PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

leous
28-06-08, 12:40
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 3 εβδομάδες.
Στην Κατερίνη πρίν λίγους μήνες ξεκίνησε το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet και έτσι από 1ΜΒ αναβαθμίστηκε η σύνδεση μου στα 24ΜΒ για μιά μέρα όμως μόνο.
Την επόμενη το modem δέν συνχρονίζονταν.Μετά πό πολλά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet και μετά από εκατοντάδες τεστ και δήλωση βλάβεων παρατηρήθηκε ότι το modem συνχρονίστηκε αλλά δεν έπερνε IP .Με την βοήθεια του καταστήματος στην ΚΑΤΕΡΙΝΗ(Στεργιος) διαπιστώθηκε ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ με σύνδεσαν σε διαφορετικο DSLAΜ δηλαδή σε φιαφορετικού πάροχου.
Αφού λοιπόν το ανακάληψαν αυτό μετά από 3 εβδομάδες!!!! χθές το Modem μου έπαψε να συγχρονίζεται και από τότε συνέχει αναβοσβήνει το λαμπάκι του ADSL (training).
Ηρθε τεχνικός του ΟΤΕ και κοίταξε το ΒΟΧ έξω και είπε ότι όλα καλά.
Όλες τις δοκιμές που έπρεπε να κάνω εγώ σαν χρήστης(έλεγχος modem,δοκιμή άλλου modem,δοκιμή άλλου user account,έλεγχος τηλεφωνικης μπρίζας,κλπ.) έχουν γίνει.
Πείτε μου τωρα πώς θα πρέπει να ληθεί η βλάβη !!!!!!!
Έχουν 3 εβδομάδες ψάχνουν να βρουν την βλάβη και δεν μπορούν.Η υποστήριξη της Forthnet με απογοήτευσε (μόνο τεστ ξέρουν να κάνουν).
Οι τεχνικοί του ΟΤΕ(δεν εννοώ όλους) ζούν σε δικό τους κόσμο και λένε ότι θέλουν. Καλό θα είναι να διαβάσουν κάποια πράγματα παραπάνω και να μην προκαλούνε τον κόσμο.
Εγώ έτυχε σαν ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ που είμαι να γνωρίζω αρκετά πράγματα και με την βοήθεια του καταστήματος της Forthnet στην Κατερίνη να γίνουν κάποιες ενέργειες αν και δεν έχω δεί αποτέλεσμα ακόμη.
Πείτε μου τώρα για κάποιον που δεν γνωρίζει πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένει;
Ας ελπίσουμε πώς θα βρεθεί κάποιος που θα βρεί γιατί δεν έχω internet εδώ και 25 μερες.

hel
28-06-08, 22:27
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Από τα ανήκουστα, αν αποδειχθεί ότι είναι ευθύνη ΟΤΕ.
Τι σου λένε από forthnet στο τηλέφωνο; Τη δέχεται τη βλάβη ο ΟΤΕ;

nick89
29-06-08, 12:38
ασχετο ισως , οταν ηρθε του οτε τεχνικος και ελεξε , βαλατε και το δικο σου ρουτερ στο boxaki να βεβαιωθεις οτι συγχρονιζει εκει και το δικο σου ? αφου ηρθε που ηρθε εννοω

emeliss
29-06-08, 16:45
Μετά πό πολλά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet και μετά από εκατοντάδες τεστ και δήλωση βλάβεων παρατηρήθηκε ότι το modem συνχρονίστηκε αλλά δεν έπερνε IP .Με την βοήθεια του καταστήματος στην ΚΑΤΕΡΙΝΗ(Στεργιος) διαπιστώθηκε ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ με σύνδεσαν σε διαφορετικο DSLAΜ δηλαδή σε φιαφορετικού πάροχου
Κάτι δεν πάει καλά. Αν όντως ήταν έτσι τα πράγματα έπρεπε να το είχε δει η Forthnet από την αρχή. Η διαχείριση των dslam και όχι το κατάστημα στην Κατερίνη θα έβλεπε αμέσως την πόρτα του dslam και τι έχει πάνω. Άρα τα 100άδες τεστ και οι 3 εβδομάδες δείχνουν πως κάτι άλλο συμβαίνει.

