PDA

Επιστροφή στο Forum : Παίρνει ο ΟΤΕ στα σπίτια για "ψηστήρι";



Σελίδες : [1] 2 3 4

Spanos
30-06-08, 21:34
Πριν λίγο συνέβη το εξής σε γνωστό. Χτύπησε το τηλέφωνο απο 2103749300 και του είπαν οτι παίρνουν απο τον ΟΤΕ για αναβάθμιση γραμμής σε ADSL και οτι υπάρχουν κάποια προγράμματα με δωρεάν ομιλία κλπ

Ο άνθρωπος τους είπε οτι έχει ήδη το OTE Talk ενώ δεν τον ενδιαφέρει το ADSL αφού δε διαθέτει υπολογιστή. Αυτοί του απάντησαν οτι δε βλέπουν να υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα στη γραμμή του. Είναι δυνατόν να είναι απο τον ΟΤΕ και να μη μπορούν να δούν; Στο 134 φυσικά του έχουν πει οτι το πρόγραμμα έχει ενεργοποιηθεί εδω δέκα ημέρες.

Αν προσπαθήσεις να καλέσεις το συγκεκριμένο νούμερο παίρνεις το μήνυμα "οτι ο συνδρομητής που καλέσατε δεν υπάρχει".

Εσείς τι λέτε; Ήταν απο τον ΟΤΕ ή βγήκαν τίποτα απατεώνες στη γύρα πάλι;

Hunter 85
30-06-08, 21:44
Πριν λίγο συνέβη το εξής σε γνωστό. Χτύπησε το τηλέφωνο απο 2103749300 και του είπαν οτι παίρνουν απο τον ΟΤΕ για αναβάθμιση γραμμής σε ADSL και οτι υπάρχουν κάποια προγράμματα με δωρεάν ομιλία κλπ

Ο άνθρωπος τους είπε οτι έχει ήδη το OTE Talk ενώ δεν τον ενδιαφέρει το ADSL αφού δε διαθέτει υπολογιστή. Αυτοί του απάντησαν οτι δε βλέπουν να υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα στη γραμμή του. Είναι δυνατόν να είναι απο τον ΟΤΕ και να μη μπορούν να δούν; Στο 134 φυσικά του έχουν πει οτι το πρόγραμμα έχει ενεργοποιηθεί εδω δέκα ημέρες.

Αν προσπαθήσεις να καλέσεις το συγκεκριμένο νούμερο παίρνεις το μήνυμα "οτι ο συνδρομητής που καλέσατε δεν υπάρχει".

Εσείς τι λέτε; Ήταν απο τον ΟΤΕ ή βγήκαν τίποτα απατεώνες στη γύρα πάλι;

Κωλο απατωνες του κερατα ηταν. Το εχουμε πει κ αλλου. Θέλει προσοχή! :cool:

Spanos
30-06-08, 22:19
Εμένα μου έκανε εντύπωση που διαθέτουν νούμερο που δε μπορείς να καλέσεις, κάτι που μονο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει και η ώρα που κάλεσαν.

alexjm
30-06-08, 22:26
Εμένα μου έκανε εντύπωση που διαθέτουν νούμερο που δε μπορείς να καλέσεις, κάτι που μονο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει και η ώρα που κάλεσαν.

Πολύ περίεργο. Θα θέλα να μαθω τι πραγματικά έγινε (μετά την πληροφορία ότι μονο ο ΟΤΕ μπροεί να έχει τετοιο νουμερο)..
Είναι όντως ενεργοποιημένο το πρόγραμμα?? Το τσέκαρε?

sexrazat
30-06-08, 22:30
Εμένα μου έκανε εντύπωση που διαθέτουν νούμερο που δε μπορείς να καλέσεις, κάτι που μονο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει και η ώρα που κάλεσαν.

Τηλέφωνο του ΟΤΕ είναι. Απλά δεν μπορείς να καλέσεις το κέντρο. Σου δίνουν εσωτερικό τηλ. για επικοινωνία. Όταν σε καλούν από τον ΟΤΕ φαίνεται πάντα το νούμερο και ο υπάλληλος σου λέει το όνομά του και από που καλεί. Καλούν μέχρι 9 30 το βράδυ το καλοκαίρι και μέχρι 2100 το χειμώνα. Καλό θα είναι ο γνωστός σου να επιβεβαιώσει από το 134 ότι πράγματι ισχύει το OTE Talk γιατί περισσότερο λογικό μοιάζει να μην έχει περαστεί παρά να μην το βλέπει στο σύστημά του ο πωλητής από το 3749300. Πάντως είναι τηλέφωνο του ΟΤΕ από το 134 της Αθήνας.

Ο ΟΤΕ κάνει χρόνια telemarketing και για adsl και για προεπιλογές.

Hunter 85
30-06-08, 22:36
Εμένα μου έκανε εντύπωση που διαθέτουν νούμερο που δε μπορείς να καλέσεις, κάτι που μονο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει και η ώρα που κάλεσαν.

Γιατι τι ωρα πήραν;


Τηλέφωνο του ΟΤΕ είναι. Απλά δεν μπορείς να καλέσεις το κέντρο. Σου δίνουν εσωτερικό τηλ. για επικοινωνία. Όταν σε καλούν από τον ΟΤΕ φαίνεται πάντα το νούμερο και ο υπάλληλος σου λέει το όνομά του και από που καλεί. Καλούν μέχρι 9 30 το βράδυ το καλοκαίρι και μέχρι 2100 το χειμώνα. Καλό θα είναι ο γνωστός σου να επιβεβαιώσει από το 134 ότι πράγματι ισχύει το OTE Talk γιατί περισσότερο λογικό μοιάζει να μην έχει περαστεί παρά να μην το βλέπει στο σύστημά του ο πωλητής από το 3749300. Πάντως είναι τηλέφωνο του ΟΤΕ από το 134 της Αθήνας.

