PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο ADSL σε ένα σπίτι



kover
03-07-08, 08:52
Βλέπετε ότι απο τα στατιστικά μου δε μπορώ να έχω και πολλές απαιτήσεις στο να συγχρονίσω σε υψυλές ταχύτητες. Αν και στη πολυκατοικία μου καθώς και σχεδόν σε όλο το τετράγωνο δεν υπάρχει σπίτι χωρίς adsl το να μπει mini dslam θεωρείται ''πολυτέλεια''. Anyways έχω μπει στο τριπάκι του να βάλω καινολυργια γραμμή τηλεφώνου για να δοκιμάσω και το connex έχοντας παράλληλα και τη hol. Υπάρχει κάποια συμβουλή ώστε να μη προκαλέσω παρεμβολές μεταξύ των 2 adsl που θα καταλήγουν στο ίδιο διαμέρισμα? Είναι καλή ιδέα το να δοκιμάζω με καινούργιες γραμμές διαφορετικές εταιρίες μήπως και συγχρονίσω υψηλότερα και σταθερότερα η απλά θα ξοδέυω χρήματα και χρόνο? Το ξέρω πως το 48 attenuation είναι υψηλό και ίσως αυτή τη στιγμή παίρνω το καλύτερο απο τη γραμμή μου όμως δε μου φτάνει. Τέλος θέλω να ρωτήσω τι γίνεται στη περίπτωση που πάω και για 3η γραμμή, καθώς στο διαμέρισμα υπάρχουν καλώδια για 2 γραμμές. Τραβάω και 3ο καλώδιο απο το κατανεμητή ή απλά δε μπορώ να βάλω 3η γραμμή?

player74
03-07-08, 10:18
με τετοια αποσταση απο το dslam μην ελπιζεις σε πολλα.
δεν αξιζει ουτε ο κοπος ουτε ο χρονος ουτε και το χρημα που θα σπαταλησεις.
προσπαθησε να ερθεις σε επικοινωνια με γειτονες για την δικια τους κατασταση.

τωρα αν παρολα αυτα θες να δοκιμασεις για να πειστεις στην πραξη βαλε οτε-connex,
αλλα για να μην χαλαστεις θα πρεπει να περιμενεις και πιθανη χειροτερη κατασταση.

στην πραξη ολα ειναι πιθανα αλλα προς τα πανω δεν θα χεις "πολυ" μεγαλες αποδοσεις.

3η γραμμη δεν ξερω τι εξυπηρετει.
ουτος ή αλλος πανω απο το υπαρχον δυκτιο του οτε εξυπηρετητε το adsl ολων.
εξαρτασε παντα απο την αποσταση του dslam, την κατασταση των γραμμων οτε απο αυτο ως την πολυκατοικια σου, και την κατασταση των γραμμων μεσα στην πολυκατοικια σου. φυσικα και το ποσο πιταρισμενο ειναι το dslam.
ωστοσο μπορεις να τραβηξεις νεα γραμμη απο το κατανεμητη.

απο κει και περα και πριν προχωρησεις σε οπιαδηποτε επιλογη ελεξε την καλωδιοση στο χωρο σου.
μικρινε οσο το δυνατον το καλωδιο-αποσταση router-κεντρικης μπριζας γραμμης. ελεξε την μπριζα εσωτερικα. αλλαξε την αν χρειαζετε.
απομακρηνε οτι μπορει να προκαλει παρεμβολες.
απο το μενου του ρουτερ επιβαιβεωσε οτι ειναι ρυθμισμενο στο adsl2+.
αν χρισημοποιεις ΣΠΛΙΤΕΡ βγαλτο και συνεδεσε το καλωδιο απευθιας στην μπριζα.
το voip λειτουργει με νετ οποτε δεν χρειαζεσε την συνδεσμολογια οπως αναφερουν οι οδηγιες της hol εκτος κι αν εχεις pstn τηλεφωνικη γραμμη.