leous
29-06-08, 18:58
ασχετο ισως , οταν ηρθε του οτε τεχνικος και ελεξε , βαλατε και το δικο σου ρουτερ στο boxaki να βεβαιωθεις οτι συγχρονιζει εκει και το δικο σου ? αφου ηρθε που ηρθε εννοω

Την άλλη μέρα δοκιμάσαμε το ρουτερ στο boxaki αλλά τίποτα δεν συγχρονιζει.
Η απάντηση που έχω είναι ότι έχει δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ για να κοιτάξει τι γίνεται στο ΑΚ του και ότι κάτι δεν έχει γίνει σωστά εκεί.
Να δούμε από Δευτέρα τα νεότερα.

........Auto merged post: leous πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι δεν πάει καλά. Αν όντως ήταν έτσι τα πράγματα έπρεπε να το είχε δει η Forthnet από την αρχή. Η διαχείριση των dslam και όχι το κατάστημα στην Κατερίνη θα έβλεπε αμέσως την πόρτα του dslam και τι έχει πάνω. Άρα τα 100άδες τεστ και οι 3 εβδομάδες δείχνουν πως κάτι άλλο συμβαίνει.

Έλα όμως που δεν το είδε.Όσο για το κατάστημα της Κατερίνης το ανέφερα διότι μίλησε καυτευθείαν με αυθεντία τεχνικό και ο άνθρωπος βρήκε την λύση.Τα καταστήματα Forthnet έχουν διαφορετική τηλεφωνική γραμμή για τεχνική υποστήριξη .

........Auto merged post: leous πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Από τα ανήκουστα, αν αποδειχθεί ότι είναι ευθύνη ΟΤΕ.
Τι σου λένε από forthnet στο τηλέφωνο; Τη δέχεται τη βλάβη ο ΟΤΕ;

Δεν ξέρω ακριβώς τι έγινε μόλις πάνε όλα καλά και τελειώσει το μαρτύριο θα σας πώ την επίσημη απάντηση.

leous
30-06-08, 16:43
Και η κοροιδια συνεχίζεται ο ΟΤΕ λέει ότι είναι προβλημα της Forthnet και η Forthnet ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Α επίσης ο τεχνικός του ΟΤΡΕ μου είπαι πως θα χρεωθώ 60Ε επειδή έκανε έλεγχο στο σπίτι.
Ισχύει κάτι τέτοιο ;Τελικά ρε παιδιά ξέρει κανένας ποιος φταίει;
Αν μέχρι την Παρασκευή δεν λυθεί το πρόβλημα κάνω διακοπή και με τους 2 και τηλέφωνο και Internet.
Έχει κανένας κάποια πρόταση

emeliss
30-06-08, 16:46
Φαντάζομαι πως θα χρεώσουν την Forthnet για άσκοπη μετάβαση συνεργείου, όχι εσένα.

nick89
01-07-08, 06:50
να κανω μια ερωτηση , ο οτε οταν ηρθε εβαλε δικο του ρουτερ και συχρονισε κανονικα?

hel
01-07-08, 07:01
Και η κοροιδια συνεχίζεται ο ΟΤΕ λέει ότι είναι προβλημα της Forthnet και η Forthnet ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Α επίσης ο τεχνικός του ΟΤΡΕ μου είπαι πως θα χρεωθώ 60Ε επειδή έκανε έλεγχο στο σπίτι.
Ισχύει κάτι τέτοιο ;Τελικά ρε παιδιά ξέρει κανένας ποιος φταίει;
Αν μέχρι την Παρασκευή δεν λυθεί το πρόβλημα κάνω διακοπή και με τους 2 και τηλέφωνο και Internet.
Έχει κανένας κάποια πρόταση

