PDA

Επιστροφή στο Forum : Setup ftp server with jetspeed 500i



jim_dsl
09-10-03, 20:52
Γεια χαρά, προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα ftp server με το jetspeed500i.
δοκιμάζω με ftp servu και bulletproof αλλά μάλλον δεν είναι το software το πρόβλημα.
ακόμη κατέβασα και το νέο firmware 7.2.6.1
ενώ έκανα και reserved mapping sto configuration/security/advanced nat conf. στο http://192.168.1.1 για την ip 192.168.1.2.
μήπως πρέπει να δηλώσω τη tellas ip κάπου?

αν μπορεί κανείς να δώσει καμμιά βοήθεια....
thanx in advance!

Hik
10-10-03, 00:13
Ελπίζω να μην προσπαθείς να συνδεθείς από το PC σου, μέσα από το ΝΑΤ, στη εξωτερική IP σου (της Tellas).

Δεν πρόκειται να καταφέρεις να συνδεθείς έτσι... βάλε κάποιον άλλο να δοκιμάσει απέξω.

CRC
10-10-03, 13:50
Γεια χαρά, προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα ftp server με το jetspeed500i.
δοκιμάζω με ftp servu και bulletproof αλλά μάλλον δεν είναι το software το πρόβλημα.
ακόμη κατέβασα και το νέο firmware 7.2.6.1
ενώ έκανα και reserved mapping sto configuration/security/advanced nat conf. στο http://192.168.1.1 για την ip 192.168.1.2.
μήπως πρέπει να δηλώσω τη tellas ip κάπου?

αν μπορεί κανείς να δώσει καμμιά βοήθεια....
thanx in advance!

Το Reserved mapping θα γίνει απο την Global IP (αυτή που σου δίνει ο ISP) στην internal IP του PC που τρέχει ο FTP. Εσύ αν δεν κάνω λάθος στην θέση της global έβαλε αυτή του LAN interface του jetSpeed.

PLATO
12-10-03, 07:59
Δηλαδί γίνεται φυσικά να έχεις ftp με το modem του οτε ε;
Ροτάω γιατί έχω ακούσει άτομα που δεν μπορούν και έλεγα μήπως φταίει το modem του οτε.
Έχει ανοίκσει κάποιος ftp με το jetski του οτε και να δέχεται επισκέπτες σωστά;
Ροτάω εκ μέρους γνοστών μου αλλά και επειδί έχω κάνει και εγώ αίτηση dsl αλλά φυσικά ακόμα περιμένω... 1 βδομάδα προς το παρόν :(

UGF_GreekMind
14-10-03, 05:39
Ναι μπορεί χωρίς πρόβλημα.
Αρκεί να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις στο nat και φυσικά πάντα σε σχέση με το σχεδιασμό του LAN (αν έχει) του κάθε ένα.

Nick-K
14-10-03, 18:34
Ρε παιδιά τι σχέση έχει το modem τώρα με το να κάνεις ftp?? Και με μία απλή pstn και modem 56k μπορείς να κάνεις ftp (άσχετα αν η ταχύτητα θα είναι χαλι μαύρο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.