με τα παραπανω μπορει να εχεις καλυτερο ισος snr margin και να συγχρονισεις λιγο παραπανω

kover
03-07-08, 12:36
Υπάρχει πρόβλημα αν και οι δύο γραμμές που θα έρχονται απο το κατανεμητή να καταλήγουν στην ίδια πρίζα ή είναι καλύτερα η δεύτερη γραμμή να καταλήγει σε κάποιο άλλο δωμάτιο ας πούμε? Αν δε χρειάζεται κάτι τέτοιο τότε τι πρίζα να αγοράσω για να κουμπώνει δύο γραμμές πάνω και δύο router? Τελευταία ερώτηση, που όσο και αν την έψαξα στα forum δεν έβγαλα άκρη, είναι αν μπορώ να συνδιάσω 2 γραμμές adsl. Είτε απο διαφορετικούς πάροχους, είτε απο τον ίδιο. Υπάρχει κάποιο router που μπορεί να το κάνει αυτό? Υπάρχει για παράδειγμα κάποιο router που θα πάρει τις 2 ip και θα τις εμφανίσει ως μία έτσι ώστε ακόμα και να πέσει η μια γραμμή να συνεχίσω με την άλλη (σε μικρότερη ταχυτητα βεβαια) αλλά να μη γίνω disconect απο τον server?

blugosi
03-07-08, 13:34
Υπάρχει πρόβλημα αν και οι δύο γραμμές που θα έρχονται απο το κατανεμητή να καταλήγουν στην ίδια πρίζα ή είναι καλύτερα η δεύτερη γραμμή να καταλήγει σε κάποιο άλλο δωμάτιο ας πούμε? Αν δε χρειάζεται κάτι τέτοιο τότε τι πρίζα να αγοράσω για να κουμπώνει δύο γραμμές πάνω και δύο router? Τελευταία ερώτηση, που όσο και αν την έψαξα στα forum δεν έβγαλα άκρη, είναι αν μπορώ να συνδιάσω 2 γραμμές adsl. Είτε απο διαφορετικούς πάροχους, είτε απο τον ίδιο. Υπάρχει κάποιο router που μπορεί να το κάνει αυτό? Υπάρχει για παράδειγμα κάποιο router που θα πάρει τις 2 ip και θα τις εμφανίσει ως μία έτσι ώστε ακόμα και να πέσει η μια γραμμή να συνεχίσω με την άλλη (σε μικρότερη ταχυτητα βεβαια) αλλά να μη γίνω disconect απο τον server?

Πολλές ερωτήσεις μαζεμένες πέσανε..
1. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν και οι δύο γραμμές που θα έρχονται απο το κατανεμητή να καταλήγουν στην ίδια πρίζα.
2. Υπάρχουν πρίζες στα μαγαζιά ηλεκτρικών ειδών με μία , δύο , τέσσερεις κοκ θέσεις για RJ11. Αλλιώς, μπορείς να βάλεις κατευθείαν στο δισύρματο φίσα RJ11 είτε με το ειδικό πενσάκι είτε με ηλεκτροκόλληση σε αντάπτορα καλώδιο - θηλυκό RJ11 του ενός ευρώ.... Και στις δύο όμως τελευταίες περιπτώσεις θέλει προσοχή μην τραβήξεις το καλώδιο και το κόψεις σε κάποια φάση.
3. Δεν υπάρχουν πολλά modem που να συγχρονίζεουν δύο γραμμές DSL ταυτόχρονα

Υπάρχει ας πούμε αυτό, αλλά ποιος το ξέρει αν δουλεύει?

http://www.gohawking.com/store/product_info.php?products_id=126

4. Μπορείς να συνδέσεις δύο modem που το καθένα συγχρονίζει σε διαφορετικό ή τον ίδιο provider και παίρνει διαφορετικό global IP, πάνω σε ένα άλλο , τρίτο σκέτο ρούτερ (firewall router ή load balancing router) , και πάνω σε αυτό να συνδέσεις το PC.

