PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play - Κάτω Πατήσια



pspag
29-06-08, 21:40
Καλησπέρα,

Θα ήθελα χρήστες του 2play με dslam ΑΛΥΣΙΔΑ (περιοχή Κάτω Πατήσια) να γράψουν τις απόψεις και εμπειρίες τους για την υπηρεσία, ιδικά για τις τελευταίες μέρες.

Προσωπικά, δεν έχω κανένα παράπονο από την Forthnet όσο καιρό είμαι πελάτης της, αλλά τις τελευταίες μέρες παρατήρησα μια πτώση στην ταχύτητα συγχρονισμού της τάξεως του 1-1.5mbit. Όταν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία την περασμένη βδομάδα, το router συγχρονιζότανε στα 14-14.5mbit με το κλασσικό 6db SNR. Την περασμένη Πέμπτη, 12 Ιουνίου, όταν ξύπνησα το πρωί παρατήρησα ότι ήμουνα αποσυνδεδεμένος από Internet. Κοιτάω στο router και το SNR είχε πέσει στα 4,5db. Μετά από επανεκκίνηση του router, συνδέθηκε και πάλι με 6db SNR αλλά στα 13000kbps, ταχύτητα που ισχύει ως τώρα.

Θέλω να δω λοιπών αν αυτή η πτώση είναι κάτι συνηθισμένο, και ιδιαίτερα αν παρατηρήθηκε και από άλλους χρήστες του forum.

hel
29-06-08, 21:43
Καλησπέρα,

Θα ήθελα χρήστες του 2play με dslam ΑΛΥΣΙΔΑ (περιοχή Κάτω Πατήσια) να γράψουν τις απόψεις και εμπειρίες τους για την υπηρεσία, ιδικά για τις τελευταίες μέρες.

Προσωπικά, δεν έχω κανένα παράπονο από την Forthnet όσο καιρό είμαι πελάτης της, αλλά τις τελευταίες μέρες παρατήρησα μια πτώση στην ταχύτητα συγχρονισμού της τάξεως του 1-1.5mbit. Όταν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία την περασμένη βδομάδα, το router συγχρονιζότανε στα 14-14.5mbit με το κλασσικό 6db SNR. Την περασμένη Πέμπτη, 12 Ιουνίου, όταν ξύπνησα το πρωί παρατήρησα ότι ήμουνα αποσυνδεδεμένος από Internet. Κοιτάω στο router και το SNR είχε πέσει στα 4,5db. Μετά από επανεκκίνηση του router, συνδέθηκε και πάλι με 6db SNR αλλά στα 13000kbps, ταχύτητα που ισχύει ως τώρα.

Θέλω να δω λοιπών αν αυτή η πτώση είναι κάτι συνηθισμένο, και ιδιαίτερα αν παρατηρήθηκε και από άλλους χρήστες του forum.

Ποιο ρούτερ έχεις;
Το snr σου ανεβοκατεβαίνει πολύ μέσα στη μέρα;

pspag
29-06-08, 21:46
Το Dlink 2640B που εχω και στο profile. Το SNR τώρα ειναι σταθερό σχετικά, το πολύ να πέσει στο 5.9.

hel
30-06-08, 10:24
Πάντως από αυτά που βλέπω τα 13 είναι φυσιολογικά για 31 att.
Μάλλον έχει κόσμο το dslam. Πατήσια είναι.

pspag
30-06-08, 10:39
Ναι, δεν αντιλέγω. Απλά η ξαφνική πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού μου φάνηκε λίγο περίεργη. 2-3 μέρες στα 14,5 mbit δεν είχα κανένα πρόβλημα.

dkaris
30-06-08, 11:51
Γενικότερα έχειι σκαμπανεβάσματα στην περιοχή...εγώ είμαι στο Δαγκλή και παρατηρώ κάτι αντίστοιχο...

hel
30-06-08, 17:28
Και να σημειώσω ότι και εδώ στο Γκύζη έχω βρεθεί (με διαφορετικά ρούτερ) από τα 11 μέχρι τα 16. Και ναι είναι αλήθεια! (διαπιστωμένο πρόβλημα εκτός σπιτιού).

@ ADSLgr.com All rights reserved.