PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμος



giorgosgudelias
30-06-08, 21:56
Έχω εδώ και 4 μήνες HOL 2play 6/1. Τους πρώτους μήνες δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα. Συγχρόνιζα κανονικά. Ξαφνικά ο συγχρονισμός στο upload έπεσε στα 500kbps. Τους ανέφερα το πρόβλημα αλλά κανείς τους δεν ασχολήθηκε. Μετά από καμιά βδομάδα το upload έπεσε στα 330 kbps. Αφού τους ενόχλησα αρκετές φορές ασχολήθηκαν. Έστειλαν βλάβη στον ΟΤΕ κτλ.... Μετά από λίγες μέρες επικοινωνούν μαζί μου για να με ρωτήσουν αν διορθώθηκε το πρόβλημα και το θαύμα έγινε. Έπεσε και ο συγχρονισμός στο download στα 5000kbps. Σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου να μου πούν οτι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα και οτι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου κοιτάξει την γραμμή. Κοιτάω να δώ και βλέπω οτι χειροτέρευσε κι άλλο η σύνδεση. Η πολυκατοικία είναι 7 ετών(καινούργια). Συνδέσεις αποσυνδέσεις spliter, τα έχω δοκιμάσει όλα. Τα στατιστικά μου είναι:

Up Stream 297 (Kbps.)

Down Stream 4866 (Kbps.)

Noise Margin upstream 12 dB downstream 11 dB
Attenuation upstream 25 dB downstream 19 dB

Ο ΟΤΕ είναι στα 500 μέτρα.
Κάποιος τα φώτα του.

spithas7
02-07-08, 11:10
καλημερα και εγω αυτο το προβλημα εχω τους προτους 3 μηνες ολα ηταν μια χαρα συχρονισμος 12800 και τωρα 6200 και με πολλες διακοπες αστα atenuation down 26

tsaltinho
02-07-08, 11:13
τι μοντεμ εχεις??
κανε μια δοκιμη με καποιο αλλο μοντεμ να δεις μηπως αυτο εχει το προβλημα!!

pskouras
02-07-08, 11:22
Σε αρκετους εχει γινει αυτο.... και σε μενα προσωπικα...

Λογικα γιναμε αρκετοι.....

giorgosgudelias
02-07-08, 15:28
Δεν είναι θεμα μοντεμ.

Octet
11-08-08, 19:26
Έχω εδώ και 4 μήνες HOL 2play 6/1. Τους πρώτους μήνες δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα. Συγχρόνιζα κανονικά. Ξαφνικά ο συγχρονισμός στο upload έπεσε στα 500kbps. Τους ανέφερα το πρόβλημα αλλά κανείς τους δεν ασχολήθηκε. Μετά από καμιά βδομάδα το upload έπεσε στα 330 kbps. Αφού τους ενόχλησα αρκετές φορές ασχολήθηκαν. Έστειλαν βλάβη στον ΟΤΕ κτλ.... Μετά από λίγες μέρες επικοινωνούν μαζί μου για να με ρωτήσουν αν διορθώθηκε το πρόβλημα και το θαύμα έγινε. Έπεσε και ο συγχρονισμός στο download στα 5000kbps. Σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου να μου πούν οτι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα και οτι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου κοιτάξει την γραμμή. Κοιτάω να δώ και βλέπω οτι χειροτέρευσε κι άλλο η σύνδεση. Η πολυκατοικία είναι 7 ετών(καινούργια). Συνδέσεις αποσυνδέσεις spliter, τα έχω δοκιμάσει όλα. Τα στατιστικά μου είναι:

Up Stream 297 (Kbps.)

Down Stream 4866 (Kbps.)

