PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαντήσεις της hol σχετικά με τα επιδοτουμενα πακέτα, το 213 και τα καρτοσταθερά vodafone



nm96027
27-06-08, 20:47
Η συντακτική ομάδα του adslgr υπεβαλε στην hellas online τις εξης επίκαιρες ερωτήσεις σχετικα με τα επιδοτούμενα πακέτα. Οι ερωτήσεις συμπληρώθηκαν με απορίες σχετικα με το 213 (evoice) και το καρτοσταθερο vodafone που δίνονταν σε περιπτώσεις βλάβης.

Ερωτήσεις για το 4.2 (επιδοτουμενα):

1. Τα νεα πακετα αφορουν και τους ηδη πελατες της hol στις εν λογω περιοχες; Αν ναι ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθήσουν για να αλλάξουν πακέτο;

Σε πρώτη φάση λόγω διαδικαστικής πολυπλοκότητας και ιδιαίτερων διαχειριστικών απαιτήσεων που το έργο της Κοινωνίας της Πληροφορίας έθετε, η προσφορά να απευθύνεται εξ’αρχής σε νέους πελάτες. Πολύ σύντομα προσπαθώντας να προσαρμόσουμε την υπάρχουσα διαδικασία provisioning σε αυτήν την ΚτΠ , θα είμαστε σε θέση να εξυπηρετήσουμε και τους υφιστάμενους πελάτες μας παρέχοντάς τους τη δυνατότητα να μεταφερθούν από υφιστάμενο πακέτο hol σε επιδοτούμενο πακέτο ΚτΠ.


2. Στο ΔΤ αναφέρεται πως τo double play κοστίζει 16.98 ευρω/μήνα. Ωστοσο στο site της εταιρείας γίνεται μια ξεχωριστή αναφορά σε πάγια χρέωση τηλεφωνίας με 0.98 ευρω/μήνα. Αρα το τελικο μηνιαίο ποσο που πληρώνει καποιος για το επιδοτουμενο double play ειναι 17.94;

Στα 16,98 ευρώ/μήνα συμπεριλαμβάνονται τα 0,98 ευρώ /μήνα της τηλεφωνίας.


3. Οι τιμες αυτες ισχύουν για εναν χρόνο. Μετα το πέρας του χρόνου τελειώνει και η επιδότηση;

Τα επιδοτούμενα πακέτα προπληρώνονται και έχουν διάρκεια 12 μηνών. Μετά το πέρας του χρόνου, η χρέωση μεταπίπτει στις τιμές που ισχύουν εκείνη την περίοδο για τα αντίστοιχα πακέτα πάντα όμως χαμηλότερα από τις ανώτατες τιμές διάθεσης που έχει καθορίσει η ΚτΠ


4. Υπάρχουν διαθεσιμες τιμες για τον επιδοτουμενο υπολογιστη; Πληροφορίες για κατασκευαστή και μοντέλο; Αφορά μόνο την επιδοτούμενη shared llu ή και το επιδοτούμενο 2play.

Πληροφορίες για τον κατασκευαστή και το μοντέλο του υπολογιστή υπάρχουν στην ιστοσελίδα μας (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=40&itmID=110&la=1).
Αφορά στις τόσο σε περιπτώσεις adsl όσο και στο double play.


5. Το double-play επιδοτούμενο δίνεται σε ανενεργό βρόχο;

Όχι, δεν δίνεται σε ανενεργό βρόχο.


6. Ισχύει ότι δεν επιτρέπετε σε υπάρχοντες συνδρομητές σας, ή σε πελάτες που ήταν στο παρελθόν συνδρομητές σας, να επιλέξουν τα επιδοτούμενα προγράμματα; Αν ναι, με ποιό σκεπτικό;

Όσον αφορά σε υπάρχοντες συνδρομητές παρακαλώ δείτε την απάντηση στην ερώτηση 1. Οι παλαιοί συνδρομητές των οποίων η συνδρομή έχει λήξει, μπορούν να επωφεληθούν άμεσα από τα επιδοτούμενα πακέτα.


Ερωτηση για το 213

Ποια ειναι η τρεχουσα πολιτικη της hol για τα 213 νουμερα του evoice; Αφαιρούνται σε όσους δεν ειναι συνδρομητες της hol; Χρειάζεται να υπάρχει προπληρωμένο ποσο στον λογαριασμο ωστε να μην αφαιρεθει απο τον χρήστη ο αριθμός;

Για την υπηρεσία evoice δεν απαιτείται να υπάρχει ποσό στο λογαριασμό του πελάτη για να του δοθεί γεωγραφικός αριθμός 213. Επίσης η εταιρεία δεν εφαρμόζει καμία πολιτική αφαίρεσης του αριθμού σε περίπτωση που ο πελάτης δεν τον χρησιμοποιεί ή δεν έχει χρηματικό ποσό στο λογαριασμό του. Σε κάθε περίπτωση η εταιρία μας εφαρμόζει όλες εκείνες τις προβλέψεις και για την υπηρεσία του e-voice – όπως και για όλες τις άλλες- που υπαγορεύονται από τις αρμόδιες εποπτικές και ρυθμιστικές αρχές.