Ο ΟΤΕ κάνει χρόνια telemarketing και για adsl και για προεπιλογές.

Ναι αλλα δεν ανεφεραν ονομ/πωνυμο υπαλληλου. Ασε που στο 1242 καποιες φορες ανεφεραν τηνθεση για το κέντρο τους κ οχι το ονομα. Δεν ξερω αλλα εγω επιμένω μην ειναι απατη!:hmm:

Spanos
30-06-08, 22:42
Καλό θα είναι ο γνωστός σου να επιβεβαιώσει από το 134 ότι πράγματι ισχύει το OTE Talk γιατί περισσότερο λογικό μοιάζει να μην έχει περαστεί παρά να μην το βλέπει στο σύστημά του ο πωλητής από το 3749300.

Το έχει επιβεβαιώσει δίς στο 134 οτι έχει ενεργοποιηθεί. Βέβαια λογαριασμός δεν έχει έρθει ακόμα


Γιατι τι ωρα πήραν;


21:15

sexrazat
30-06-08, 22:47
Γιατι τι ωρα πήραν;

Ναι αλλα δεν ανεφεραν ονομ/πωνυμο υπαλληλου. Ασε που στο 1242 καποιες φορες ανεφεραν τηνθεση για το κέντρο τους κ οχι το ονομα. Δεν ξερω αλλα εγω επιμένω μην ειναι απατη!:hmm:

Όταν σε καλούνε πάντα λένε ονοματεπώνυμο και από τμήμα καλούνε. Όταν καλείς εσύ (πχ 1242, 134, 121 κλπ) θέση. Δεν είναι απάτη. Ξέρω αρκετά παιδιά που δουλεύουν στο συγκεκριμένο τμήμα.

Spanos
30-06-08, 22:57
Όταν σε καλούνε πάντα λένε ονοματεπώνυμο και από τμήμα καλούνε. Όταν καλείς εσύ (πχ 1242, 134, 121 κλπ) θέση. Δεν είναι απάτη. Ξέρω αρκετά παιδιά που δουλεύουν στο συγκεκριμένο τμήμα.

Δεν είπαν όνομα αλλα μονο οτι είανι απο τον ΟΤΕ. Τέλος πάντων αφού το νούμερο είναι γνωστό δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκείνο που προκάλεσε ανησυχία ήταν οτι ο πωλητής δεν έβλεπε το τάλκ στη γραμμή του πελάτη.

sexrazat
30-06-08, 23:14
Δεν είπαν όνομα αλλα μονο οτι είανι απο τον ΟΤΕ. Τέλος πάντων αφού το νούμερο είναι γνωστό δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκείνο που προκάλεσε ανησυχία ήταν οτι ο πωλητής δεν έβλεπε το τάλκ στη γραμμή του πελάτη.

Αφού το επιβεβαίωσες από το 134 δεν υπάρχει πρόβλημα. Καμιά φορά ο πωλητής μιλώντας με πολλούς πελάτες ξεχνιέται και αρχίζοντας την ενημέρωση δεν έχει αλλάξει κρατάει ακόμα στο σύστημά του την καρτέλα του προηγούμενου πελάτη

voger
01-07-08, 02:24
Τεσπά, εμείς που είμαστε και ποιο "ψαγμένοι" (:p και στα μούτρα μου) και ψηλιασμένοι καλό θα είναι σε τέτοιες περιπτώσεις αν ενδιαφερόμαστε, να ζητάμε τηλ και να λέμε θα σας καλέσουμε εμείς. Οπότε αν έχουμε το τηλ μπορούμε να πάρουμε την εκάστοτε εταιρία και να ρωτήσουμε αν όντος ισχύει. Αν αρχίσει τις υπεκφυγές για να μη μας δώσει τηλέφωνο λέμε "ευχαριστώ" ευγενικά και το κλείνουμε. Εννοείται Α.Φ.Μ. και άλλα μαγικά νούμερα δεν δίνουμε σε κάποιον που μας κάλεσε.

Hunter 85
01-07-08, 11:19
Τεσπά, εμείς που είμαστε και ποιο "ψαγμένοι" (:p και στα μούτρα μου) και ψηλιασμένοι καλό θα είναι σε τέτοιες περιπτώσεις αν ενδιαφερόμαστε, να ζητάμε τηλ και να λέμε θα σας καλέσουμε εμείς. Οπότε αν έχουμε το τηλ μπορούμε να πάρουμε την εκάστοτε εταιρία και να ρωτήσουμε αν όντος ισχύει. Αν αρχίσει τις υπεκφυγές για να μη μας δώσει τηλέφωνο λέμε "ευχαριστώ" ευγενικά και το κλείνουμε. Εννοείται Α.Φ.Μ. και άλλα μαγικά νούμερα δεν δίνουμε σε κάποιον που μας κάλεσε.

Σωστός ;) Ας φυλάμε τον κώλο μας!

