PDA

Επιστροφή στο Forum : HEC Errors!



iron_gr
29-09-05, 17:45
Από χθές παρατηρώ κάποια συχνά κλικ στη γραμμή μου. Μάλιστα εκεί που μιλούσα έκλεισε(έπεσε η γραμμή).

Στα Statistics -- ADSL του 9106, μου βγάζει με κάθε refresh που κάνει HEC errors (αυξάνεται κατά ένα (1) κάθε φορά).

Αν πω στους οτετζήδες για hec errors, θα καταλάβουν τίποτα;

cmos
29-09-05, 18:07
To HEC (Header Error Checksum) δείχνει πόσα ΑΤΜ κελιά βρήκε που να έχουν στα 5 bytes του header τους (από τα 53 bytes) στο PPPoATM λάθη .
Φυσικά και άμεσα οι ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ δεν θα καταλάβουν τίποτα, είναι ένδειξη πάντως θορύβου και προβλημάτων. !

iron_gr
29-09-05, 18:09
To HEC (Header Error Checksum) δείχνει στα 5 bytes του header κάθε ATM κελιού (από τα 53 bytes) στο PPPoATM στην επικοινωνία του router σου πόσα λάθη υπάρχουν.
Φυσικά και άμεσα οι ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ δεν θα καταλάβουν τίποτα, είναι ένδειξη πάντως θορύβου και προβλημάτων. ! Σ' ευχαριστώ! Το ανέφερα πάντως στο 121! ;)

iron_gr
29-09-05, 18:32
Να τι δείχνει το τεστ:

ADSL BER Test - Result
The ADSL BER test completed successfully.

Test Time (sec): 20
Total Transferred Bits: 6955776
Total Error Bits: 1803
Error Ratio: 2.51e-06

Και τα στατιστικά:

Statistics -- ADSL
Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect

Total ES: 3224
Total SES: 0
Total UAS: 17

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 26.1 18.0
Attenuation (dB): 23.5 23.0
Output Power (dBm): 6.1 17.4
Attainable Rate (Kbps): 4480 768
Rate (Kbps): 384 128
K (number of bytes in DMT frame): 13 5
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1

Super Frames: 214722 214720
Super Frame Errors: 3459 18
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A
HEC Errors: 1183 2
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
ES Errors 0 0

NoYmErOs
29-09-05, 23:00
Όταν τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και ανέφερα αυτά τα errors και τους είπα τι είναι .. περιττό να σου πω ότι δεν ήξεραν τι είναι.
Μου είχαν απαντήσει εδώ να ζητήσω reset την γραμμή μου, και όντως όπως του είπα έτσι έκανε ο υπάλληλος και σταμάτησαν τα προβλήματα ..

blend
29-09-05, 23:03
Μερικές φορές με ένα απλό reboot στο USR το πρόβλημα λύνεται.

NoYmErOs
29-09-05, 23:12
Μερικές φορές με ένα απλό reboot στο USR το πρόβλημα λύνεται.

Στην περίπτωσή μου όσα και να έκανα ... :thumbdown

blend
29-09-05, 23:16
Στην περίπτωσή μου όσα και να έκανα ... :thumbdown

Ισως ένας έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση της γραμμής; Μου έχει τύχει και αυτό, η καλωδίωση είχε τσακίσει...

NoYmErOs
29-09-05, 23:19
Το είχα ψάξει όλα ακόμα και καλώδιο είχα αλλάξει αλλά με τα το reset επανήρθαν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα μιας και με είχαν μάθει.....δεν ξέρω νομίζω χάρη μου έκαναν για το reset :lol:

blend
29-09-05, 23:21
Πάλι καλά! Και έγραψες και το 1000στό σου μήνυμα!

iron_gr
30-09-05, 00:02
Μερικές φορές με ένα απλό reboot στο USR το πρόβλημα λύνεται. Το έκανα reboot. Πρώτα μέσω web interface και στη συνέχεια από τον διακόπτη.

Σταμάτησαν τα errors και ο θόρυβος στη γραμμή. Δεν ξέρω αν πείραξαν κάτι και οι οτετζήδες!

Θα ξαναπάρω αύριο στις βλάβες για να δώσω "άκυρο" και για να δω αν όντως το είδαν οι οτετζήδες, που δε νομίζω βραδιάτικα!

iron_gr
04-07-06, 19:01
Αυτά τα HEC errors πάλι εμφανίζονται!

Με reboot φεύγουν, αλλά μετά επανέρχονται τυχαία!

katafitos
04-07-06, 19:07
Αυτά τα HEC errors πάλι εμφανίζονται!

