PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδόν 6 μήνες συνδεδεμένος με Tellas και ακόμη να μου στείλουν λογαριασμούς!!



Neo_Daywalker
27-06-08, 22:06
Έχω συνδεθεί με το Tellas Zisto (τώρα Tellas Double play) απο τον Φεβρουάριο. Όλα ωραία και καλά (όσο το δυνατόν γίνεται δηλαδή με τα συνηθή ευτράπελα που αντιμετωπίζουμε όλοι) αλλά ΑΚΟΜΑ να μου στείλουν λογαριασμούς και κοντεύω να κλείσω 6μηνο. 4 φορές τους έχω πάρει τηλέφωνο και μου λένε ότι λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος δεν έχουν μπορέσει να μου στείλουν λογαριασμούς - ωστόσο με διαβεβαιώνουν ότι η σύνδεση μου δουλεύει κανονικά και ότι όταν μου στείλουν το "φουσκωμενο" τεφτέρι, θα τους πληρώσω μέσω διακανονισμού...!!! Έλεος δηλαδή με την γυφτιά που τους δέρνει. Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν είχα την Tellas μόνο για την σύνδεση στο Internet (όχι τηλεφωνία), μου έστελναν λογαριασμούς κανονικότατα.

Τι κάνω λοιπόν για να τους κυνηγήσω? Σκέφτομαι να διακόψω την σύνδεση, αλλά δεν θέλω να ξαναμπλέκω πάλι με τις διαδικασίες αποσύνδεσης-σύνδεσης-ενεργοποίησης και τατοιαύτα - ένας θεός ξέρει πόσο θα πάρει ωσπου να δουλεύουν όλα κανονικά ξανά. Να γράψω mails παραπόνων στην ΕΕΤΤ και να τους ξεφτιλίσω ή να πάω στα κεντρικά της Tellas και να απαιτήσω να πληρώσω τους λογαριασμούς μου εδώ και τώρα (που ακούστηκε, να τσακώνεσαι για να πληρώσεις κάποιον... αν είναι δυνατόν...).

Τι στο καλό να κάνω?

Psycho13
27-06-08, 22:42
Για αρχη αμα σου ειναι ευκολο πεταξου μια απο τα κεντρικα

giannos1
27-06-08, 22:43
Α φίλε μου μην παραπονιέσαι εσύ καλά είσαι ακόμη. Εγώ είμαι ενεργοποιημένος από 28-11-2007 και ακόμα περιμένω τον πρώτο μου λογαριασμό:rtfm:. Σε κλήσεις μου στο 13800 οι απαντήσεις που παίρνω είναι ίδιες με τις δικές σου και τους ενοχλώ από τον Μάρτιο του 2008:hmm:. όπως βλέπεις υπάρχουν κ χειρότερα…. Ελπίζω βέβαια μήπως με ξεχάσουν γενικότερα. :worthy::whistle:

minovg
28-06-08, 00:53
Είναι απλά τα πράματα. Θα σας κοπεί κάποια στιγμή το σταθερό και το ίντερνετ και θα σας ψάχνουν στο τηλέφωνο ζητώντας το λόγο γιατί δε πληρώνετε τους λογαριασμούς (που δεν έχουν έρθει ποτέ)... :rotfl:

Psycho13
28-06-08, 01:41
Κανονικα ποτε ερχεται ο 1ος λογαριασμος??Αυριο κλεινω μηνα και σημερα μου ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος του οτε...

crypter
28-06-08, 01:43
Είναι απλά τα πράματα. Θα σας κοπεί κάποια στιγμή το σταθερό και το ίντερνετ και θα σας ψάχνουν στο τηλέφωνο ζητώντας το λόγο γιατί δε πληρώνετε τους λογαριασμούς (που δεν έχουν έρθει ποτέ)...
:lol: αυτο ακριβως...μην το αφησετε ετσι, καλυτερα να πατε απο τα κεντρικα τους γραφεια η εστω απο καποιο καταστημα wind και να δειτε τι φταιει

