PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να κάνω "νέο θέμα" σε ένα φόρουμ



BOBBY
01-07-08, 19:06
Καλησπέρα.Είμαι νέος στην παρέα σας και χαίρομαι που βρίσκομαι εδώ.Εχω ένα αρκετά σοβαρό προβλημα και θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες και τις προτάσεις σας.Λοιπόν,ξεκινάω....

Πρίν περίπου μιά εβδομάδα,έψαχνα κάτι σέ ένα "ψαχτήρι",το rsfind.Πατώντας να μου εμφανίσει ένα λίνκ που ήθελα,μου ζήτησε να του κατεβάσω μιά toolbar,την zango αλλιώς δεν θα μπορούσα να το δώ.Το συγκεκριμένο "ψαχτήρι" το χρησιμοποιούσα πάρα πολύ και δεν είχα πρόβλημα,αλλά ξαφνικά έβαλε αυτή την παράμετρο.Την κατέβασα λοιπόν και την εγκατέστησα και μου εμφάνισε το λίνκ.Μου έσπασε τα νεύρα όμως με την πρώτη γιατί κάνει spam με μικρό παράθυρο δεξιά του browser.Την απεγκατέστησα αμέσως και από εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα...

Προσπαθώντας να κάνω ένα νέο θέμα σε ένα φόρουμ που είμαι μέλος(και Συντονιστής),αντιμετωπίζω το εξής:Αφού βάλω τα στοιχεία που θέλω(φωτογραφία,λίνκ και λίστα) και πατήσω υποβολή ή προεπισκόπηση,καθυστερεί πάρα πολύ να φορτώσει την σελίδα και στο τέλος μου την ξαναεμφανίζει κενή,σαν να μην έγραψα τίποτα μέσα.
Δοκίμασα να βάλω επιμέρους κομμάτια και τελικά είδα οτι δέχεται μόνο την φωτογραφία και δυο-τρείς γραμμές κειμένου(αυτό όχι πάντα).

Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες για να βρώ τι φταίει,δεν έχω και πολλές γνώσεις περί του υπολογιστή.


---Σε συννενόηση μου με τον Διαχειριστή του φόρουμ,μου είπε οτι οι πρόσβάσεις μου είναι εντάξει.

--Έχω δοκιμάσει να το κάνω και με ΙΕ7 και με firefox.

--Έσβησα όλα τα cookies,temporary files.

--Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τους browser.

--Δοκίμασα να κάνω άλλο username στο φόρουμ.

--Δοκίμασα να το κάνω από άλλον υπολογιστή και το δέχτηκε.

--Έκανα scan με το AVG και δεν έδειξε τίποτα.

--Εγκατέστησα το Java.

Και το κυριότερο,αυτό το πρόβλημα μου το παρουσίασε μόνο σε ένα φόρουμ,στα υπόλοιπα δεν έχω κανένα πρόβλημα.



Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω,όπως προείπα δεν είμαι καλός γνώστης του υπολογιστή.Αν έχετε κάποια σκέψη για το τί άλλο μπορεί να φταίει ή τί μπορώ να κάνω,πείτε τη μου σας παρακαλώ!


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που θα διαθέσετε για να το διαβάσετε.

Umbra
01-07-08, 21:41
Προφανως κατι κόλλησες....

Δοκιμασε να κατεβασεις εργαλεια για ψαξιμο ιωω κλπ και μπες safε mode για να τα τρεξεις....

BOBBY
02-07-08, 19:09
Κάποια συγκεκριμένη πρόταση έχεις για τα εργαλεία που μου λές;;;Δεν ξέρω κάτι αντίστοιχο.

Εν τω μεταξύ,μόλις πληροφορήθηκα από φίλο οτι και αυτός έχει το ίδιο πρόβλημα και σε συννενόηση του με τον ΟΤΕ του είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα με συγκεκριμένους σέρβερ.Ελπίζω να είναι αυτό και να γλιτώσω το format.Παρ'όλα αυτά,θα ήθελα να ξέρω τί άλλους τρόπους μπορώ να χρησιμοποιήσω.

nmavro73
03-07-08, 09:17
Στείλε Pm σε κάποιον admin. Ισως και να φταίει κάτι στο forum.

Andrikos
03-07-08, 09:41
Σκουπισε το avg κ βαλε καποιο κανονικο antivirus.
Το εμπιστευομουν μεχρι χθες αλλα με πουλησε k μην εγκαθιστας τετοιου τυπου trojanοειδη προγραμματακια.