Mr_Wizard
02-07-08, 13:34
Ειναι σχετικα πολυ ευκολο να μπεις στην γραμμη αλλου και να καλεσεις οποιο νουμερο θελεις, εμφανιζοντας τον αριθμο στον οποιο εχεις μπει.
Εφοσον ο αριθμος δεν υπηρχε οταν καλεις τον ιδιο,πιθανοτατα υπαρχει φραγη στο νουμερο αυτο και γινεται μονο μεσω οτε! Εκτος αν καποιος ειναι πολυ ψαγμενος και εχει τα εντυπα σχεδια καποιων γραμμων.

Κολπακια και τεχνικες που εφαρμοζονται στους ΔΒ! :P

foyltaka
02-07-08, 13:47
Κολπακια και τεχνικες που εφαρμοζονται στους ΔΒ! :P

Ποιοί είναι οι ΔΒ;
Όχι οτι πολυκατάλαβα τα προηγούμενα.:hmm:

gogos888
02-07-08, 14:12
Ποιοί είναι οι ΔΒ;
Όχι οτι πολυκατάλαβα τα προηγούμενα.:hmm:

Με το "ΔΒ" μάλλον εννοεί τις διαβιβάσεις στον στρατό.

Hunter 85
02-07-08, 16:08
Ειναι σχετικα πολυ ευκολο να μπεις στην γραμμη αλλου και να καλεσεις οποιο νουμερο θελεις, εμφανιζοντας τον αριθμο στον οποιο εχεις μπει.
Εφοσον ο αριθμος δεν υπηρχε οταν καλεις τον ιδιο,πιθανοτατα υπαρχει φραγη στο νουμερο αυτο και γινεται μονο μεσω οτε! Εκτος αν καποιος ειναι πολυ ψαγμενος και εχει τα εντυπα σχεδια καποιων γραμμων.

Κολπακια και τεχνικες που εφαρμοζονται στους ΔΒ! :P

Αμαν! Θα κοψω τηλ , internet κ θα παω να πάρω μια καλη κουβέρτα! :lol:

Tiven
02-07-08, 17:30
Αμαν! Θα κοψω τηλ , internet κ θα παω να πάρω μια καλη κουβέρτα! :lol:

Μην ξεχάσεις τις κονσέρβες :rofl:

tsaltinho
02-07-08, 17:46
Μην ξεχάσεις τις κονσέρβες :rofl:

και μην ξεχνας!
η καλυτερη συνδεση στο ιντερνετ ειναι παντα του .....γειτονα
:lol:

psyxakias
02-07-08, 17:51
Εμένα μου έκανε εντύπωση που διαθέτουν νούμερο που δε μπορείς να καλέσεις, κάτι που μονο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει και η ώρα που κάλεσαν.Ο καθένας μπορεί να το κάνει, κάνοντας εκτροπή (*21*νούμερο#) σε κάποιον αριθμό που δεν υπάρχει. Και όταν σε καλούν και θα λέει ότι δεν υπάρχει ;)

sexrazat
02-07-08, 22:24
Πω πω ιστορίες συνωμοσίας. Το τηλ. που σε κάλεσαν είναι τηλ. κέντρο, οι κλήσεις γίνονται μέσω Voip και για επικοινωνία δίνονται στους συνδρομητές τηλέφωνα εσωτερικά που καλούνται κανονικά εφόσον φυσικά ζητηθούν. Ο δε πωλητής είναι υποχρεωμένος να τα δώσει.
Για κάποιο τεχνικό λόγο (δεν γνωρίζω, δεν είμαι τεχνικός) είναι αδύνατον να καλέσεις το τηλ. του κέντρου. Όποιος θέλει να κάνει κομπίνες έχει απόκρυψη στο νούμερο.

chaoss_z
16-07-08, 10:14
Παιδιά Καλημέρα, και σε μένα μου το κάνανε αυτό! Το κινητό μου το έχουν μόνο πολύ γνωστοί και είναι με κάρτα έκανα αίτηση για τηλεφωνική γραμμή και ίντερνετ πριν μια εβδομάδα. Τηλ. έδωσα μόνο κινητό και με πήρανε τηλέφωνο προχθές και με ρωτούσαν αν θέλω τις μεγάλες προσφορές οι οποίες ούτος η άλλος δίνανε δωρεάν μόντεμ usb. Επίσης όταν του είπα ότι ούτος η άλλος μου είπανε ότι θα μου δώσουνε εξοπλισμό κόλισε ο "μεγάλος" επίσης το νούμερο που βγήκε από αναγνώριση είναι +302103749300 αν και δεν δοκίμασα να τους πάρω, μου είπανε από ότι θυμάμαι από της Πάτρας Υποκατάστημα του ΟΤΕ. Επίσης κόλισε ξανά όταν μου ζήτησε το ΑΦΜ και του είπα δεν το θυμάμαι να σου δώσω ονοματεπώνυμο.. Και όταν του είπα επίσης ότι έχω κάνει ήδη αίτηση για ίντερνετ μαζί παλι κόλισε ! Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι η φάρσα είναι , ή ίσος να είναι κάποιοι υπάλληλοι του ΟΤΕ που παίρνουν τα στοιχεία των πελατών τους και κάνουνε φάρσες ή τα μοιράζουνε σε άλλους ! Επαναλαμβάνω το κινητό μου είναι κάρτα και το έχουν μόνο "γνωστοι". Επίσης το 210 Αθήνα δεν είναι ? Η' Έχει και η Πάτρα τέτοιο κωδικό ?

vagskarm
16-07-08, 12:17
Μήπως πρέπει να ενημερώσετε το 134 ή κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ ? Κάποια βρωμιά παίζει εδώ, να παίρνουν τηλ. αυτούς που έχουν κάνει ήδη αίτηση...

sexrazat
17-07-08, 09:53
Μήπως πρέπει να ενημερώσετε το 134 ή κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ ? Κάποια βρωμιά παίζει εδώ, να παίρνουν τηλ. αυτούς που έχουν κάνει ήδη αίτηση...