Πρόσεχε, όχι switch, router θέλεις γιατί πρέπει να ορίσεις στο PC default gateway το ρούτερ αυτό.

Αυτό το θέμα δεν ξέρω πως γίνεται με windows, με linux είναι πιο απλό μου φαίνεται...Εκτός κι αν το ρουτερ μπορεί να ρυθμιστεί να κάνει αυτό το routing, αν και είναι λίγο μπέρδεμα, οπότε καλύτερα να πάς το ερώτημα στο άλλο subforum για τα δίκτυα...

player74
03-07-08, 22:48
επιμενω εφοσον οπως ανεφερες υπαρχουν πολοι και στην περιοχη αλλα και στην πολυκατοικια σου (ενδιαφερει πολυ) με σνδεσεις adsl να ενημερωθεις σχετικα με στατιστικα συνδεσεων.

ξανααναφερω οτι με τετοια αποσταση που υποδυκνιει το att σου δεν αξιζει ο κοπος να ασχολιθεις τοσο. ψαξε απλα για το πως μπορεις να βελτιωσεις την υπαρχουσα συνδεση σου.
αν παρεις αρνητικα μηνηματα απο γειτονους λυπαμαι αλλα πρεπει να το παρεις αποφασεις οτι δεν μπορεις να χεις παραπανω

jacobgr
04-07-08, 11:08
δες και αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=90762)ή κάτι αντιστοιχο με 2 wan πόρτες να θές να βάλεις και 2η adsl.

kover
04-07-08, 12:44
Διάβασα τον link και τα link που είναι μέσα στα link αλλά δε κανένας δε λέει ξεκάθαρα αν γίνεται αυτό που θέλω. Αυτό ποθ ουσιαστικά με ενδιαφέρει είναι να χρησιμοποιώ το άθρισμα του bandwith των 2 adsl για οτιδήποτε κάνω είτε gaming είτε downloading και σε περίπτωση που μία απο τις δύο πέσει εγώ να μη καταλάβω στη περίπτωση του gaming και στη περίπτωση του downloading απλά να πέσει η ταχύτητα στα όρια της γραμμής που είναι up.

potoula
04-07-08, 12:57
γινεται αθροιστικα να εχεισ και τισ 2 dsl και connex + hol? αμα γινεται να μην μου κοψουν και μενα το connex να προλαβω και να εχω και τις 2 dsl . παραακλω οποιος ξερει ασ απαντησει πριν μου κοψουν το connex.Οποτε 8αρα connex + 4αρα hol= 12αρα πολυ καλα. παραακλω οποιος ξερει ας απαντησει συντομα ευχαριστω

kover
04-07-08, 13:27
Άσχευτο αλλά τα 8 του οτε δε νομίζω ότι θα τα δεις ποτέ με 41 attenuation:P

kover
07-07-08, 12:32
Βλέπω ότι το θέμα δε προχωράει στο φορουμ και ίσως να έχω ποστάρει σε λάθος section, όμως μετά απο λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι το mlppp. Αφού μίλησα με το τεχνικό τμήμα της hol μου είπαν ότι υποστηρίζουν κάτι τέτοιο σαν υποδομή και προτόκολο αλλά δε μπορούν να με υποστηρίξουν τεχνικά σε περίπτωση που αποφασίσω να το υλοποιήσω. Μου είπαν ότι μπουρούν να μου δώσουν 2 γραμμές adsl με το ίδιο user name που νθα έχουν και οι δύο το ίδιο ip. Μίλησαν για static ip όμως θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητο, απλά ίσως πάνω στη βιασύνη να το θεώρησε αναγκαίο ο τεχνικός. Το επόμενο βήμα είναι να βρω τον κατάλληλο εξοπλισμό για την υλοποίηση του σχεδίου μου:). Μέχρι στιγμής έχω βρει τα εξής:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615069
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615128
http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040812093058&display=6241&CategoryGroupNo=7E42490D-4723-431D-B284-F66F17AC2CD8
Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος ότι υποστηρίζουν mlppp και στο site της cisco τα modem που έχουν το mlppp έχουν απλησίαστες τιμές της τάξης των 2000 ευρω κτλπ. Αν υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο η που να έχει να μου προτείνει κάποιο εξοπλισμό παρακαλώ πολύ να απαντήσει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

