PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης



treli@ris
30-06-08, 11:22
Επειδη το πολυ σε 10 μερες μετακομιζω θα ηθελα να μου πει καποιος τι ενεργειες θα κανω ωστε να μεταφερω τη γραμμη dsl απο το παλιο σπιτι στο καινουριο.

Εχω το στανταρ παγιο του ΟΤΕ για τηλεφωνο και μοιραζομενη συνδεση ιντερνετ απο την ΗΟΛ.

stefp
30-06-08, 15:23
Πας στον ΟΤΕ και κάνεις αίτηση μεταφοράς της τηλεφωνικής σύνδεσης. Επισημαίνεις το γεγονός ότι η γραμμή έχει επάνω ιντερνετ (εγώ είχα μοιραζόμενη από τη Forthnet), απλά πρέπει να το ΤΟΝΙΣΕΙΣ, γιατί εμένα η υπάλληλος που της εξηγούσα δεν καταλάβαινε τι της έλεγα (ήταν λίγο νεκρή εγκεφαλικά, μου'λεγε τράβα στη φορθνετ αφού εκεί έχεις ιντερνετ ΟΣΕΣ φορές κι αν της είπα ότι μέσω ΟΤΕ έχω κι όχι ιδιόκτητο..) , οπότε τελικά με έστειλε απευθείας στους τεχνικούς.. Και στους τεχνικούς εξήγησα πως έχει το θέμα μέσα σε μισό λεπτό, και μου είπαν αυτοί κατευθείαν "κανένα πρόβλημα, κάνε μας εδώ μια αίτηση επιτόπου για μεταφορά."

Όντως μεταφερθηκε κανονικότατα η γραμμή, μαζί με το DSL..
Από τη μέρα που κάνεις την αίτηση (άντε την επομένη..) σου κόβουν το τηλέφωνο. Το DSL συνέχιζε να λειτουργεί εμένα κανονικά (είναι ξεχωριστή λειτουργία από το τηλ..το'ψαξα λίγο γιατί ξαφνιάστηκα, ευχάριστα πάντα! :whistle:)
Περίπου 5 μέρες μετά κόπηκε και το DSL. Την επομένη δούλευε και το ιντερνετ και το τηλ, voila !!

Με τον πάροχο (τη HOL στην περίπτωσή σου) δεν ασχολείσαι καθόλου, ούτε που τους ενημερώνεις για καμία αλλαγή ή οτιδήποτε! (απλά σιγουρέψου ότι έχει adsl εκεί που μετακομίζεις, μην πας σε κανά άσχετο μέρος :-) )

treli@ris
30-06-08, 16:15
Ευχαριστω για την απαντηση. Και εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου απλα ηθελα την επιβεβαιωση.

Περιοχη δεν αλλαζω απλα μετακομιζω στον παραλληλο δρομο οποτε και dsl εχω εδω και δεν χρειαζεται να αλλαξω και κεντρο

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 36 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παω και 50 μετρα πιο κοντα στον ΟΤΕ οποτε περιμενω και παραπανω συγχρονισμο. Οταν μπει η γραμμη θα επανερθω

protonium
01-07-08, 11:27
Καλημέρα. Φίλε geofak από ότι βλέπω έχει μεριζόμενο από τη hol οπότε καλό θα είναι να ενημερώσεις πως μετακομίζεις γιατί ο ΜτΟΒ δεν μεταφέρεται με το τηλέφωνο παράλληλα. Αυτό γίνεται μόνο σε περιπτώσεις ΑΡΥΣ (δηλαδή πάροχος hol κλπ και dslam ΟΤΕ). Αν κάνεις τη μεταφορά και δεν ενημερώσεις, για λίγες μέρες θα έχεις internet στη νέα διεύθυνση αλλά λόγω του γεγονότος πως ο βρόγχος είναι "κλειδωμένος" με τη διεύθυνση που έχεις τώρα μόλις γίνει η αλλαγή θα "τρέξει" το σύστημα αυτόματη διαδικασία κατάργησης. Αυτό συμβαίνει ακόμη και αν αλλάξει ο κάτοχος της γραμμής ή γενικά οποιοδήποτε στοιχείο έχει ο ΟΤΕ για τη γραμμή σου (κάτοχος,, ΑΦΜ, ΑΔΤ, διεύθυνση).

