PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΚΡΥΑ ΤΗΝ ΠΗΡΕ H EUROBANK MAKPYA



manoulamou
09-10-03, 18:43
Πρόσφατα αγορασα απο eshop σε προσφορα modem microcom με
6 μηνες HOL PTSN.
ΕΧΩ ΧΤΙΚΙΑΣΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.
Η εγγραφη μου πηρε 2 ωρες να συνδεθω και αλλη μια να μπω κανονικα.
Απο τοτε οποτε συνδεθω με τη δεκατη προσπαθεια στηνω γλεντι, διακοπες και επανασυνδεσεις συνεχως.
Ακουω διαφορα: μετακομισανε, φταιει η eurobank, φταινε οι γραμμες του ΟΤΕ κλπ κλπ
Ξερω πως ηταν παλια:Το pc magazine την εβγαζε πρωτη
για FTP και συνολικα εξ ισου καλη με την OTENET.
Τωρα παντως ειναι για τα μπαζα.
Προσευχομαι να φτηνηνει το adsl για να βαλω η vivodi η ΟΤΕΝΕΤ.

Athlon_XP
09-10-03, 19:15
Την pOTEnet καλύτερα να την ξεχάσεις πάντως γιατί μόνο ISP δεν μπορεί να θεωρηθεί. Για μένα σου προτείνω να βάλεις FORTHNET γιατί έχει τα καλύτερα pings και τις καλύτερες ταχύτητες όλη την ημέρα και φυσικά το καλύτερο support σε ISP που έχω δει μέχρι τώρα.

Crosstalk
09-10-03, 21:22
Manoula kjai egw exw parei akrivws to idio modem apo e-shop me tin 6mini tis HOL.Eimia peripou ston 4o mina kai ektos apo merikes fores pou den apantaei to modem tous den antimetopizw kapoio allo problem!
Isws na ftaiei kai i perioxi stin opoia meneis!
Anyway....!

manoulamou
09-10-03, 23:45
Μενω Μαρουσι και μεχρι τωρα ηταν η urNET με καρτα η μονη χελωνα internet
και πιστεψτε με, εδω και 7 χρονια εχω δοκιμασει ολους τους γνωστους providers και την hol σε πολυ καλυτερες εποχες της...
Δεν ξερω τι παιζεται, την έχω σχεδον 2 εβδομαδες και μου χει σπασει τα νευρα.
:twisted: :mrgreen: :oops:

Gothic
10-10-03, 06:40
Προχθές πάντως έβγαλα θεϊκό screenshot με την HOL στο σπίτι ενός φίλου (ο οποίος άκουσε τα άπειρα μπινελίκια που πήρε σύνδεση χωρίς να ρωτήσει) με 4.8Kbps (!!!)σύνδεση. Με την πέμπτη φορά που συνδέθηκε (είπε οτι είναι φυσιολογικό) κατάφερε να χτυπήσει 44Kbps.
Ξεκουράζω την κάσα μου (I rest my case).

AcidArrow
10-10-03, 10:09
Εγώ πάντως 1 χρόνο τώρα συνδρομητής τους δεν έχω ιδιέταιρα προβλήματα εκτός απο μερικά τρισάθλια ping σε ορισμένες περιπτώσεις..

ermis
14-10-03, 07:41
Bale OTEnet kai as tou ta xwnoun. Pianeis panta grammh kai den peftei pote! Eimai xronia syndromhths, exw allaxei polles etairies kai syndeseis kai exw katalavei oti Otenet den exei sxesh me ton OTE... den einai dhmosio kai exei antagonismo. Twra exw ADSL Otenet kai paei tzami!

shaq141a
16-10-03, 08:50
Μεγάλο λάθος Η πΟτενετ είναι θυγατρική του πΟΤΕ άρα μακριάαααααααααααααααααααααα

MOYSYS
09-11-03, 12:47
ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΔΙΚΟΣΑΣ ΣΤΗΝ ΙΚΟΓΕΝΙΑ .ΕΧΗ ΚΑΠΙΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ
ΑΠΛΑ ΦΕΒΓΑΙΤΕ ΑΠΟ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΣΕ ΠΑΚΕΤΟ ΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΑΝΑΠΙΡΟΥΣ
ΤΗΛΕΦΟΝΙΣΤΕΜΟΥ
ΤΛ210 2388200

fumantsu
09-11-03, 13:43
Διαγραφηκε απο εμενα λογω αγνοιας για τον παραπανω χρηστη.

