PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για το telnet



harisp
28-09-05, 11:15
"Τι ειναι το telnet που το βρισκω και πως θα συνδεθω;
Πρωτη φορα ακουω αυτες τις λεξεις,αν ειναι ευκολο πειτε τα με ποιο απλα λογια,που να παω και τι να κανω." :lamer

lamesaint
28-09-05, 11:28
το τελνετ υπαρχει απο πολυυυ παλιά στο Ιντερνετ και βασικά το χρησιμοποιείς για να συνδεθείς με άλλους υπολογιστές στο δίκτυο με κανονικό login process.
Στα Windows XP π.χ. μπορείς να κάνεις Start -> Run -> cmd οπότε σε βγάζει σε DOS window (command prompt δηλαδή) και εκεί μπορείς να δώσεις telnet <ip address> π.χ.
telnet 123.233.232.212

Ψάξε και στο google θα βρείς τα πάντα...

cassidy
28-09-05, 11:31
Start Menu >>> Run >>>CMD

Μετά γράφεις

telnet ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

όπου διεύθυνση = η διεύθυνση του υπολογιστή που θες να συνδεθείς.

Δεν έχει παραθυρικό περιβάλλον, δουλεύεις με εντολές σε κονσόλα. Σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις ένα απομακρυσμένο σύστημα.

dreadlord
01-11-05, 12:32
Εμενα απο "telnet <διευθυνση> μετα μου ζηταει ονομα χρηστη/password. Εχω το usr 9106 και εχω ιδια user/pass με του web interface του router. Βαζω το user κανονικα, μετα με κανει prompt για το password, το βαζω (το default παντα) αλλα δε μπαινω....Μπορει να βοηθησει κανεις;

powerthunder
01-11-05, 12:50
Εμενα απο "telnet <διευθυνση> μετα μου ζηταει ονομα χρηστη/password. Εχω το usr 9106 και εχω ιδια user/pass με του web interface του router. Βαζω το user κανονικα, μετα με κανει prompt για το password, το βαζω (το default παντα) αλλα δε μπαινω....Μπορει να βοηθησει κανεις;

Μετά σου βγάζει ένα prompt.

>

Αν σου βγάλει το παραπάνω έχεις συνδεθεί, δώσε help για να δεις τις εντολές που είναι διαθέσιμες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.