάνουν για να καταγράφουν ποιά serial number πούλησαν γιατί δεν παρέχουν υποστήριξη σε άλλα πακέτα. Κι αυτό δεν είναι παράνομο;

Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα επιστροφής τώρα που το άνοιξα; Δυστυχώς το έχω εγκαταστήσει κιόλας, δεν τα σκέφτηκα όλα αυτά πιο πριν και το χρειαζόμουν.

mpardsu
27-06-08, 03:57
Παράνομο λογικά είναι γιατί από τη στιγμή που έχει χαλάσει η εργοστασιακή συσκευασία το προϊόν μπορεί να θεωρηθεί χρησιμοποιημένο ή και παραποιημένο.
Βέβαια για software μιλάμε αλλά πχ δεν ξέρεις αν κάποιος μπορεί να οργανώσει κάποια πατέντα του τύπου Χ ευρώ το πρόγραμμα και Υ το εγχειρίδιο.
(Για όλα μας έχω ικανούς σαν λαό)
Τώρα από τη στιγμή που και ο ίδιος το άνοιξες και δεν το διαπίστωσες επί τόπου δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από μια καταγγελία και να στείλεις ένα mail στην Adobe.

kuja
27-06-08, 07:31
Είπα και εγώ να αγοράσω επίσημα την σουίτα CS3. Πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία και τα έσκασα. (Περιέργως μου το πούλησαν απευθείας - δεν έχουν μεταπωλητές;)

Καθώς το κουβαλούσα προς το σπίτι μου έκανε εντύπωση η πλαστικοποίηση του κουτιού, πολύ χοντροκομμένη μου φάνηκε. Όταν το άνοιξα κατάλαβα γιατί! Ένα σωρό διαφημιστικά της τοπικής αντιπροσωπείας μέσα, προφανώς το είχαν ανοίξει και επαναπλαστικοποιήσει.

Δεν είναι παράνομο αυτό; Πως ξέρω εγώ τι είχε αρχικά από την ίδια την Adobe; Φίλος μου εξήγησε ότι είναι ελληνική πατέντα της εδώ αντιπροσωπείας που δεν γίνεται πουθενά αλλού στον κόσμο και ότι το κάνουν για να καταγράφουν ποιά serial number πούλησαν γιατί δεν παρέχουν υποστήριξη σε άλλα πακέτα. Κι αυτό δεν είναι παράνομο;

Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα επιστροφής τώρα που το άνοιξα; Δυστυχώς το έχω εγκαταστήσει κιόλας, δεν τα σκέφτηκα όλα αυτά πιο πριν και το χρειαζόμουν.

Στην Ελλαδα γινονται και αυτα.Κανταγγελια.....:rtfm:

vasper
27-06-08, 10:18
Νομίζω υπερβάλλεις. Software είναι... δεν χαλάει..

manicx
27-06-08, 10:27
Αντιπροσωπία είναι. Και το αυτοκίνητο που παίρνουμε έχει 2-3 χλμ και μπορεί να δούμε πατημασιά στα πατάκια γιατί μπήκε μέσα ο υπάλληλος. Όπως λέει ο vasper, ας μην υπερβάλλουμε...

Prep2
27-06-08, 21:55
Νομίζω ότι η σύγκριση με το αυτοκίνητο δεν είναι επαρκής. Γιατί αν πχ λείπει κάτι από το πακέτο Adobe μου ποιόν θα κυνηγήσω και με τι πάτημα; Η Adobe θα πει ότι φταίει η Άνοδος, η Άνοδος θα πει ότι δεν υπήρχε ποτέ... Από τη στιγμή που δεν είναι θυγατρική της Adobe ούτε ανοίγει τα κουτιά με κάποια πιστοποιημένη διαδικασία ISO ή κάτι τέτοιο.

