PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριπλασιασμός θορύβου!!!



mitsakleas
27-06-08, 22:30
Καλησπέρα σε όλους .

'Εκανα πρόσφατα αλλαγή από FORTHNET 2 Mbps (γραμμή ΟΤΕ) σε ΟΤΕΝΕΤ 8 Mbps.

Κατ' αρχήν να ενημερώσω όλους οι οποίοι πιθανόν να προβούν σε αντίστοιχη αλλαγή , ότι από το 134 με διαβεβαίωναν ότι "με την παραλαβή του εξοπλισμού και την ενεργοποίηση της σύνδεσής σας γίνεται η διακοπή από τον άλλο πάροχο" .
Πολύ ωραία , να και το ραντεβού για παράδοση του Router για Πέμπτη 3/7/08 16:00-19:00 .

Αμ , έλα που από χθες βράδυ κομμένο το INTERNET !!!!!!!!!
H δε απάντηση από τη FORTHNET τελείως ξερά : Το USERNAME σας καταργήθηκε!!!!!!

Σήμερα από τον ΟΤΕ μου είπαν βέβαια ότι έχουν δίκιο στη FORHNET και καλώς έπραξαν , αλλά εγώ που χρειάζομαι το INTERNET για τη δουλειά μου γιατί να μείνω μία εβδομάδα χωρίς σύνδεση ;

Η λύση που βρέθηκε - μιας και ήταν αδύνατο(!!!!) να μου στείλουν το Router νωρίτερα - ήταν να ενεργοποιήσω τη σύνδεση της ΟΤΕΝΕΤ στο παλιό Router της FORTHNET (MICROCOM AD 2636) .

Πράγματι δούλεψε κανονικά στα 2 Μbps αλλά από σήμερα που αναβαθμίστηκε η γραμμή στα 8 Mbps διαπίστωσα ότι το SNR από 36.3 dB πού ήταν πριν , έπεσε στα 12 !!
Το δε Line Attenuation παρέμεινε σταθερό στο 8.1-8.3

Είναι δυνατόν τέτοια μεγάλη διαφορά ; Που βρέθηκε ο θόρυβος;

Μήπως φταίει το γεγονός ότι 8-άρα σύνδεση είναι πάνω σε "απλό" ADSL Router (όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα επιλογή ADSL 2 )

'Αραγε με το νέο Router της ΟΤΕΝΕΤ (SAGEM ή BAUDTEC ή PHILIPS -ότι μου φέρουν) θα δω καμμιά αλλαγή;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

blugosi
27-06-08, 22:39
Καλησπέρα σε όλους .

'Εκανα πρόσφατα αλλαγή από FORTHNET 2 Mbps (γραμμή ΟΤΕ) σε ΟΤΕΝΕΤ 8 Mbps.

Κατ' αρχήν να ενημερώσω όλους οι οποίοι πιθανόν να προβούν σε αντίστοιχη αλλαγή , ότι από το 134 με διαβεβαίωναν ότι "με την παραλαβή του εξοπλισμού και την ενεργοποίηση της σύνδεσής σας γίνεται η διακοπή από τον άλλο πάροχο" .
Πολύ ωραία , να και το ραντεβού για παράδοση του Router για Πέμπτη 3/7/08 16:00-19:00 .

Αμ , έλα που από χθες βράδυ κομμένο το INTERNET !!!!!!!!!
H δε απάντηση από τη FORTHNET τελείως ξερά : Το USERNAME σας καταργήθηκε!!!!!!

Σήμερα από τον ΟΤΕ μου είπαν βέβαια ότι έχουν δίκιο στη FORHNET και καλώς έπραξαν , αλλά εγώ που χρειάζομαι το INTERNET για τη δουλειά μου γιατί να μείνω μία εβδομάδα χωρίς σύνδεση ;

Η λύση που βρέθηκε - μιας και ήταν αδύνατο(!!!!) να μου στείλουν το Router νωρίτερα - ήταν να ενεργοποιήσω τη σύνδεση της ΟΤΕΝΕΤ στο παλιό Router της FORTHNET (MICROCOM AD 2636) .

