PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταδιακή Μείωση της Ταχύτητας



arigram
27-06-08, 12:58
Όταν συνδέθηκα με τον ΟΤΕ στο ConnX στα 24/1Mbps τον προηγούμενο Δεκέμβρη, η ταχύτητα συγχρονισμού ήταν περί των 23-24Mbps, σχεδόν πλήρες το εύρως γραμμής.
Όμως, σύντομα παρατήρησα πως ενώ το βράδυ μπορεί να κλείδωνε σε τέτοια ταχύτητα, το πρωί, κατά τις 8-9 η ώρα (με το ρολόι), η ταχύτητα έπεφτε στα 21-22Mpbs.
Σταδιακά τους τελευταίους μήνες άρχισε να μειώνεται, στα 20, 19 και τώρα κλειδώνει στα 17777.
Τα χαρακτηριστικά της γραμμής δεν έχουν αλλάξει εκτός από το Line Attenuation που από 14.5 πήγε στα 16.0 dB. Το Noise Margin πηδάει απρόβλεπτα από 8 μέχρι και 14 χωρίς να αλλάζει κάτι στην γραμμή. Άλλες φορές μου δίνεται ένα Attainable Line Rate στα 24Mbps και άλλες πιο κάτω μέχρι 20Mbps. Μάλιστα μου έχει δείξει αρκετές φορές και 27! Έχω συχνές αποσυνδέσεις, κάθε μια-δυο μέρες.
Μένω στο κέντρο του Ηρακλείου και το DSLAM απέχει λιγότερο από χιλιόμετρο (κάποιος του ΟΤΕ μου είπε για γύρω στα 500 μέτρα).
Δήλωσα βλάβη και η απάντηση ήταν πως έχουν συνδεθεί και άλλοι στη γειτονιά και το ΚΑΦΑΟ δεν μπορεί να υποστηρίξει τις ταχύτητες αυτές. Που σημαίνει πως μπορεί να μειωθεί και άλλο η ταχύτητα μου αν συνδεθούν και άλλοι.
Εντάξει, είναι διαφημιστικό το "έως 24Mbps", αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι;
Από 24 στα 17.7 χωρίς να υπάρχει ουσιαστική βλάβη αλλά και λύση;
Σκέφτομαι να αλλάξω σε άλλη εταιρία με ιδιόκτητο, αλλά φυσικά και εκεί μπορεί να έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ή απλά να νοσταλγώ τις "παλιές καλές εποχές";

pnikolo
27-06-08, 22:04
To φαινομενο αυτο παρατηρηται καμια φορα, οσον αγορα τα 2 πρωτα ss. Στο 3 ομως οι διαφορες ειναι μεγαλες και εχουν αλλαξει σχεδον ολα τα χαρακτηρηστικα σου. Τσεκαρισε λιγο το εσωτερικο σου δικτυο, εννονωντας το ρουτερ μονο του στην κεντρικη σου πριζα, αποσυνδεοντας το υπολοιπο παραλληλο εσωτ. δικτυο και δες τα χαρακτηριστικα σου. Εαν παραμεινουν τα ιδια τοτε δηλωσε βλαβη στο 121 για χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου! ;)

arigram
27-06-08, 23:33
To φαινομενο αυτο παρατηρηται καμια φορα, οσον αγορα τα 2 πρωτα ss. Στο 3 ομως οι διαφορες ειναι μεγαλες και εχουν αλλαξει σχεδον ολα τα χαρακτηρηστικα σου. Τσεκαρισε λιγο το εσωτερικο σου δικτυο, εννονωντας το ρουτερ μονο του στην κεντρικη σου πριζα, αποσυνδεοντας το υπολοιπο παραλληλο εσωτ. δικτυο και δες τα χαρακτηριστικα σου. Εαν παραμεινουν τα ιδια τοτε δηλωσε βλαβη στο 121 για χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου! ;)

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το έχω κάνει ήδη.
Γι'αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ μια που ο ΟΤΕ δεν προτίθεται να βοηθήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.