alala321
07-07-08, 18:57
Διάβασα τον link και τα link που είναι μέσα στα link αλλά δε κανένας δε λέει ξεκάθαρα αν γίνεται αυτό που θέλω. Αυτό ποθ ουσιαστικά με ενδιαφέρει είναι να χρησιμοποιώ το άθρισμα του bandwith των 2 adsl για οτιδήποτε κάνω είτε gaming είτε downloading και σε περίπτωση που μία απο τις δύο πέσει εγώ να μη καταλάβω στη περίπτωση του gaming και στη περίπτωση του downloading απλά να πέσει η ταχύτητα στα όρια της γραμμής που είναι up.

Λογικά με το RV042 είσαι ΟΚ, και καθαρίζεις με 150€ περίπου, χωρίς να χρειάζεσαι mlppp, static ip, και τον ίδιο πάροχο και για τις 2 συνδέσεις.(Aν έχεις τον ίδιο πάροχο & στις 2 γραμμές αυξάνει η πιθανότητα να πέσουν και οι 2 μαζί :twisted:)
Στο gaming δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι μια και αυτό που έχει σημασία είναι ο χρόνος απόκρισης για τα πακέτα, άσε που χλωμό να υποστηρίζουν οι game-servers 2 ip διευθύνσεις από έναν gamer. Στο download γίνεται να αθροιστεί το bandwidth, εφόσον χρησιμοποιήσεις download manager (και πιθανόν και στα P2P). Σε περίπτωση που πέσει η μία γραμμή, το RV042 (θεωρητικά) πάλι σου κάνει. Μπορείς επείσης να κάνεις και συνδυασμούς
(πχ PC1 -> adsl1, PC2 ->adsl2, PC3-> adsl1+adsl2 κλπ κλπ)

psyxakias
07-07-08, 19:03
Πιστεύω το έχεις κοιτάξει ήδη ότι με 48 dB attenuation, σημαίνει (υπό normal συνθήκες) 3.5 Km απόσταση από το DSLAM και μέγιστο συγχρονισμό 5.99 Mbps οπότε είσαι αρκετά καλα σε σχέση με την απόσταση, για να κάνεις περαιτέρω δοκιμές. Το θέμα είναι αν είσαι όντως 3.5 Km ή λόγω κακής καλωδίωσης μπορεί η απώλεια να είναι παραπάνω από το κανονικό (13.81 dB/Km) και να σου δείχνει παραπάνω attenuation.

Μια επιβεβαίωση που πιθανόν να σε βοηθήσει είναι να βρεις που είναι το DSLAM (τριγυρίζει κάπου ένα pdf με διευθύνσεις) και να μετρήσεις οδικώς από το google earth την απόσταση. Αν ξεπερνάς τα 2.5-3 Km οδικώς (λέω τόσο γιατί τα καλώδια δεν είναι απαραίτητο να είναι με τους δρόμους που θα διαλέξεις ή την συντομότερη διαδρομή, αλλά πχ κεντρικούς δρόμους), τότε προφανώς δεν αξίζει να ασχοληθείς διότι δε θα πετύχεις κάτι καλύτερο.