Πράγματι δούλεψε κανονικά στα 2 Μbps αλλά από σήμερα που αναβαθμίστηκε η γραμμή στα 8 Mbps διαπίστωσα ότι το SNR από 36.3 dB πού ήταν πριν , έπεσε στα 12 !!
Το δε Line Attenuation παρέμεινε σταθερό στο 8.1-8.3

Είναι δυνατόν τέτοια μεγάλη διαφορά ; Που βρέθηκε ο θόρυβος;

Μήπως φταίει το γεγονός ότι 8-άρα σύνδεση είναι πάνω σε "απλό" ADSL Router (όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα επιλογή ADSL 2 )

'Αραγε με το νέο Router της ΟΤΕΝΕΤ (SAGEM ή BAUDTEC ή PHILIPS -ότι μου φέρουν) θα δω καμμιά αλλαγή;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

Μη χολοσκάς, έτσι πέφτει το snr όταν ανεβάζεις ταχύτητα συγχρονισμού... :oneup:
Στην τελική, αν πιάνεις άνετα τα 8 που πληρώνεις (που μάλλον έτσι είναι) και δεν έχεις αποσυνδέσεις, τι σε νοιάζουν τα στατιστικά της γραμμής? ;)

mitsakleas
27-06-08, 23:20
Όχι δεν χολοσκάω , απλά κοιτάζω και το Downloading και με Flashget κατεβάζει με 650-700 ΚΒ/sec

pnikolo
27-06-08, 23:36
Όχι δεν χολοσκάω , απλά κοιτάζω και το Downloading και με Flashget κατεβάζει με 650-700 ΚΒ/sec

Το snr δεν ειναι θορυβος αλλα λογος σηματος προς θορυβο! Λογικη ειναι η πτωση του οπως σου ειπαν. Ασε να περασουν λιγες μερες, να παρεις και το νεο ρουτερ, και μετα ελεγχεις τα στατιστικα της συνδεσης σου, αν ολα ειναι καλα. ;)

mitsakleas
27-06-08, 23:44
Γνωρίζω τι είναι το SNR , απλά κάνω την υπόθεση ότι εφόσον μειώνεται , είτε ο αριθμητής του κλάσματος μειώνεται (ωφέλιμο σήμα) είτε ο παρονομαστής (θόρυβος) αυξάνει.

Σε κάθε περίπτωση υπομονή λίγες μέρες - όπως πολύ σωστά λές.

pnikolo
27-06-08, 23:54
Γνωρίζω τι είναι το SNR , απλά κάνω την υπόθεση ότι εφόσον μειώνεται , είτε ο αριθμητής του κλάσματος μειώνεται (ωφέλιμο σήμα) είτε ο παρονομαστής (θόρυβος) αυξάνει.

Σε κάθε περίπτωση υπομονή λίγες μέρες - όπως πολύ σωστά λές.

Συνηθως ο αριθμητης μειωνεται αισθητα, και ο παρανομασης αυξανεται λιγο, αποτελεσμα αισθητη μειωση του αριθμου των db. ;)

blugosi
28-06-08, 01:43
Συνηθως ο αριθμητης μειωνεται αισθητα, και ο παρανομασης αυξανεται λιγο, αποτελεσμα αισθητη μειωση του αριθμου των db. ;)

Τι διαμόρφωση κάνει το ADSL? δύο στάθμες ή 4? Ρωτάω γιατί αφού η ISDN μου περνάει στο δισύρματο με 2B1Q (4 στάθμες) , το σπλίτερ το μόνο που κάνει είναι να κόβει συχνότητες.
Θέλω να πω ότι ανεβαίνοντας οποιοσδήποτε συγχρονισμός, λογικό είναι να μειώνεται το amplitude και να μειώνεται ο αριθμητής... Το θέμα όμως είναι ο θόρυβος γιατί να αλλάζει?

[Insomniac]
28-06-08, 01:53
Δε μειώνεται το SNR με την αύξηση της ταχύτητας, ούτε αυξάνεται ο θόρυβος (αυτά είναι χαρακτηριστικά της γραμμής και παραμένουν τα ίδια). Το SNR Margin πέφτει και δεν έχει να κάνει με αριθμητές και παρονομαστές (signal/noise).

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1877066&postcount=2906

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1878628&postcount=2911

john84
28-06-08, 12:34
εγω εχω προβλημα με αυτη την μειωση το s/n εχω 9db με αποτελεσμα πολυ συχνες αποσυνδεσεις.Ειμαι 300 μετρα παο τον ΟΤΕ και δεν μπορω να παρω 24 καμια ιδεα τι να κανω?:oops: ζητησω αλλαγη πορτας? καμια ιδεα?

