PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγίες προς κατόχους Tellas double play



ananoki
30-06-08, 14:12
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους-ες !Είμαι και γω κάτοχος Tellas και αντιμετωπίζω τα γνωστά προβλήματα όλων όσοι αποφασίσαμε να βάλουμε μια πιο γρήγορη σύνδεση. Εξαρχής το internet ήταν αργό, για να μην αναφέρω όοοολα τα υπόλοιπα προβλήματα ( χρόνος ενεργοποίησης, ποιότητα τηλεφωνικών συνδιαλέξεων κτλ)…
Έπειτα από πολλές κλήσεις στην Τellas έχω ακούσει διάφορες εξηγήσεις με την πιο πρόσφατη να είναι << δεν αντέχει η γραμμή σας πάνω από 10>> .Περιδιαβαίνοντας το site μας όμως , είδα πως κάτι μπορούμε να κάνουμε κ από μόνοι μας.
Σας προτείνω λοιπόν να ξεκινήσουμε από εδώ τις <Οδηγίες προς κατόχους Τellas doyble play> στις οποίες μπορούμε να προτείνουμε (καλό θα ταν δοκιμασμένες) λύσεις για το πώς μπορούμε να αυξήσουμε την ταχύτητά μας.
Ξεκινώ με κάποιες ερωτήσεις:
1) Παίζει ρόλο που το modem μου είναι συνδεδεμένο με USB στο pc και όχι με καλώδιο Ethernet?
2) Αφαιρώντας το splitter,ενώνοντας κατευθείαν το modem με την τηλεφωνική πρίζα, υπάρχει περίπτωση να ανέβει η ταχύτητα?
3) Διάβασα κ άκουσα αρκετά για την αναβάθμιση του firmware. Υπάρχει διαφορά αν εγκαταστήσουμε κάποιον πιο καινούργιο, και εάν ναι μπορεί να μας το αναβαθμίσουν απτην υποστήριξη πελατών?
4) Μπορώ να ξέρω τι πραγματικά σηκώνει η γραμμή μου?
5) Τι στοιχεία μπορώ να σας δώσω για τη σύνδεση ώστε να βοηθήσω για να με βοηθήσετε?
6) Άλλοι κάτοχοι Tellas double play στην περιοχή Ζωγράφου – Άνω Ιλίσια τι έχουν να πουν για την ταχύτητα τους?
7) Είχα κάνει τη σύνδεση όταν το πρόγραμμα λεγόταν Zisto μετά ενώθηκαν με τη Wind.Τελικά έως 12 είμαι η έως 24? Άλλα λένε τη μια άλλα την άλλη..
Τέλος θα σας παρακαλέσω αν μπορέσουμε να είμαστε όσο πιο κατανοητοί γίνεται, για να μπορούν να μας καταλαβαίνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι. Φυσικά χωρίς να χάνουμε την επιστημονικότητά μας!
Θέλω να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας και περιμένω τις όποιες υποδείξεις σας!

Mouse Potato
30-06-08, 14:48
1) Παίζει ρόλο που το modem μου είναι συνδεδεμένο με USB στο pc και όχι με καλώδιο Ethernet?
2) Αφαιρώντας το splitter,ενώνοντας κατευθείαν το modem με την τηλεφωνική πρίζα, υπάρχει περίπτωση να ανέβει η ταχύτητα?
3) Διάβασα κ άκουσα αρκετά για την αναβάθμιση του firmware. Υπάρχει διαφορά αν εγκαταστήσουμε κάποιον πιο καινούργιο, και εάν ναι μπορεί να μας το αναβαθμίσουν απτην υποστήριξη πελατών?
4) Μπορώ να ξέρω τι πραγματικά σηκώνει η γραμμή μου?
5) Τι στοιχεία μπορώ να σας δώσω για τη σύνδεση ώστε να βοηθήσω για να με βοηθήσετε?
6) Άλλοι κάτοχοι Tellas double play στην περιοχή Ζωγράφου – Άνω Ιλίσια τι έχουν να πουν για την ταχύτητα τους?
7) Είχα κάνει τη σύνδεση όταν το πρόγραμμα λεγόταν Zisto μετά ενώθηκαν με τη Wind.Τελικά έως 12 είμαι η έως 24? Άλλα λένε τη μια άλλα την άλλη..
Τέλος θα σας παρακαλέσω αν μπορέσουμε να είμαστε όσο πιο κατανοητοί γίνεται, για να μπορούν να μας καταλαβαίνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι. Φυσικά χωρίς να χάνουμε την επιστημονικότητά μας!
Θέλω να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας και περιμένω τις όποιες υποδείξεις σας!