stefp
01-07-08, 15:07
oops... Τώρα που το ξανασκέφτομαι... Εγώ είχα dslam ΟΤΕ, μέσω ΑΡΥΣ to adsl από τη Forthnet !!
Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει στην περίπτωσή σου αυτό που έλεγα εγώ, ή μήπως έχει όντως δίκιο ο protonium..

dikal
01-07-08, 15:55
Από το ύφος και την ορολογία θεωρώ ότι ο protonium κάτι ξέρει ;)

treli@ris
01-07-08, 21:15
Καλημέρα. Φίλε geofak από ότι βλέπω έχει μεριζόμενο από τη hol οπότε καλό θα είναι να ενημερώσεις πως μετακομίζεις γιατί ο ΜτΟΒ δεν μεταφέρεται με το τηλέφωνο παράλληλα. Αυτό γίνεται μόνο σε περιπτώσεις ΑΡΥΣ (δηλαδή πάροχος hol κλπ και dslam ΟΤΕ). Αν κάνεις τη μεταφορά και δεν ενημερώσεις, για λίγες μέρες θα έχεις internet στη νέα διεύθυνση αλλά λόγω του γεγονότος πως ο βρόγχος είναι "κλειδωμένος" με τη διεύθυνση που έχεις τώρα μόλις γίνει η αλλαγή θα "τρέξει" το σύστημα αυτόματη διαδικασία κατάργησης. Αυτό συμβαίνει ακόμη και αν αλλάξει ο κάτοχος της γραμμής ή γενικά οποιοδήποτε στοιχείο έχει ο ΟΤΕ για τη γραμμή σου (κάτοχος,, ΑΦΜ, ΑΔΤ, διεύθυνση).

Οπα γιατι με μπερδεψες και με απογοητευσες και λιγο:) Πως θα μαθω αν ειμαι σε dslam της ΗΟΛ ή του ΟΤΕ? Και την μεταφορα σε ποιον θα τη ζητησω τωρα? Στον Οτε, στην ΗΟΛ ή και στους 2? Ευχαριστω για τη διευκρινηση παντως

protonium
02-07-08, 10:15
Οπα γιατι με μπερδεψες και με απογοητευσες και λιγο:) Πως θα μαθω αν ειμαι σε dslam της ΗΟΛ ή του ΟΤΕ? Και την μεταφορα σε ποιον θα τη ζητησω τωρα? Στον Οτε, στην ΗΟΛ ή και στους 2? Ευχαριστω για τη διευκρινηση παντως

Καλημέρα. Από το profile σου βλέπω πως είσαι σε dslam hol (έχεις και ταχύτητα δηλωμένη). Άρα θα μιλήσεις με hol για τη μεταφορά του dsl κυκλώματος και με OTE για τη μεταφορά της τηλεφωνικής γραμμής.

treli@ris
02-07-08, 19:53
Καλημέρα. Από το profile σου βλέπω πως είσαι σε dslam hol (έχεις και ταχύτητα δηλωμένη). Άρα θα μιλήσεις με hol για τη μεταφορά του dsl κυκλώματος και με OTE για τη μεταφορά της τηλεφωνικής γραμμής.

Μην κοιτας το προφιλ γιατι τυχαια εβαλα το dslam ψαχνοντας τον χαρτη. Απο την αρχη δεν ξερω σε τι ειμαι. Υπαρχει καποιος τροπος να το ανακαλυψω αυτο?

protonium
02-07-08, 23:12
Μην κοιτας το προφιλ γιατι τυχαια εβαλα το dslam ψαχνοντας τον χαρτη. Απο την αρχη δεν ξερω σε τι ειμαι. Υπαρχει καποιος τροπος να το ανακαλυψω αυτο?