BOBBY
07-07-08, 06:27
Στείλε Pm σε κάποιον admin. Ισως και να φταίει κάτι στο forum.


Με το φόρουμ είμαι εντάξει,όπως έγραψα και παραπάνω μπορώ να το κάνω από άλλο pc κανονικά με το δικό μου username και χωρίς πρόβλημα.

Το πρόβλημα παραμένει και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλά προγράμματα για να βρώ επιτέλους μία λύση,πώς θα σιγουρέψω ότι το πρόβλημα είναι από μένα ή από κάποιον σέρβερ;;;Μπορεί ο πάροχος μου να μου πει αν φταίει κάτι από τη δική του πλευρά;;;

BOBBY
07-07-08, 20:54
Κανείς βρε παιδιά;;;; :(

Λοιπόν,μήπως φταίει κάτι στις ρυθμίσεις που έχω κάνει σε σχέση με τον υπολογιστή και το συγκεκριμένο φόρουμ;;;:hmm:Πώς μπορώ να το δώ αυτό;;;;Και σήμερα ξαναείδα οτι μπορώ να γράψω μέχρι ένα ορισμένο σημείο κειμένου,μετά από εκεί κολλάει.Υπάρχει κάποια ρύθμιση για όριο γραμμάτων;;;;;:hmm:

sdikr
07-07-08, 20:59
Κανείς βρε παιδιά;;;; :(

Λοιπόν,μήπως φταίει κάτι στις ρυθμίσεις που έχω κάνει σε σχέση με τον υπολογιστή και το συγκεκριμένο φόρουμ;;;:hmm:Πώς μπορώ να το δώ αυτό;;;;Και σήμερα ξαναείδα οτι μπορώ να γράψω μέχρι ένα ορισμένο σημείο κειμένου,μετά από εκεί κολλάει.Υπάρχει κάποια ρύθμιση για όριο γραμμάτων;;;;;:hmm:

Δοκίμασε σε γραμμή εντολών να δώσεις την εντολή

netsh int ip reset test.log

κάνε restart και δοκιμάσε ξανά
Ακόμα δες αν έχεις κανά antivirus ή firewall που μπορεί να σε κόβει

BOBBY
07-07-08, 21:24
Δοκίμασε σε γραμμή εντολών να δώσεις την εντολή

netsh int ip reset test.log

κάνε restart και δοκιμάσε ξανά
Ακόμα δες αν έχεις κανά antivirus ή firewall που μπορεί να σε κόβει

Το έκανα,μου έδειξε απλά μαύρο στην οθόνη εντολών και δεν έκανε τίποτα άλλο.Έκανα restart,έβγαλα το firewall(το οποίο ούτως ή άλλως πάντα είχα ενεργό) αλλά και πάλι τίποτα.

Hunter 85
10-07-08, 22:54
Το έκανα,μου έδειξε απλά μαύρο στην οθόνη εντολών και δεν έκανε τίποτα άλλο.Έκανα restart,έβγαλα το firewall(το οποίο ούτως ή άλλως πάντα είχα ενεργό) αλλά και πάλι τίποτα.

Στο θέμα της εφαρμογής antiviruw έκανες κάτι; Αν υπάρχει κάτι ήδη μεσα να το βρει!
Μια λυση που εγω θα πρότεινα, χωρις να έχω γνώσεις το τονιζω, ειναι η trial έκδοση του avast (http://www.avast.com/) κυρίως λόγω οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να κάνει έλεγχο ,αν το επιλέξεις , πριν ανοίξουν κανονικά τα windows!

Βεβαια προσοχή , δεν ειναι η εμπορική μορφη!
Μπορεί ναμην κάνει κάτι αλλά εγω εχω καθαρίσει ετσι κανα 2 φορες το laptop μου! :cool:

utp
10-07-08, 23:29
Σε αυτο το φορουμ παω να ανοιξω ενα νεο θεμα στις αγγελιες και μου βγαζει αυτο You specified a tag that was too short. A tag must be at least 3 characters.
Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα μου βγαζει συνεχεια αυτο το σφαλμα...Καμια ιδεα?

