PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη wifi modem



stefanos_79
01-07-08, 22:48
Γεια χαρα παιδια.Πριν απο λιγες μερες εκανα αιτηση για 8αρα connx.Και δηλωσα οτι θελω ασυρματο μοντεμ.Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?Απο καποια πακετα που εχω δει σε multirama δινουν sagem,philips.baudtec.Βεβαια σε βαθος χρονου θα το αλλαξω αλλα για τον πρωτο καιρο ποια νομιζετε ειναι πιο "απροβληματιστη" επιλογη?Βεβαια μπορει να μου πασαρουν ενα ετσι χωρις επιλογη απλα ρωταω σε περιπτωση που υπαρχει η δυνατοτητα

blugosi
01-07-08, 23:07
Γεια χαρα παιδια.Πριν απο λιγες μερες εκανα αιτηση για 8αρα connx.Και δηλωσα οτι θελω ασυρματο μοντεμ.Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?Απο καποια πακετα που εχω δει σε multirama δινουν sagem,philips.baudtec.Βεβαια σε βαθος χρονου θα το αλλαξω αλλα για τον πρωτο καιρο ποια νομιζετε ειναι πιο "απροβληματιστη" επιλογη?Βεβαια μπορει να μου πασαρουν ενα ετσι χωρις επιλογη απλα ρωταω σε περιπτωση που υπαρχει η δυνατοτητα

Θα σου δώσουν ότι είναι πάνω πάνω στο τσουβάλι...

Άμα είσαι κοντά σε κέντρο και έχεις καλή γραμμή, δεν θα σε προβληματίσει κανένα από αυτά...

Τα προβλήματα αρχίζουν αν έχεις μεγάλη απόσταση από το κέντρο κλπ., η άμα κάνεις πολύ Ρ2Ρ αλλά με 8ΜΒΙΤ ούτε αυτό δε θα σε σκοτίσει.

Επίσης αν θέλεις να συνδέεσαι ασύρματα από σχετικά μεγάλη απόσταση, πάλι αυτά τα τρία θα δείξουν τα όριά σους.

Πάντως μη βιάζεσαι, κάτσε να σου έρθει η σύνδεση και βλέπεις....:)

Συνεταιράκος
02-07-08, 11:27
Το Sagem μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσεις γιατί μου είχαν πει στα ΟΤΕshop ότι δεν το διαθέτουν πλέον. Έχω το Baudtec και δεν αντιμετοπίζω προβλήματα για τη χρήση που του κάνω. Νομίζω ότι για αρχή είναι ένα αξιοπρεπές router.

Καλή αρχή

tsaltinho
02-07-08, 11:29
Το Sagem μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσεις γιατί μου είχαν πει στα ΟΤΕshop ότι δεν το διαθέτουν πλέον. Έχω το Baudtec και δεν αντιμετοπίζω προβλήματα για τη χρήση που του κάνω. Νομίζω ότι για αρχή είναι ένα αξιοπρεπές router.

Καλή αρχή

εγω εχω τρομερο προβλημα me to Baudtec και
κανενα απολυτως με το Phillips!!!!

Συνεταιράκος
02-07-08, 13:30
Ευτυχώς μάλλον είμαι από τους τυχερούς. Γενικότερα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το Baudtec αλλά να σημειώσω ότι δεν έχω δοκιμάσει καθόλου στη γραμμή μου το Phillips.

Υπάρχουν topics που σχολιάζουν τις επιδόσεις και αποδόσεις και των δυο.

........Auto merged post: Συνεταιράκος πρόσθεσε 112 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ζητώ συγγνώμη, πρέπει να επανορθώσω για το Sagem.
Δεν εννοούσα αυτό αλλά το Speedtouch.