Κανονικα ποτε ερχεται ο 1ος λογαριασμος??Αυριο κλεινω μηνα και σημερα μου ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος του οτε...
εμενα μου ειχε ερθει μετα το πρωτο διμηνο και χρωσταγα το διμηνο που μου περασε+ προπληρωμη για τους 2 επομενους μηνες

Psycho13
28-06-08, 01:53
Ερχεται καλος μπουναμας δηλαδη!4 μηνες *40=160 + ενα τηλεφωνακι 20 λεπτων σε γερμανια(το τηλ ηταν κινητο και ο πατερας μου νομιζε οτι ηταν σταθερο και μιλαγε με την ανεση του) καλα παμε!Αληθεια ξερει κανενας ποσο χρεωνονται τα κινητα εξωτερικου(ή της γερμανιας συγκεκριμενα...) ανα λεπτο???

........Auto merged post: Psycho13 πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΟΚ το βρηκα...Διεθνείς κλήσεις σε κινητά (Ζώνη Α) € 0,280 / λεπτό

manos426f
28-06-08, 01:59
Παιδιά,διακοπή ΔΕΝ κάνουν οι ίδιοι με τίποτα,αφού εξαιτίας τους δεν έρχονται οι λογαριασμοί μας !
Έχω να πληρώσω από 12/07 κι ακόμη περιμένω κι εγώ και μου είπαν ότι ο λογαριασμός θα βγει μετά το καλοκαίρι !!
Βέβαια,αν δε στρώσει το θέμα της....."αναβάθμισης",ποια λεφτά θα μας ζητήσουν άραγε ;;;

snake44444
28-06-08, 10:59
καλημερα παιδια εμενα ο 1 λογαριασμος ηρθε 3 μερες πριν φυγω απο τον οτε και μπω στην tellas!καλο εεε?

blkik
28-06-08, 12:34
Εφόσον η σύηνδεση δουλέυει κανονικά και χωρις προβλήματα δεν βλέπω τον ρόλο να διακόψεις. Απλά πήγαινε στα κεντρικά και ρώτα για τους λογαριασμούς.
Η πήγαινε στην WIND έχει τύχη να πληρώσω λογαριασμό(κινητό) πρίν μου αποσταλεί(φαίνονταν στον υπολογιστή) και άπλα όταν ήρθε τον αγνόησα και ο επόμενος ήρθε κανονικά.

amwnra
28-06-08, 13:40
Αν πας σε ενα καταστημα της wind θα σου πουνε ποσα πρεπει να δωσεις,γιατι στους υπολογιστες τους φαινετε το ποσο ασχετα αν δεν σου το εχουν στειλει ακομα.

clio1400
28-06-08, 16:11
Αν πας σε ενα καταστημα της wind θα σου πουνε ποσα πρεπει να δωσεις,γιατι στους υπολογιστες τους φαινετε το ποσο ασχετα αν δεν σου το εχουν στειλει ακομα.

Δεν ισχύει φιλε μου αυτο που λες. Δεν εχουν καμια προσβαση τα καταστηματα WIND στο μητρωο πελατων της ΤΕΛΛΑΣ !! Εξοφληση κανεις μονο με το χαρτι του λογαριασμου ΤΕΛΛΑΣ ή εχοντας τον 16ψηφιο κωδικο λογαριασμου σου. Πληροφορίες για το ποσό που χρωστα καποιος συνδρομητης ΜΟΝΟ στο 13800....

chris2k4
30-06-08, 20:02
Κανονικα ποτε ερχεται ο 1ος λογαριασμος??Αυριο κλεινω μηνα και σημερα μου ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος του οτε...
Οι λογαριασμοί εκδίδονται κάθε 1η και 15η μέρα κάθε μήνα. Δηλαδή αν συνδεθεί κάποιος στις 20/06 ο λογαριασμός θα εκδοθεί τις 01/07, αν συνδεθεί στις 07/06 τότε θα εκδοθεί στις 15/06. Όλα αυτά θεωρητικά.