DiM
13-11-03, 13:55
Την pOTEnet καλύτερα να την ξεχάσεις πάντως γιατί μόνο ISP δεν μπορεί να θεωρηθεί. Για μένα σου προτείνω να βάλεις FORTHNET γιατί έχει τα καλύτερα pings και τις καλύτερες ταχύτητες όλη την ημέρα και φυσικά το καλύτερο support σε ISP που έχω δει μέχρι τώρα.

Egw apla gia tin forthnet tha sou pw na pas na diabasis to parakatw post

http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2606

Kai pedes ok na coolaroume ligaki kai na eimaste antikimeniki epidi brizoume ton OTE de simeni pos i OTEnet einai mapa :)

Crosstalk
13-11-03, 17:50
Paidia exei xefigei kapws to topic!
Min to sinexizete!

Athlon_XP
13-11-03, 20:15
Πάντως η FORTHNET έχει καλύτερο δίκτυο από την pΟΤΕnet και αυτό το έχει δείξει εδώ και αρκετά χρόνια. Την pΟΤΕnet σαν ISP ποτέ δεν την εμπιστεύτικα για πολλούς λόγους και για μπαμπεσιές τις οποίες έκανε και μάλλον συνεχίζει να κάνει. Όσο για το link που με είπες παραπάνω DiM για εξυπνάδα το είπες από ότι κατάλαβα αλλά στο συγκεκριμένο link που είπες παραπάνω έφταιγε το netmod και όχι η FORTHNET.

sdikr
13-11-03, 20:26
Athlon cool down δεν ειναι ουτε η forthnet ουτε η otenet οτι καλυτερο.
φιλικα

DiM
13-11-03, 22:08
Πάντως η FORTHNET έχει καλύτερο δίκτυο από την pΟΤΕnet και αυτό το έχει δείξει εδώ και αρκετά χρόνια. Την pΟΤΕnet σαν ISP ποτέ δεν την εμπιστεύτικα για πολλούς λόγους και για μπαμπεσιές τις οποίες έκανε και μάλλον συνεχίζει να κάνει. Όσο για το link που με είπες παραπάνω DiM για εξυπνάδα το είπες από ότι κατάλαβα αλλά στο συγκεκριμένο link που είπες παραπάνω έφταιγε το netmod και όχι η FORTHNET.

Malon de katalabes ........ to nedmod eftege se allo pragma ..... to oti i forthnet exi omws aisxro ping me compulink acn den exi na kani me to netmod agapite ;) me to isdn modem apla katebase ligo to ping tipota parapanw. H OTEnet einai 2 klasis kaliteri se pings se ellada kai eksoteriko apo tin forthnet pos na to kanoume. Exw ISDN forthnet kai otenet auti tin stigmi SIGRINW agapite de milaw stin tixi oute kanw plaka oute leo eksipnades. Basika tora pou blepw tin ypografi sou katalabenw giati thabis tin otenet kai eksipsonis tin forthnet :)

Athlon_XP
13-11-03, 22:57
Μήπως εννοείς τα pings για το gamecity γιατί μόνο εκεί έχει καλύτερα pings η pOTEnet από την FORTHNET γιατί η FORTHNET δεν έχει peerings με την ACN και προφανώς και ούτε με την Compulink αλλα και πάλι οι περισσότεροι servers στο gamecity είναι κλειδωμένοι οπότε πιστεύω δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί περισσότερο. Ούτοσι άλλως τόσα internet cafe έχουν servers για διάφορα παιχνίδια στην Ελλάδα οπότε no problem. Και κάτι ακόμα: Δηλαδή εννοείς ότι εγώ τα λέω στην τύχη όλα αυτά τα οποία ανέφερα σε προηγούμενο post που έκανα; Και όσο για την υπογραφή μου ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ γιατί αυτές είναι οι προτιμήσεις μου όπως ο καθένας έχει τις δικές του έτσι έχω και εγώ.

delto
14-11-03, 08:34
Gematoules me megala buzia RULE , oxi RULES

Ektos an ennoeis gematoules pou tis lene Roules.