Όταν το πακέτο είναι "παρθένο" μου διασφαλίζει μια απευθείας σχέση με τον παραγωγό. Δεν είναι λάσπη στο πατάκι του αυτοκινήτου μου, μπορεί να μην παίρνει μπρος καν! Ας πούμε ότι μέσα στην αρχική συσκευασία υπάρχει ένα κουπόνι έκπτωσης ή κάποια προνομιακή τιμή αναβάθμισης. Και όταν η Άνοδος ανοίγει το κουτί, αυτό πέφτει έξω. Ποιόν κυνηγάω; Πως θα ξέρω καν ότι λείπει;

Να θυμίσω ότι σε πολλά λογισμικά υπάρχει κείμενο στο φακελάκι του CD που λέει ότι ανοίγοντας την συσκευασία αποδέχεσαι κάποιους όρους.

emeliss
27-06-08, 22:09
Στο φακελάκι του CD, όχι στην εξωτερική συσκευασία.

albatross
27-06-08, 22:38
Ρε παιδια ξερω υπαλληλο αλυσιδας που επαιρνε bluray σπιτι του να τα δει, και την αλλη μερα πισω στη θεση τους. Προσωπικά μου έχει τύχει να αγορασω cd αυθεντικο με δαχτυλιές απο κάτω. Επίσης κάποια δισκάδικα άνοιγαν τα cd απο την "αλλη" μεριά ωστε να μην κοψουν την ασφαλεια και εκαναν κοπιες.
Ετσι και στην περιπτωση σου ειναι πιθανο κάποιος να τραβηξε κοπια σε κανα δισκακι και το ξαναεβαλε στη θεση του.

emeliss
27-06-08, 22:41
και έβαλε διαφημιστικά;

albatross
27-06-08, 22:47
Εχεις δικιο το ξεχασα αυτο. :redface:

kriti
27-06-08, 22:55
καλυτερα σπασμενο παρα ανοιγμενο:clap:

sdikr
27-06-08, 23:04
και ποιος σας λέει οτι οι εταίριες το στέλνουν κλείστο με ζελατίνα;

οι ποιο πολλές στέλνουν ξεχωριστά τα υλικά και ξεχωριστά την συσκευασία (έτσι τους βγαίνει ποιο φθηνά)

Prep2
29-06-08, 05:56
Επειδή αγοράζω γενικά software να σε ενημερώσω ότι και στο Πλαίσιο (Nero 8) και στο Multirama που αγόρασα antivirus τα προϊόντα ήταν μια χαρά στην αρχική τους ζελατίνα, απείραχτα μέσα. Είχαν κάτι διαφημιστικά, αυτοκόλλητα και ακόμα και ένα δισκάκι με updates, αλλά ήταν όλα εξωτερικά κολλημένα.

Μιλάμε για συσκευασμένο εμπορικό λογισμικό, όχι τίποτα custom. Το ίδιο κουτί πουλιέται σε πολλές χώρες. Ακόμα και όσα κουτιά είναι στα ελληνικά, συνήθως έρχονται έτοιμα απέξω.

sataNik
30-06-08, 15:14
Αν δουλεύει μια χαρά και σε καλύπτει απροβλημάτιστα, γιατί να χάνεις τον καιρό σου με δικαστήρια και μηνύσεις;

Prep2
02-07-08, 00:18
Γιατί αν γίνει οτιδήποτε στον επόμενο χρόνο πχ, θα ψάχνω τότε να βρω το δίκιο μου! Αν και ασυνήθιστο για Έλληνας, προσπαθώ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ επαγγελματικά τουλάχιστον να είναι όλα αγορασμένα και μου έχουν τύχει πολλά. Κυρίως από εταιρείες σαν αυτή που φέρνει υποτίθεται επίσημα τα Adobe και νομίζει ότι είμαστε πρόβατα στο μαντρί.

Αν είχες δώσει και εσύ ένα χιλιάρικο θα το σκεφτόσουν νομίζω!

Hunter 85
03-07-08, 04:22
Γιατί αν γίνει οτιδήποτε στον επόμενο χρόνο πχ, θα ψάχνω τότε να βρω το δίκιο μου! Αν και ασυνήθιστο για Έλληνας, προσπαθώ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ επαγγελματικά τουλάχιστον να είναι όλα αγορασμένα και μου έχουν τύχει πολλά. Κυρίως από εταιρείες σαν αυτή που φέρνει υποτίθεται επίσημα τα Adobe και νομίζει ότι είμαστε πρόβατα στο μαντρί.