Τώρα για συνδιασμό δύο γραμμών, δεν έχω εμπειρία.. ας απαντήσουν καλύτερα σχετικότεροι

kover
07-07-08, 21:54
Είμαι όντως 3 χιλιόμετρα μακρία απο το dslam. Οσο αναφορά το προηγούμενο comment η hol ισυρίζετε ότι δίνει 2 γραμμές και τις κάνει bind μετά οπότε βγαίνω με ένα ip. Συμφωνώ ότι δυο γραμμές απο τον ίδιο πάροχο θα πέφτουν ταυτόχρονα όμως δεν είναι και τόσο απόλυτο αυτό. Το modem που μου προτείνεις κάνει adsl balancing και όχι adsl binding δηλαδή mlppp που θέλω εγώ.

alala321
07-07-08, 22:24
Οσο αναφορά το προηγούμενο comment η hol ισυρίζετε ότι δίνει 2 γραμμές και τις κάνει bind μετά οπότε βγαίνω με ένα ip.
...........Το modem που μου προτείνεις κάνει adsl balancing και όχι adsl binding δηλαδή mlppp που θέλω εγώ.

Προφανώς είναι ανώτερο τεχνικά αυτό που θες να κάνεις (mlppp και να βγαίνεις με ένα IP). Το "πρόβλημα" είναι οικονομικής φύσεως... :p. Δηλαδή πόσο θέλει ο αντίστοιχος ρούτερ, πόσα η HOL κλπ. Αν μπορέσεις να το κάνεις με λογικό κόστος, go for it :oneup:.


Συμφωνώ ότι δυο γραμμές απο τον ίδιο πάροχο θα πέφτουν ταυτόχρονα όμως δεν είναι και τόσο απόλυτο αυτό.
Δεν είπα ότι είναι απόλυτο, απλά αυξάνει ανησυχητικά η πιθανότητα :twisted:

........Auto merged post: alala321 πρόσθεσε 13 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@kover, ρίξε και μια ματιά στο google για "linux mlppp"

lamdami
08-07-08, 00:59
Δοκίμασε conn-x θα δεις σίγουρα διαφορά...πιστεύω οτι θα πιάσεις σχετικά ευκολα τα 7-8ΜΒ...

kover
08-07-08, 11:55
Εξ αρχής είχα σκοπό να δοκιμάσω connex, για αυτό το λόγο πέρασα 2η γραμμή στο σπίτι, όμως στη πορεία προέκειψε το mlppp. Η hol δε χρεώνει κάτι παραπάνω για mlppp, τουλάχιστον για τους πελάτες που θέλουν να το κάνουν για λόγους κακής γραμμής και όχι για λόγους αυξησης του bandwith τους για εμπορικούς σκοπούς (internet caffe etc) γιατι πολύ απλά αν κάποιος που πιάνει ας πούμε 12 mbit και θέλει να κανει 4 adsl bind τότε φτάνει τα 40/4 και ουσιαστικά αντικαθηστά το μισθωμένο κύκλωμα με ελάχιστα χρήματα. Στη περιπτωσή μου λοιπόν η hol το κάνει χωρίς καμία επιπλέον χρέωση παρά μόνο τις 2 adsl που πρέπει να πληρώνω ως πάγιο. Το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό καθώς τα cisco που βρίσκω και υποστηρίζουν mlppp κοστίζουν 1000€ +. Τέλοσπάντων θα το σκεφτώ και θα σας ενημερώσω ξανά για το τι έκανα. Πάντως αν έχει να μου προτείνει καποιος κάποιο φτηνότερο εξοπλισμό θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

alala321
08-07-08, 12:50
Η φθηνότερη δυνατή λύση είναι να βάλεις mikrotik ρούτερ (ίσως τη βγάλεις και με λιγότερα από 100 ευρω!)
Σύμφωνα με αυτό (http://www.mikrotik.com/download/Mikrotik_no010.pdf), υποστηρίζει πλέον mlppp στο pppoe > ver 3.10. Eδώ (http://www.dslreports.com/forum/r20540116-Multilink-PPP-support-availabe-in-MikroTik-V310-PPPoE)λένε ότι παίζει... Ψάξε ποιο μοντέλο σου κάνει, ρώτα και στο AWMN (αυτοί τα κατέχουν αυτά τα μηχανάκια) και αναμένουμε full review :oneup:

Lagman
09-07-08, 00:25
δες και εδω http://www.peplink.com/

@ ADSLgr.com All rights reserved.