Tony_Ts
14-11-03, 09:27
Τα Pings δεν έχουν τόσο πολύ να κάνουν με την ταχύτητα ή την ποιότητα της σύνδεσης. Αν παίζει κάποιος σε συγκεκριμένους servers τότε πριν πάρει μια συνδρομή θα πρέπει να ελέγξει ποιος ISP έχει το «μικρότερο δρομολόγιο» προς τον game server που θέλει. Κατόπιν, θα πρέπει να ελέγξει τους ISPs με το μικρότερο δρομολόγιο ώστε να δει τι latency έχει ο κάθε ένας για κάθε hop. Αφού τα κάνει όλα αυτά, επιλέγει τον ISP με το μικρότερο latency κι αυτός είναι ο κατάλληλος για αυτόν. Δεν είναι σωστό να διαλέγουμε στην τύχη έναν ISP και μετά να του σέρνουμε τα εξ’ αμάξης επειδή δεν κάνει καλά αυτό που θέλουμε αλλά και δε φροντίσαμε να ελέγξουμε αν το κάνει πριν τον επιλέξουμε.
Είναι σαν να ζητήσουμε από κάποιον «Θέλω ένα γρήγορο υπολογιστή». Αν μας προσφέρει κάποιος έναν P4 3GHz με ένα gigabyte RAM κλπ κλπ αλλά με κάρτα γραφικών S3 Trio 1Mbyte (και φυσικά δε θα μπορούμε να παίξουμε κανένα παιχνίδι), εμείς θα φταιμε που δεν ψάξαμε τις προδιαγραφές του «Γρήγορου υπολογιστή» και τον αγοράσαμε στην τύχη (επειδή ήταν (512kbit? ) στα 3GHz)!

Κάνω λάθος ρε παίδες ;

Σχετικά με την αρχική δημοσίευση τώρα, παραδέχομαι ότι δεν είναι εύκολο να δοκιμάζουν οι χρήστες πριν αγοράσουν (πολύ λίγες εταιρίες δίνουν demo account). Στη συγκεκριμένη περίπτωση η HOL δεν είναι κατάλληλη για τις δικές σου προδιαγραφές (κι εδώ μπορεί να είναι πολλοί οι παράγοντες, ενδεικτικά αναφέρω ποιότητα γραμμής, είδος Modem του ISP κλπ). Κι επειδή τα προβλήματα που αναφέρεις δεν είναι εξεζητημένα τότε σίγουρα θα πρέπει να το κυνηγήσεις το θέμα με τη HOL αλλά και τον ΟΤΕ. Τουλάχιστο να συνδέεσαι με την πρώτη ή δεύτερη (σε αυτό έχει να κάνει ο ISP κυρίως) σε μια αξιοσέβαστη ταχύτητα (σε αυτό έχει να κάνει ο ΟΤΕ και η ποιότητα της γραμμής σου).

erebus
14-11-03, 14:44
to oti i forthnet exi omws aisxro ping me compulink


Και τι είναι η Compulink για να έχει καλά pings με Forthnet δηλαδή; Η Compulink μετά από 1-2 χρόνια που καθόταν στο έλεος του πουθενά ξαναθυμήθηκε το AIX και άρχισε να πληρώνει για να έχει ξανά peering με τους έλληνες ISPs (πράγμα που έγινε τους τελευταίους μήνες σημειωτέον). Και με Zimbabwe μπορεί να έχει χάλια pings η Forthnet, αλλά δε νομίζω να φταίει αυτή. Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

Απ' την άλλη η ACN μπορεί να έχει peering στο AIX αλλά όταν αποφασίσει να ξαλαφρώσει λίγο το δίκτυό της από τα VoIP και τις "talk-talk που παραμιλάς με τον Βέγγο", ίσως δει κι αυτή λίγο φως στον ανταγωνισμό. Μέχρι τότε είναι απλά ένα σκαλάκι πάνω από την Telepassport - και κρίμα γιατί είχε πολύ καλές προοπτικές...

DiM
14-11-03, 20:03
Poli orea ta lete oloi :) egw pantos ena kserw i OTEnet exi poli xamilo ping kai me ACN (GAMECITY) kai me Compulink pou den tin kseri i mana tis. Tora giati exi i OTEnet kai giati oxi i Forthnet malon mono se mena de ofilete. Gia na min pame se gaming servers eksoterikou opou kai pali i otenet kata basi einai kaliteri se pings apo forthnet.

Athlon_XP
14-11-03, 20:14
Χαχαχαχαχχα. Ας γελάσω. Στο εξωτερικό μάλλον είναι που τα παίζει περισσότερο από ότι στο εσωτερικό. Σιγά μην είναι καλύτερη από την FORTHNET και ιδίως με το εξωτερικό. Και μιας και λες ότι πάει καλύτερα για δώσε μας μερικά IP addresses από game servers του εξωτερικού να κάνουμε pings για να δούμε αυτά τα "μικρά" pings αν αληθεύουν ή όχι (άσε που εγώ πιστεύω ότι δεν αληθεύουν με τίποτα σε σχέση με την FORTHNET ότι η pOTEnet τα πάει καλύτερα).

sdikr
14-11-03, 20:32
Athlon xp, ειμαστε απο την forthnet και θελουμε να σε παρουμε στο μαρκετινγ τμημα μας!