1) H ethernet θύρα είναι πιο γρήγορη από την USB, γενικώς. Ειδικώς αν έχεις USB 2.0 δεν θα δεις διαφορά σε αυτά τα "Mbit/s". Επίσης όταν συνδέσεις το ρούτερ με ethernet δεν χρειάζεται να περάσεις drivers στο pc για να λειτουργήσει, κάτι που χρειάζεσαι σίγουρα με την USB. Προτείνεται η σύνδεση με Εthernet.

2) Υπάρχει μια περίπτωση αφαιρώντας το splitter να συγχρονίσεις πιο ψηλά λόγο αλλαγής είτε του attenuation είτε του S/N (συνήθως λόγω προβληματικού splitter)

3) Αν δεν έχεις πρόβλημα (πχ. αποσυνδέσεων) κρατάς το Firmware που έχεις. Γενικώς πάντως καλό είναι να πειραματιζόμαστε (όντας ενημερωμένοι πάντα). Όσον αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης, όταν είχε χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση του Firmware στο Speedstream μου το 'χαν στείλει στο mail με πολύ γενικά Instructions. (Υπάρχουν νήματα στο forum που μπορούν να σε βοηθήσουν στην αναβάθμιση του Firmware).

4) Αυτό λέγεται max attainable rate της γραμμής σου που μερικά ρούτερ το 'χουν. (Το SpeedStream δεν νομίζω να το 'χει). Αλλιώς με βάση το attenuation σου μπορείς να υπολογίσεις την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα από εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) (πάντα σε ιδανικές συνθήκες)

5) Attenuation (Downstream), SNR (Downstream), Output power, ταχύτητες συγχρονισμού (περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205))

6) ΔΓ/ΔΑ

7) Θεωρητικά όλοι είμαστε μέχρι τα 24mbps. Ατομικά μπορείς να το δεις από το e-care (http://activation.tellas.gr/ServiceActivation/ServiceActivation.html?gid=22&lang=2) της Τελλάς, (στο "Service Authentication" βάζεις το username kai pass που έχεις απ' την Τελλάς, πατάς πάνω στο "Web ADSL" και στον πίνακα που θα σου βγάλει θα δεις "έως" που είσαι δίπλα απ' το "Connection speed in Kb/s")

crypter
30-06-08, 14:59
Αυτό λέγεται max attainable rate της γραμμής σου που μερικά ρούτερ το 'χουν. (Το SpeedStream δεν νομίζω να το 'χει). Αλλιώς με βάση το attenuation σου μπορείς να υπολογίσεις την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα από εδώ (πάντα σε ιδανικές συνθήκες)
:lol: lazydog τα ειπες ολα :worthy:
να συμπληρωσω μονο πως το παραπανω μπορει να το δει και με το dmt tool (http://dmt.mhilfe.de/)

Mouse Potato
30-06-08, 15:20
:lol: lazydog τα ειπες ολα :worthy:
να συμπληρωσω μονο πως το παραπανω μπορει να το δει και με το dmt tool (http://dmt.mhilfe.de/)

Σωστός :whistle:

ananoki
30-06-08, 16:01
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις μπορειτε να μου πειτε που θα βρω τα : Attenuation (Downstream), SNR (Downstream), Output power, ταχύτητες συγχρονισμού, για να σας τα δωσω? Τελικα να το αφήσω ως εχει το σπλιτερ και το θεμα firmware?:hmm:

