PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπελπιστηκα....Please help...



morfakos
27-06-08, 18:49
Γεια σας...αφορμη για να γινω μελος στο φορουμ αυτο ειναι η καινουργια μου συνδεση στην Τελλας...εχω 2 μερες που ειμαι στο δικτυο της και ενω εχω double play me 24/1 ταχυτητες, αυτες που πιανω δεν τις επιανα ουτε με pstn....Κοινως χαλια....Θελω να με διαφωτισει καποιος τι μπορει να φταιει....οι ρυθμισεις στο ρουτερ? οι ρυθμισεις στον υπολογιστη? οι καλωδιωσεις? η τελλας? ο καιρος? το ασφαλιστικο?.....καθε βοηθεια δεκτη...

Υ.Γ.Παρακαλω τους κ.κ. Διαχειριστας αν το θεμα που ανοιγω η' εχει ξανασυζητηθει ή οτιδηποτε αλλο αφηστε να παρω μερικες απαντησεις και μετα σβηστε το...ευχαριστω...

vaggoulas
27-06-08, 18:55
Καλώς ήρθες :)
Πρέπει να μας δώσεις κάποια χαρακτηριστικά της γραμμής σου.Πόσο συγχρονίζεις, τι SNR/Att έχεις, από που κατεβάζεις και βλέπεις αυτήν την ταχύτητα και μετά θα δούμε πως θα σε βοηθήσουμε.

morfakos
27-06-08, 19:12
Λιγη βοηθεια σε ολα αυτα? tell me what to do...:oops::oops::oops::oops::oops:

........Auto merged post: morfakos πρόσθεσε 8 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βρηκα καποια statistics στο ρουτερ μου.....στην τιμη SNR γραφει 9.0 και στο Atten. 18.0

vaggoulas
27-06-08, 19:22
Status & statistics και μετά ATM/AAL και εκεί θα δεις την ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής.Η ταχύτητα που έχεις στα κατεβάσματα πόση ακριβώς είναι και από που κατεβάζεις για πες μας.

morfakos
27-06-08, 19:37
ATM Status

Status Uptime
(hh:mm:ss) Max. Theoretical Speed
(bits/sec)
UP 01:37:41 16485000

ATM Statistics

Octets Cells PDU Counters
Unicast Non-Unicast Total Dropped Errors InvalidQueued
Tx 39010944 812728 75689 0 75689 0 0 N/A 0
Rx 32504925 677185 61704 0 61704 0 0 0 N/A

ATM/AAL Status/Statistics

VPI/VCI Protocol Admin
Status Oper
Status Tx-Rate
(kbps) Rx-Rate
(kbps) Tx-PDUs Rx-PDUs Tx-Errs Rx-Errs
8/35 PPPoA UP UP 996 16485 75689 61704 0 0





Κατι απο εδω μου ζητας προφανως....δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η ταχυτητα συγχρονισμου της γραμμης.....

βασικα δεν κατεβαζω κατι αλλα μολις εκανα ενα speedtest και μου εδειξε http://www.speedtest.net/result/289190532.png (http://www.speedtest.net)

JediMasterMANIAC
27-06-08, 19:46
μην εμπιστευεσαι κ πολυ τα speedtest
δοκιμασε να κατεβασεις απο κανα ελληνικο server κ να δεις τι ταχυτητες θα πιασει
ρωτα τους υπολοιπους για server καθως δεν γνωριζω καλα αλλα νομιζω απο ntua.gr θα κατεβασεις κανα DVD να δεις τι θα πιασεις

vaggoulas
27-06-08, 20:08
ATM/AAL Status/Statistics

VPI/VCI Protocol Admin
Status Oper
Status Tx-Rate
(kbps) Rx-Rate
(kbps) Tx-PDUs Rx-PDUs Tx-Errs Rx-Errs
8/35 PPPoA UP UP 996 16485 75689 61704 0 0
Αν δεν κάνω λάθος (με μπερδεύει έτσι όπως έγινε με το copy-paste) είσαι περίπου 16.5Mbit.Ελπίζω να είναι με ethernet και όχι με usb πάνω στο pc.Για να κάνουμε καμιά δοκιμή. Ξεκίνα να κατεβάσεις μερικά αρχεία μαζί από δω και να δούμε συνολική ταχύτητα ftp://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/2.4.1/ .
Πες ταχύτητα συνολική και μετά βλέπουμε:)

morfakos
27-06-08, 20:12
για πειτε και εσεις απο που να δω τι ταχυτητες θα πιασω.....

........Auto merged post: morfakos πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πανω απο 45kbps δεν εχει παει κανενα...