ηρεμησε λιγο
φιλικα

Athlon_XP
14-11-03, 20:53
Ήρεμος είμαι απλά είπα την αλήθεια σχετικά με την pOTEnet και την FORTHNET και τα pings με το εξωτερικό. Όσο για το τμήμα marketing που ανέφερες καλά θα ήταν αλλά δυστηχώς προς το παρόν δεν μπορώ να πάω γιατί πηγαίνω σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Όταν φυσικά το τελειώσω πιστεύω θα ήταν καλή ιδέα να πάω να δουλέψω εκεί (βασικά θα με ενδιέφερε το τεχνικό τμήμα με τα δίκτυα γιατί σπουδάζω πάνω σε αυτό το τομέα).

sdikr
14-11-03, 20:58
κοιτα, τα πραγματα ειναι απλα, ολοι αυτοι θελουν τα λεφτα μας, ειτε ειναι forthner ειτε otenet ειτε τελας,, κλπ.
το να εισαι τοσο φανατικος δεν ειναι καλο.
Εχω περασει απο πολλους isp και ο μονος που του δινω αριστα για το support ειναι η HOL πριν την παρει η eurobank.

Το χειροτερο ηταν η ibm global network, θελαν να στειλουν τεχνικο στο σπιτι με μονο 20.000 την ωρα!
φιλικα

holy
14-11-03, 21:29
ibm rul0z
Kala edw mesa pantos tha akouseis polla koula pragmata lol Egw lew pws kaliteros isp einai i acropolis net yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

erebus
14-11-03, 23:18
@holy: Κολλητάρι του Μακρίδη είσαι κι εσύ και μας το κρύβεις; :->

@DiM: Παίδες καλά τα λέτε όλοι, αλλά επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες... Το peering είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία ανάμεσα στους ISPs και δεν είναι θέμα μεγαλομανίας του Α ή του Β ISP μόνο. Πάντοτε λειτουργεί αμφίδρομα (λόγω ανάμειξης μου με IRC δίκτυα το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει στην πράξη).

Για παράδειγμα, το AIX (Athens Internet Exchange) αποτελεί μια μεγάλη απάτη ουσιαστικά για τους χρήστες για τον εξής απλό λόγο: είναι εντελώς προαιρετικό για τον κάθε ISP το αν θα συμμετάσχει σε αυτό τον σχεδιασμό για να έχει peering με τους υπόλοιπους. Και επιπλέον, το ότι κάποιος ISP είναι στο AIX δεν τον δεσμεύει να έχει peering με όλους τους άλλους ISPs που μετέχουν εκεί. Δείτε το στην πράξη: έχουμε την Compulink με 2.000 πελάτες π.χ. και την OTEnet με 200.000 πελάτες (υποθετικά τα νούμερα). Ποιός ο λόγος να κάνει χάρη η OTEnet στην Compulink για να της δώσει (φτηνό έστω) peering? Ποιός ο λόγος αντίστοιχα για την Compulink να πληρώσει τεράστια ποσά για peering όταν αναλογικά όλο το traffic της θα είναι εξερχόμενο προς την OTEnet και όχι εισερχόμενο για να έχει έσοδα; (κι αυτό λόγω του χαμηλού userbase της).

Το αποτέλεσμα; (1) τα μαγειρεύουν με τις φιλικά προσκείμενες "μικρές" εταιρίες που πιθανά κάνουν και μεγάλες πιστώσεις (βλ. peering ACN + Compulink) αλλά με τους μεγάλους αδυνατούν και να τα βρουν και να πληρώσουν. (2) Όταν κάποιος μεγάλος εταιρικός πελάτης "πιέσει" για peering, τότε το ξαναθυμούνται.

Φυσικά ο αντίκτυπος έρχεται μόνο στους χρήστες οι οποίοι ποτέ δεν ενημερώνονται για το αν κάποιος ISP έχει peering με κάποιον άλλο ή για το πότε ενεργοποιείται ή κόβεται αντίστοιχα το peering μεταξύ τους. Και μη μου πείτε ότι όλοι κάνετε traceroutes κάθε πρωί...

@ ADSLgr.com All rights reserved.