Ζητώ και πάλι συγγνώμη.:worthy:

stefanos_79
02-07-08, 18:05
Τελικα μου δωσανε το baudtec.Απλα αθλιο.Παιδευτηκα 1 ωρα μεχρι να συνηδειτοποιησω οτι δεν μπορει να δωσει αυτοματα ip.Μολις το συνδεω αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια κανει restart απο μονο του κολλαει και δεν συνδεεται ποτε.Τελικα τα εβαλα όλα χειροκινητα ακομα και τα DNS του ΟΤΕ και δουλεψε.Βεβαια αργει παρα πολυ να συγχρονιστει μετα απο σβησιμο ή επανεκινηση.Δεν ειμαι μακρια απο dslam το πολυ 500 μετρα και η γραμμη μου δεν εχει πρεοβλημα γιατι το πρωτο πραγμα που εκανα ειναι να παρω τις βλαβες.εν κατακλειδι παρηγγειλα το ZYXEL PRESTIGE 660HW γιατι δεν νομιζω να την παλευω και πολυ με "τουτο"

Συνεταιράκος
02-07-08, 18:17
Με το καλό να το πάρεις το καινούργιο ρουτεράκι, σαφώς καλύτερο από το baudtec αλλά κι αυτό δεν είναι για τα σκουπίδια. Θα μπορούσα να πω ότι την κάνει τη δουλειά του και πολύ καλά. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν αντιμετόπισα πολλά προβλήματα κατά την εγκατάστασή του.
Τέλος πάντων καλώς ήρθες και με τις υγείες σου.
Καλό σερφάρισμα

blugosi
02-07-08, 20:24
Τελικα μου δωσανε το baudtec.Απλα αθλιο.Παιδευτηκα 1 ωρα μεχρι να συνηδειτοποιησω οτι δεν μπορει να δωσει αυτοματα ip.Μολις το συνδεω αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια κανει restart απο μονο του κολλαει και δεν συνδεεται ποτε.Τελικα τα εβαλα όλα χειροκινητα ακομα και τα DNS του ΟΤΕ και δουλεψε.Βεβαια αργει παρα πολυ να συγχρονιστει μετα απο σβησιμο ή επανεκινηση.Δεν ειμαι μακρια απο dslam το πολυ 500 μετρα και η γραμμη μου δεν εχει πρεοβλημα γιατι το πρωτο πραγμα που εκανα ειναι να παρω τις βλαβες.εν κατακλειδι παρηγγειλα το ZYXEL PRESTIGE 660HW γιατι δεν νομιζω να την παλευω και πολυ με "τουτο"

Ωραία, το zyxel είναι σαφώς καλύτερο :oneup:

stefanos_79
02-07-08, 23:26
Μια ερωτηση καθαρα πληροφοριακης φυσεως.Γνωριζουμε στα ποσα dbi εκπεμπει το wifi στο baudtec

RBS
03-07-08, 10:00
Τελικα μου δωσανε το baudtec.Απλα αθλιο.Παιδευτηκα 1 ωρα μεχρι να συνηδειτοποιησω οτι δεν μπορει να δωσει αυτοματα ip.Μολις το συνδεω αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια κανει restart απο μονο του κολλαει και δεν συνδεεται ποτε.Τελικα τα εβαλα όλα χειροκινητα ακομα και τα DNS του ΟΤΕ και δουλεψε.Βεβαια αργει παρα πολυ να συγχρονιστει μετα απο σβησιμο ή επανεκινηση.Δεν ειμαι μακρια απο dslam το πολυ 500 μετρα και η γραμμη μου δεν εχει πρεοβλημα γιατι το πρωτο πραγμα που εκανα ειναι να παρω τις βλαβες.εν κατακλειδι παρηγγειλα το ZYXEL PRESTIGE 660HW γιατι δεν νομιζω να την παλευω και πολυ με "τουτο"

ZYXEL...:oops: http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=60

blugosi
03-07-08, 11:14
ZYXEL...:oops: http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=60

Γιατί τον στεναχωρείς τώρα? ;)
Πιθανόν να πάνε όλα καλά! :oneup:

stefanos_79
04-07-08, 00:07
Ολα μια χαρα πηρα το Zyxel Prestige P-660HW Τ1 v2.συχρονιζεται σταθερα 8192 kbps / 381 kbps.Οι σελιδες ανοιγουν με μεγαλυτερη ευκολια και πιο γρηγορα.Στα τορεντ ανοιξα port αρκετα ευκολα και υπαρχει πολυ καλη επικοινωνια.Με rapidshare μαξ εφτασα 860Kb download και κατα μεσω ορο παιζει στα 700 με 750.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν ζεσταίνεται ιδιαιτερα σε αντιθεση με το baudtec που εβραζε

@ ADSLgr.com All rights reserved.