crypter
30-06-08, 16:04
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις μπορειτε να μου πειτε που θα βρω τα : Attenuation (Downstream), SNR (Downstream), Output power, ταχύτητες συγχρονισμού, για να σας τα δωσω? Τελικα να το αφήσω ως εχει το σπλιτερ και το θεμα firmware?
αυτα θα τα βρεις στο web interface του μοντεμ σου (διαβασε το μανουαλ και θα δεις καπου μεσα οτι θα πρεπει να πατησεις την default ip που εχει για να μπεις εκει. θα ειναι του τυπου 192.168.*.*...συνηθως και θα το γραψεις στην γραμμη διευθυνσεων του browser σου. επισης αυτον τον αριθμο 192.168.*.* τον γραφει και στην πισω μερια πανω στο αυτοκολλητο των περισσοτερων μοντεμ )
εκτος αυτου ολα αυτα τα στοιχεια μπορεις να τα δεις και με το dmt tool που προανεφερα

blkik
30-06-08, 17:01
Γνώμη μου είναι να εγκαθηστάς πάντα το τελευταίο firmware καθώς παρέχει βελτιώσεις και επιλύσεις bugs

Το modem/router πρέπει να είναι απευθείας συνδεδεμένο με την γραμμή. Αν θες να βάλεις και τηλέφωνο στο ίδιο δωμάτιο βάζεις ένα splitter και συνδέεις απο την μια το modem και απο την άλλη το τηλέφωνο με το φίλτρο
Χωρίς το splitter αυξάνεται το attenuation

ananoki
30-06-08, 17:03
crypter ευχαριστω μπηκα στο μοντεμ αλλα δεν ξερω τι να πρωτοεπισυναψω απτο status and statistics. εχει τα εξης: System summary,ATM/AAL, DSL, Ethernet, USB, Routes.Ποια στοιχεια θες απο αυτα?
επίσης θα θελα να ρωτήσω αν εχουμε adsl ή adsl2+ στην tellas και εαν μπορει καποιος να εκμεταλλευεται τη συνδεση μας.αν εχει το password.εχω την εντυπωση πως κατα τη διαδικασια ενεργοποιησης(προ μηνών)πρεπει να τον ανεφερα καπου στο τμημα εξυπηρετησης

crypter
30-06-08, 17:09
επίσης θα θελα να ρωτήσω αν εχουμε adsl ή adsl2+ στην tellas και εαν μπορει καποιος να εκμεταλλευεται τη συνδεση μας.αν εχει το password.εχω την εντυπωση πως κατα τη διαδικασια ενεργοποιησης(προ μηνών)πρεπει να τον ανεφερα καπου στο τμημα εξυπηρετησης
εχουμε adsl2+ και θελω να επισυναψεις τα στοιχεια που γραφουν attenuation, snr, output power, up/down synchronization speed κτλ κτλ..κοινως οτι βρεις βαλτο :p:p:p


εαν μπορει καποιος να εκμεταλλευεται τη συνδεση μας.αν εχει το password
νομιζω πως οχι εαν ειναι σε αλλον παροχο και με αλλη γραμμη (οχι οτι ειμαι σιγουρος οτι γινεται αμα εχει και τον ιδιο παροχο...νομιζω οι isp'ς εχουν μεθοδους αποτροπης τετοιων φαινομενων:hmm:

ananoki
01-07-08, 10:36
καλημερα παιδες! ελπιζω να παραθετω τα σωστα στατιστικά. Λοιπόν αυτα βρηκα στη διευθυνση του μοντεμ.
Τι μπορειτε να εκμαιέυσετε απο τους αριθμους?

System Type: SpeedStream 4200-Series
Firmware Part #: 004-D241-A27



ATM/AAL Status/Statistics

ATM Status
Status Uptime
Max. Theoretical Speed
(hh:mm:ss) (bits/sec)
UP 17:00:45 6261000


ATM Statistics
Octets Cells PDU Counters
Unicast Non-Unicast Total Dropped Errors Invalid Queued
Tx 6711522 139823 63579 0 63579 0 0 N/A 0
Rx 109161722 2274202 93577 0 93577 0 12 0 N/A


ATM/AAL Status/Statistics
VPI/VCI Protocol Admin
Status Oper
Status Tx-Rate
(kbps) Rx-Rate
(kbps) Tx-PDUs Rx-PDUs Tx-Errs Rx-Errs
8/35 PPPoE UP UP 961 6261 63579 93577 0 12

@ ADSLgr.com All rights reserved.