PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Ρεύματος - JetSpeed 500i



mpikounis
09-10-03, 10:08
Πρεπει να κανω κατι λαθος διοτι δεν ειναι δυνατον να εχει κατασκευασει κανεις ADSL modem που αν χασει το ρευμα, δεν αναβει οταν ξαναρθει το ρευμα χωρις να πατησει καποιος το κουμπι του! Τι κανω λαθος; :?:

Πρεπει να υπαρχει τροπος να "πεις" στο JetSpeed 500i οτι οταν ξαναρθει το ρευμα θελω να αναψεις χωρις να πρεπει να ερθω να πατησω το κουμπι σου. Πως γινεται;

sooup
09-10-03, 11:39
Αυτο συμβαινει με πολλες ηλεκτρικες συσκευες για λογους ασφαλειας π.χ στα κλιματιστικα μηχανηματα. Η λυση λεγεται UPS αλλα για διακοπες οχι πανω απο 5-10 λεπτα στις περισσοτερες περιπτωσεις.

mpikounis
09-10-03, 14:39
Αυτο συμβαινει με πολλες ηλεκτρικες συσκευες για λογους ασφαλειας π.χ στα κλιματιστικα μηχανηματα. Η λυση λεγεται UPS αλλα για διακοπες οχι πανω απο 5-10 λεπτα στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Συμφώνω μαζί σου, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα PC τα οποία όμως έχουν το option να εκκινήσουν μόλις επανέλθει το ρεύμα. Το πρόβλημα μου είναι οτί έχω ένα server ο οποίος έχει τον application server της εταιρείας και όταν πέσει το ρεύμα (αν είναι πάνω απο τη διάρκεια του UPS) και επανέλθει ο server μου ξεκινά ενώ το modem πρέπει να πάει κάποιος να το ανάψει. Αυτό είναι απαράδεκτο για μια συσκευή όπως το JetSpeed.

delto
09-10-03, 15:19
Αυτό είναι απαράδεκτο για μια συσκευή όπως το JetSpeed.

Giati, eipe kaneis pote oti to Jetspeed proorizetai gia epaggelmatikh xrhsh?! 8O 8O 8O

maik13
09-10-03, 15:38
Παρε Zyxel για να μην εχεις τετοια προβληματα :D

mpikounis
09-10-03, 16:34
Παρε Zyxel για να μην εχεις τετοια προβληματα :D


Giati, eipe kaneis pote oti to Jetspeed proorizetai gia epaggelmatikh xrhsh?!

Δυστυχώς όταν ζήτησα την ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ (για επαγγελματική χρήση) δεν μπορούσα να την πάρω χωρίς το JetSpeed.

Panagioths
09-10-03, 19:39
Ontws etsi isxyei gia to JetSki :( Gyrisa spiti mou epeita apo 4-5 meres kai eixe ginei sto metaksy diakopi reymatos kai to vrika psofio me kleista ta fotakia tou :P

erebus
22-10-03, 03:48
AHAHAHAHAHAH ανώτερο!
Ας ελπίσουμε να το φτιάξουν κάποια στιγμή. Στη θέση σου πάντως θα τους έστελνα ένα mail απ' ευθείας στην Intracom.

@ ADSLgr.com All rights reserved.