Αν αφορά νέα σύνδεση που έχει ζητήσει και Conn-X, μέχρι να κατασκευασθεί το τηλ. και αρα και το Conn-X, δεν φαίνεται στα συστήματα του ΟΤΕ, παρά μόνο στην αίτηση του πελάτη στην οποία ο Οτετζής που σε κάλεσε από άλλο τμήμα προφανώς, έχει περιορισμένη πρόσβαση.
Έτσι δικαιολογείται και το κινητό γιατί σταθερό δεν λειτουργεί ακόμα.

Πολύ λογικά σκέφτηκες τι στο καλό γίνεται εδώ αλλά δεν υπάρχει κομπίνα ή φάρσα. Απλά πωλητές Conn-X του ΟΤΕ Πάτρας κάλεσαν και συνδρομητές που είχαν κάνει αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου. Επειδή το τηλ. κέντρο μέσω του οποίου καλούν (μέσω Voip) είναι στην Αθήνα, είδε ο φίλος νούμερο από 210

vampyre
18-07-08, 09:46
Η δική μου εμπειρία είναι ως εξής. Μόλις μπήκε το τηλέφωνο, με πήραν 3 τηλέφωνα διαφορετικά άτομα, ευγενέστατες δεσποινίδες, και με ρώτησαν αν θέλω Conn-x. Και τις 3 φορές απάντησα ότι έχω αφήσει αίτηση στο Oteshop Νέας Ιωνίας (λεωφ. Ηρακλείου) και ευχαριστώ αλλά είμαι οκ.

Προφανώς ο ΟΤΕ (και καλά κάνει αν θέλετε τη γνώμη μου) ακολούθησε το marketing σχήμα των σημερινών εταιριών και έχει δώσει πωλήσεις του Conn-x και σε εταιρίες τηλε-πωλήσεων.

Off topic. Μη βρίζετε τις κοπελίτσες που σας παίρνουν τηλέφωνο, αυτές δεν παίρνουν μισθό πληρώνονται μόνο σχετικά με όσες συνδρομές κλείσουν. Απελπισία.

sexrazat
18-07-08, 10:14
Η δική μου εμπειρία είναι ως εξής. Μόλις μπήκε το τηλέφωνο, με πήραν 3 τηλέφωνα διαφορετικά άτομα, ευγενέστατες δεσποινίδες, και με ρώτησαν αν θέλω Conn-x. Και τις 3 φορές απάντησα ότι έχω αφήσει αίτηση στο Oteshop Νέας Ιωνίας (λεωφ. Ηρακλείου) και ευχαριστώ αλλά είμαι οκ.

Προφανώς ο ΟΤΕ (και καλά κάνει αν θέλετε τη γνώμη μου) ακολούθησε το marketing σχήμα των σημερινών εταιριών και έχει δώσει πωλήσεις του Conn-x και σε εταιρίες τηλε-πωλήσεων.

Off topic. Μη βρίζετε τις κοπελίτσες που σας παίρνουν τηλέφωνο, αυτές δεν παίρνουν μισθό πληρώνονται μόνο σχετικά με όσες συνδρομές κλείσουν. Απελπισία.

Ο ΟΤΕ δεν συνεργάζεται με καμία εταιρεία τηλε-πωλήσεων. Όποιος σε πάρει είναι υπάλληλος του ΟΤΕ (έκτακτος, μόνιμος, επί συμβάσει δεν έχει σημασία), το τηλέφωνο δεν έχει απόκρυψη και είναι υποχρεωμένος να σου πει όνομα και από ποιο τμήμα καλεί.

Απλά μπορεί να σε καλέσουν κι από τμήματα εκτός της περιοχής σου. Πχ να μένεις Αθήνα και να σε καλέσει το 134 της Θεσσαλονίκης.

vampyre
18-07-08, 11:53
Ο ΟΤΕ δεν συνεργάζεται με καμία εταιρεία τηλε-πωλήσεων. Όποιος σε πάρει είναι υπάλληλος του ΟΤΕ (έκτακτος, μόνιμος, επί συμβάσει δεν έχει σημασία), το τηλέφωνο δεν έχει απόκρυψη και είναι υποχρεωμένος να σου πει όνομα και από ποιο τμήμα καλεί.

Απλά μπορεί να σε καλέσουν κι από τμήματα εκτός της περιοχής σου. Πχ να μένεις Αθήνα και να σε καλέσει το 134 της Θεσσαλονίκης.

Πάσο. :)

Δεν το έγραψα για να διαμαρτυρηθώ , απλά έγραψα τι συνέβη. Ούτε ενοχλήθηκα ούτε τίποτα.
Ισα ίσα να σου πω την αλήθεια ένοιωσα καλά γιατί επιτέλους η εταιρία που έγινα πελάτης ασχολήθηκε μαζί μου.

euri
18-07-08, 19:24
Με κάλεσαν πριν από λίγα λεπτά από τον ίδιο αριθμό ( 2103749300). Ο εκπρόσωπος με ζήτησε ονομαστικά, είπε το όνομά του, το οποίο δε συγκράτησα, και ότι τηλεφωνεί από τον ΟΤΕ για ενημέρωση σχετικά με τα νέα προγράμματα ομιλίας. Ήταν καθ' όλα ευγενικός.