Πες τους να σε ενημερώσουν γραπτώς για την πορεία της βλάβης.:down:

herbal
01-07-08, 07:05
Εμενα κατι μου λεει οτι φταιει η Forthnet.Και οι αυθεντιες τεχνικοι απο τα τηλεφωνα,δεν ειναι αυθεντιες.Επρεπε να εχει βρεθει λυση εως τωρα.Τι πραματα ειναι αυτα.Εχει ο ανθρωπος ενα μηνα χωρις internet.Τεχνικους δεν εχει η Forthnet στην Κατερινη??????Για ρωτα τον Στέργιο,γιατι εφοσον εισαι στην Forthnet,αυτη θα πρεπει να τρεξει,οχι εσυ και να ταλαιπωρησε ετσι.

leous
01-07-08, 08:38
Δεν ξέρω αν έβαλε routeraki ο τεχνικός του ΟΤΕ το μόνο που μου είπε είναι ότι έγιναν όλοι οι έλεγχοι και στο Box-ΚΑΦΑΟ και στο ΑΚ του ΟΤΕ.Να δούμε τι θα γίνει ,πάντως σαν τεχνική υποστήριξη η Forthnet είναι απαράδεκτη, θα πρέπει να τους ενημερώνει ο πελάτης για το αν έχει λυθεί το πρόβλημα.
Πάντως περιμένω μέχρι και σήμερα το πολύ μέχρι την Πέμπτη και μετά διακόπτω την σύνδεση γιατί δεν ανέχομαι άλλο να με παίζουν .
Εγώ δεν ασχολούμε ξανά μαζί τους δεν ξαναπέρνω πουθενά τηλεφωνο.

emeliss
01-07-08, 14:38
Σε ιδιόκτητο παρόχου γιατί να βάλει ο οτετζής ρούτερ; Θα δει την γραμμή σε επίπεδο 1, δηλαδή μόνο τον χαλκό.

leous
09-07-08, 06:28
Τελικά μετά από 1 μήνα το φτιάξαν.
Η Forthnet μου λέει ότι έφτεγε ο ΟΤΕ και ο ΟΤΕ ότι έφτεγε η Forthnet.
Το κακό ειναι ότι συνχρονίστηκα στα 8 και η απάντηση των αρμόδιων ήταν ας το αφήσουμε να δουλέψει ΄
έτσι καλά ειναι και τα 8 τι να τα κάνεις τα παραπάνω.
Έλεος.

hel
09-07-08, 19:13
Πιστεύω ότι το γράμμα από ΕΕΤΤ θα σε διαφωτίσει.

xmperop1
09-07-08, 21:19
Τελικά μετά από 1 μήνα το φτιάξαν.
Η Forthnet μου λέει ότι έφτεγε ο ΟΤΕ και ο ΟΤΕ ότι έφτεγε η Forthnet.
Το κακό ειναι ότι συνχρονίστηκα στα 8 και η απάντηση των αρμόδιων ήταν ας το αφήσουμε να δουλέψει ΄
έτσι καλά ειναι και τα 8 τι να τα κάνεις τα παραπάνω.
Έλεος.

Από τη στιγμή που ο ΟΤΕ έκανε τον έλεγχο και χρέωσε είναι τουλάχιστον σίγουρος ότι η γραμμή σου είναι σωστή και μέχρι το όριο που έχει υποδείξει η Forthnet.
Υπάρχουν πολλές τέτοιες βλάβες που φταίει η Forthnet και οι άλλοι πάροχοι και δυστιχώς δεν ξέρουν να τις ανιχνεύσουν και να τις επιλύσουν και όταν καταλάβουν τι γίνεται καθυστερούν.
Το ότι συγχρόνισες στα 8 μην το αφήσεις έτσι.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.