Αν είχες δώσει και εσύ ένα χιλιάρικο θα το σκεφτόσουν νομίζω!

Δικαιο εχεις! + Οτι ειναι κοροιδια!
Δεν ξερω πως γίνεται , αν θα εχει αποτελεσμα αλλα θα συμφωνησω με αυτους που προτεινουν καταγγελια!

faethie
11-07-08, 14:35
Έλεος. Θα περίμενα μεγαλύτερη σοβαρότητα από την εταιρεία που πουλά ένα τόσο γνωστό - και ακριβό - προϊόν. Σε τέτοιες τιμές δεν περίμενα οτι θα έκαναν τέτοιου είδους μπακαλιές, αλλά και οτι η πλειοψηφία των αγοραστών θα το ανεχόταν (γιατί, για να μην έχουν αλλάξει πρακτική, αυτό θα γίνεται)

Μήπως θα έπρεπε να ενημερωθεί η Adobe οτι στην Ελλάδα πουλάνε ανοιγμένα τα προϊόντα της;

sataNik
11-07-08, 19:21
Γιατί αν γίνει οτιδήποτε στον επόμενο χρόνο πχ, θα ψάχνω τότε να βρω το δίκιο μου! Αν και ασυνήθιστο για Έλληνας, προσπαθώ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ επαγγελματικά τουλάχιστον να είναι όλα αγορασμένα και μου έχουν τύχει πολλά. Κυρίως από εταιρείες σαν αυτή που φέρνει υποτίθεται επίσημα τα Adobe και νομίζει ότι είμαστε πρόβατα στο μαντρί.

Αν είχες δώσει και εσύ ένα χιλιάρικο θα το σκεφτόσουν νομίζω!

Καλά λες, απλά συνήθισα στο τσάμπα και δε πήγε το μυαλό μου εκεί...:oops:

Iannis
13-07-08, 13:04
Ποσα χρηματα εδωσες για αυτη την αγορα?

pelasgian
13-07-08, 13:52
Αν κάποιος το άνοιξε, το εγκατέστησε με το κωδικό σου και μετά το πούλησε; Θα έχει μπει ο κωδικός ενεργοποίησής σου σε black list; Και καλά σε προγράμματα που λειτουργούν off-line και δεν έχεις πρόβλημα. Σκέψου να σου το κάνουν σε παιχνίδι αυτό, να μπαίνουν 3-4 με το δικό σου serial και να παίζουν.

Hunter 85
13-07-08, 18:03
Έλεος. Θα περίμενα μεγαλύτερη σοβαρότητα από την εταιρεία που πουλά ένα τόσο γνωστό - και ακριβό - προϊόν. Σε τέτοιες τιμές δεν περίμενα οτι θα έκαναν τέτοιου είδους μπακαλιές, αλλά και οτι η πλειοψηφία των αγοραστών θα το ανεχόταν (γιατί, για να μην έχουν αλλάξει πρακτική, αυτό θα γίνεται)

Μήπως θα έπρεπε να ενημερωθεί η Adobe οτι στην Ελλάδα πουλάνε ανοιγμένα τα προϊόντα της;

Οντως δεν θα ηταν κακή μια ενημέρωση στην Adobe για το συμβάν!
1,000+ ευρω δεν είναι λίγα σε περιοδους ακρίβειας οπως τωρα!
Τουλάχιστον να υπάρχει σεβασμός!!! :cool:

tourli
15-07-08, 04:56
Είπα και εγώ να αγοράσω επίσημα την σουίτα CS3. Πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία και τα έσκασα. (Περιέργως μου το πούλησαν απευθείας - δεν έχουν μεταπωλητές;)

Αφού το αγόρασες από την επίσημη αντιπροσωπεία όπως λες, προφανώς θα έχεις και απόδειξη ή τιμολόγιο, είσαι ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.

Το πρόγραμμα λειτουργεί, κωδικούς έχεις, από κει και πέρα τι ψάχνεις να βρεις τώρα....

Hunter 85
16-07-08, 08:51
Αφού το αγόρασες από την επίσημη αντιπροσωπεία όπως λες, προφανώς θα έχεις και απόδειξη ή τιμολόγιο, είσαι ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.