Να σημειώσω ότι ο αριθμός στον οποίο με κάλεσε είναι μη ανακοινώσιμος (παλιότερα πλήρωνα για αυτό) και τον ρώτησα πώς το βρήκε. Μου είπε ότι έχουν πρόσβαση μέσω του πληροφοριακού συστήματος. Αυτό δεν καταργεί το "μη ανακοινώσιμο" του αριθμού; :hmm:

sexrazat
18-07-08, 21:55
Με κάλεσαν πριν από λίγα λεπτά από τον ίδιο αριθμό ( 2103749300). Ο εκπρόσωπος με ζήτησε ονομαστικά, είπε το όνομά του, το οποίο δε συγκράτησα, και ότι τηλεφωνεί από τον ΟΤΕ για ενημέρωση σχετικά με τα νέα προγράμματα ομιλίας. Ήταν καθ' όλα ευγενικός.

Να σημειώσω ότι ο αριθμός στον οποίο με κάλεσε είναι μη ανακοινώσιμος (παλιότερα πλήρωνα για αυτό) και τον ρώτησα πώς το βρήκε. Μου είπε ότι έχουν πρόσβαση μέσω του πληροφοριακού συστήματος. Αυτό δεν καταργεί το "μη ανακοινώσιμο" του αριθμού; :hmm:

Όχι. Το τφ σου κατέβηκε από μια λίστα του Μ/Κ του ΟΤΕ. Δεν μπορεί να το βρει ο τηλεφωνητής, απλά κατέβηκε στην οθόνη του. Και στο 11888 και ο ίδιος αν το ψάξει με ονοματεπώνυμο δεν θα το βρει. Μόλις μιλήσει μαζί σου και το διώξει από την οθόνη δεν μπορεί να το ξαναβρεί.

Κανονικά υπάρχουν φίλτρα από το Μ/Κ και δεν θα έπρεπε να πέσει το τ/φ σου στον τηλεφωνητή.
Καμιά φορά κάτι στραβώνει αλλά δεν έχεις πρόβλημα. Κανένας δεν μπορεί να βρει το τφ σου εφόσον είναι μη ανακοινώσιμο. Τώρα αν πχ καλέσεις εσύ ο ίδιος το 134 και το δώσεις, ο τηλεφωνητής θα δει στην καρτέλα τα στοιχεία σου αλλά από μόνος του είναι αδύνατον να το ψάξει και να το βρει.

Droidlock
20-07-08, 15:28
Απο την On Telecoms εχουν παρει πανω απο 3 - 4 φορες για να μου πουν τις προσφορες τις εταιριας οσο αναφορα τις συνδεσεις adsl. Απο τον ΟΤΕ οχι αλλα αυτο οφειλεται στ´οτι ειχα σχεδον παντα ολα αυτα τα χρονια συνδεση conn-x. Αν θυμαμαι καλα ειχαν παρει "εκ μερους" του ΟΤΕ και καλα απο καποια εταιρια τηλε-πωλησεων , θελει προσοχη.

euri
21-07-08, 13:11
Όχι. Το τφ σου κατέβηκε από μια λίστα του Μ/Κ του ΟΤΕ. Δεν μπορεί να το βρει ο τηλεφωνητής, απλά κατέβηκε στην οθόνη του. Και στο 11888 και ο ίδιος αν το ψάξει με ονοματεπώνυμο δεν θα το βρει. Μόλις μιλήσει μαζί σου και το διώξει από την οθόνη δεν μπορεί να το ξαναβρεί.

Κανονικά υπάρχουν φίλτρα από το Μ/Κ και δεν θα έπρεπε να πέσει το τ/φ σου στον τηλεφωνητή.
Καμιά φορά κάτι στραβώνει αλλά δεν έχεις πρόβλημα. Κανένας δεν μπορεί να βρει το τφ σου εφόσον είναι μη ανακοινώσιμο. Τώρα αν πχ καλέσεις εσύ ο ίδιος το 134 και το δώσεις, ο τηλεφωνητής θα δει στην καρτέλα τα στοιχεία σου αλλά από μόνος του είναι αδύνατον να το ψάξει και να το βρει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. :oneup:

Ελπίζω να μην το ξανακάνουν πάντως...

panosXRV
21-07-08, 15:28
o οτε δεν εχει συνεργασια με καμια εταιρεια πωλησεων, εχει δικους του ανθρωπους για αυτην την δουλεια, ειναι το τμημα TELEMARKETING με εδρα στο μοναστηρακι, αθηνας 45. το τηλ αυτο ανηκει σε αυτους. τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι μερικοι μονιμοι και παρα πολλοι συμβασιουχοι, και ειναι λογικο πολλα πραγματα να μην τα ξερουν, αλλα και να κομπιαζουν, εαν δεν εχουν προηγουμενη πειρα σε αυτου του ειδους τις πωλησεις. μερικα απο τα παιδια αυτα ειναι ειδικων αναγκων, και οπως ολοι, ετσι και αυτοι, εχουν δικαιωμα στην ζωη και στην εργασια.
δεν σας παιρνουν απο κρυφο νουμερο, δεν σας βριζουν, απλα ενημερωνουν για τις καινουργιες προσφορες και προιοντα. δεν υποχρεωνουν κανεναν και για τιποτα.
ουτε κομπινες, ουτε δολοπλοκιες, ουτε τιποτα, απλα βγαζουν το μεροκαματο τους τιμια και με το κεφαλι ψηλα, την στιγμη που ολες οι αλλες εταιρειες τους εχουν κλεισει την πορτα.
απλα πειτε τους οτι δεν σας ενδιαφερει και δεν θα σας <<ξαναενοχλησουν>>.