Noise Margin upstream 12 dB downstream 11 dB
Attenuation upstream 25 dB downstream 19 dB

Ο ΟΤΕ είναι στα 500 μέτρα.
Κάποιος τα φώτα του.
Φίλε πρέπει να είσαι πολύ ευτυχισμένος. Τι άλλο θέλεις από την ζωή σου; Εγώ τι να πω που έχω 24αρα σύνδεση και μπαίνω τον τελευταίο καιρό με 711Kbps; Με έχουν πιάσει υπάλληλο από την HOL. Κάνε αυτό και κάνε εκείνο. Όποτε έχω λίγο ελεύθερο χρόνο παίρνω τηλέφωνο για να ακούσω τα απίθανα όπως π.χ. σύνδεσε την τηλεφωνική σου συσκευή χωρίς το φίλτρο. Απαράδεχτη κατάσταση. Οι συμβάσεις δεν γίνονται μόνο για να σε υποχρεώνουν να πληρώνεις κάθε μήνα χωρίς να προσφέρουν αυτά που υπόσχονται. Ο Θεός να σε φωτίσει και αν βρεις την άκρη γράψε κάτι και στο φόρουμ να δούμε τι θα κάνουμε και εμείς.

aa144
11-08-08, 19:41
Είναι καλωδιακό θέμα, ο ΟΤΕ τα δίνει όλα εντάξει αυτά, και δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να τους αναγκάσεις να στο φτιάξουν. Εκτός αν είσαι πελάτης του ΟΤΕ, τότε θα στο φτιάξουν γιατί τους ενδιαφέρει.

Επίσης μπορεί να φτιαχτεί και από σύμπτωση, όταν γίνει επισκευή για άλλο λόγο στο προβληματικό σημείο, και μαζί με τους άλλους, φτιαχτεί και το δικό σου ζεύγος.

mike78
11-08-08, 21:35
πικρα. μια απ' τα ιδια. δεν ξερω τι να πω. οσο ειχα κονεξ κατεβαζα με 2300και ανεβαζα με 1068 τωρα με την hol ξεκινησα με 21000/1033 και μετά από ένα μήνα έχει πάει στα 1280/180. μου ρχεται να τούς βάλω φωτιά. θα τους καταγγείλω. είπα να βάλω το δικηγόρο να τους σκίσει :rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:

HarryV
11-08-08, 21:58
Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εχω ένα Fritz 7141 Γερμανικό το οποίο πέρα από το attainable και το πραγματικό data rate δείχνει και το maximum (φαντάζομαι της πόρτας ?).

Συγκεκριμένα είμαι στη διαδικασία μετάβασής μου στο ιδιόκτητο. Τις πρώτες ημέρες είχα συνεχείς αποσυγχρονισμούς αλλά αυτό το max ήταν στο 24480 ! Πριν 2 ημέρες συγχρόνιζε πολύ χαμηλό αλλά δεν είχα DSL λόγω PPPoE. Αφού έκλεισα 2 ημέρες χωρίς πρόσβαση, πήρα τηλέφωνο, μου λένε ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Αλλάζουμε VPI, VCI, login (από hol:username@adsl.gr σε username@hol.gr) και λύθηκε το πρόβλημα του PPPoE. Εκτοτε συγχρονίζω από 500 έως 1400 Kbps. Το χειρότερο είναι ότι το modem δείχνει μέγιστο 2048/360 ! Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί αυτή η διακύμανση στο μέγιστο ?

maxorfo
11-08-08, 23:38
Δεν σου έχουν σετάρει σωστά την πόρτα ακόμα. Το maximum δείχνει το feed και ρυθμίζεται (περιορίζεται ή αφήνεται ελεύθερο όσο σηκώνει το DSLAM) από τη HOL.

DaveMurray
12-08-08, 00:58
LOL. Όχι γίναμε πολλοί, αλλά γίναμε σαν τον πληθυσμό της Κίνας με τα ίδια προβλήματα... Μια από τα ίδια και εγώ... Γραμμή "εώς 24" full llu, ανώτερος συγχρονισμός 10mbit, και συνιθισμένός 6800-8800kbps .... Στο upload ψιλοκαλά είμαι με 800kbps το ανώτερο, με συνιθισμένο το 780kbps...

maxorfo
12-08-08, 03:57
Με 38 dB εξασθένιση και έχεις παράπονο για τα 10 Mbit, άντε και για τα 7 έως 9; Οι ταχύτητες αυτές είναι κανονικές σε σχέση με την απόσταση που είσαι από το DSLAM. Aν μάλιστα είχες Fritz!Box, αντί του Netfaster, δεν θα συγχρόνιζες πάνω από 6-7 Mbit.

