PDA

Επιστροφή στο Forum : Με πετάει που και που



running_dap
02-07-08, 21:57
Έχω conn-x 4Mbits τρέχω κανονικά αλλά αρεά και που το φωτάκι ACT στο modem σταματάει να αναβοσβήνει και η σύνδεση χάνετε, και έτσι πρέπει να περιμένω μερικά δευτερόλεπτα και το ACT ξανα-αναβοσβήνει... Τί φταίει;

edit: ενσύρματη, modem bautec

Cloudman
03-07-08, 01:26
Όταν λές χάνεται εννοείς ότι σβήνει το λαμπάκι LINK (δηλαδή αποσυνδέεται) ή το λαμπάκι LINK μένει αναμμένο αλλά η σύνδεση "παγώνει" (δηλαδή δεν κατεβάζει τίποτα); Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή, ενώ αν συμβαίνει το δεύτερο είναι απλά γιατί είναι ώρα αιχμής και το dslam είναι φορτωμένο με χρήστες με αποτέλεσμα το bandwidth να μη φτάνει να καλύψει τη ζήτηση και γι' αυτό υπάρχουν καθυστερήσεις. Αν η περίπτωσή σου είναι η πρώτη τότε το δηλώνεις σαν βλάβη στο 121. Διαφορετικά, αν ανήκεις στη δεύτερη περίπτωση τότε περιμένεις υπομονετικά μια αναβάθμιση του δικτύου του ΟΤΕ για να δεις άσπρη μέρα.

running_dap
03-07-08, 04:19
Όταν λές χάνεται εννοείς ότι σβήνει το λαμπάκι LINK (δηλαδή αποσυνδέεται) ή το λαμπάκι LINK μένει αναμμένο αλλά η σύνδεση "παγώνει" (δηλαδή δεν κατεβάζει τίποτα); Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή, ενώ αν συμβαίνει το δεύτερο είναι απλά γιατί είναι ώρα αιχμής και το dslam είναι φορτωμένο με χρήστες με αποτέλεσμα το bandwidth να μη φτάνει να καλύψει τη ζήτηση και γι' αυτό υπάρχουν καθυστερήσεις. Αν η περίπτωσή σου είναι η πρώτη τότε το δηλώνεις σαν βλάβη στο 121. Διαφορετικά, αν ανήκεις στη δεύτερη περίπτωση τότε περιμένεις υπομονετικά μια αναβάθμιση του δικτύου του ΟΤΕ για να δεις άσπρη μέρα.

το LINK νομίζω παραμένει σταθερό. Το ACT είναι αυτό που κάνει τα περίεργα. Βασικά για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμε αν κλείνει και το LINK. Αν ξανα συμβεί τουλάχιστον θα ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Andrikos
03-07-08, 09:04
Έχω conn-x 4Mbits τρέχω κανονικά αλλά αρεά και που το φωτάκι ACT στο modem σταματάει να αναβοσβήνει και η σύνδεση χάνετε, και έτσι πρέπει να περιμένω μερικά δευτερόλεπτα και το ACT ξανα-αναβοσβήνει... Τί φταίει;

edit: ενσύρματη, modem bautec

Αν μιλαμε για λιγες φορες ημερησιως ειναι οκ..Γενικα το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλει αυτο..Αν συμβαινει αρκετα συχνα και σε ενοχλει 121

Arikos
03-07-08, 09:19
θα βοηθούσε να μας αναφέρεις τα στατιστικά της γραμμής σου (Bandwith,Margin, Atten) για να δούμε αν αποσυνδέεσαι λόγω θορύβου.

Andrikos
03-07-08, 09:44
Δεν πρεπει να ναι η γραμμη.
Απλα καποιες φορες δεν παιρνει ip (εξου κ το act) που οφειλεται καθαρα στο traffic που υπαρχει στα αντιστιχα dslam του οτε.
Αλλα ας ποσταρει τα στατιστικα.

tsaltinho
03-07-08, 10:49
για δοκιμασε και κανενα αλλο modem
μπας και το τωρινο τα εχει φτυσει!!

Andrikos
03-07-08, 10:50
για δοκιμασε και κανενα αλλο modem
μπας και το τωρινο τα εχει φτυσει!!

+1:oneup:

running_dap
03-07-08, 13:46
...
Αλλα ας ποσταρει τα στατιστικα.