Ερωτηση για την Vodafone καρτοσταθερή τηλεφωνία

Σε αρκετες περιπτώσεις βλαβών τηλεφωνίας hol, η εταιρεία χορηγουσε ως εσχατη και προσωρινη λυση αντικαταστασης της τηλεφωνίκης γραμμής το Vodafone καρτοσταθερο τηλέφωνο μεχρις ότου να επιλυθει το τεχνικο πρόβλημα. Η πρακτική αυτή έχει διακοπεί ή συνεχίζεται;

Η αντιμετώπιση βλαβών πλέον γίνεται με άμεσο και αποτελεσματικό τρόπο. Έτσι διαρκεί ελάχιστο χρόνο. Άρα δεν υφίσταται λόγος για αντικατάσταση με καρτοσταθερό, διότι ο χρόνος αποστολής του είναι μεγαλύτερος από τον χρόνο αποκατάστασης της βλάβης. Συνεπώς δεν υπάρχει πλέον ανάγκη για αυτή την πρακτική.

maxorfo
27-06-08, 21:21
.........Για την υπηρεσία evoice δεν απαιτείται να υπάρχει ποσό στο λογαριασμό του πελάτη για να του δοθεί γεωγραφικός αριθμός 213. Επίσης η εταιρεία δεν εφαρμόζει καμία πολιτική αφαίρεσης του αριθμού σε περίπτωση που ο πελάτης δεν τον χρησιμοποιεί ή δεν έχει χρηματικό ποσό στο λογαριασμό του. Σε κάθε περίπτωση η εταιρία μας εφαρμόζει όλες εκείνες τις προβλέψεις και για την υπηρεσία του e-voice – όπως και για όλες τις άλλες- που υπαγορεύονται από τις αρμόδιες εποπτικές και ρυθμιστικές αρχές. ........

Απάντηση για το αν ο χρήστης του evoice απαιτείται να είναι και συνδρομητής της HOL, δηλ. απάντηση στην ερώτηση "Αφαιρούνται [τα νούμερα] σε όσους δεν ειναι συνδρομητες της hol;" δεν δόθηκε.

Σκόπιμα δεν ξεκαθαρίζει τη θέση της η HOL ή κάνω λάθος; Η αόριστη αναφορά στον "πελάτη", δίνει την εντύπωση ότι εννοεί πελάτη της HOL, επομένως και συνδρομητή.

sivadws2
27-06-08, 21:41
5. Το double-play επιδοτούμενο δίνεται σε ανενεργό βρόχο;
Όχι, δεν δίνεται σε ανενεργό βρόχο.


Δηλαδή η ΚΤΠ επιδοτεί τον καταναλωτή για να φύγει υποχρεωτικά από τον "κυρίαρχο πάροχο" (ή όποιον άλλο πάροχο) και να πάει στη HOL...
Αν εγώ θέλω να κρατήσω ότι έχω και να βάλω επιπλέον HOL δεν μπορώ....
Δεν νομίζω να είναι αυτό το πνεύμα της επιδότησης!!!!!

guzel
27-06-08, 21:42
Δηλαδή η ΚΤΠ επιδοτεί τον καταναλωτή για να φύγει υποχρεωτικά από τον "κυρίαρχο πάροχο" (ή όποιον άλλο πάροχο) και να πάει στη HOL...
Αν εγώ θέλω να κρατήσω ότι έχω και να βάλω επιπλέον HOL δεν μπορώ....
Δεν νομίζω να είναι αυτό το πνεύμα της επιδότησης!!!!!

ζητα απο τον οτε επιδοτουμενο τοτε

sivadws2
27-06-08, 21:46
ζητα απο τον οτε επιδοτουμενο τοτε
Την προώθηση και ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην περιοχή μου την ανέλαβε η HOL:rofl::rofl::rofl:

guzel
27-06-08, 22:01
Την προώθηση και ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην περιοχή μου την ανέλαβε η HOL:rofl::rofl::rofl:

ειρωνικα σου απαντησα στο προηγουμενο ποστ, μαλλον δεν το καταλαβες.εξ αρχης ηθελα να σου πω εφοσον εχει αναλαβει η χολ το επιδοτουμενο τι ψαχνεις για οτε κλπ κ μιλας για πνευμα και τα σιναφι

sivadws2
27-06-08, 22:12
Γιαυτό και τα 3 ροφλ

nm96027
28-06-08, 02:33
Να διευκρινίσω πως το adslgr προσπαθει να ερθει σε επαφη με την ΚτΠ και να ζητήσει περαιτερω διευκρινίσεις για τα ερωτηματα που προκυπτουν απο τις απαντήσεις της hol.

1600
28-06-08, 05:23
4. Υπάρχουν διαθεσιμες τιμες για τον επιδοτουμενο υπολογιστη; Πληροφορίες για κατασκευαστή και μοντέλο; Αφορά μόνο την επιδοτούμενη shared llu ή και το επιδοτούμενο 2play.

Πληροφορίες για τον κατασκευαστή και το μοντέλο του υπολογιστή υπάρχουν στην ιστοσελίδα μας (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=40&itmID=110&la=1).
Αφορά στις τόσο σε περιπτώσεις adsl όσο και στο double play.



Αυτο ειναι ενα μυστηριο :hmm:

Μολις εχθες (26-6-2008) τηλεφωνησα -ξανα- για επιβεβαιωση της αρχικης αρνησης που ειχα εισπραξει.

Απαντηση ρητη και κατηγορηματικη (τηλεφωνητρια)...

"ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP!" τελεια και παυλα!

Ας μας διαφωτισει καποιος υπευθυνος με επισημη ιδιοτητα!

1600
30-06-08, 22:33
Καποιος "ευαισθητος" συνεργατης της HOL?

Καποιος με υπερβαλλοντα ζηλο, για τη θεση-ιδιοτητα του?

Θα μας απαντησει καποιος?

vazelo
01-07-08, 02:02
Με τον τροπο που ρωτας περιμενεις απαντηση?

vanels
13-08-08, 16:58
Καλησπερα σε ολους,εμενα παντος το 213 δεν θα μου το βγαλουν απο ειπαν,αρα θα εχω 3 αριθμους,το παλιο,το 213,και ενα καινουργιο που μου εχουν δωσει

@ ADSLgr.com All rights reserved.