DaveMurray
12-08-08, 04:04
φίλε μου αναφέρω κατανοητά πως το ανώτερο είναι που έχει συγχρονίσει στα 10, και που παρέμεινε στα 10 για μια ώρα ακριβώς... μετά έπεσε.... συνήθως 6800-8800 πάει... αποσυνδέσεις; έτσι και έτσι... κάποιες φορές είναι κάθε μέρα, άλλες φορές λίγο παραπάνω.... Φυσικά και παραπονούμαι.... Έχω δικαίωμα όπως και εσύ για το κάτι παραπάνω...

maxorfo
12-08-08, 12:55
Για τις πραγματικές ταχύτητες, βάσει των χαρακτηριστικών της γραμμής, ρίξε μιά ματιά στο ακόλουθο σχόλιο και ιδιαίτερα στους δύο πρώτους πίνακες:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

DaveMurray
12-08-08, 16:02
maxorfo.... έλα ρε συ, δεν το ήξερα... αυτό είναι γνωστό εδώ και αρκετό καιρό... (μιλάω για το λινκ που έδωσες...)

HarryV
12-08-08, 18:28
Δεν σου έχουν σετάρει σωστά την πόρτα ακόμα. Το maximum δείχνει το feed και ρυθμίζεται (περιορίζεται ή αφήνεται ελεύθερο όσο σηκώνει το DSLAM) από τη HOL.

Ναι βρε Δημήτρη μου. Αφού το είχανε στο σωστό, γιατί μετά το περιορίσανε ? Για να το ξαναρυθμίσουν μετά ?

HarryV
16-08-08, 12:44
Δεν σου έχουν σετάρει σωστά την πόρτα ακόμα. Το maximum δείχνει το feed και ρυθμίζεται (περιορίζεται ή αφήνεται ελεύθερο όσο σηκώνει το DSLAM) από τη HOL.

Και τώρα που σετάρανε τη πόρτα συγχρονίζω στα 500 D, 680 U !
To S/N ratio παίζει από 5 έως 12, ενώ πριν ήταν στο 23+
Για fw με SRA ούτε λόγος. Οι αποσυγχρονισμοί πάνε σύννεφο.

maxorfo
16-08-08, 18:23
Ως προς το τελευταίο, το SRA, ξέρεις καλύτερα από μένα ότι είναι και θέμα συμβατότητας DSLAM, όπως έχει προκύψει από τις εκ διαμέτρου αντίθετες διαπιστώσεις πολλών μελών, που άλλα είδαν βελτίωση και άλλα το αντίθετο.

Ως προς το πρώτο, πάντοτε η HOL, σε περίπτωση που μετέφερε κάποιον στο δίκτυό της, εφάρμοζε τη λεγόμενη περίοδο πιλοτικής ή δοκιμαστικής λειτουργίας. Παληότερα ήταν δεδομένο ότι όλοι ανεξαιρέτως στην αρχή συνδέονταν για αρκετές μέρες στα 500 Kbps. Είχα την εντύπωση ότι είχε εγκαταλείψει αυτή την πρακτική. Πιθανόν να την εφαρμόζει κατά περίπτωση. Γίνε τους τσιμπούρι. Πάρε τηλέφωνο και πες τους ν' απελευθερώσουν το feed, να βγάλουν τον κόφτη.
Τι maximum δείχνει τώρα το Fritz;