Viperxxl
27-06-08, 21:25
ΜΟΡΦΑΚΟΣ και εγω πατρα κωνσταντινουπολεος ειμαι εδω και 2 βδομαδες ενεργοποιημενος και κατεβαζω με 4-5 kilobite εχω παρει 50-100 τηλεφωνα την τελλας και λεει εχει προβλημα το δικτυο και εδω και 2 βδομαδες το προβλημα παραμενει... ΟΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΡΑ ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ... ΤΟΥΣ... ΟΛΟ ΤΗΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ και ποτε δεν κανανε κατι αδιαφορια τρελη επισης και αλλοι χρηστες στην πατρα ειναι στην ιδια κατασταση εδω και 2 μηνες ΜΕ 4-5ΚΒ μην περιμενεις να στρωσει η κατασταση .. και κατι αλλο οσο για το τηλεφωνο κοβεται συνεχεια... οποτε και εγω αφου αγανακτησα μετα απο τοση αδιαφορια ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΛΗΜΕΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ σε 15 μερες θα εχω τηλεφωνο και 24ΜΒ CONN-X....

hel
27-06-08, 21:59
ΜΟΡΦΑΚΟΣ και εγω πατρα κωνσταντινουπολεος ειμαι εδω και 2 βδομαδες ενεργοποιημενος και κατεβαζω με 4-5 kilobite εχω παρει 50-100 τηλεφωνα την τελλας και λεει εχει προβλημα το δικτυο και εδω και 2 βδομαδες το προβλημα παραμενει... ΟΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΡΑ ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΤΑ... ΤΟΥΣ... ΟΛΟ ΤΗΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ και ποτε δεν κανανε κατι αδιαφορια τρελη επισης και αλλοι χρηστες στην πατρα ειναι στην ιδια κατασταση εδω και 2 μηνες ΜΕ 4-5ΚΒ μην περιμενεις να στρωσει η κατασταση .. και κατι αλλο οσο για το τηλεφωνο κοβεται συνεχεια... οποτε και εγω αφου αγανακτησα μετα απο τοση αδιαφορια ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΛΗΜΕΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ σε 15 μερες θα εχω τηλεφωνο και 24ΜΒ CONN-X....

Και μεγάλα ping?

ev0lution
28-06-08, 01:22
Έ-Λ-Ε-Ο-Σ. Με 250 kbps δεν κατέβαζα ούτε πριν απο 2 χρόνια όταν είχα πΟΤΕΝΕΤ.... Αν και όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, το speedtest δεν είναι και πολύ αξιόπιστο. Κατέβασε ένα αρχείο απο το rapidshare όπου εκεί θα δείς το μεγαλύτερο αριθμό καθώς οι servers του rs είναι πολύ καλοί και ποτέ δεν εχουν πρόβλημα (εγώ προσωπικά πάντα κατέβαζα με full dl speed)....

Φιλαράκι πόσο μακριά είσαι απο το κοντινότερο dslam σου?

morfakos
28-06-08, 11:56
Καλημερα...απο την κωνσταντινουπολεως που ειναι το dslam ειμαι κανα χιλιομετρο μακρια....τωρα θα κανω το τσεκ με το ραπιντσεαρ αλλα και παλι μου την εχει δωσει στα νευρα γιατι αργει σχετικα το ιντερνετ και δεν μπορω να δω ουτε ενα βιντεο στο γιουτιουμπ.....

crypter
28-06-08, 12:01
πολυ βασανο αυτες οι αναβαθμισεις...πεφτει η γραμμη κατεβαζει θεοαργα και μενεις και με το αγχος "στα ποσα θα συγχρονισω σημερα;" :p

morfakos
28-06-08, 12:08
Απο ραπιντσεαρ ενα αρχειο 50 ΜΒ το κατεβαζει με 35 αντε στην καλυτερη 40 και κατι kbps....Eλεος.....

Παιδια πειτε μου τι να κανω γιατι δεν την παλευω...

blkik
28-06-08, 12:28
Βασικά σε ρωτήσανε και παραπάνω πως το έχεις συνδεμένο και δεν απάντησες
Αν το έχεις με usb αλλαξε το με Ethernet.
Επίσης τι ρυθμίσεις έχεις βάλει(Αν και έχω διαφορετικό τελείως router πρεπει να είναι κάπως έτσι)

Encapsulation: RFC 2516 PPoE
Multiplexing: LLC
Qos Type: UBR
Autodetect: Disable
Virtual Circuit: VPI 8 VCI 35
DSL Modulation: ADSL2

Τι router έχεις και με πιο firmware

Επίσης δεν πιστέυω να τρέχουν τίποτα antivirus, p2p και άλλα προγράματα όταν κάνεις τα test?

morfakos
28-06-08, 12:40
Με ethernet το εχω συνδεσει....απο ενα ψαξιμο στο ρουτερ(speedstream 4200) βρηκα για το Firmware Part #: 004-D241-A69 και εχω PPPoA 8/35....βασικα οι ρυθμισεις που μ ειπε η τρελλας

vaggoulas
29-06-08, 18:22
Πρέπει να πάρεις τηλ. στην Tellas να το αναφέρεις το πρόβλημα να το δουν,αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

ermis333
29-06-08, 19:13
Γενικά από πολλούς χρήστες όλοι από την Πάτρα λένε πως έχουν αυτό το πρόβλημα, μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το δίκτυο.

katakouzina
29-06-08, 22:35
Εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα πριν καμμια εβδομάδα, με downloads ΜΕΧΡΙ 50 Kbps, μου κατεβάσανε το συγχρονισμό στο 9ΜΒ/1ΜΒ από 12 και διορθώθηκε... Μόνιμο download πάνω από 500 Kbps. και είμαι στο Κωνσταντινουπόλεως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.