psyxakias
30-06-08, 20:18
Αφού γνωρίζετε το βασικό ποσό, βάζετε τα χρήματα της συνδρομής στην άκρη κάθε μήνα και όποτε σας στείλουν το λογαριασμό, τα πληρώνετε μαζεμένα. Ποιος ο λόγος να τους κυνηγάτε για να πληρώσετε; Συνειδητοποιείτε ότι δεν αξίζει ούτε ένα λεπτό του χρόνου σας (πόσο μάλλον επίσκεψη στα κεντρικά, καταγγελίες κτλ) για το πως θα εισπράξουν τα χρήματά τους, όταν δε το φροντίζουν αυτοί; Εννοείται πως σε καμμία περίπτωση, δεν υπονοώ να προσπαθήσετε να τους τα "φάτε".

Αν σας διακόψουν τη σύνδεση χωρίς καμμία γραπτή ή τηλεφωνική ενημέρωση (όπως κάνει αυτόματοποιημένα ο ΟΤΕ) ή σας υπερχρεώσουν με τόκους υπερημερίας, τότε οφείλετε να κινηθείτε εναντίον τους με καταγγελίες κτλ, ειδάλλως δε βλέπω κανένα λόγο φασαρίας και αγανάκτισης για καθυστερήσεις λογαριασμών.

Δε ξέρω κατά πόσο θεωρείται σωστή αντιμετώπιση, εγώ πάντως αυτό θα έκανα. Σιγά μην τους παρακαλάω να τους πληρώσω, άμα δε στέλνουν λογαριασμό.

sportguy
30-06-08, 20:20
αστους... αυτοι δεν χανουν?

Vagos_46
30-06-08, 21:32
Μια απο τα ίδια.:p
Συνδέθηκα 12/2007 και με έχουν ξεχάσει! Τους τηλεφώνησα 2 φορές αλλά τίποτα. :respekt:

aliosa
01-07-08, 15:48
Μιλωντας εκ της εργασιακης μου πειρας, μπορω να πω πως αυτα συμβαινουν παντου. Για την Τελλας συγκεκριμενα πραγματι υπαρχουν συνδρομητες οπου οι λογαριασμοι δεν εκδιδονται για πολυ καιρο τωρα. Συνηθως το προβλημα το εχει το προγραμμα τιμολογησης και μεχρι να το μαθουν εχει περασει κανενα εξαμηνο και βαλε...Απο την αλλη μπορει καποιοι συνδρομητες να μην τιμολογουνται και σκοπιμα! Ο σκοπος βεβαια δεν εινα οσο πονηρος καποιος θα μπορουσε να σκεφτει. Ο λογος ειναι πως σε καποιους συνδρομητες, πριν εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος, καταλαβαινουν το λαθος προγραμμα που του εχουν ενεργοποιησει και για να μην φανει στον λογαριασμο δεν τον αφηνουν να εκδοθει μεχρι να αλλαχτει στο σωστο προγραμμα. Σαφως η μεγαλυτερη ευθυνη της Τελλας ειναι που δεν βρισκουν αμεσα το λαθος και το διορθωνουν με τρομερη καθυστερηση που πολλες φορες αγγιζει και τον 1 χρονο!
Τα προβληματα δεν θα σταματησουν ποτε...και ολες οι εταιρειες θα εχουν...το θεμα ειναι να ειναι οσο πιο περιορισμενης εκτασης γινεται...
Οπως αυτο που μπορει καποιοι να δουν στους λογαριασμους τους. Δηλαδη να λαμβανουν ως ανεξοφλητο ποσο, λογαριασμο που εχουν πληρωσει πριν απο 6 μηνες. Και το καλυτερο? Το ξερει η Τελλας και το αναγνωριζει αν την καλεσεις!