BOBBY
11-07-08, 05:58
Στο θέμα της εφαρμογής antiviruw έκανες κάτι; Αν υπάρχει κάτι ήδη μεσα να το βρει!
Μια λυση που εγω θα πρότεινα, χωρις να έχω γνώσεις το τονιζω, ειναι η trial έκδοση του avast (http://www.avast.com/) κυρίως λόγω οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να κάνει έλεγχο ,αν το επιλέξεις , πριν ανοίξουν κανονικά τα windows!

Βεβαια προσοχή , δεν ειναι η εμπορική μορφη!
Μπορεί ναμην κάνει κάτι αλλά εγω εχω καθαρίσει ετσι κανα 2 φορες το laptop μου! :cool:


Δεν ξέρω τί άλλο να δοκιμάσω,έχω την πεποίθηση οτι για το πρόβλημά μου φταίει μόνο η zango.Έχω δοκιμάσει να την απεγκαταστήσω 2 φορές και πάλι βρίσκει μέσα κατάλοιπα στη registry,υπάρχουν στο νετ οδηγίες απεγκατάστασης τις οποίες έκανα αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα,τα κατάλοιπα αυτά πάω να τα διώξω και δεν τα διώχνει...

Εν τω μεταξύ,στο φόρουμ αυτό που έχω το πρόβλημα,έκατσα και είδα πόσους χαρακτήρες με αφήνει να γράψω.Μέχρι 141 χαρακτήρες,μετά κολλάει.

Ούτε επεξεργασία με αφήνει να κάνω κι ας μην αλλάξω τίποτα στο κείμενο,να πατήσω δηλαδή μόνο την επεξεργασία και αμέσως να πατήσω την υποβολή,και εκεί πάλι κολλάει,εφ'όσον το θέμα υπερβαίνει τους 141 χαρακτήρες...

Είναι μονόδρομος το φορμάτ;;;

Για να πάρετε μιά γεύση τί εστί zango,δείτε εδώ....

http://blogs.pcmag.com/securitywatch/2008/05/must_you_install_zango.php

tsigarid
11-07-08, 06:20
Δοκίμασε να κάνεις ένα καινούριο χρήστη στον υπολογιστή σου και δοκίμασε από εκεί.

BOBBY
11-07-08, 06:57
Δοκίμασε να κάνεις ένα καινούριο χρήστη στον υπολογιστή σου και δοκίμασε από εκεί.

Ευχαριστώ,δεν το είχα σκεφτεί,το έκανα αλλά και πάλι τίποτα.Είναι σαν σφάλμα κωδικοποίησης κειμένου ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.Ετσι μου φαίνεται.Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο πάροχός μου;;;;Από άλλον υπολογιστή μπορώ να κάνω κανονικά χωρίς πρόβλημα.

tsigarid
11-07-08, 08:23
Δοκίμασε τότε να απενεργοποιήσεις την αυτόματη επιλογή γλώσσας στον browser, μπορεί να είναι αυτό.

nnn
11-07-08, 23:49
Σε αυτο το φορουμ παω να ανοιξω ενα νεο θεμα στις αγγελιες και μου βγαζει αυτο You specified a tag that was too short. A tag must be at least 3 characters.
Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα μου βγαζει συνεχεια αυτο το σφαλμα...Καμια ιδεα?
Εδώ σε εμάς ??
Ποιά λέξη πας να βάλεις στο tag ?

BOBBY
11-07-08, 23:50
Δεν είναι ούτε αυτό φίλε μου....Το δοκίμασα και αυτό...

Πύρρος
11-07-08, 23:54
adaware και spybot έκανες ένα πέρασμα;

μετά από αυτά, κάνε ένα σκανάρισμα με το hijack this και ποστάρισε τα αποτελέσματα σε αυτή τη διεύθυνση:

http://www.hijackthis.de/

ότι δεν είναι rated στην παραπάνω σελίδα ως safe να το ψάξεις.

BOBBY
12-07-08, 01:33
adaware και spybot έκανες ένα πέρασμα;


Το έχω κάνει ήδη και ότι είχε τα έχω πετάξει έξω.


μετά από αυτά, κάνε ένα σκανάρισμα με το hijack this και ποστάρισε τα αποτελέσματα σε αυτή τη διεύθυνση:

http://www.hijackthis.de/

ότι δεν είναι rated στην παραπάνω σελίδα ως safe να το ψάξεις.

Το σκανάρισμα με το hijack το έκανα,δέν έδειξε τίποτα,όλα τα χαρακτηρίζει ως ασφαλή,είτε σε μικρότερο είτε σε μεγαλύτερο βαθμό.


