PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατι καναν στην Θεσσαλονικη και πεταει



ace1774
28-09-05, 10:01
Στις 8 περιπου η ωρα σημερα το κυκλωμα DSL παντου διακοπηκε για περιπου 5 λεπτα.Επανηλθε και απο εκεινη την στιγμη πεταει.

Νομιζω οτι μπηκε Online νεος BRAS ή νεα δρομολογηση.

Σε 3 διαφορετικα κυκλωματα HOL κατω απο οπτικο Mini-DSLAM OTE , HOL χαλκος ΟΤΕ,ΟΤΕΝΕΤ χαλκος ΟΤΕ ολα στο κεντρο καλλαμαριας.

Και σε Vivodi κατω απο χαλκο ΟΤΕ κεντρο Τουμπας.

Και τα Ping πετανε παντου επισης.

Καντε προσευχες.

xakou
28-09-05, 10:25
δεν βλέπω να πετάει και πολύ η HOL. Για δείτε το παρακάτω http://web.hol.gr/online/HOL/index.aspx?mid=2636
Κάντε click επάνω στη Θεσσαλονίκη και δείτε πως η γραμμή Θεσσαλονίκη --> Αθήνα είναι ΚΟΚΚΙΝΗ συνέχεια!!!!!!!!

NoYmErOs
28-09-05, 10:31
Στις 8 περιπου η ωρα σημερα το κυκλωμα DSL παντου διακοπηκε για περιπου 5 λεπτα.Επανηλθε και απο εκεινη την στιγμη πεταει.

Νομιζω οτι μπηκε Online νεος BRAS ή νεα δρομολογηση.

Σε 3 διαφορετικα κυκλωματα HOL κατω απο οπτικο Mini-DSLAM OTE , HOL χαλκος ΟΤΕ,ΟΤΕΝΕΤ χαλκος ΟΤΕ ολα στο κεντρο καλλαμαριας.

Και σε Vivodi κατω απο χαλκο ΟΤΕ κεντρο Τουμπας.

Και τα Ping πετανε παντου επισης.

Καντε προσευχες.

Μάλλον δεν μπήκαν ακόμα και οι άλλοι :lol:

no_logo
28-09-05, 10:59
δεν βλέπω να πετάει και πολύ η HOL. Για δείτε το παρακάτω http://web.hol.gr/online/HOL/index.aspx?mid=2636
Κάντε click επάνω στη Θεσσαλονίκη και δείτε πως η γραμμή Θεσσαλονίκη --> Αθήνα είναι ΚΟΚΚΙΝΗ συνέχεια!!!!!!!!

τς τς τς ανακρίβειες. Ειναι πορτοκαλοκίτρινο

ste_pa
28-09-05, 11:01
Κι εγω στην Λαρισα σημερα το πρωϊ ειδα ταχυτητες που ειχα καιρο να δω.....
Για να δουμε και παρακατω (απογευμα,βραδυ κλπ)

ace1774
28-09-05, 12:27
Και επανερχομαι η vivodi σχεδον ξανακατερευσε 20kbs.
Otenet σχεδον 30.

Κατι κανουν

yiapap
28-09-05, 15:11
Γιατί βρε ace1974... Πίστεψες ότι η αναβάθμιση θα τους έπαιρνε μόνο 1-2 ώρες όπως λέγανε; :mrgreen:

poromenos
28-09-05, 16:23
μπα δεν πιστευω να εγινε τιποτα τρομερο.στα σηνηθησμενα 20αρια κινοιυμε εγω!

NoYmErOs
28-09-05, 16:55
Eχμ .. τώρα που γύρισα σπίτι είδα το εξής τρελό ...που δεν μπορώ να το καταλάβω

384/128

yiapap
28-09-05, 16:58
Eχμ .. τώρα που γύρισα σπίτι είδα το εξής τρελό ...που δεν μπορώ να το καταλάβω

384/128
:shock: !!!
Μήπως παίζει κάτι με το LAN;

<edit>
Μήπως παίζει κάτι με το DUMeter; Τα κίτρινα δεν είναι το up? Τότε πως γίνεται ο αριθμός να είναι μεγαλύτερος και στο γράφημα να φαίνεται πιο κάτω από το d/l?