furious99
22-07-08, 21:48
o οτε δεν εχει συνεργασια με καμια εταιρεια πωλησεων, εχει δικους του ανθρωπους για αυτην την δουλεια, ειναι το τμημα TELEMARKETING με εδρα στο μοναστηρακι, αθηνας 45. το τηλ αυτο ανηκει σε αυτους. τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι μερικοι μονιμοι και παρα πολλοι συμβασιουχοι, και ειναι λογικο πολλα πραγματα να μην τα ξερουν, αλλα και να κομπιαζουν, εαν δεν εχουν προηγουμενη πειρα σε αυτου του ειδους τις πωλησεις. μερικα απο τα παιδια αυτα ειναι ειδικων αναγκων, και οπως ολοι, ετσι και αυτοι, εχουν δικαιωμα στην ζωη και στην εργασια.
δεν σας παιρνουν απο κρυφο νουμερο, δεν σας βριζουν, απλα ενημερωνουν για τις καινουργιες προσφορες και προιοντα. δεν υποχρεωνουν κανεναν και για τιποτα.
ουτε κομπινες, ουτε δολοπλοκιες, ουτε τιποτα, απλα βγαζουν το μεροκαματο τους τιμια και με το κεφαλι ψηλα, την στιγμη που ολες οι αλλες εταιρειες τους εχουν κλεισει την πορτα.
απλα πειτε τους οτι δεν σας ενδιαφερει και δεν θα σας <<ξαναενοχλησουν>>.

Εντάξει Βασιλάκη Καΐλα... αλλά τα παιδιά αυτά βγάζουν το ψωμί τους ενοχλώντας κόσμο... αυτό είναι το μεμπτό της υπόθεσης...

sexrazat
22-07-08, 22:05
Εντάξει Βασιλάκη Καΐλα... αλλά τα παιδιά αυτά βγάζουν το ψωμί τους ενοχλώντας κόσμο... αυτό είναι το μεμπτό της υπόθεσης...

:down:

euri
23-07-08, 00:15
Την ίδια πολιτική προώθησης προϊόντων και υπηρεσιών ακολουθούν και οι άλλες εταιρείες...

furious99
23-07-08, 02:40
Όχι ακριβώς... ο ΟΤΕ έχει πολύ καλύτερη πρόσβαση στις πληροφορίες ποιος πάει και που, με αποτέλεσμα η επικοινωνία να είναι πολύ πιο στοχευμένη και καθόλου random όπως συνήθως είναι στις άλλες εταιρείες. Παράδειγμα στην εταιρία φίλου, μόλις έγινε αίτηση για αλλαγή από ένα εναλλακτικό πάροχο σε άλλο, πέφτει την επόμενη κιόλας μέρα τηλεφωνάκι από ΟΤΕ και ζήτησαν ραντεβού για ενημέρωση για τις εταιρικές συνδέσεις του ΟΤΕ...

opts
23-07-08, 11:17
Όχι ακριβώς... ο ΟΤΕ έχει πολύ καλύτερη πρόσβαση στις πληροφορίες ποιος πάει και που, με αποτέλεσμα η επικοινωνία να είναι πολύ πιο στοχευμένη και καθόλου random όπως συνήθως είναι στις άλλες εταιρείες. Παράδειγμα στην εταιρία φίλου, μόλις έγινε αίτηση για αλλαγή από ένα εναλλακτικό πάροχο σε άλλο, πέφτει την επόμενη κιόλας μέρα τηλεφωνάκι από ΟΤΕ και ζήτησαν ραντεβού για ενημέρωση για τις εταιρικές συνδέσεις του ΟΤΕ...

Σωστό !!!

giwrgosth
23-07-08, 11:37
Παίρνουν συχνά φίλο από αυτό το νούμερο από 21034 και του λένε για ADSL κλπ. Η πλάκα είναι ότι ο φίλος θέλει ADSL, αλλά είναι σε φερέσυχνο (ναι, 7/2008 και 5 χλμ από το Σύνταγμα και όχι 7/1986 ή στην Κάτω Παλιομαγούλα) και όταν τους το λέει του λέεν να κάνει αίτηση και θα δουν.
Φυσικά ο ΟΤΕ της περιοχής του δεν δέχετε αίτηση για ADSL. Καλό το ψηστήρι, αλλά ας το κάνουν οργανωμένα, γιατί ο φίλος λογικό είναι να θεωρεί ότι τον δουλεύουν.

panosXRV
23-07-08, 16:34
Εντάξει Βασιλάκη Καΐλα... αλλά τα παιδιά αυτά βγάζουν το ψωμί τους ενοχλώντας κόσμο... αυτό είναι το μεμπτό της υπόθεσης...
σε ενοχλησαν αρχοντα και εχασες τον ειρμο των σκεψεων σου??? να τους τιμωρησουμε τοτε. να τους βγαλουμε τα ματια, σε οσους εχουν τουλαχιστον, να τους κοψουμε κανα χερι και κανα ποδι, και παλι σε οσους εχουνε, και διαφορα αλλα τετοια. οι αρχαιοι ειχανε τον καιαδα για τετοιες περιπτωσεις, αλλα τον καταργησανε για να το παιξουν πολιτισμενοι.
να τον ξαναφτιαξουμε λοιπον, αλλα δεν ειναι και τοσο σιγουρο, ποιοι τελικα θα καταληξουν εκει μεσα.......