Τώρα ξαναέκανα ένα scan με το Spybot και μου έδειξε τα εξής:

40315


Αυτό ήταν αφού τελείωσε την εξέταση,και αφού του επιλέγω να τα καθαρίσει όλα μου βγάζει ένα μήνυμα ότι κάποια δεν μπορούσαν να βγούν λόγω ότι χρησιμοποιούνται ακόμα από τα Windows ή ότι είναι σε χρήση.Η εικόνα είναι η εξής:

40316


Υποτίθεται ότι την κ*λοzango την έχω απεγκαταστήσει 2 φορές από μέσα.Μάλλον το επόμενο βήμα είναι μιά :worthy: στον Θεό μπάς και λύσει το πρόβλημα...:(

tsigarid
12-07-08, 02:06
Κάνε το ίδιο σε safe mode

Tiven
12-07-08, 02:11
Με άλλο browser δοκίμασες...?

tsigarid
12-07-08, 04:55
--Έχω δοκιμάσει να το κάνω και με ΙΕ7 και με firefox.


Με άλλο browser δοκίμασες...?

:whistle:

Tiven
12-07-08, 13:02
:whistle:

Δεν το είχα προσέξει :p

BOBBY
20-07-08, 06:06
Λοιπόν,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα δεν το έχω πιά εγώ αλλά το πιό πιθανό να έχει το δίκτυό μου.Δεν είχα πάει το λάπτοπ μου σε άλλη τοποθεσία να δοκιμάσω και το έκανα χθές.Δούλεψε κανονικά χωρίς προβλήματα!Τώρα τί είναι αυτό;;;Πρόβλημα του παρόχου μου στον συγκεκριμένο σέρβερ;;;;Πως μπορώ να το κοιτάξω αυτό;;;;:hmm::hmm:

Producer
20-07-08, 06:22
Χμμμ

Παράξενο. Για δώσε μας μερικές πληροφορίες για το forum software στο οποίο παρουσιάζεται το πρόβλημα (πχ. vbulletin version 3.7.x κλπ). Εάν δε θέλεις να γράψεις το url του site, στείλε pm

Πάντως για να αποκλείσεις ότι το laptop σου δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, καλό είναι να το περάσεις ένα scan με antispyware εργαλεία όπως: http://www.superantispyware.com/ (κατέβασε τη free έκδοση... είναι αρκετά καλό)

Απο θέμα antivirus/internet security, μη κοιτάς αλλού: http://www.kaspersky.com/internet_security_trial

Δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή κάποιο δικτυακό λόγο που να σου παρουσιάζει πρόβλημα (ίσως επειδή είναι 6 το πρωί και δεν έχω πιει ακόμη το πρώτο φραπέ... :))

Edit: Σχεδόν σίγουρα έχει γρίπη το laptop σου...αυτά τα zango κλπ είναι απίστευτα intrusive (http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2005-050416-3519-99&tabid=3). Προβληματίζει το γεγονός ότι το laptop σου δουλεύει σωστά σε άλλο δίκτυο όμως (τυχαίο?) και ότι ανέφερες ότι άλλος γνωστός σου είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα απο άλλη τοποθεσία/pc (ίσως περιοδικό πρόβλημα του forum?)

Tiberius
20-07-08, 06:55
Kάθε δίκτυο έχει πολλές φορές και τα σπαστικά του εγώ έχω σερφάρει με πολλά δίκτυα κανένα δέν βγήκε σόι με αποδεδειγμένα να φταίει αυτό, την απορία αυτή οι ίδιοι μόνο μπορούν να στην λύσουν.

BOBBY
20-07-08, 16:08
Το pc μου το έχω περάσει γενεές δεκατέσσερις για να δώ αν φταίει αυτό.Εχω κάνει scan & clean με :

Troyan remover
Spybot - Search and Destroy
Avg
Ccleaner
Highjack this

Ε,μετά απ'όλα αυτά,δεν έχει απολύτως τίποτα.Χθές λοιπόν βρέθηκα σε άλλο σπίτι με το λαπτοπ μου μαζί και είπα να το δοκιμάσω.Δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα,έγραψα κείμενο με όσες γραμμές ήθελα χωρίς κολλήματα ή κάτι άλλο.Μόλις ήρθα σπίτι και πήγα να μπώ από εδώ,πάλι το ίδιο έκανε και ξενέρωσα...