[Insomniac]
28-06-08, 12:37
Για αρχή ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819).

pnikolo
28-06-08, 17:55
εγω εχω προβλημα με αυτη την μειωση το s/n εχω 9db με αποτελεσμα πολυ συχνες αποσυνδεσεις.Ειμαι 300 μετρα παο τον ΟΤΕ και δεν μπορω να παρω 24 καμια ιδεα τι να κανω?:oops: ζητησω αλλαγη πορτας? καμια ιδεα?

Το προβλημα δεν ειναι τα 9db μια που ειναι το default snr του οτε, αλλα καπου αλλου. Πιθανον απο παρεμβολη, καποιο cross talk κλπ. Ριξε κι εδω μια ματια. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683

030366
28-06-08, 20:44
'Αραγε με το νέο Router της ΟΤΕΝΕΤ (SAGEM ή BAUDTEC ή PHILIPS -ότι μου φέρουν) θα δω καμμιά αλλαγή;
Μπα, καλύτερα κράτα το Microcom. Έτσι κι αλλιώς μέχρι και 8 mbit τα υποστηρίζει. Ιδιαίτερα το philips απέφυγε το με κάθε τρόπο. Μακάρι να σταθείς τυχερός και να σου φέρουν Speedtouch, αλλά χλωμό..

GregoirX23
29-06-08, 06:30
Συνηθιζεται οσο ανεβαινεις σε ταχυτητα να πεφτει αλλα οχι να εχει κ τοσο τραγικη πτωση.
Η υπολοιπη μειωση πιθανον να οφειλεται σε αυτο που εν μερει ειπες κ μονος σου.



Μήπως φταίει το γεγονός ότι 8-άρα σύνδεση είναι πάνω σε "απλό" ADSL Router (όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα επιλογή ADSL 2 )



Μου εχει συμβει με δυο adsl1 ρουτερ σε γραμμη που το dslam προφανως ειναι adsl2+ να ριχνει το SN Margin 7 μοναδες κατω απ οτι ελεγε το adsl2+ ρουτερ.
Ολα παιζανε νορμαλ παντως,μονο το SN Margin ειχε πεσει.
Η 8αρα ταχυτητα νεμαιν υποστηριζεται απ το μικροκομ αλλα μας τα ψιλοχαλαει το adslmode.

Οπως αναφερθηκε κ πιο πανω...Περιμενε το νεο ρουτερ κ βλεπεις.
Αν δεν ανεβει χτυπα ενα τηλεφωνακι πεστο τους, κ βλεπουμε μετα.
Διακυμανσεις μικρες μπορει να εχεις αλλα πιστευω πως κατω απο 20-25 δεν πρεπει να πεσει λογικα εφ οσον βαλεις το νεο ρουτερ.




εγω εχω προβλημα με αυτη την μειωση το s/n εχω 9db με αποτελεσμα πολυ συχνες αποσυνδεσεις.Ειμαι 300 μετρα παο τον ΟΤΕ και δεν μπορω να παρω 24 καμια ιδεα τι να κανω?:oops: ζητησω αλλαγη πορτας? καμια ιδεα?

το attenuation ποσο ειναι; up/down 11;
Απο errors εχεις τπτ;

john84
29-06-08, 10:46
το attenuation ποσο ειναι; up/down 11;
Απο errors εχεις τπτ;

CRC Errors (Up/Down): 1.551 / 0
HEC Errors (Up/Down) 8.620 / 0

εχω δει και μεγαλυτερα βεβαια.Αυτα τωρα που αναψα το router επισης εχω δει

FEC Errors (Up/Down): ~ 1600 / 0

αλλα σημερα ειναι

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

το attenuation ειναι :

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 11,5

GregoirX23
29-06-08, 14:09
CRC Errors (Up/Down): 1.551 / 0
HEC Errors (Up/Down) 8.620 / 0
εχω δει και μεγαλυτερα βεβαια.
Αυτα τωρα που αναψα το router επισης εχω δει
FEC Errors (Up/Down): ~ 1600 / 0
αλλα σημερα ειναι
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
το attenuation ειναι :
Line Attenuation (Up/Down) [dB]:4,5 / 11,5

Tα error seconds,loss of signal,και γενικα αν μπορεις βαλε καποια στιγμη και τα υπολοιπα στατιστικα...

Η μεγαλυτερη ταχυτητα που βλεπω ειναι αυτη που λεει στο προφιλ,20;
Και γενικα στο κατεβασμα/ανεβασμα οι ταχυτητες ειναι ικανοποιητικες;
Κατεστραμενα αρχεια απο κατεβασμα/ανεβασμα εχεις παρατηρησει;
Πληροφοριακα δεν ειναι και ασχημα τα 20 αλλα ειναι και αυτη η ασταθεια της γραμμης που λες...
Οπως και να χει συμφωνα με αυτο το 11,5 στο down attenuation, ο calculator του forum σε βγαζει γυρω στα 833 Μέτρα και σου δινει περιπου 23.17 mbit/s.

