PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλος συγχρονισμος.



PranKsteR
30-06-08, 00:21
Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη σύνδεσή μου. Έχω βονταφον στα 24 full llu και συγχρονίζω στα 4500-5500 down και 800 up. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα στείλουν αίτημα στον ΟΤΕ να τσεκάρουν τη γραμμή. Τους πήρα μετά από δυο βδομάδες και μου είπαν ότι ήρθε ο ΟΤΕ, τσέκαρε το DSLAM και το κουτί της πολυκατοικίας και όλα τα βρήκε καλά. Δεν τσέκαραν τη γραμμή μου (από το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το σπίτι μου) γιατί δε με βρήκαν (θα πρεπε να μυρίσω τα νύχια μου ότι θα ρθουν). Τέλος πάντων, το πιθανότερο πρόβλημα είναι μάλλον η εσωτερική εγκατάσταση, από το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα (παλιά πολυκατοικία). Όμως στο ιντερνετ κανω κάποια speedtests και βρίσκω το upload parapano apo to download! Είναι δυνατόν; Αν είχε πρόβλημα ο χαλκός δε θα επηρέαζε και τα δυο; το upload δεν είναι λογικό να συγχρονίζει κάπου στα 800+?
στο APN μου βρήκε: Your bandwidth speed is * : 168.90 kbps !!! πως γίνεται με συγχρονισμό στα 5000kbps?

Πείτε μου τι γίνεται; δεν είμαι ειδικός αλλά κάτι καταλαβαίνω. Όποιος θέλει να μου απαντησει και θέλει τα στατιστικά της γραμμής sto router, να μου πει αν ξέρει και πως να τα βρώ, δεν ξέρω, εχω το LEVEL ONE WBR3460A. thanks paidia!

guzel
30-06-08, 00:29
APN ?

κλεισε οτι κατεβαζεις κ γενικοτερα οτι τρωει bw και δοκιμασε να κατεβασεις αυτο (http://dl2.zonelabs.com/bin/free/1043_zl/zaSuiteSetup_70_302_000_en.exe)

PranKsteR
30-06-08, 00:33
http://www.apn.gr/speedtest/ αυτό εννοούσα.
Τα χω κλείσει όλα, κατεβάζει από 70 έως 100 kb/s το προγραμματάκι που μου στειλες. Δε μπορώ να καταλάβω... Να φέρω ηλεκτρολόγο να αλλάξω καλώδια ή κάτι άλλο φταίει; που κάνει εντύπωση τόοοοσο χαμηλή ταχύτητα ενώ συγχρονίζει έστω στα 5500 kbps.
και από το ftp του ntua πήγα και κατέβασα με 25 εκεί......

Tiven
30-06-08, 00:38
Έχει ειπωθεί χιλιάδες εκατομμύρια φορές πως ΚΑΝΕΝΑ speedtest δεν είναι αξιόπιστο :)

Βάλε τα στοιχεία της γραμμής σου στο προφίλ , ή postαρε τα εδώ.

guzel
30-06-08, 00:42
εχεις δοκιμασει με αλλο pc ,εχεις δοκιμασει χωρις φιλτρο κλπ κλπ ?

ανεβασε τα στατιστικα της γραμμης σου δεν ξερω το ρουτερ σου ψαξε μεσα στο μενου του καπου θα ειναι. παντως οι ταχυτητες σου ειναι πολυ χαμηλες και πιστευω οτι το προβλημα ειναι εσωτερικο οπως pc καλωδιωση κλπ , με λαν συνδεεσαι ?τρεχει κανενα security ?

sportguy
30-06-08, 00:43
γενικα αυτο το προβλημα το εχει η βονταφον!

guzel
30-06-08, 00:45
γενικα αυτο το προβλημα το εχει η βονταφον!