Το url του φόρουμ για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να το δώσω,όμως όποιος θέλει να δοκιμάσει και αυτός,και ειδικά όποιος είναι σε Forthnet - Αλυσίδα όπως εγώ,ας μου στείλει πμ να του το πώ.

Η version που έχει το φόρουμ είναι η phpbb,έκδοση 3.0.1.

Δεν έκανε κάποιου είδους αναβάθμιση ή αλλαγή ώστε να πώ ότι κάτι τρέχει με αυτό,μάλλον το πρόβλημα οφείλεται στον πάροχό μου.Το θέμα είναι,πώς διορθώνεται;;;Είναι κάτι παροδικό ή υπάρχει ασυμβατότητα;;;;Μ'αυτά και μ'αυτά,έχει περάσει πάνω από ένας μήνας που το πρόβλημα υφίσταται.... :sorry:


Και αν φταίνε αυτοί,θα πρέπει να υποστώ άλλους 11 μήνες το πρόβλημα ώσπου να αλλάξω πάροχο;;;; :scared:


Να συμπληρώσω ότι το άλλο παιδί που έχει παρόμοιο πρόβλημα ζεί στην Κόρινθο και το φόρουμ στο οποίο έχει το πρόβλημα είναι διαφορετικό από το δικό μου....

Producer
20-07-08, 22:01
[...]
--Δοκίμασα να το κάνω από άλλον υπολογιστή και το δέχτηκε.
[...]
Και το κυριότερο,αυτό το πρόβλημα μου το παρουσίασε μόνο σε ένα φόρουμ,στα υπόλοιπα δεν έχω κανένα πρόβλημα.


Δυστυχώς δε μπορώ να φανταστώ κάτι που να έχει να κάνει με τον ISP σου.
Μάλιστα γράφεις στο OP (original post) ότι παίζει από άλλον υπολογιστή (να υποθέσω από το ίδιο δίκτυο στο σπίτι που μπαίνεις και με το laptop?

Τεσπά... δε βλέπω τι μπορεί να φταίει (δε ρωτάω για το πως αποδίδει το modem (FEC errors, αποσυνδέσεις κλπ) γιατί είμαι σίγουρος ότι το έχεις τσεκάρει)



[...]
Εν τω μεταξύ,στο φόρουμ αυτό που έχω το πρόβλημα,έκατσα και είδα πόσους χαρακτήρες με αφήνει να γράψω.Μέχρι 141 χαρακτήρες,μετά κολλάει.

Ούτε επεξεργασία με αφήνει να κάνω κι ας μην αλλάξω τίποτα στο κείμενο,να πατήσω δηλαδή μόνο την επεξεργασία και αμέσως να πατήσω την υποβολή,και εκεί πάλι κολλάει,εφ'όσον το θέμα υπερβαίνει τους 141 χαρακτήρες...
[...]


Λές να είναι το "πασίγνωστο" πρόβλημα με τους 141 χαρακτήρες? Στους 142 καίγεσαι... θα είναι κανένα forum addon με στυλ blackjack! :twisted: :whistle:

sdikr
20-07-08, 22:48
απο dns κλπ τι ρυθμίσεις έχεις;
mtu; * δείχνει να είναι ο ύποπτος

δοκίμασες και με pppoa Και με pppoe;
αλλό ρουτερ μήπως;

Producer
20-07-08, 22:56
mtu;

Εάν κάτι φταίει στο επίπεδο networking, τότε εκεί πάει και εμένα το μυαλό μου πράγματι... [test (http://www.elifulkerson.com/projects/mturoute.php)] [test2 (http://help.expedient.com/broadband/mtu_ping_test.shtml)]

BOBBY
21-07-08, 00:27
δοκίμασες και με pppoa Και με pppoe;


Να'σαι καλά!!!!!!Δεν είχα δοκιμάσει να αλλάξω αυτήν την παράμετρο,το άλλαξα και όλα λειτουργούν σωστά!!!!!Αυτό μου είχαν δώσει ως default από την Forthnet και δεν είχα σκεφτεί να το πειράξω.



Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που διαθέσατε χρόνο και σκέψη για να με βοηθήσετε,ήταν όλες οι πληροφορίες σας κατατοπιστικότατες!!!!!!!Εγώ που δεν είμαι γνώστης του υπολογιστή παρά μόνο χρήστης του,με κάνατε να μάθω αρκετά!!!!!Σας ευχαριστώ....:respekt::respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.