NoYmErOs
28-09-05, 17:00
Ποιο LAN .. δεν έχω LAN, ένα pc έχω ο κακόμοιρος με το usr 9105 που μέχρι εχθές όλα δεν έδειχναν πάνω από 12-14 ...

Πράσινο έχω το upload

ste_pa
28-09-05, 17:02
παιδια δεν ξερω τι ακριβως "παιζει" (αν προκειται περι της περιφημης και πολυσυζητημενης αναβαθμισης ή οχι) αλλα εμενα σημερα πεταει κυριολεκτικα.τετοιες ταχυτητες δεν εχω ξαναδει στην οτενετ....
μακαρι να κρατησει..

NoYmErOs
28-09-05, 17:04
μισό δοκιμάζω download .....

<Εdit>
Όχι φυσιολογικό το download …

Απο anti-leech.com

apok
28-09-05, 17:25
Ποιό ακριβώς δεν είναι το φυσιολογικό??

Martiniskiss
28-09-05, 17:52
κατι εκακαν στις 8 περιπου το πρωι παντως. Νομιζω αν δειτε στο http://web.hol.gr/online/hol/index.aspx?mid=2636 ο BBRAS που ναι δεξια, που παλια ηταν παντα κοκκινος , τωρα τον βλεπω κιτρινο και μπλε. Τωρα δεν ξερω αν λεω βλακειες.

Πως ξερουμε σε ποιον ΒΒRAS ειμαστε???
Ειναι δυνατον να μαστε σε εκεινον??? ( επειδη δεν ειναι προς αθηνα ειναι προς την αλλη πλευρα) :offtopic:

jimkk
28-09-05, 18:00
Εμεις με VIVODI παντως πεταμε με ταχυτητες 5 Kb/s ..........ωραια πτηση.......@#$%^%$ VIVODI

NoYmErOs
28-09-05, 18:57
Ποιό ακριβώς δεν είναι το φυσιολογικό??

Δες πόσο upload κάνει σήμερα η γραμμή μου και θα καταλάβεις .... :-?

poromenos
28-09-05, 19:12
παιδια δεν ξερω τι ακριβως "παιζει" (αν προκειται περι της περιφημης και πολυσυζητημενης αναβαθμισης ή οχι) αλλα εμενα σημερα πεταει κυριολεκτικα.τετοιες ταχυτητες δεν εχω ξαναδει στην οτενετ....
μακαρι να κρατησει..ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ?με τον πονο μoυ παιζετε?και για του λογου το αληθες κοιταξτε εδω http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=54ae63f21069d8134114948cf76


me otenet 384

NoYmErOs
28-09-05, 19:22
Λες να έχω όρεξη για πλάκα?
Δες τι απαντάω στο πρώτο μου πόστ εδώ και αμέσως όταν γυρίσω σπίτι δες την αποτελέσματα βγάζει ... :roll:

Υπόψην δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ταχύτητες όμως της ΟΤΕνετ ...

nikgr
29-09-05, 16:17
Ρε παιδιά αλλάξτε τον τιτλο!!
Πού το είδατε να πετάει η Θεσ/νικη? ΣΕΡΝΕΤΑΙ !!
Τον τελευταίο καιρό η κατάσταση έχει γίνει τραγική και πάνω από 15-20 kbytes δε βλέπω με τίποτα την ημέρα στα p2p. Μόνο μετά τις 3 το βράδυ και τις πρώτες πρωινές ώρες κατεβάζει με 39-40.
Δοκίμασα forthnet και HOL.