τι προβλημα εχει? να εχεις 5mbps κ να κατεβαζεις με 70-80kb/s ? μου φαινεται αδιανοητο ..

sportguy
30-06-08, 00:46
εγω πιστευω φταει η γραμμες που πανε απο το σπιτι σου.. λες οτι επισης ειναι παλιο το σπιτι.. σε αυτες τις περιπτωσεις ισως δεν μπορεις να κανεις τιποτα!

baskon
30-06-08, 15:06
γενικά η vodafone-HOL δεν εχει κανενα προβλημα.
Ανα περιοχες ισως σε πιταρισμενα dslam να εχει τοπικα προβληματα.
Σε μενα κατεβαζει από "καταλληλες " τοποθεσιες παντα με 1- 1.5 mb/s .

Στη περιπτωση σου τωρα..Αφου συγχρονιζεις στα 5.5 ειναι πιθανο να ειναι μακρια η γραμμη σου ή να υπαρχει θορυβος κλπ. Αν εχει προβλημα η εσωτερικη σου καλωδιωση τοτε ισως αυτο το βελτιωσεις.

Ομως θα επρεπε να κατεβαζεις με 500 και οχι με 80 και αυτο ειναι το μεγαλο σου προβλημα..
Σε αυτο θα πρεπει να επιμεινεις στη vodafone να σου φτιαξουν..
Στο ρουτερ σου μηπως εχεις παρα πολλα errors?Αυτο ισως σου κατεβαζει τοσο τη ταχυτητα γιατι πολλα πακετα πρεπει να μεταδοθουν πολλες φορες ξανα και ξανα..
Και αυτο πιθανοτατα οφειλεται σε προβλημα καλωδιωσης εσωτερικης..

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αν μπορεις να κανεις μια δοκιμη κατευθειαν πανω στο κατανεμητη της πολυκατοικιας εστω με τη βοηθεια ηλεκτρολογου ωστε να δεις αν φταιει η καλωδιωση σου
και 2 μια δοκιμη με αλλο υπολογιστη μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με spyware klp

pavlidisd
02-07-08, 13:45
Και γω στα 5-6mbit κλειδώνω αλλά τουλάχιστον τα πιάνω. Από voda μου είπαν ότι δεν έχοουν να στείλουν τεχνικό για τις γραμμές της πολυκατοικίας.

blugosi
02-07-08, 14:21
Χτες έστησα σύνδεση σε σπίτι φίλου με τα 6ΜΒΙΤ και κατεβάζει σταθερά με 550 περίπου...Άρα δεν είναι γενικό το θέμα με τη vodafone...
prankster, ποστάρισε τα στοιχεία της γραμμής σου μπας και καταλάβουμε τι γίνεται....

PranKsteR
18-07-08, 13:37
παιδιά, είμαι αμπελόκηπους, ξέρει κανείς κανά ηλεκτρολόγο που να ασχολείται με το adsl για να τσεκάρουμε πάλι κάτω και να περάσουμε καινούργια γραμμή;

Alex1001
18-07-08, 17:31
όλες αυτές οι εταιρίες πουλάνε υπηρεσίες χωρίς να έχουν προσωπικό.. ο οτε έρχεται σπίτι σου και μετρα ταχύτητες όταν υπάρχει πρόβλημα με το conex οι άλλοι τα ρίχνουν στην γραμμή και τρέχα γύρευε..

εγώ θα σου πρότεινα με έναν ηλεκτρολόγο η κάποιον που ξέρει σχετικά να βρείς την γραμμή στην εισαγωγή τις πολυκατοικίας και να συνδέσεις εκεί το router με ένα laptop να δεις ποσο συγχρονίζει.. (αυτό που θα έπρεπε να είχε κάνει ο τεχνικός τις voda) και αν εκεί συγχρονίζει σε επιθυμητή ταχύτητα τότε προχωράς σε εγκατάστασης γραμμών κλπ.. αν όχι βρίζεις την vodafone :p

γιατί να σου τραβήξει νέα γραμμή σε πολυκατοικία νομίζω στοιχίζει ακριβά θα χρειαστεί να ανοίξει αρκετά κουτιά στο κοινόχρηστο χορό ανάλογα με τι όροφο βρίσκεσαι και φυσικά πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι ένοικοι τις πολυκατοικίας και υπάρχει περίπτωση να μην έχεις και αποτέλεσμα γιατί μπορεί να μην φταίει αυτό!

guzel
18-07-08, 17:53
όλες αυτές οι εταιρίες πουλάνε υπηρεσίες χωρίς να έχουν προσωπικό.. ο οτε έρχεται σπίτι σου και μετρα ταχύτητες όταν υπάρχει πρόβλημα με το conex οι άλλοι τα ρίχνουν στην γραμμή και τρέχα γύρευε..



