PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρός έτοιμος για τα θυμαράκια(;;;)



dvm
29-09-05, 18:28
Γεια χαρά σε όλους. Έχω αρχίσει να έχω ένα μικρό πρόβλημα στον υπολογιστή και πριν να γίνει μεγάλο ζητάω την βοήθειά σας.
Έχω 2 σκληρούς στο πρώτο κανάλι της μητρικής, 1ος ένας ΜΑΧΤΟR 40γίγα και 2ος ένας Western Digital 80 γίγα. Η μητρική είναι η Asus A7M266. Στο πρώτο σκληρό έχω windows και στο 2ο linux (ubuntu 5.04). Φυσικά ο grub (ο boot loader) είναι στο πρώτο σκληρό. Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές ο grub δεν φορτώνει, κολλάει σε διάφορα σημεία, και ειδικά δε μια μέρα το σύστημα έτρωγε από μόνο του reboot (μάλλον πριν να φορτώσει ο grub). Στο bios ο σκληρός φαίνεται κανονικά. Έπρεπε να το κλείσω, περίμενα λίγο και όταν το ξανάνοιξα όλα μέλι γάλα. Γενικά όποτε έχω πρόβλημα, κάνω 1 ή και παραπάνω reboot και στρώνει. Λέτε να είναι ο σκληρός έτοιμος για τα θυμαράκια; Το σύστημα λειτουργεί περίπου από το τελευταίο πάσχα μια χαρά με τον 2ο σκληρό. Φοβάμαι μην φταίει κανά κανάλι της μητρικής ή το τροφοδοτικό. Εντωμεταξύ έχω ενεργοποιήσει και το S.M.A.R.T. κι εγκατέστησα τα smartmontools στο ubuntu (να 'ναι καλά το παιδί που είχε γράψει εκείνο το αρθράκι στο φόρουμ). Σε κάποια σελίδα που βρήκα στο δίκτυο τελικά έχω βάλει στο smartd.conf:
/dev/hda -H -l error -l selftest -t -I 194
/dev/hdb -H -l error -l selftest -t -I 194
Που ακριβώς πρέπει να κοιτάξω για να δω αν βγάζει λάθη κάποιος σκληρός; Να του προσθέσω και το -m dvm, να μου στείλει mail ειδοποιήσης;
Σόρυ για το μεγάλο άρθρο και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. Μόλις τσέκαρα και το /var/log/syslog και βρήκα τα παρακάτω ενιδαφέροντα:
Sep 29 18:18:40 localhost kernel: hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
494 Sep 29 18:18:40 localhost kernel: hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC }
Sep 29 18:18:40 localhost kernel: ide: failed opcode was: unknown

που το έχει αρκετές φορές. Βασικά το CRC με φοβίζει. Μήπως έχω bad sectors;

nnn
29-09-05, 23:41
που το έχει αρκετές φορές. Βασικά το CRC με φοβίζει. Μήπως έχω bad sectors;
Πιθανόν.
Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει Ubuntu για να σε βοηθήσω,αλλά στο site της Maxtor πρέπει να υπάρχουν εργαλεία για έλεγχο του δίσκου.
Συνήθως φορτώνουν από δισκέτα και σου δίνουν μια εικόνα του.

Θα σου πρότεινα να κάνεις backup το συντομότερο.

WAntilles
30-09-05, 00:05
Άλλαξε καί τα IDE καλώδιά σου, για παν ενδεχόμενο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.