PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αναγνώριση κλήσεων μόνο στις άλλες μπρίζες



Galleti
28-06-08, 16:08
Καλησπέρα.σας. Εχω στο σπίτι 2 συσκευές τηλεφώνου .Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων στις άλλες μπρίζες του σπιτιού εκτός απο αυτής που έχω συνδέσει το router μου και το ένα τηλέφωνο που λειτουργεί κανονικά η αναγνώριση. Στις άλλες μπρίζες τίποτα.Συνδέω με φίλτρο το τηλέφωνο στις άλλες μπρίζες που δοκιμάζω. Αγόρασα καινούργια συσκευή πάλι σε όλες τις συσκευές λειτουργεί η αναγνώριση μόνο εκεί που έχω συνδεσει και το router.Ζητώ βοήθεια αν μπορεί κάποιος


Connex 24MB
Router d-lnk 604
THL PANASONIC
O ote δεν έκανε κάτι που το είχα δηλώσει βλάβη 5 φορές!!!

agrelaphon
28-06-08, 16:59
Kαλά έκανε & δεν έκανε κάτι, αφού το πρόβλημα είναι από τη μεριά σου.
Βάλε ανάποδα τα φίλτρα :p

pnikolo
28-06-08, 18:29
Καλησπέρα.σας. Εχω στο σπίτι 2 συσκευές τηλεφώνου .Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων στις άλλες μπρίζες του σπιτιού εκτός απο αυτής που έχω συνδέσει το router μου και το ένα τηλέφωνο που λειτουργεί κανονικά η αναγνώριση. Στις άλλες μπρίζες τίποτα.Συνδέω με φίλτρο το τηλέφωνο στις άλλες μπρίζες που δοκιμάζω. Αγόρασα καινούργια συσκευή πάλι σε όλες τις συσκευές λειτουργεί η αναγνώριση μόνο εκεί που έχω συνδεσει και το router.Ζητώ βοήθεια αν μπορεί κάποιος
Connex 24MB
Router d-lnk 604
THL PANASONIC
O ote δεν έκανε κάτι που το είχα δηλώσει βλάβη 5 φορές!!!

Για δοκιμασε με 2 φιλτρα εν σειρα να δεις δουλευει? ;)

Galleti
28-06-08, 22:45
Για δοκιμασε με 2 φιλτρα εν σειρα να δεις δουλευει? ;)

Παιδιά το βρήκα εντελώς στο ψάξιμο. Εφταιγε το spliter! που δούλευε η αναγνώριση!

Cloudman
28-06-08, 23:13
Εμένα πάλι που μερικές φορές (περίπου μια ή δυο φορές το μήνα - τόσο σπάνια) δεν εμφανίζεται νούμερο τηλεφώνου στην οθόνη κανενός από τα δύο τηλέφωνα που έχω στο σπίτι ενώ ο καλών είναι γνωστός μου και είναι σίγουρο ότι δεν έχει απόκρυψη, τι μπορεί να φταίει; Εννοείται ότι έχω βάλει το σπλίτερ στην πρίζα που έχω συνδέσει το ρούτερ και επίσης έχω φίλτρο στη δεύτερη πρίζα, όπου είναι συνδεδεμένο το άλλο τηλέφωνο. Επειδή είναι πολύ σπάνιο δεν το έχω δηλώσει βλάβη, αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο. Υπάρχει πιθανή εξήγηση;

spyrdano
29-06-08, 19:35
Για δοκιμασε με 2 φιλτρα εν σειρα να δεις δουλευει? ;)
Φίλε pnikolo, αν θυμάσαι σε ανάλογη ερώτηση που έκανα παλιά, με είχες συμβουλέψει να χρησιμοποιήσω δύο φίλτρα σε σειρά.Πράγματι δούλεψε η αναγνώριση, αλλά τα στοιχεία της γραμμής χειροτέρεψαν 2 με 3 μονάδες, τόσο ο θόρυβος όσο και η εξασθένιση και έτσι άφησα 1 μόνο φίλτρο.
Άλλωστε είμαι στο όριο όπως βλέπεις από τα στοιχεία μου αριστερά.
Καμμία άλλη λύση υπάρχει;Ζητάω πολλά ε;

hel
29-06-08, 21:49
Εμένα πάλι που μερικές φορές (περίπου μια ή δυο φορές το μήνα - τόσο σπάνια) δεν εμφανίζεται νούμερο τηλεφώνου στην οθόνη κανενός από τα δύο τηλέφωνα που έχω στο σπίτι ενώ ο καλών είναι γνωστός μου και είναι σίγουρο ότι δεν έχει απόκρυψη, τι μπορεί να φταίει; Εννοείται ότι έχω βάλει το σπλίτερ στην πρίζα που έχω συνδέσει το ρούτερ και επίσης έχω φίλτρο στη δεύτερη πρίζα, όπου είναι συνδεδεμένο το άλλο τηλέφωνο. Επειδή είναι πολύ σπάνιο δεν το έχω δηλώσει βλάβη, αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο. Υπάρχει πιθανή εξήγηση;

Mε έναν συμβαίνει ή με πολλούς;
Είναι στον ΟΤΕ;

Cloudman
29-06-08, 23:41
Όχι με πολλούς. Θα έλεγα ότι το πρόβλημα εμφανίζεται τυχαία σε κάποια νούμερα (δεν είναι πάντα το ίδιο). Ναι, όλοι είναι πελάτες ΟΤΕ. Πάντως τον τελευταίο καιρό το πρόβλημα έχει αραιώσει. Έχει να το κάνει πάνω από μήνα.

pnikolo
29-06-08, 23:58
Όχι με πολλούς. Θα έλεγα ότι το πρόβλημα εμφανίζεται τυχαία σε κάποια νούμερα (δεν είναι πάντα το ίδιο). Ναι, όλοι είναι πελάτες ΟΤΕ. Πάντως τον τελευταίο καιρό το πρόβλημα έχει αραιώσει. Έχει να το κάνει πάνω από μήνα.

Ισως φταιει η αποσταση απο το κεντρο σου και μικραινει το ευρος της παλμοσειρας. :hmm:

vazelo
30-06-08, 02:09
O ote δεν έκανε κάτι που το είχα δηλώσει βλάβη 5 φορές!!!


Eλεος!! Αφου ηταν αυτονοητο εξ αρχης οτι το προβλημα ηταν στη δικη σου καλωδιωση...

agrelaphon
30-06-08, 16:57
Ισως φταιει η αποσταση απο το κεντρο σου και μικραινει το ευρος της παλμοσειρας. :hmm:

H αναγνώριση πάει με FSK. Αφού το έλυσε το πρόβλημα, τι ψάχνεις να βρεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.