ναι ερχεται με το λαπτοπ και κανει βολτα.. και μετα στο λογαριασμο σου ΑΣΚΟΠΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ 40Ε ..τι μας λες..

αν εχει προβλημα η καλωδιωση στο σπιτι σου τι φταιει ο εκαστοτε παροχος.. βαλτα με τον ηλεκτρολογο σου

john84
18-07-08, 20:37
εχω παρομοιο προβλημα. ενεργοποιηθηκε ο βροχος μου 8/7 και απο τοτε το fritz κλειδωνει στα 16Mbps με att 16 s/n 10!!! που κανονικα τηα επρεπε να δειχνει 19-20Mbps.Σε speed test δειχνει 448/732 (kbps down / up) και απο οποιοδηποτε ftp η ταχυτητα δεν ξεπερνα τα 50kb/s.Δεν μας τα λεει καλα η Vodafone. ηρρθε σημερα ο τεχνικος της HOL μου λεει οτι η γραμμη ειναι ενταξει και οτι δν καταλαβαινει γιατι αυτο το χαλι...:down:

Alex1001
21-07-08, 17:25
ναι ερχεται με το λαπτοπ και κανει βολτα.. και μετα στο λογαριασμο σου ΑΣΚΟΠΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ 40Ε ..τι μας λες..

αν εχει προβλημα η καλωδιωση στο σπιτι σου τι φταιει ο εκαστοτε παροχος.. βαλτα με τον ηλεκτρολογο σου

αν είναι όντως άσκοπη μετάβαση τότε πληρώνεις.. αν όμως δεν είναι τότε έχεις αποτέλεσμα..

δεν είναι και σίγουρο πως πάντα φταίει η καλωδίωση.. το πιο σωστό είναι να το μετρησει (παρουσία πελάτου) ο ανύπαρκτος τεχνικός τις vodafone στην εισαγωγή τις πολυκατοικίας και αν φταίει η καλωδίωση ας κόψει χρεωστικό.. αλλα έτσι κάνουμε το γιατρό από το τηλέφωνο και έτσι δεν χρειάζεται να έχουμε και τεχνικό προσωπικό στους δρόμους..!
εγώ ξέρω πως όταν πουλάνε υπηρεσίες πρέπει και να υπάρχει υποστήριξη..

και εγώ vodafone έχω (λόγο προσφοράς) μα νιώθω που αν γίνει στραβή δεν θα έχω καμια υποστήριξη.. (με όλα αυτά που βλέπω εδώ)!

D_J_V
07-08-08, 10:35
Σε έμενα πάντως ήρθαν 2 παλληκάρια ΤΖΙΜΑΝΙΑ και τα τσεκάρισαν ΟΛΑ μια χαρά και μάλιστα 2 φορές γιατί την πρώτη ο ΟΤΕ με είχε συνδέσει σε κομμένο βρόγχο...
Τη δεύτερη φορά μάλιστα το παλληκάρι έκανε και έλεγχο στη γραμμή στα πόσα συγχρονίζει και μου είπε ΟΛΑ ΟΚ... 15 down 1 up ...
Προφανώς είναι θέμα γραμμής και εσωτερικής καλωδίωσης...
ΕΚΤΟΣ αν είναι θέμα windows είτε βλάβης είτε software firewall...
Ελπίζω να μιλάμε για ethernet σύνδεση και οχι USB !!!!!!!!!!!!
Αν είναι USB, ΞΗΛΩΜΑ ΑΜΕΣΑ και πέρασμα σε ethernet!!!

panther.
03-09-08, 19:09
Παιδιά καλησπέρα. Εχω ενα ρουτερ jetspeed 520 - Η συνδεση μου ειναι στα 6ΜΒΙΤ. Κλειδωνε μεχρι χθες στα 6143/1022 με margin 28.5 και attenuation 26.5. Όταν ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια (πριν τρεις μηνες) την πρωτη βδομαδα συγχρονιζε στα 17mbit με margin 13.5. H γραμμη δηλαδη εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα

Σημερα το πρωι ειδα οτι κλειδωνει στο 1Μbit με margin 9.5!! Πηρα την τεχνικη υποστηριξη και εχω δηλωσει βλαβη μετα απο ελεγχους που καναμε.

