PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση περι δηλωσης βλαβης



opeth
01-07-08, 01:55
Με αφορμή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215667) και αφου δεν βρηκα καμμία ακρη, θα ήθελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο καιρό αφου δηλωθει βλαβη θα υπαρξει κινητικοτητα απο την πλευρα του ΟΤΕ.

Πηρα στο 121 την Πεμπτη 26 Ιουνιου και ακομα τιποτα,μου λενε οτι εκεινοι εστειλαν φαξ και μάλιστα 2,και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο,να περιμενω τηλεφωνο..

Ποτε να περιμενω τους τεχνικους;:evil:

gvenos
01-07-08, 02:02
Με αφορμή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215667) και αφου δεν βρηκα καμμία ακρη, θα ήθελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο καιρό αφου δηλωθει βλαβη θα υπαρξει κινητικοτητα απο την πλευρα του ΟΤΕ.

Πηρα στο 121 την Πεμπτη 26 Ιουνιου και ακομα τιποτα,μου λενε οτι εκεινοι εστειλαν φαξ και μάλιστα 2,και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο,να περιμενω τηλεφωνο..

Ποτε να περιμενω τους τεχνικους;:evil:

για δοκίμασε να πας Δίκτυο - Δεξι κλικ ιδιότητες - πρωτοκολλο Internet - ιδιότητες και εκεί βάλε αυτόματη απόδοση IP και στα 2 που σου βγάζει!

opeth
01-07-08, 02:47
Αυτα εχω ;)

blugosi
01-07-08, 07:17
Με αφορμή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215667) και αφου δεν βρηκα καμμία ακρη, θα ήθελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο καιρό αφου δηλωθει βλαβη θα υπαρξει κινητικοτητα απο την πλευρα του ΟΤΕ.

Πηρα στο 121 την Πεμπτη 26 Ιουνιου και ακομα τιποτα,μου λενε οτι εκεινοι εστειλαν φαξ και μάλιστα 2,και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο,να περιμενω τηλεφωνο..

Ποτε να περιμενω τους τεχνικους;:evil:

Αφού ο τεχνικός ήρθε χθες και διαπίστωσε ότι κάτι δεν πάει καλά ε τη γραμμή, αν είναι πρόβλημα στην πόρτα του ADSL θα το δούνε μάλλον σήμερα και θα το φτιάξουνε. Αν έχει γίνει μαμακία σε κανένα καλώδιο, θα το πιάσουνε αύριο το πρωί...
Πάντως ξαναπάρε στο 121 και πές τους να πιέσουνε για ταχεία επισκευή αφού τη βλάβη την έδωσες από τις 26 όπως λες...

gvenos
01-07-08, 09:38
Αυτα εχω ;)

Τότε μήπως απο την Forthnet, θα πρέπει να σου δώσουν να συμπληρώσεις τα κενά απο κάτω κάτι σαν μορφή IP? Αν δεν το δοκίμασες και αυτό πάρε ένα τηλ και πες να σου το κάνουν έτσι!

opeth
01-07-08, 12:30
Αφού ο τεχνικός ήρθε χθες και διαπίστωσε ότι κάτι δεν πάει καλά ε τη γραμμή, αν είναι πρόβλημα στην πόρτα του ADSL θα το δούνε μάλλον σήμερα και θα το φτιάξουνε. Αν έχει γίνει μαμακία σε κανένα καλώδιο, θα το πιάσουνε αύριο το πρωί...
Πάντως ξαναπάρε στο 121 και πές τους να πιέσουνε για ταχεία επισκευή αφού τη βλάβη την έδωσες από τις 26 όπως λες...

Δεν εχει ερθει κανενας τεχνικος απο ΟΤΕ,αυτος που λες ειναι ενας τυπος που ηρθε να συνδεσει το ρουτερ-το οποιο δουλευε για 3 μερες μπλα μπλα...

Απο την Πεμπτη λοιπον εχει δηλωθει βλαβη και δεν εχει παρουσιαστει κανεις,ουτε καν ενα τηλεφωνο.Ειναι συνηθες αυτο και τι μπορω να κανω;Αυτο ρωταω!

blugosi
01-07-08, 13:07
Δεν εχει ερθει κανενας τεχνικος απο ΟΤΕ,αυτος που λες ειναι ενας τυπος που ηρθε να συνδεσει το ρουτερ-το οποιο δουλευε για 3 μερες μπλα μπλα...

Απο την Πεμπτη λοιπον εχει δηλωθει βλαβη και δεν εχει παρουσιαστει κανεις,ουτε καν ενα τηλεφωνο.Ειναι συνηθες αυτο και τι μπορω να κανω;Αυτο ρωταω!

Όχι, δεν είναι λογικό. Να πάρεις στο 121 και να επιμείνεις να δώσουνε προτεραιότητα.

tsaltinho
02-07-08, 12:11
Όχι, δεν είναι λογικό. Να πάρεις στο 121 και να επιμείνεις να δώσουνε προτεραιότητα.


