PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για port triggering



spirosta
29-09-05, 18:33
Ωραία δουλεύει το μηχανηματάκι με BitComet πάνω από 150-200 connections.
ρυθμισμένα προγράμματα για port triggering έχω τα bitcomet,skype,voipbuster και κανα δυο ακόμα. Πόρτες από το firewall δεν έχω ανοικτές αφού βασικά καλύπτομαι από το triggering.
Και το QoS ανοικτό και με διάφορα πράγματα ρυθμισμένα αλλά δεν με ικανοποιεί πάντα. Συγκεκριμένα όταν είναι πολλά connections ανοικτά δεν ανταποκρίνεται γρήγορα (μνήμη να πω ή ζητάω πολλά...χιχιχι). Επίσης έχω μόνο ένα PC πάνω. Ρυθμισμένο το router σε PPPoE με 384/128.

Πέρα από αυτά όμως έχω μια απορία (αν και τα πάω καλά για προτάρης σε DSL και δικτυα PC)
Αφού έχω κάνει forward μόνο σε συγκεκριμένες πόρτες για συγκεκριμένα προγράμματα πως όταν ανοίγουν διάφορα άλλα όπως κάποια παιχνίδια (ακόμη και αυτά των win) δουλεύουν καλά χωρίς προβλήματα? Θα είχα πρόβλημα με δεύτερο pc ή δεν έχω κατανοήσει καλά την λειτουργία του port forwarding?(που αυτό νομίζω ότι συμβαίνει?).
Παρακαλώ κάποιος που το ξέρει καλά το θέμα να το αναλύσει (όχι απαιραίτητα σε βάθος αλλά με απλά λόγια). Είναι νομίζω πολλοί αυτοί που έχουν ακουστά τι είναι όλα αυτά, τα κάνουν, δίνουν συμβουλές, αλλά κατά βάθος δεν ξέρουν και καλό είναι να μαθαίνουμε.

spirosta
29-09-05, 18:34
Πέρα από όλα αυτά η ερώτηση πιο άπλά είναι:
Πότε και γιατί κάνουμε forward πόρτες...(και όχι στην εξώπορτα)

yiapap
30-09-05, 12:08
Πέρα από όλα αυτά η ερώτηση πιο άπλά είναι:
Πότε και γιατί κάνουμε forward πόρτες...(και όχι στην εξώπορτα)
Forward κάνεις όταν η εφαρμογή σου δεν υποστηρίζει triggering... δηλαδή πολύ συχνά.
Παράδειγμα:
Έχεις έναν εσωτερικό (LAN) web server. Αυτός ακούει στην πόρτα 80.
Όμως η αίτηση από το Internet θα φτάσει στον router σου ΧΩΡΙΣ να έχει γίνει οποιουδήποτε είδος triggering από τον server. Απλά κάποιος υποψήφιος επισκέπτης του site που έχεις στον web server θέλει να τραβήξει μια σελίδα.
Οπότε το θέμα είναι ΠΩΣ η αίτηση που έφτασε στον router θα κατευθυνθεί στον εσωτερικό web server.
Και η λύση φυσικά είναι να κάνεις forward την αίτηση προς την πόρτα 80 στο εσωτερικό IP του server πόρτα 80.

spirosta
30-09-05, 14:34
Άρα μόνο όταν μια αίτηση που φτάνει στο router μου δεν απευθύνεται κάπου συγκεκριμένα αλλά έρχετε στο βρόντο.

yiapap
30-09-05, 14:51
Άρα μόνο όταν μια αίτηση που φτάνει στο router μου δεν απευθύνεται κάπου συγκεκριμένα αλλά έρχετε στο βρόντο.Που είναι το ίδιο με το να πεις ότι την αίτηση δεν τη ζήτησε (trigger) μια εφαρμογή ;)

spirosta
30-09-05, 15:33
Πολύ ωραία γιατί είχα μπερδευτεί κάπως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.