sexrazat
23-07-08, 19:30
Παίρνουν συχνά φίλο από αυτό το νούμερο από 21034 και του λένε για ADSL κλπ. Η πλάκα είναι ότι ο φίλος θέλει ADSL, αλλά είναι σε φερέσυχνο (ναι, 7/2008 και 5 χλμ από το Σύνταγμα και όχι 7/1986 ή στην Κάτω Παλιομαγούλα) και όταν τους το λέει του λέεν να κάνει αίτηση και θα δουν.
Φυσικά ο ΟΤΕ της περιοχής του δεν δέχετε αίτηση για ADSL. Καλό το ψηστήρι, αλλά ας το κάνουν οργανωμένα, γιατί ο φίλος λογικό είναι να θεωρεί ότι τον δουλεύουν.

Στον ΟΤΕ της περιοχής του πάει για αίτηση να φύγει το pcm. Πάει στον αρμόδιο τεχνικό (εν ανάγκει τον προϊστάμενο) και ζητάει να μπει σε κανονική γραμμή. Αν για τον α ή β λόγο δεν γίνεται, θα πρέπει να του εξηγήσουν και το γιατί. Πάντως συνήθως γίνεται.

Ο τηλεφωνητής που τον παίρνει δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.

jap
23-07-08, 22:03
Στον ΟΤΕ της περιοχής του πάει για αίτηση να φύγει το pcm. Πάει στον αρμόδιο τεχνικό (εν ανάγκει τον προϊστάμενο) και ζητάει να μπει σε κανονική γραμμή. Αν για τον α ή β λόγο δεν γίνεται, θα πρέπει να του εξηγήσουν και το γιατί. Πάντως συνήθως γίνεται.

Ο τηλεφωνητής που τον παίρνει δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.

Αυτό που λες μπορεί να γίνει sticky και να μπει στην πρώτη σελίδα του forum? Καλές οι διαδικασίες, αλλά άντε να το κάνει απλός συνδρομητής στην πράξη. Άσε που και καλά οι κοινοί θνητοί πρόσβαση στους τεχνικούς έχουν μόνο μέσα από κάτι τηλ. νούμερα 'δημοσίου' (όλη την ώρα μιλάνε ή δεν απαντάνε), ή άντε αν πετύχουν κανένα μπλε βανάκι στο δρόμο.

sdikr
23-07-08, 22:07
Αυτό που λες μπορεί να γίνει sticky και να μπει στην πρώτη σελίδα του forum? Καλές οι διαδικασίες, αλλά άντε να το κάνει απλός συνδρομητής στην πράξη. Άσε που και καλά οι κοινοί θνητοί πρόσβαση στους τεχνικούς έχουν μόνο μέσα από κάτι τηλ. νούμερα 'δημοσίου' (όλη την ώρα μιλάνε ή δεν απαντάνε), ή άντε αν πετύχουν κανένα μπλε βανάκι στο δρόμο.

και όμως έχουν περισότερες πιθανότητες να πιάσουν γραμμή ή απο κοντά παρά με αλλούς (εκτός αν είναι αθήνα και πάνε στα κεντρικά της εταίριας)

foyltaka
23-07-08, 22:16
Άσε που και καλά οι κοινοί θνητοί πρόσβαση στους τεχνικούς έχουν μόνο μέσα από κάτι τηλ. νούμερα 'δημοσίου' (όλη την ώρα μιλάνε ή δεν απαντάνε), ή άντε αν πετύχουν κανένα μπλε βανάκι στο δρόμο.

Το www.adslgr.com (http://www.adslgr.com) το ξέχασες.:)

xmperop1
23-07-08, 22:18
Ο ΟΤΕ μπορεί να παίρνει τηλέφωνα αλλά μπαίνει κιόλας στα σπίτια των πελατών του ,όχι σαν κάτι άλλους.

jap
23-07-08, 22:27
Το www.adslgr.com (http://www.adslgr.com) το ξέχασες.:)

Τότε που είχα το πρόβλημα του PCM δεν ήξερα το adslgr. :( Τελικά λύθηκε επιτόπου όταν έσκασε μύτη το μπλε βανάκι.

sexrazat
23-07-08, 23:00
Αυτό που λες μπορεί να γίνει sticky και να μπει στην πρώτη σελίδα του forum? Καλές οι διαδικασίες, αλλά άντε να το κάνει απλός συνδρομητής στην πράξη. Άσε που και καλά οι κοινοί θνητοί πρόσβαση στους τεχνικούς έχουν μόνο μέσα από κάτι τηλ. νούμερα 'δημοσίου' (όλη την ώρα μιλάνε ή δεν απαντάνε), ή άντε αν πετύχουν κανένα μπλε βανάκι στο δρόμο.