Με reboot φεύγουν, αλλά μετά επανέρχονται τυχαία!
CRC errors εχεις?

iron_gr
04-07-06, 19:10
δεν έχει CRC στη σελίδα του usr.

(πιο πάνω έχω κάνει paste)

katafitos
04-07-06, 19:13
δεν έχει CRC στη σελίδα του usr.

Δεν ξερω αν εχει το 9106 αλλα το 9108 εχει στο status-->atm statistics. Περιεργο παντως να το μην εχει.

iron_gr
04-07-06, 19:32
sorry, εκεί έχει ναι! Στο ATM.

όταν μου ξαναβγάλει hec errors, θα δω και για crc!

iron_gr
09-07-06, 18:57
Έχουν περάσει 5 μέρες από το τελευταίο post (είχα κλείσει το router και το ξανάνοιξα)
και δεν μου έχει βγάλει ούτε ένα hec error, ούτε crc που είπε ο φίλος katafito.

Δηλαδή όταν έκανα reboot μέσα από το Web Interface, έφευγαν τα hec errors, αλλά μετά από μερικές ώρες επανέρχονταν. Τώρα που το έκλεισα απ' τον διακόπτη, δεν έχω errors!

Λέτε να είναι hardware problem (του router 9106) :sorry:

katafitos
10-07-06, 00:39
Για ριξε μια ματια στο thread αυτο μιας και ειμαι παθων των CRC errors αλλα και HEC (σε πολυ μικροτερη κλιμακα-30-40 upload). Τα 2 αυτα errors εχουν ενα κοινο: δειχνουν οτι εχει θορυβο η γραμμη. Ελεγξε τα καλωδια μεχρι τον κατανεμητη του σπιτου/πολυκατοικιας. Βεβαια καλωντας ενα συνεργειο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37415

Patentman
10-07-06, 01:15
Απο την μερα που αναβαθμιστηκε η γραμμη μου στο πιλοτικο εχω HEC errors ειδικα στο upload οπου και αυξηθηκε το output power ενω παρεμεινε στην χαμηλη τιμη των 9dB το SNR για το UP.
Λογω οτι ειμαι πολυ κοντα στο DSLAM αλλά και οτι το down ειναι παρα πολυ καλο σημαινει οτι η πορτα μου ειναι μαλλον προβληματικη, λογω ομως του οτι ειμαι με 1bill δεν βλεπω μεγαλη πιθανοτητα να φτιαχτει κατι.

Αν αρχισει και κανει προβληματα η συνδεση θα το ψαξω, προς το παρον καλα ειναι.

iron_gr
23-07-06, 10:27
Τελικά μου ξαναβγάζει HEC, Super Frame Errors, αλλά και CRC!

Τι να κάνω;;

Patentman
23-07-06, 11:53
iron_gr

Δοκιμασε ενα restart στο ρουτερ, εμενα ως δια μαγειας κοπηκαν. Μαλλον ειχε συγχρονισει την ωρα που η γραμμη (και λογω πιλοτικου ισως) δεν ηταν τοσο καλη. Αν και κανει συνεχεια αναπροσαρμογη φαινεται οτι λογω μεγαλης μεταβολης αρχισε τα κολπα.
Υποθεσεις κανω αφου αμεσως μετα το restart σταματησαν τα HEC, που ειδικα στο upload με ειχαν ξεσκισει, και σταματησαν και τα λιγα CRC.
Μονο restart εκανα και περασα το τηλ καλωδιο λιγο πιο μακρια απο το ρευμα.

iron_gr
23-07-06, 12:33
Δοκιμασε ενα restart στο ρουτερ, εμενα ως δια μαγειας κοπηκαν.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=679516&postcount=17

Πάλι έρχονται τα errors ρε συ.. :(

Patentman
23-07-06, 12:43
Εχεις δικιο, προσωρινα ειχαν κοπει, τα κοιταζα ανα μερα, σημερα βλεπω οτι παλι με επισκεπτηκαν :mad:
9713

Μαλλον θα ζητησω reset την γραμμη μου στον ΟΤΕ.
Αυτο το κολπο αρχισε απο την πιλοτικη αναβαθμιση.
Εχεις και εσυ αναβαθμισμενη γραμμη; -ασχοχο, γραψε λαθος.

iron_gr
23-07-06, 13:47
Έχεις κι εσύ usr ε; (σε κάτι συμφωνούμε.. α και στη ferrari.. ;) )
Ποιό; Εγώ το 9106.



Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι τα usr, δε συνεργάζονται καλά με cpu της intel. Τρώνε κολλήματα και δημιουργούν LAG!
|
|
|
|
:rofl: :rofl: :rofl:

Sebu
23-07-06, 14:15
Εδω και 2 μηνες ειμαι και εγω στα ιδια χαλια με 9105 και χωρις αναβαθμισμενη γραμμη.

Και εμενα το SNR του upload απο 31 εχει πεσει στο 9 και το Output power απο 11 εχει παει στο 12. To attenuation εχει πεσει στο 6.5 αλλα το attainable rate ενω ηταν στο 800 για το up εδω και 1,5 χρονο που εχω τη γραμμη απο του Αγιου Πνευματος και μετα που ξεκινησε το προβλημα εχει ανεβει στο 1152.

Ειμαι και εγω κοντα στο DSLAM.Restart,reset του 9105 δεν εφτιαξαν τα πραγματα. Οσα και να κανω τα στατιστικα της γραμμης δειχνουν παντα τα ιδια νουμερα σε SNR,Attenuation,Output και Attainable Rate. Ειναι λες και εχει κολλησει η γραμμη εδω και 2 μηνες και δινει τα ιδια στατιστικα παρολο που εχουν γινει πολλα ρεσταρτ απο τοτε.

Παντως με το κολπακι του Katafito για περιορισμο του RWIN μεσα στα XP πλεον δεν εχω CRC errors για κατεβασμα απο ftp/http ακομα και πολυ μεγαλων αρχειων ενω εχει σταθεροποιηθει και η ταχυτητα που ειχε peaks and valleys.

Παρολα αυτα σε torrents εξακολουθω να εχω CRC errors αν και με μικροτερο ρυθμο. Υποθετω επομενως οτι αυτο που παιζει ρολο ειναι τα connections.Διορθωστε με αλλα σε ftp/http download κατεβαζεις απο μια πηγη/connection και ισως η συνδεση δεν μπουκωνει. Αντιθετα στα τορρεντς με 80-100 συνδεσεις ανα τορρεντ καπου μπουκωνει η γραμμη και αρχιζουν τα CRC errors. Επισης διαπιστωσα στα torrents οτι αν βαλω κοφτη στην ταχυτητα κατεβασματος στο 20kb/s σταματανε ως δια μαγειας τα CRC errors. Αυτο ομως σημαινει οτι δεν εκμεταλλευομαι στο επακρο τη γραμμη.

Οι οτετζηδες φυσικα σφυριζουν κλεφτικα, εχω ζητησει ρεσετ 2 φορες και με εχουν γραψει ενω κλασσικα δεν εχουν ιδεα περι CRC Errors.

Αυτα και απο τη δικη μου εμπειρια.Προσωπικα το εχω παρει αποφαση και αν με την αναβαθμιση του Σεπτεμβρη δεν λυθει ή χειροτερεψει το προβλημα μαλλον θα παω σε πακετο για να με αλλαξουν πορτα.

Παντως βλεποντας οτι και αλλοι χρηστες εχουν τα ιδια προβληματα σιγουρα προκειται για καποια μαζικη βλακεια του ΟΤΕ ή επειδη ολοι οσοι εχουμε αυτο το προβλημα εχουμε USR router μαλλον ειναι μπρικακι το ρουτερ μας.Δεν ξερω τι να πω......

Patentman
23-07-06, 16:41
Έχεις κι εσύ usr ε; (σε κάτι συμφωνούμε.. α και στη ferrari.. ;) )
Ποιό; Εγώ το 9106.
To 9105 και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Παντα ηταν μηδενικα τα HEC errors και ας ηταν πιο χαλια η γραμμη λογω φιλτρου.
CRC δεν εχω πολλα.


Παντως με το κολπακι του Katafito για περιορισμο του RWIN μεσα στα XP πλεον δεν εχω CRC errors για κατεβασμα απο ftp/http ακομα και πολυ μεγαλων αρχειων ενω εχει σταθεροποιηθει και η ταχυτητα που ειχε peaks and valleys.
Το να ματσακωνιαζεις παντως την συνδεση για να λυσεις προβλημα δεν ειναι οτι καλυτερο. Να το κανεις για μεγαλυτερη ταχυτητα ναι.
Αν λοιπον με την ματσακωνια παραδεχεσε οτι δεν εχεις γραμμη/συνδεση 100% καλη και την φερνεις στο 80% απο το 60% δεν μου λεει κατι αληθεια, χωρις να υποβαθμιζω την ανακαλυψη.