Ζήτησα αλλαγή σε 512 γραμμή μπας και είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά 2 μέρες τώρα ακόμα περιμένω... Πόσο πίσω θα μας πάει ακόμα ο κωλοΟΤΕ?...
Τους πήρα πριν λίγο ένα τηλέφωνο και τους ξέχεσα... Μου έλεγανα κάτι άσχετες κοπελίτσες ότι δεν υπάρχει τρόπος να δουν πόσο πιταρισμένη είναι η 384 στο κέντρο της Τούμπας που βρίσκομαι...

Επίσης μου είπε ότι είναι λογικό να σέρνεται το μεσημέρι γιατί τότε μπαίνουν πολλοί χρήστες!
ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδή!
Τους είπα "ξέρετε πόσο πίσω μας έχει πάει ο ΟΤΕ σε σχέση με την άλλη Ευρώπη και με τί ταχύτητες έχουν"?
Και τί μου λέει ! "Ε, δε θα χουν!?" ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ !
Μου είπαν και πολλά άλλα κουλά όπως το ότι ίσως η γραμμή μου θέλει καθάρισμα (μια μπουγάδα ίσως?), ότι τα συνεργεία είχαν πολύ δουλειά και γι αυτό δεν πρόλαβαν να έρθουν να μου κάνουν την αναβάθμιση (άσχετο αν η αλλαγή γίνεται απ' το κέντρο τους...)

Έτσι κρατήθηκα και δεν την είπα να σας δώξουν όλους εκεί μέσα που το ξύνετε απ' το πρωί ως το βράδυ...
ΑΧΡΗΣΤΟΙ!
ΔΕΝ μπορώ άλλο τον πΟΤΕ ! ΔΕΝ μπορώ άλλο τον πΟΤΕ !!!!

yiapap
29-09-05, 16:23
Ζήτησα αλλαγή σε 512 γραμμή μπας και είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά 2 μέρες τώρα ακόμα περιμένω... Πόσο πίσω θα μας πάει ακόμα ο κωλοΟΤΕ?...
Τους πήρα πριν λίγο ένα τηλέφωνο και τους ξέχεσα... Μου έλεγανα κάτι άσχετες κοπελίτσες ότι δεν υπάρχει τρόπος να δουν πόσο πιταρισμένη είναι η 384 στο κέντρο της Τούμπας που βρίσκομαι...
Πριν τις 16.00 στο ίδιο κέντρο και με 512 η κατάσταση είναι άθλια. Ping στο 1ο hop >150ms :(

yiapap
29-09-05, 16:25
Δες πόσο upload κάνει σήμερα η γραμμή μου και θα καταλάβεις .... :-?Τελικά τι έγινε; Συνεχίζεται το θέμα;

nikgr
29-09-05, 16:32
ρε yiapap αν είναι να σερνόμαστε και με την 512 θα την καταργήσω τελείως τη ρημάδα!
Έλεος δηλαδή! Τα νεύρα μου!
Κάτι πρέπει να κάνουμε εδώ στη Θεσ/νικη... Μήπως να τους παίρνουμε κάθε μέρα τηλ και να τους βρίζουμε?
Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση...
Το μόνο που τους νοιάζει είναι πώς θα βάλουν κι άλλους χρήστες. Πληρώνουμε για 384 και παίρνουμε 128Κ με το ζόρι...

Εκείνο το αρχείο που έδειχνε το πιταρισμα του ΟΤΕ πόσο πρόσφατα στοιχεία έχει?
Πώς ειναι δυνατόν να έχουν μαύρα μεσάνυχτα στον ΟΤΕ για το πιτάρισμα του κάθε κέντρου?