Αν, λέγοντας ότι πριν είχες SNR 23+, εννοείς όσο ήσουν σε ΑΡΥΣ, η τιμή αυτή σίγουρα πέφτει, όταν πηγαίνεις σε ADSL2+ και η HOL κάπου γύρω στο 9-10 τη φέρνει. Αυτό δεν είναι μείον. Μείον είναι που καθυστερούν με τις δοκιμές τους και το γεγονός ότι δυστυχώς δεν έχεις πέσει σε DSLAM, που υποστηρίζει SRA. Τι διάβολο, στην Πάτρα τώρα έβαλαν ιδιόκτητο, δεν μπορούσαν να βάλουν και σωστά, σύγχρονα DSLAM;

-21grams
21-08-08, 09:04
Μια εικόνα, χίλιες λέξεις...

42571

Τι άλλο να πει κανείς;
Έτσι ξαφνικά χθες το πρωί (Τετάρτη 20.08) άρχισαν οι αποσυνδέσεις και ένα βύθισμα άνευ προηγουμένου.
Την ταχύτητα στην οποία συγχρόνιζε το FritzBox (για 4 συναπτούς μήνες) καθώς και το Signal to Noise Ratio, μπορείτε να τα δείτε στο προφίλ αριστερά και να κάνετε συγκρίσεις...
Άνοιξα ticket χθες το βράδυ και επικοινώνησα τηλεφωνικά με την ΤΥ σήμερα το πρωί.
Ο υπάλληλος που απάντησε, μετά τον (τυπικό) έλεγχο ρουτίνας (splitter, τηλ συσκευές κλπ) ανέφερε κάτι πολύ ανησυχητικό:
Συγκεκριμένα, με ρώτησε αν υπέπεσε στην αντίληψη μου αν κάποιος ένοικος στην πολυκατοικία μόλις απέκτησε γραμμή.
Η οποία φυσικά (ή ο τρόπος εγκτάστασης της, μικτονόμηση κ.ο.κ) υπάρχει πιθανότητα να παρεμβάλλεται στην δική μου με ανάλογα αποτελέσματα...
Αυγό + κούρεμα (για πολλοστή φορά!)

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, η λύση φαντάζει από δύσκολη έως αδύνατη (σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στο παρελθόν σε σχετικά threads του forum)
Εσείς τι λέτε; Υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση για το φαινόμενο αυτό;

HarryV
21-08-08, 12:07
Και τώρα που σετάρανε τη πόρτα συγχρονίζω στα 500 D, 680 U !
To S/N ratio παίζει από 5 έως 12, ενώ πριν ήταν στο 23+
Για fw με SRA ούτε λόγος. Οι αποσυγχρονισμοί πάνε σύννεφο.

Τα δικά μου προβλήματα λύθηκαν, ευτυχώς γρήγορα. Η ΤΥ παρέπεμψε το πρόβλημά μου στον ΟΤΕ. Ηρθε ένα ευγενικότατο παλικάρι και μαζί με κάποιον άλλο που ήταν στο DSLAM μετρήσανε τη γραμμή μέχρι το καφάο και μέχρι τη πρίζα. Υπήρχε μικρή απώλεια που δε δικαιολογούσε ωστόσο το χαμηλό συγχρονισμό. Παρά ταύτα εμένα με ψύλλιασε και ψάχνοντας όλο το σπίτι διαπίστωσα πως έφταιγε ο συναγερμός που ήταν σε σειρά με τα υπόλοιπα τηλέφωνα. Το περίεργο ήταν ότι όσο είχα 1024/256 από ΑΡΥΣ, δε μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Τον έβαλα παράλληλα με φίλτρο και όλα είναι εντάξει.

Τώρα για τη νέα γραμμή που λέει ο φίλος, έχουμε HOL (SP / DP) 4 διαμερίσματα και δεν έχω δει πρόβλημα. Αν έχει γίνει χαζομάρα είναι από το πλευρό του DSLAM, αφού από τη πλευρά τη δικιά σου (καφάο - εισαγωγή - σπίτι) δε μπορεί να έχει αλλάξει κάτι παρά μόνο αν τους δώσατε κλειδιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.