Να αναβαθμισω το firmware μηπως και φτιαξει ουτε αυτο το βλεπω πολυ λογικο. Ο καιρος θα δειξει.

katafitos
23-07-06, 20:47
Εγω παλι πιστευω οτι κατι τρεχει με τα errors
Παρακατω ειναι μια επικοινωνια που ειχα με την USR για το θεμα των CRC errors
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=589184&postcount=6
που με λιγα λογια ειπε οτι εφοσον δεν σου δημιουργουν σημαντικο προβλημα στην γραμμη, αγνοησε τα.
Τοτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα εχουν ως ενδειξη.

BloodMaster
23-07-06, 22:43
Ειμαι σε αποσταση 800 μετρα απο το DSLAM και ειχα περιπου 3-6% του TRAFFIC σε ERRORS .

Μετα απο δοκιμες που εκανα με 4 διαφορετικα modems (Jetspped 500 / Cisco 837 / USR 9105 /Alcatel 530) ΠΑΝΩ σε 5 διαφορετικες πορτες απο 2 διαφορετικα DSLAM του ΟΤΕ...

1) INTACOM IBAS-1 σε 5 πορτες και με τα 4 modems περιπου 3-6% errors
2) INTRACOM BBS-10 σε 5 πορτες και με τα 4 modems περιπου 3-6% errors

Το ξαναλεω οτι οι δοκιμες εγιναν ΠΑΝΩ στις πορτες των DSAM (Δεν υπαρχει "γραμμη" του πελατη και οτι αλλο "υποπτο" που θα μπορουσε να μεσολαβησει) και σε διαφορετικες ταχυτητες (384/512/1024)

Ασχετο- το BBS-10 "κλεβει" στο κατεβασμα παραπανω απο το IBAS-1 περιπου 15 kb/s στα 1024 - 7kb/s στα 512 και περιπου 3kb/s στα 384!!

Συμπερασμα ειναι οτι τουλαχιστον σε INTRACOM DSLAMs για τα ERRORS φταιει ο ΟΤΕ.

(Οχι δεν ειμαι Οτετζης)

katafitos
23-07-06, 23:37
Ειμαι σε αποσταση 800 μετρα απο το DSLAM και ειχα περιπου 3-6% του TRAFFIC σε ERRORS .

Μετα απο δοκιμες που εκανα με 4 διαφορετικα modems (Jetspped 500 / Cisco 837 / USR 9105 /Alcatel 530) ΠΑΝΩ σε 5 διαφορετικες πορτες απο 2 διαφορετικα DSLAM του ΟΤΕ...

1) INTACOM IBAS-1 σε 5 πορτες και με τα 4 modems περιπου 3-6% errors
2) INTRACOM BBS-10 σε 5 πορτες και με τα 4 modems περιπου 3-6% errors

Το ξαναλεω οτι οι δοκιμες εγιναν ΠΑΝΩ στις πορτες των DSAM (Δεν υπαρχει "γραμμη" του πελατη και οτι αλλο "υποπτο" που θα μπορουσε να μεσολαβησει) και σε διαφορετικες ταχυτητες (384/512/1024)

Ασχετο- το BBS-10 "κλεβει" στο κατεβασμα παραπανω απο το IBAS-1 περιπου 15 kb/s στα 1024 - 7kb/s στα 512 και περιπου 3kb/s στα 384!!

Συμπερασμα ειναι οτι τουλαχιστον σε INTRACOM DSLAMs για τα ERRORS φταιει ο ΟΤΕ.

(Οχι δεν ειμαι Οτετζης)
Ελα ντε που ειμαι και εγω σε Intracom IBAS-1 και ο τυπος του dslam που μιλησα τηλεφωνικα για crc errors σφυριζε αδιαφορα... Τους εχω μιλησει τοσες φορες. Το θεμα ειναι γιατι δεν το διορθωνουν. Δεν ξερουν?(δεν νομιζω), θεμα κοστους?(παιζει), περιορισμος για καποιο λογο? (ενας απο τους λογους υπαρξης των crc errors συμφωνα με την cisco).

Sebu
24-07-06, 00:54
Και εγω ειμαι σε Ιντρακομ DSLAM αλλα επι 1,5 χρονο δεν ειχα προβληματα με CRC errors.

Και αναβαθμιση στο ρουτερ εκανα και απο ολα αλλα τζιφος.Και μιας και ο ΟΤΕ σφυριζει κλεφτικα ειτε το κοβουμε και παμε σε αλλο πακετο αρα αλλη πορτα (αδυνατον γιατι εχει ελλειψη σε pstn στο Νεο Φαληρο) ειτε μενουμε ως εχουμε και βλεπουμε απο Σεπτεμβρη.