Το πρόγραμμα λειτουργεί, κωδικούς έχεις, από κει και πέρα τι ψάχνεις να βρεις τώρα....

Οχι!!!:nono:

Για 2 λόγους:
1) Κοροιδία. Μιλάμε για 1.000 ευρω πρόγραμμα
2)Αν έχει γίνει οτιδηποτε και αντιμετωπίσει πρόβλημα, η αντιπροσωπεία θα υποστηρίξει γιατι δεν το ανεφερε!

faethie
16-07-08, 13:09
Αν κάπου ανέφεραν (π.χ. στην απόδειξη, δεν ξέρω) οτι το κουτί που πήραν απο την Adobe το άνοιξαν και έβαλαν δικά τους πράγματα μέσα, τότε θα ήταν ισως άλλη ιστορία. Από τη στιγμή που δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε όχι, προσωπικά δεν νομίζω οτι είναι καλυμμένος. Όπως και να χει, είναι θέμα ορθής -ακόμη και νόμιμης- επιχειρηματικής πρακτικής. Δεν ανοίγεις στα καλά καθούμενα κουτί και βαζεις οτι σου καπνίσει μέσα, και μετά το πουλάς ως "απείραχτο". Αν το πάμε έτσι (λέεμε τώρα), τι θα τους εμπόδιζε να τράβαγαν πχ. και μια κόπια τους κωδικούς της Adobe απο μέσα; Τραβηγμένο παράδειγμα, απλά λέω που μπορεί να οδηγήσουν τέτοιες πρακτικές άμα δεν αντιμετωπιστούν...

hadderakk
16-07-08, 13:24
στειλε 1 mail στα αγγλικα περιγραφοντας το προβλημα, ζητωντας εξηγησεις και διευκρινησεις σε περιπτωση προβληματος ή διαρροης του serial number, κλπ.
κοινοποιησε το στην ανοδο και στην adobe.

.-

adams
16-07-08, 14:06
Είναι γνωστή η πρακτική της ΑΝΟΔΟΥ στην Ελλάδα να ανοίγει τις αρχικές συκευασίες να τοποθετεί διαφημιστικά και να τις ξανακλείνει.Το έχει αναφέρει και ο ανταγωνιστής της ανοδου programa 2 χρόνια πριν εδώ:
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=5706&postdays=0&postorder=asc&start=0

Στείλε το e-mail (αν και πιστεύω πως νομικά θα καλύπτονται) οποτε :whistle::hmm:

Prep2
17-07-08, 21:44
Παιδιά πράγματι έστειλα email αλλά τζίφος, δεν πήρα καμιά απάντηση.

Πράγματι δεν ανησυχώ πρακτικά αφού έκανα και register κανονικά αλλά την επόμενη φορά σίγουρα θα το πάρω από αλλού και όχι από Άνοδο. Μιλώντας με πιο γνώστες του χώρου, πράγματι στην Άνοδο κάνουν αυτό το κόλπο για να αποκτήσουν τα δεδομένα σου (αφού έχει ΔΙΚΟ τους registration card και ο άσχετος το συμπληρώνει) και μετά να σε βομβαρδίζουν με τις ΅προσφορές" τους διαρκώς.

Ο ανταγωνιστής που αναφέρεις από ότι φαίνεται δουλεύει πολύ πιο σύγχρονα και με τα περισσότερα σημεία πώλησης (Πλαίσιο, multirama, public) οπότε άλλη φορά απλώς θα πάω σε κατάστημα. Νομίζω δηλαδή. Δεν σκοπεύω να αγοράσω πάλι σουίτα σύντομα.

Βασικά το σπαστικό της υπόθεσης είναι ότι σου κόβεται όλο το κέφι έτσι! Διάβασα το post στο vcdc και μου φαίνεται εξαιρετικά ακριβής η περιγραφή. Μάλιστα αυτός που μου πούλησε το πρόγραμμα πλέον ούτε αυτός θα δουλεύει με την Άνοδο πια. (Τώρα κατάλαβε ότι του κλέβουν τους πελάτες με αυτό το κόλπο στα registration.)

Μπάχαλο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.