Ριξε μια ματια σε αυτα για ενημερωση απλα:
1)http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
2)http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Τωρα...αυτα τα error ανεβαινουν πολυ κατα τη διαρκεια της ημερας;
Αν ναι κατι δεν παει καλα...
Αρχικα καλο θα ηταν να κοιταξεις τα τυπικα...
1)κοιταξε τα καλωδια σου στο σπιτι...οσο μπορεις.
2)δοκιμασε με το μοντεμ/ρουτερ μονο του στη γραμμη.
Αν δεν δεις καμια αλλαγη στα στατιστικα με αυτα, περναμε στα παρακατω.
3)δοκιμασε με αλλο μοντεμ/ρουτερ ακομα και με αλλο φιλτρο/σπλιτερ αναλογα τι εχεις.
4)Κανε κανα ρεσετ στο μοντεμ/ρουτερ η κανενα firmware update αν υπαρχει,ειναι εφικτο και μπορεις.
5)Κοιταξε και οτι σου ειπαν παραπανω.
Τελος αν δεν δεις φως...παρτους ενα τηλεφωνακι και πες το προβλημα σου με τις αποσυνδεσεις,τα error,το χαμηλο SN Margin και γενικα οτι εχεις προβλημα...
Καλο θα ηταν να εχεις δοκιμασει αυτα που ειπαμε απο πριν ωστε να μην το ριξουν σε κανα μοντεμ και καλα.
Προς το τελος ζητησε reset της πορτας και κανε μια ερωτηση μηπως χρειαζεται κανας καθαρισμος γραμμης...ξερουν αυτοι...
Σημειωση: Μην δεχθεις να σου χαμηλωσουν ταχυτητα πριν γινουν οι σχετικοι τυπικοι ελεγχοι...μετα αν κρινεται απαραιτητο πειραματιζεστε και βλεπετε πως παει.

Παντως πιστευω οτι δεν εισαι και τοσο μακρια ωστε να ειναι ετσι η γραμμη, οποτε κοιταξε το και βλεπουμε.

hel
29-06-08, 21:51
Τα errors ανεβαίνουν γιατί πέφτει το margin.

GregoirX23
30-06-08, 02:57
Ε ναι αυτο ειναι σωστο..
Στην ουσια ετσι συμβαινει..
Ηθελα να αναφερθω στο προηγουμενο ποστ περι του χαμηλου margin αλλα μου διεφυγε, περιμενα να ερθουν και τα υπολοιπα στατιστικα σε πληρη μορφη με το καλο ωστε να εχουμε μια πληρη εικονα και να επεκταθουμε..
Επομενως για να το διευκρινισουμε ειναι αναμενομενο σε αυτη τη περιπτωση οπου εχει μεγαλη πτωση το margin να υπαρχουν errors
και αποσυνδεσεις.
Αυτη η πτωση του margin ομως δεν μου φαινεται λογικη:hmm:...δεν ειναι και τοσο μακρια απ το dslam...
Αρα οπως ειπα κατι δεν δειχνει να πηγαινει καλα..:hmm:
Γιαυτο...ας κανει την ερευνα του ο john84 κ θα δουμε μετα.

john84
30-06-08, 15:45
Τα στατιστικα εινα τα εξης

Uptime: 0 days, 0:16:47

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.206

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,52 / 7,37

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 11,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 1.576 / 23

HEC Errors (Up/Down): 8.690 / 19

φιλε GregoirX23 σημερα πηρα τον ΟΤΕ και ζητησα να ερθει για ελεγχο στον κατανεμιτη και στην πριζα.Αναμονη λοιπον!:p

GregoirX23
30-06-08, 22:04
Εκτος απο το sn margin down και τα errors τα υπολοιπα στατιστικα δειχνουν οκ, αν και ειναι τα πρωτα λεπτα που αναψε το ρουτερ.
Δεν ειπες...αυτα τα errors καθονται στασιμα ποτε η ανεβαινουν συνεχως; (αν και πλεον εχουμε μια υποψια τι τα προκαλει..)
Και γενικα τα στατιστικα ειναι στασιμα η μεταβαλλονται;
Αυτες οι αποσυνδεσεις καθε ποτε γινονται;