yiapap
29-09-05, 16:57
Εκείνο το αρχείο που έδειχνε το πιταρισμα του ΟΤΕ πόσο πρόσφατα στοιχεία έχει?
Πώς ειναι δυνατόν να έχουν μαύρα μεσάνυχτα στον ΟΤΕ για το πιτάρισμα του κάθε κέντρου?Οι "BBRASάδες" γνωρίζουν. Οι υπόλοιποι όχι, ειδικά η τηλεφωνική υποστήριξη!
Σε ποιο αρχείο αναφέρεσαι; Αυτό που έλεγε πόσες πόρτες είναι κατηλλειμένες; Αυτό δεν είναι ενδεικτικό του πιταρίσματος της σύνδεσης!

nikgr
29-09-05, 17:22
ναι σ' αυτο το αρχείο αναφερόμουν. Γιατί δεν είναι ενδεικτικό? Πως μπορούμε τελικά να μάθουμε?
Υπαρχει κάποιος άλλος περισσότερο σχετικός στον ΟΤΕ πέρα απ' τους άσχετους στο 1242 και στο 134?

Yiapap πρέπει να οργανωθούμε στην infosystem και να πάμε ομαδικά να τους πιάσουμε απ' τις γραβάτες στο kiosk του ΟΤΕ...

yiapap
29-09-05, 17:28
Δεν είναι ενδεικτικό επειδή το DSLAM A μπορεί να έχει 100 χρήστες και να έχει σύνδεση 10Mbps (με τον BBRAS) και το DSLAM B να έχει 50 χρήστες αλλά μόνο 2Mbps σύνδεση.
Επίσης όπως αναφέρεται παραπάνω από τη στιγμή που παρεμβάλλονται και άλλα ATM switches μεταξύ του DSLAM Χ και του BBRAS μπορεί η συμφόρηση να υφίσταται σε οποιοδήποτε κομμάτι του δικτύου :(

Σκέψου την αγαπημένη αναλογία του ΟΤΕ, τους δρόμους. Επειδή δεν υπάρχει ένας δρόμος καρφί Θεσσαλονίκη-Αθήνα αλλά έχει πολλές διασταυρώσεις, εκτός από τον αριθμό αυτοκινήτων σε νοιάζει επίσης ο αριθμός λωρίδων στο δρόμο όπως και το αν σε κάποιο τμήμα ανάμεσα σε 2 διασταυρώσεις υπάρχει μποριλιάρισμα.

Τι φταίνε οι πωλητές του ΟΤΕ για τις πολιτικές του ΟΤΕ και του εκάστοτε υπουργείου! Άλλες γραβάτες πρέπει να τραβήξουμε!

anon
29-09-05, 17:54
Πάλι μου άλλαξαν BBRAS (Θεσσαλονίκη / Forthnet ). Τώρα είμαι στον

bbras-lsf-02L0.forthnet.gr

--- bbras-lsf-02L0.forthnet.gr ping statistics ---
49 packets transmitted, 49 received, 0% packet loss, time 48040ms
rtt min/avg/max/mdev = 18.490/26.446/110.355/14.878 ms, pipe 2

Εντάξει, καλούτσικα είναι (512 και Small Office ADSL)

poromenos
29-09-05, 17:54
μια απο τα ιδια και εδω χαριλαου.10 αντε το πολυ 15.παραπανω δεν βλεπω.εχω δοκιμασει με hol kai otenet.ΕΛΕΟΣ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

anon
29-09-05, 17:59
Πριν τις 16.00 στο ίδιο κέντρο και με 512 η κατάσταση είναι άθλια. Ping στο 1ο hop >150ms :(

Αν είναι συνέχεια έτσι (εμένα όταν είναι άδεια η γραμμή, πετάει ανα 10-15 πακέτα και ένα των 150, its OK), τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα. :(

NoYmErOs
29-09-05, 23:10
Τελικά τι έγινε; Συνεχίζεται το θέμα;

Τι να πω .. έχω φτιάξει ratio σε διπλάσιο χρόνο :D

Δείτε που έφτασε ...κοντά στα 42 σχεδον

Ενώ από την άλλη το download κανονικότατο.