Έχεια λάβει λογαριασμό από hol? Αν ναι τι αναφέρει στις συνδρομές? Από τη στιγμή που έχειμ μόνο inetrnet θα πρέπει να αναγράφει κάτι του τύπου hibox 24/1 κλπ. Αναφέρει αυτό τότε είσαι στο ιδόκτητο και πρέπει να μιλήσεις με hol για τη μεταφορά τουl κυκλώματος. Αν δεν έχεις λάβει υπάρχει ο κλασικός τρόπος με την ταχύτητα. Οτιδήποτε πάνω από 4 Mbps είσαι στο ιδιόκτητο (στα εκτός δικτύου πακέτα δίνει max 4 Mbps). Αλλιώς πάρε στην εξυπηρέτηση πελάτων και ρώτα σε τι πακέτο είσαι (αν μπορείς κάλυψέ το κάπως γιατί θα σε πάρουν στο "ψιλό"-μετά συγχωρήσεως- που δεν ξέρεις τι πακέτο έχεις).

Ελπίζω να σε κάλυψα.

........Auto merged post: protonium πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από το ύφος και την ορολογία θεωρώ ότι ο protonium κάτι ξέρει ;)

Πες πως απλά το έχω ψάξει λίγο παραπάνω με τη βοήθεια γνωστών και φίλων. :whistle:

treli@ris
03-07-08, 00:02
Ναι σε 24/1 ειμαι οποτε με αυτα που λες θα πρεπει να ζητησω και απο τις 2 εταιριες μεταφορα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες; ;)
Ξερεις περιπου ποσες μερες θα κανει η ΗΟΛ γιατι ο ΟΤΕ λογικα θα ερθει αμεσως

protonium
03-07-08, 10:46
Υπολόγισε ότι θέλει περίπου 15 εργάσιμες γιατί γίνεται παραγγελία νέου κυκώματος. Μίλα το συντομότερο με τη hol για να μεταφερθεί όσο πιο σύντομα γίνεται.

treli@ris
03-07-08, 11:32
ΟΚ :oneup: Ευχαριστω για τις απαντησεις

treli@ris
04-07-08, 11:45
Εχω καποιες αλλες αποριες. Μιλησα με ΟΤΕ και μου ειπε οτι σε 15 ημερες θα γινει μεταφορα, εγω ομως θα λειπω. Αν κανονισω την μεταφορα για τελη Αυγουστου δεν θα εχω προβλημα σωστα? Το τηλεφωνο απο οτι μου ειπανε στον ΟΤΕ εχει ηδη διακοπει απο το παλιο σπιτι. Στο μεταξυ εγω θα πληρωσω τους λογαριασμους Ιουλιου και Αυγουστου μεχρι να γινει μεταφορα ή οχι?

Οσον αφορα την ΗΟΛ υπαρχει καποιο προβλημα αν η μεταφορα τηλεφωνου αργησει τοσο πολυ? Εγω θα τους τηλεφωνησω βεβαια για μεταφορα και αλλαγη διευθυνσης αλλα μηπως δεν μπορουν να ενεργοποιησουν το κυκλωμα μεχρι να ολοκληρωθει η αλλη διαδικασια?

protonium
05-07-08, 12:28
Εχω καποιες αλλες αποριες. Μιλησα με ΟΤΕ και μου ειπε οτι σε 15 ημερες θα γινει μεταφορα, εγω ομως θα λειπω. Αν κανονισω την μεταφορα για τελη Αυγουστου δεν θα εχω προβλημα σωστα? Το τηλεφωνο απο οτι μου ειπανε στον ΟΤΕ εχει ηδη διακοπει απο το παλιο σπιτι. Στο μεταξυ εγω θα πληρωσω τους λογαριασμους Ιουλιου και Αυγουστου μεχρι να γινει μεταφορα ή οχι?

Οσον αφορα την ΗΟΛ υπαρχει καποιο προβλημα αν η μεταφορα τηλεφωνου αργησει τοσο πολυ? Εγω θα τους τηλεφωνησω βεβαια για μεταφορα και αλλαγη διευθυνσης αλλα μηπως δεν μπορουν να ενεργοποιησουν το κυκλωμα μεχρι να ολοκληρωθει η αλλη διαδικασια?

Η μεταφορά του adsl κυκλώματος θα γίνει μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά της τηλεφωνικής σου γραμμής.

treli@ris
06-07-08, 10:11
Η μεταφορά του adsl κυκλώματος θα γίνει μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά της τηλεφωνικής σου γραμμής.

OK. Ευχαριστω και παλι:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.