Βλεπω πηγαμε στα 21.206 ε; :rolleyes:
Στο κατεβασμα/ανεβασμα οι ταχυτητες ειναι ικανοποιητικες;
Κατεστραμενα αρχεια απο κατεβασμα/ανεβασμα εχεις παρατηρησει;

Μηπως ομως επρεπε πριν τους παρεις να ερθουν για ελεγχο ηταν ποιο σοφο να ακολουθησεις τη διαδικασια που ειπαμε;
Επρεπε να κανεις εσυ τους ελεγχους σου και μετα να κανουν τα δικα τους αυτοι απο εκει...και σαν τελικη λυση να ερθει συνεργειο..
Εφ οσον τους καλεσες εσυ και δεν ηρθαν απο μονοι τους για βλαβη...μη πεσει καμια χρεωση φοβαμαι..:hmm:
Κοιταξε οτι ειναι και αναμενουμε ενημερωση να δουμε τι θα βγαλει ...

john84
30-06-08, 23:14
κατ'αρχην ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΩ (sorry για τα κεφαλαια)

τα στατιστηκα μετα απο 7 ωρες (χωρια ουτε 1 αποσυνδεση ειναι)

Uptime: 0 days, 7:35:44

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.206

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 25,76 / 123,70

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 11,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 1.581 / 1.094

HEC Errors (Up/Down): 8.692 / 690

αρα φιλε GregoirX23 απ'οτι φαινετε η γραμμη μαζεβει errors

κατεστραμενα οχι
κατεβαζει σε ορια γραμμης (1-2 MB/Sec)

Για τον ελεγχο στον κατανεμιτη δεν μπορω να αποσυνδεσω καλωδιακια και να βαλω το Router εκει γι'αυτο ζητησα απο τον ΟΤΕ να κανει την μετριση και να ερθει απο εδω. Αν το ζητησεις στα πλαισια της Βλαβης με σκοπο να αλλαξεις πορτα στο DSLAM ερχετε δωρεαν ο τεχνικος

Επισης ευχαριστω θερμα για το μεχρι τωρα ενδιαφερον σου!:p
Αν επισης μου πεις πως θα "κριψω" τα στατηστικα σε spoiler θα μου εκανες μεγαλη χαρη για να μην φαινονται συνεχεια κατεβατα... Thx

GregoirX23
30-06-08, 23:55
Εγω βλεπω οτι μαζεψε μερικα error στο upstream (οχι και λιγα) τη στιγμη που το αναψες και απο κει και περα δεν ανεβηκαν τραγικα...
Εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα, με λιγοτερα error ομως, τα οποια ανεβαινουν με ρυθμο χελωνας κατα τη διαρκεια της μερας χωρις προβληματα στη γραμμη, εχω ακουσει οτι μερικα error μπορει και να δικαιολογουνται..(αμα μπορει καποιος να μας διαφωτισει πανω σε αυτο το θεμα καλο θα ηταν..) κατι παιζεται με το router και το dslam οταν συνδεονται, αυτο που θα μας πειραζε ιδιαιτερα ειναι αν αυξανονταν με αδικαιολογητο ρυθμο..
Στο downstream παλι βλεπω οτι ανεβηκαν πιο πολυ (πιθανον ειπαμε ξερουμε το γιατι...) , συνεχιζουν να ανεβαινουν ακομα; , κοιταξε το...
Οποτε στρεφουμε τη προσοχη μας στο margin προς το παρον...ελπιζοντας να εξηγηθουν και τα errors...

Μπορουσε να ακολουθηθει πρωτα η διαδικασια που ειπαμε...τα τυπικα οπως ελεγα πρωτα και μετα στα δυσκολα ωστε να μη μπλεξεις με κατανεμητες κλπ που δεν ειναι καθολου ευκολο...αλλα οπως νομιζεις...ξεκινα απο δω και προχωραμε μετα, αντε να δουμε θα βγει ακρη;...

Γενικα στα προηγουμενα ποστ εχουν ειπωθει ορισμενα πραγματα...διαβασε τα ωστε να εισαι οσο περισσοτερο ενημερωμενος μπορεις μπροστα στον οτετζη...;)

Γιαυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε σε οτι μπορουμε μπας και βγαλουμε καμια ακρη σε αυτα τα καθημερινα μυστηρια...:blink:

Οσο για το spoiler, επιλεγεις το κειμενο που εχεις γραψει και θες να το βαλεις σε spοiler, μετα πατας αυτο το κουμπακι που λεει spoiler http://www.adslgr.com/forum/images/editor/spoil.gifστον editor ωστε να στο βαλει οπως θες...;)

john84
01-07-08, 10:57
Τελικα GregoirX23 το ματιασα, σημερα το πρωι...