Δεν καταλαβαινω για ποια ειναι η αιτια που μπροει να χαλασει τα χαρακτηριστικα της γραμμης - και κυριως οταν δεν ειναι απο υπαιτιοτητα δικη μου - τι ακριβως γινεται μπορει να αλλαξε κανεις καποια πορτα στο dslam ή τι αλλο. Αν μπορει ας με φωτισει καποιος...

sportguy
03-09-08, 21:21
καπως ετσι εγινε σε εμενα μονο που ητανε στα 12-13... απλα πες μου φιλε που βρισκω το margin kai to attenutation. γιατι και αλλοι με εχουν ρωτησει για αυτα τα στοιχεια κ δεν τα βρισκω. και ακομα μια ερωτηση: τι σημαινουν αυτα γιατι εγω τα βασικα βασικα ξερω μονο.. χεχε

panther.
03-09-08, 23:46
για δες πληροφοριες για το margin και το attenuation εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
επειδη δεν ειμαι σπιτι θα σου πω που ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης στο jetspeed αυριο

sportguy
04-09-08, 01:31
για δες πληροφοριες για το margin και το attenuation εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
επειδη δεν ειμαι σπιτι θα σου πω που ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης στο jetspeed αυριο


οκ περιμενω... ευχαριστω παντως

panther.
04-09-08, 09:09
Λοιπόν θα μπεις στη σελιδα 192.168.1.1 θα βαλεις u/n και pswd admin.

Θα πατησεις στην καρτέλα Routing και μετά από κάτω DSL. Στη σελίδα που εμφανίζεται κάτω από τα πινακάκια θα πατήσεις στο Dsl Param.
Στο καινούριο παράθυρο το Local SNR Margin ειναι το downstream margin και το Remote SNR Margin ειναι το upstream. Αντίστοιχα και το Local Line Atten. και Remote Line Atten.

sportguy
04-09-08, 15:29
σε ευχαριστω πολυ... ειναι 9.0 το πρωτο και 10.5 το δευτερο.. καλα ειναι αυτα η ασσχημα?

εβαλα και τα στοιχεια διπλα στο ονομα μου στο φορουμ... οποιος μπορει ας σχολιασει το snr kai atteuention.

panther.
05-09-08, 08:38
To margin δεν ειναι πολυ καλο ενω το attenuation ειναι οκ - αλλα με 24 Mbit πρεπει να φυσαει...

john84
05-09-08, 09:10
Καλημερα. Το ρουτερ μου (Fritz WL) κλειδωνει συνεχως στα 15 με 16 Mbps. Οπως φαινετε και απο τα χαρακτιριστηκα της γραμμης μου θα επρεπε να κλειδωνω περιπου στα 20-21 Mbps. Εχει κανεις καμια ιδεα τι πρεπει να κανω με την Vodafone μπας και παρω μεγαλυτερη ταχυτητα?Να δηλωσω Βλαβη?

Καθε βοηθεια αποδεκτη... Ευχαριστω Παιδες

sportguy
05-09-08, 13:26
μπα δυσκολο θα σου πουν οτι μεχρι εκει πιανεις λογω καλωδιωσεις το εχω δοκιμασει αλλα πανω απο 7 δεν πιανω με τιποτα!

doomangel
06-09-08, 10:23
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5504 kbps
Upstream Rate: 838 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 39 db
Upstream Line Attenuation: 9 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


συμφωνα με αυτα τα στοιχεια επρεπε να συνδεομαι με 12 περιπου αλλα συνδεομαι με 5κατι και κατεβαζω και απιστευτα αργα.τι να κανω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.