Δεν ειναι λογικο????
σε μενα συνεχεια γινεται!
Εγω οταν τους απειλησα την επομενη μερα ηταν σπιτι μου!!!!
Μου ειχαν κοψει και... το τηλεφωνο!!!!

opeth
02-07-08, 15:55
Παιδια ηρθε σημερα ο τεχνικος απο ΟΤΕ παντως.Φαινεται ηθελαν το χθεσινο πολυωρο κυνηγι..

Η γραμμη ειναι οκ,το δικο του ρουτερ συγχρονισε οποτε πιθανο ειναι να τα χει παιξει το ρουτερ,αν και ολοκαινουργιο ... ( ; )

tsaltinho
02-07-08, 15:57
Παιδια ηρθε σημερα ο τεχνικος απο ΟΤΕ παντως.Φαινεται ηθελαν το χθεσινο πολυωρο κυνηγι..

Η γραμμη ειναι οκ,το δικο του ρουτερ συγχρονισε οποτε πιθανο ειναι να τα χει παιξει το ρουτερ,αν και ολοκαινουργιο ... (;)


καλα μην το δενεις σκοινι κορδονι οτι
φταιει το router σου!

opeth
03-07-08, 14:42
Και ομως ηταν χαλασμενο!

:lock:

blugosi
03-07-08, 15:43
Και ομως ηταν χαλασμενο!

:lock:
Ο ΟΤΕ δηλαδή θα σε χρεώσει για την επίσκεψη?

tsaltinho
03-07-08, 15:57
Και ομως ηταν χαλασμενο!

:lock:


δοκιμασες καποιο αλλο και επαιζε
κανονικα?

agrelaphon
03-07-08, 18:47
Ο ΟΤΕ δηλαδή θα σε χρεώσει για την επίσκεψη?

Επειδή βλέπω οτι είναι dslam Κοζάνης, o OTE Kοζάνης δεν χρεώνει άσκοπη μετάβαση

Cloudman
04-07-08, 16:42
Επειδή βλέπω οτι είναι dslam Κοζάνης, o OTE Kοζάνης δεν χρεώνει άσκοπη μετάβαση

Δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό που αναφέρεις. Δηλαδή είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε προϊσταμένου στον ΟΤΕ κάθε τηλ. διαμερίσματος να χρεώνει άσκοπη μετάβαση ή όχι; Ο ΟΤΕ δεν είναι ενιαία επιχείρηση; Δημοτική επιχείρηση έγινε και στην κάθε περιοχή ισχύουν άλλα; Αν εγώ π.χ. καλέσω άσκοπα τεχνικό στα Χανιά θα χρεωθώ επίσκεψη ενώ όποιος μένει στην Κοζάνη όχι; :hmm:

xmperop1
04-07-08, 20:58
Επειδή βλέπω οτι είναι dslam Κοζάνης, o OTE Kοζάνης δεν χρεώνει άσκοπη μετάβαση

Κανονικά πρέπει να χρεωθεί και πιστεύω ότι θα χρεωθεί όπως και αν το πρόβλημα θα ήταν της Forthnet.

agrelaphon
05-07-08, 14:40
Στην Κοζάνη έχει να γίνει χρέωση άσκοπης μετάβασης κάτι χρόνια. Πέρσυ που ήθελα να χρεώσω τη ΔΕΥΑΚ, γιατί μετά από ατέλειωτο εξάψαλμο που άκουσα για τον "ΟΤΕ", τελικά φταίγαν αυτοί, ο ένας προϊστάμενος με παρέπεμπε στον άλλο και τελικά τα παράτησα :p
p.s. α! επίσης ούτε Tellas 4net χρεώνονται :oneup:

guzel
05-07-08, 14:54
Κανονικά πρέπει να χρεωθεί και πιστεύω ότι θα χρεωθεί όπως και αν το πρόβλημα θα ήταν της Forthnet.

αν ηταν στην φορθνετ θα το πληρωνε αλλα μετα θα γινοταν αφαιρεση. δεν καταλαβα γιατι στην κοζανη δεν γινεται χρεωση ασκοπης μεταβασης. να κανουμε καταγγελια:lol:

xmperop1
06-07-08, 22:14
Στην Κοζάνη έχει να γίνει χρέωση άσκοπης μετάβασης κάτι χρόνια. Πέρσυ που ήθελα να χρεώσω τη ΔΕΥΑΚ, γιατί μετά από ατέλειωτο εξάψαλμο που άκουσα για τον "ΟΤΕ", τελικά φταίγαν αυτοί, ο ένας προϊστάμενος με παρέπεμπε στον άλλο και τελικά τα παράτησα :p
p.s. α! επίσης ούτε Tellas 4net χρεώνονται :oneup:

Κάκκιστα μπορείς να στείλεις ένα 33άρι στο αρμόδιο τμήμα και να τους γράψεις κανοικά ( η χρέωση δεν εξαρτάται από τον προιστάμενο )και αν έχεις πρόβλημα να ζητήσεις την απόφαση που λέει ότι δεν χρεώνονται γιατί υπάρχει απόφαση που λέει ότι χρεώνονται καθώς προκύπτει και από το RUO.
Εμείς χρεώνουμε τα πάντα και στους πάντες αν είναι δικό τους πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.