Uptime: 0 days, 1:43:16

Modulation: G.992.1 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.024 / 8.128

Data Transferred (Sent/Received) [KB/MB]: 486,00 / 1,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 11,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 9,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 19,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 20 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 4

HEC Errors (Up/Down): 0 / 3

Η γραμμη δεν υποβαθημιστικε απο το Dslam το router φαινετε να αποσυνδεθηκε ,καπου στις 8:50, και κλειδωσε εκει που βλεπουμε τωρα. Το upload δεν αλλαξε.
Διαβασα με προσοχη ολα τα παραπανω Threads και εχω κανει τα παντα εκτως απο μετρηση σε κατανεμιτη.Στην περιοχη μου δεν εχω κατι που να δημιουργει παραμβολες. η γραμμη ερχετε κατ'ευθειαν απο την κατανεμητη, η καλοδιωση ειναι καινουρια οπως και η μπριζα (cat5).Αν ειναι κατι αλλο να κανο μου λετε.
Παντως πιστευω οτι η γραμμη μου ειναι .... στοιχειωμενη.... :scared:

........Auto merged post: john84 πρόσθεσε 18 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Update:Μιλησα με τεχνικο στο Dslam και τελικα απο τα διαγνωστηκα που τρεξαν (ενα σε 8 Μbit και ενα σε 24Μbit) στην γραμμη μου εδειξαν οτι φταιει η καρτα που ειναι κουμπομενο το τηλ.μου. Θα γινει αναβαθμηση σε 5 ημερες και ελπιζουμε να λυθει το προβλημα.
Οποιος εχει λοιπον το ιδιο προβλημα και ανηκει στο Dslam Δαγκλη με 24Mbit να περιμενει την αναβαθμηση διοτι πιθανοτατα ειναι κουμπομενος στην ιδια καρτα.Thx;)

GregoirX23
03-07-08, 13:51
Τοτε που εγινε η αποσυνδεση καποιος εβαζε χερι φαινεται και να που βγηκε αληθεια...
Τελικα δεν ηταν στοιχειωμενη...απλα η καρτα την ειχε δει καπως...
Σου ειπαν τπτ αλλο για την ολη κατασταση η απλα οτι εχει προβλημα η καρτα;
Μηπως ετυχε να αναφερθει πανω σε τι dslam σε εχουν;
Συνεργειο τελικα δεν ηρθε;
Αντε να λυθει το προβλημα να δουμε και τι στατιστικα θα δινει η αλλη καρτα...ωραιος ο τεχνικος....

john84
04-07-08, 08:52
Ακομα εχω αποσυνδεσεις περιμενω την αλλαγη της καρτα στο DSLAM
Μου ειπαν οτι εχουν κουμπωσει πολλους χρηστες επανω και πρεπει να κανουν αναβαθμηση, δηλ. να βαλουν και αλλη καρτα και να μεταφερουν τους μισους χρηστες απο την καρτα που ειναι τωρα στην και καινουρια.
Γιατι βαλατε ολοι 24 ρε...... χαχαχχαχα:p
ειμαι σε καινουριο Dlam (ΖΤΕ)
Συνεργειο δν ηρθε αλλα αν μετα το 5ημερο δεν σταματησουν οι αποσυνδεσεις θα ερθουν...νομιζω
ο τεχνικος οπως φανικε ειναι πολυ καλος.

john84
11-07-08, 07:53
Απ'οτι φαινετε τα προβληματα εχουν ελαττωθει. Οι αποσυνδεσεις ελαχιστες και τα σταστισικα σωστα. οποιος στο forum εχει το ιδιο ανεξιγητο προβλημα που ειχα εγω να ζητα απο τους τεχνικους να του ελεγχουν την καρτα που ειναι κουμπομενο το τηλ. του στο DSLAM.Ευχαριστω ολους για την βοηθεια μικρη ή μεγαλη αλλα παντα σημαντικη.:oneup:

στατιστηκα

Uptime: 0 days, 16:28:26

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 20.480

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 910,12 / 2,60

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 16,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 11,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 40 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 2.088 / 1.153

HEC Errors (Up/Down): 9.005 / 914

μονο μερικα λαθακια αλλα ολα καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.