tsaltinho
01-07-08, 16:12
κυνηγι αμεσο γιατι θα ερθει κανενας μαζεμενος λογαριασμος
500 ευρω και θα τρεχετε και δεν θα φτανετε

Webrider
04-07-08, 17:43
τυχεροι εχετε "τσαμπα ιντερνετ":)

XARAYGH
04-07-08, 23:44
Ολοι οι λογαριασμοι εκδιδονται αυτοματα...αν δεν σας εχουν ερθει καλεστε και ενημερωστε για την σωστη διευθυνση και γενικοτερα για τα στοιχεια σας..μπορουν να σας πληροφορισουν και για τα ποσα που εκκρεμουν... σε αντιθετη περιπτωση η τελλας δεν γνωριζει αν καποιος δεν πληρωνει γιατι δεν θελει η γιατι δεν λαμβανει λογαριασμους και μολις εκδοθει 3 λογαριασμος ανε ξοφλ θα υπαρξει φραγη... τοκοι και κοστος επανασυνδεσης δεν υπαρχει...

Z3RatuL
05-07-08, 11:27
Πάντως και σε 'μένα που είμαι συνδεδεμένος από 18/4/08 πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει εκδοθεί και αποσταλεί ο λογαριασμός στις 20/6 και εφόσον δεν τον έχω λάβει ακόμη να πάρω τηλ. το ταχυδρομείο...

Μου έκανε εντύπωση όμως πως αντί για 86€ (έχω το ασύρματο router που είναι + 2,9€ το μήνα) μου είπε πως είναι 167€ ο λογαριασμός. Αυτό πάει να πει πως πληρώνω τους 2 μήνες και προπληρώνω και τους άλλους 2 μετά;

XARAYGH
06-07-08, 11:06
Πάντως και σε 'μένα που είμαι συνδεδεμένος από 18/4/08 πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει εκδοθεί και αποσταλεί ο λογαριασμός στις 20/6 και εφόσον δεν τον έχω λάβει ακόμη να πάρω τηλ. το ταχυδρομείο...

Μου έκανε εντύπωση όμως πως αντί για 86€ (έχω το ασύρματο router που είναι + 2,9€ το μήνα) μου είπε πως είναι 167€ ο λογαριασμός. Αυτό πάει να πει πως πληρώνω τους 2 μήνες και προπληρώνω και τους άλλους 2 μετά;
λογικα πληρωνεις απο 18/4 μεχρι 20/6 που εχεις καταναλωσει και την προπληρωμη του επομενου διμηνου

AvonGirl
30-09-08, 13:22
Πάντα ο πρώτος λογαριασμός είναι φουσκωμένος.
Είναι οι πρώτες μέρες της ενεργοποίησης μέχρι το κλείσιμο της περιόδου χρέωσης,
όπως εμείς λέμε στην Tellas, η προπληρωμή κ οι 2 τρέχοντες μήνες.
Ολοι οι επόμενοι λογαριασμοί είναι η προπληρωμή των 2 επόμενων μηνών
κ οι κλήσεις των 2 περασμένων μηνών.
Για την αποφυγή φραγής (που δεν το νομίζω) ή εγκεφαλικού αν έρθει κάποιος μεγάλος λογαριασμός, προτείνω να καλέσεις το 13800 κ να ζητήσεις τον κωδικό πελάτη σου (Costumer Code-C.C.) κ να πας σε κάποιο κατάστημα Wind κ να ζητήσεις να γίνει κατάθεση στο συγκεκριμένο C.C. το ποσό που λογικά αντιστοιχεί στο λογαριασμό σου, πχ 39,90 για τον κάθε μήνα.
Κρατάς πάντα την απόδειξη κ τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει φραγή (αφού υπάρχει κίνηση στον λογαριασμό σου) κ ότι δεν θα είναι υπέρογκο το ποσό ώστε να χρειαστεί να γίνει διακανονισμός.
Διακανονισμός γίνεται εφόσον το οφειλόμενο ποσό είναι πάνω απο 300 ευρώ/λογαριασμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.