Πας απλά στην περιοχή και κάνεις μια αίτηση. Γράφεις και πάνω ότι θες να βάλεις adsl και περιμένεις την έγγραφη απάντηση. Λες και στον αρμόδιο ότι θέλεις να βάλεις Conn-X (αν θες, αν δεν θες μην πεις τίποτα) και ότι θα κάνει αυτός την πώληση. Αν του κόβει λίγο το μυαλό και δεν υπάρχει κανένα αξεπέραστο τεχνικό πρόβλημα, έχεις πολλές πιθανότητες. Δεν βλέπω τίποτα τρομαχτικό στη διαδικασία

Spanos
23-07-08, 23:18
Πας απλά στην περιοχή και κάνεις μια αίτηση. Γράφεις και πάνω ότι θες να βάλεις adsl και περιμένεις την έγγραφη απάντηση. Λες και στον αρμόδιο ότι θέλεις να βάλεις Conn-X (αν θες, αν δεν θες μην πεις τίποτα) και ότι θα κάνει αυτός την πώληση. Αν του κόβει λίγο το μυαλό και δεν υπάρχει κανένα αξεπέραστο τεχνικό πρόβλημα, έχεις πολλές πιθανότητες. Δεν βλέπω τίποτα τρομαχτικό στη διαδικασία

Έτσι ακριβώς, απο τα τηλέφωνα δε λύνεις τέτοια προβλήματα. Πας απο εκεί το συζητάς και βλέπεις τις επιλογές (να βάλουν κάποιον χωρίς ADSL σε φερέσυχνο, μετατροπή σε ISDN κλπ)

lewton
24-07-08, 01:41
Ο ΟΤΕ μπορεί να παίρνει τηλέφωνα αλλά μπαίνει κιόλας στα σπίτια των πελατών του ,όχι σαν κάτι άλλους.

Ε και;

panosXRV
24-07-08, 11:34
οσο και να το συζηταμε εδω μεσα δεν θα βγει απο το φερεσυχνο, αν δεν κανει πρωτα αιτηση. αυτο ειναι το πρωτο και το κυριοτερο βημα. οταν υπαρχει εγγραφη απαιτηση ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν λυση στο προβλημα.
το PCM μπαινει επειδη δεν υπαρχει ελευθερο δικτυο. το σοβαροτερο προβλημα λοιπον ειναι σε ποιο σημειο δεν υπαρχει δικτυο. εαν ειναι σε πολυκατοικια και το προβλημα ειναι στο τελικο κομματι, μπορει να κανει αλλαγη με καποιον αλλο ενοικο, η ακομα και καποιον γειτονα. εαν ειναι ομως στην διαδρομη μεχρι εκει, τα πραγματα ειναι δυσκολα γιατι πρεπει να μπουν καινουργιες γραμμες, εργολαβοι, σκαψιματα, κτλ πραγμα δυσκολο για να λυθει αμεσα.

giwrgosth
24-07-08, 18:21
Στον ΟΤΕ της περιοχής του πάει για αίτηση να φύγει το pcm. Πάει στον αρμόδιο τεχνικό (εν ανάγκει τον προϊστάμενο) και ζητάει να μπει σε κανονική γραμμή. Αν για τον α ή β λόγο δεν γίνεται, θα πρέπει να του εξηγήσουν και το γιατί. Πάντως συνήθως γίνεται.

Ο τηλεφωνητής που τον παίρνει δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο.
Όλα γίνοντε, ακόμη και του σπανού τα γένια στις μέρες μας, αλλά όχι στην Ελλάδα και κυρίως όχι σε δημόσιους οργανισμούς που χρησιμοποιούντε κυρίως για να βολέψουν ψηφοφόρους τα κόμματα. Αν με το καλό τον πάρουν όλο οι γερμανοί βλέπουμε... Προς το παρόν είναι στο περίμενε γιατί δεν έχει γραμμές ο ΟΤΕ και θα πρέπει να περάσουν καινούρια καλώδια και ζήσε Μάη μου...
Δεν είπα ότι μπορεί να κάνει κάτι ο τηλεφωνητής, αλλά δε νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν όταν παρακαλάς να σου βάλουν ADSL και σου λένε δεν γίνετε και από την άλλη έχεις κάποιον να σου τα σπάει κάθε τόσο και λιγάκι για να βάλεις ADSL? Δε νιώθεις σαν τριτοκοσμικός? Σαν το βλαμένο που το έχουν για να το δουλεύουν? Καλό το τηλεμάρκετινγκ του ΟΤΕ, αλλά ας έχουν και μια βάση δεδομένων έτσι ώστε να ξέρουν ποιον καλούν και τι του λένε.

foyltaka
24-07-08, 19:14
Ο ΟΤΕ μπορεί να παίρνει τηλέφωνα αλλά μπαίνει κιόλας στα σπίτια των πελατών του ,όχι σαν κάτι άλλους.


Ε και;

Χιλιάδες τεχνικοί,μπαινοβγαίνουν καθημερινά στα σπίτια μας ,σε όλη την χώρα.
Πολλοί με την συμπεριφορά τους,άλλοι με τις γνώσεις τους και οι περισσότεροι απλά και μόνο επειδή κάνουν την δουλειά τους,αποτελούν την ζωντανή διαφήμιση του ΟΤΕ.
Η δυσαρέσκεια του πελάτη στο τηλέφωνο,μετατρέπεται σε κατευόδιο με τις καλύτερες ευχές , μετά την προσωπική επαφή.
Ξέρει ο πελάτης , πως υπάρχει ο χ Δημήτρης ,που θα έρθει να φτιάξει το χαλασμένο του τηλέφωνο.
Ολοφάνερο ατού του ΟΤΕ ,σε σχέση με τους ανταγωνιστές του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.