συγνώμη βρε παιδιά, αλλά είμαι και καινούργιος... πως το κάνω αυτό;:oops:

Cloudman
04-07-08, 16:34
Αν έχεις το Baudtec και το έχεις συνδέσει με ethernet, τότε στον browser σου πληκτρολογείς τη διεύθυνση 192.168.1.1 για να μπεις στο web interface του ρούτερ. Στο παράθυρο που θα ανοίξει δίνεις username: admin και password: 1234. Μόλις μπεις στο web interface θα δεις κάτω κάτω στην οθόνη να γράφει SNR Margin, Line Attenuation, Data Rate και να έχει δίπλα κάποιες τιμές (Upstream & Downstream). Αυτές οι τιμές δείχνουν τα χαρακτηριστικά και την ποιότητα της γραμμής σου. Αυτά θέλουμε να μας ποστάρεις.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αν δεν έχεις αλλάξει το default password (δηλ. το 1234) άλλαξε το για λόγους ασφαλείας. Για να το αλλάξεις πας πάλι μέσα από το web interface, κάνεις κλικ στην καρτέλα Maintenance και δίνεις νέο password.

running_dap
06-07-08, 03:04
Downstream Upstream

SNR Margin: 11.5 31.0 db

Line Attenuation: 34.5 20.5 db

Data Rate: 4096 256 kbps

hel
06-07-08, 07:11
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα φίλτρα σπλίτερ;
Έχει πολύ θόρυβο η γραμμή σου.
Έχεις συναγερμό; Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;

running_dap
07-07-08, 01:56
Έχεις αφήσει το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα φίλτρα σπλίτερ; Θα το τσεκάρω αύριο γιατί τώρα είχα την ευκαιρία να κοιτάξω το ποστ σου.

Έχει πολύ θόρυβο η γραμμή σου. ;;;

Έχεις συναγερμό Στο σπίτι όχι... Αν εννοείς anti-virus εννοείτε, ναι....
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία; Αν 20 χρονών θεωρείτε παλιά τότε ναι

Andrikos
07-07-08, 16:15
Δηλωσε το στο 121.
Δεν ειναι φυσιολογικο.
Τσεκαρε ομως πρωτα χωρις το σπλιτερ κ αφαιρεσε ολες τις αλλες τηλ συσκευες απο το σπιτι.

running_dap
07-07-08, 18:23
Δηλωσε το στο 121.
Δεν ειναι φυσιολογικο.
Τσεκαρε ομως πρωτα χωρις το σπλιτερ κ αφαιρεσε ολες τις αλλες τηλ συσκευες απο το σπιτι.

Πήρα το 121 και μου είπαν πως εντώς 48 ωρών θα με ειδοποιήσουν και απλά να έχω το modem αναμένο. Πώς να το checkάρω, να βγάλω όλα τα τηλέφωνα από το σπίτι και να είμαι online όλη μέρα χωρίς τηλέφωνο για να δώ αν λειτουργεί; ;)

nikos_cheng
07-07-08, 21:56
Φίλε μου δεν έπρεπε καν να μπλέξεις με το 121. Η γραμμή σου είναι μια χαρά, ίσως φταίει το modem σου αλλά το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχεις κανεί σωστά τη συνδεσμολογία. Παρατήρησε ότι κάθε φορά που το internet δεν αποκρίνεται χτυπάει το τηλέφωνο σου μετά από λίγο ή ότι το έχει σηκώσει κάποιος στο σπίτι για να μιλήσει. Φρόντισε να εξοπλίσεις κάθε τηλεφωνική συσκευή με ένα φιλτράκι (το κόστος είναι πολύ χαμηλό 1-2ευρώ) και θα είσαι οκ. Για να το έχεις υπόψην σου, από τον οτε μάλλον δεν θα ενημερωθείς αν έχει γίνει κάποια αλλαγή εκ μέρους τους, οπότε πάρε εσύ ξανά την παρασκευή για παράδειγμα να ρωτήσεις. Αν δε σε πάρουν αυτοί και σου πούνε αν συμφωνείς να κατεβάσεις την ταχύτητα σου, θα σου πρότεινα να το κάνεις μόνο αν σε ενδιέφερε να γλιτώνεις τα 3 ευρώ της διαφοράς απο 4 σε 2mbps.

@ ADSLgr.com All rights reserved.