Παντως αυτο που ο Blood Master δεν το καταλαβαινω.Απο τον Απριλη του 2005 που εχω τη γραμμη εχω και το usr 9105.Ειμαι σε ιντρακομ dslam και μεχρι της 14-15 Ιουνιου φετος δεν ειχα προβλημα με crc erros. Ολα ξεκινησαν τοτε στο ξεκαρφωτο με αλλαγη κιολας των στατιστικων της γραμμης.

Αρα πως γινεται να μην υπηρχε προβλημα και ξαφνικα να προεκυψε???Αν δεν αλλαξε κατι απο λογισμικο-hardware στην πλευρα του dslam (γιατι εγω δεν πειραξα κατι) τοτε πως εξηγειται η αλλαγη???

@Blood Master εντελως φιλικα αν δεν εισαι οτετζης οπως λες πως απεκτησες προσβαση σε επιπεδο dslam για να τσεκαρεις το usr πανω στην πορτα???Εκτος και αν δουλευεις στην Ιντρακομ και τσεκαρεις τα μπρικια πριν τα στειλετε στον ΟΤΕ!!!!Γιατι θα ηθελα και εγω απο περιεργεια να επισκεφτω το dslam της περιοχης μου μπας και μπορεσω να τους δειξω live τι συμβαινει γιατι κανουν την κοροϊδα :evil:

iron_gr
28-07-06, 17:50
Ρε παιδιά, παρατήρησα ότι έχω ΚΑΙ θόρυβο στη γραμμή, όταν έχω αυτά τα errors!

Κάτι κλιτς-κλάτς-κλουτς!

Όταν κλείνω το router, σταματάν και τα errors και τα κλιτς!

Μετά επανέρχονται τυχαία ανάμεσα σε 1-10 μέρες!!

Patentman
28-07-06, 18:09
Στο τηλεφωνο εννοεις;

iron_gr
28-07-06, 18:17
Στο τηλεφωνο εννοεις;
Ναι, σηκώνω το ακουστικό και τ' ακούω!

iron_gr
14-08-06, 17:46
Είμαι τώρα 10 μέρες ΧΩΡΙΣ πρόβλημα!

Αν μου ξαναεμφανιστεί, λέτε να πάρω εκείνη τη στηγμή στον ΟΤΕ; Θα μπορούν να δουν το πρόβλημα real time;

katafitos
15-08-06, 22:28
Είμαι τώρα 10 μέρες ΧΩΡΙΣ πρόβλημα!

Αν μου ξαναεμφανιστεί, λέτε να πάρω εκείνη τη στηγμή στον ΟΤΕ; Θα μπορούν να δουν το πρόβλημα real time;
Παρε δεν εχεις να χασεις τιποτα αλλα θα σε συμβουλευα να εχεις επιχειρηματα μιας και πρεπει να πεσεις στην περιπτωση για να ξερει ο αλλος τα hec και crc errors!

DiMeRR
19-08-06, 09:54
Παιδια χαιρομαι που αντιμετωπιζουν και αλλοι προβλημα με errors καθως λεω τι ισως βρω λυση στο προβλημα που με ταλαιπωρει εδω και εναμιση μηνα.Εχω γραμμη 384 και εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες μικροτερες απο 10κβ/sec.Αυτο που παρατηρω στο ρουτερ μου ειναι τα εξης:

Transmit


Tx PDU's 1723943

Tx Total Bytes 588132653

Tx Total Error Counts 0


Receive


Rx PDU's 1590608

Rx Total Bytes 869857855

Rx Total Error Counts 114984


Δηλαδη στο δε receive (download) τρελαινεται στα ερορ στο δε transmit εχει 0 ερορ.Οταν παω να κατεβασω τα ερορ στο receive ανεβαινουν συνεχεια.αοταν κανω upload ουτε γατα ουτε ζημια

Ο ρουτερ μου ειναι ο d link g604t

Επισης στη γραμμη μου λεει τα εξης:

DSL Status
Connection Status Connected
Upstream Rate (Kbps) 128
Downstream Rate (Kbps) 384
US Margin 9
DS Margin 31
Modulation GDMT
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 21
US Line Attenuation 14
Path Mode Fast Path

DSL Statistics
Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count


Εχει κανεις καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?εχω δηλωσει βλαβη στον οτε και φορθνετ αλλα δεν μπορεσαν να βρουν τι φταιει.please help!

@ ADSLgr.com All rights reserved.