Υποψιάζομαι ότι κάτι κακό θα συμβεί μετά από αυτό το τρελό upload. :(

yiapap
30-09-05, 11:53
Τι να πω .. έχω φτιάξει ratio σε διπλάσιο χρόνο :D

Δείτε που έφτασε ...κοντά στα 42 σχεδον

Ενώ από την άλλη το download κανονικότατο.

Υποψιάζομαι ότι κάτι κακό θα συμβεί μετά από αυτό το τρελό upload. :(

Από τον router σου, μπορείς να δεις σε τι ταχύτητα έχει κλειδώσει το PPPoX ?
Πρόσεξε μην κάνεις καμιά μαμακία και κάνεις reset τη γραμμή!

Dr_Slump
30-09-05, 12:02
nothing new και εδώ :(

Lord_Rutherford
30-09-05, 12:19
Δε φταίει ο ΟΤΕ. Αυτοί που κατεβάζουν 24/7 απο p2p φταίνε.

NoYmErOs
30-09-05, 12:26
Δε φταίει ο ΟΤΕ. Αυτοί που κατεβάζουν 24/7 απο p2p φταίνε.

:scared:

Για τα πιταρισμένα DSL οι P2P-users φταίνε ?

anon
30-09-05, 13:14
Κοίτα για να είμαστε σωστοί, εαν έχουν ένα DSLAM με 32 πόρτες, τι θα πρέπει, να δώσουν μόνο τις 8; Το πρόβλημα δημιουργείται όταν σε ένα DSLAM px 32 θυρών, με 384 πχ όλες άρα σύνολο κοντά 10Mbps στέλνουν την γραμμή πχ με 500Kbps (contention ratio 1:20, ναι σωστά!!!!) Αρα αρκούν δύο μάγκες με full p2p (ή ftp κλπ κλπ ) και έχουν γεμίσει την γραμμή μέχρι το BBRAS OTE.

mastermind
30-09-05, 13:37
Κατι έγινε χθες μεσημέρι στην Αθήνα (dslam Τερψιθέας) και κατέβαζα ως το βράδυ με 30-35 σε 256 σύνδεση!!! Το ίδιο και ενας φίλος. Τώρα γυρίσαμε στα καθιερωμένα 25αρια.

yiapap
30-09-05, 14:56
Δε φταίει ο ΟΤΕ. Αυτοί που κατεβάζουν 24/7 απο p2p φταίνε.Και η Microsoft που μας αναγκάζει να κατεβάζουμε update συνέχεια... Και η Symantec... και η McAfee.
Και βασικά εμείς που έχουμε την απαίτηση με τα 50€/ μήνα να κατεβάζουμε κιόλας...
:lamer
(τι άλλο θα ακούσουμε...)

mastermind
30-09-05, 14:59
Ας εδιναν την 512(ως κατώτατη ταχύτητα) με 20Ε/μήνα τελική για να εχει νόημα το 1/20 που υποστηρίζουν. Προς το παρόν η πλειονότητα είμαστε heavy users και μόνο με 1/2 θα ήμασταν ικανοποίημένοι.

Martiniskiss
30-09-05, 17:12
εχω 384 και αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 5,6 κb/sec ελεος δηλαδη ως ποτε??? με ISDN μεγαλυτερη ταχυτητα θα χα.
Δηλαδη πρεπει να περιμενουμε συγκρεκριμενες ωρες για να πιανουμε μια καλη ταχυτητα????? αν ειναι δυνατον......

kαι ας αλλαξει το topic γιατι δεν πεταει καθολου το αντιθετο μαλλον....
μονο με REDBULL μπορει να πεταξει :evil: :evil: :evil: :mad: :mad:

Just_Nikos
03-10-05, 01:14
Δηλαδη εγω που μενω στην κρινη(1,5 χιλ απο το κεντρο της καλαμαριας θα πρεπει να χαιρομαι?Περιμενω ο Οτε να ενεργοποιησει την γραμμη τωρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.