PDA

Επιστροφή στο Forum : PCM απορρίες, προτάσεις και λύσεις



dreamwalker
03-07-08, 10:00
Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα φυσικά και καλό κουράγιο με τις ζέστες που έρχονται.

Εδώ και ένα μήνα περίπου κατοικώ στην Παλλήνη, έπειτα από αίτηση που έκανα στον ΟΤΕ
για γραμμή PSTN και Connex Adsl στα 4mbps, ήρθε ένας τεχνικός και αφού έγινε η προμέτρηση
μου είπε ότι στην συγγεκριμένη περιοχή δεν μπορεί να μπει γραμμή dsl και πως γίνονται συζητήσεις με τον Δήμαρχο (τα γνωστά μπλα μπλά). Τηλεφωνόντας στο 134 με πληροφόρησαν πως η γραμμή μου είναι PCM

Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

α) Ποιές είναι οι επιλογές που έχω; Μπορώ να απευθυνθώ σε άλλον πάροχο;
β) Υπάρχει δυνατότητα adsl over PCM; Έστω και με μικρές ταχύτητες
γ) Για ασύρματο internet, π.χ. Vodafone, θα έχω πάλι πρόβλημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας
Κώστας

hel
03-07-08, 10:25
Δεν μπαίνει adsl στο pcm λόγω έλλειψης συχνοτήτων.
Αυτό που κάνουν μερικοί είναι αίτηση για isdn και αν γίνει δεκτή να βάλεις εκεί adsl.
Για ίντερνετ μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας δεν έχεις πρόβλημα.

Στην Παλλήνη, ξέρω ότι σε ένα δρόμο μπορεί να έχουν μια χαρά pstn και εναλλακτικούς, και στον από πάνω να είναι όλοι σε pcm (είναι και μεγάλες οι αποστάσεις από το κέντρο του ΟΤΕ). Αυτά πληρώναμε τόσα χρόνια.:down:

dreamwalker
03-07-08, 10:59
έτσι ακριβώς είναι, επί της Μαραθώνως εγώ μένω σε μια κάθετη οδό με απόσταση σκάρτη του χιλιόμετρου, έχουν κανονικά ADSL, στις υπόλοιπες οδούς όχι.

Απ΄ότι μου είπε ένας τεχνικός, ακόμα δεν έχουν περαστεί οι γραμμές, οπότε η λύση ISDN δεν παίζει έτσι;

blugosi
03-07-08, 11:24
έτσι ακριβώς είναι, επί της Μαραθώνως εγώ μένω σε μια κάθετη οδό με απόσταση σκάρτη του χιλιόμετρου, έχουν κανονικά ADSL, στις υπόλοιπες οδούς όχι.

Απ΄ότι μου είπε ένας τεχνικός, ακόμα δεν έχουν περαστεί οι γραμμές, οπότε η λύση ISDN δεν παίζει έτσι;

Δεν είναι σίγουρο...
Αν έχουν περιθώριο σε παρακείμενα φερέσυχνα να ξεφορτώσουν τους "γείτονές" σου στο καλώδιο, μπορεί να σε βάλουν σε ISDN...

jbakog
03-07-08, 11:45
Εδώ και ένα μήνα περίπου κατοικώ στην Παλλήνη, έπειτα από αίτηση που έκανα στον ΟΤΕ
για γραμμή PSTN και Connex Adsl στα 4mbps, ήρθε ένας τεχνικός και αφού έγινε η προμέτρηση
μου είπε ότι στην συγγεκριμένη περιοχή δεν μπορεί να μπει γραμμή dsl και πως γίνονται συζητήσεις με τον Δήμαρχο (τα γνωστά μπλα μπλά).

Στην Μαραθώνος πηγαίνοντας προς το Λόφο Έντισον βλέπεις την γνωστή τρύπα (καινουργια καλωδια). Μήπως τελικά τα περνάνε;

Sofos
03-07-08, 11:50
Παιδιά και εγώ μένω σε δρόμο κάθετο στην Μαραθώνος απλά λίγο πιο κάτω στη Διασταύρωση! Με τα έργα που κάνανε για 2-3 βδομαδεσ δεν είχαμε τηλέφωνο και μετά από αυτό με βάλανε σε pcm! Όταν πήγα να βάλω adsl μου είπαν ότι δε γίνεται σε pcm και...περίμενε! Τελικά η λύση ήταν μία! Κάνε αίτηση για ISDN και όταν έρθει η ISDN κάνε αίτηση για ADSL πάνω σε ISDΝ

jbakog
03-07-08, 12:08
Δεν ξέρω, αλλά και η λύση για την ISDN με προβληματίζει γιατί έχει ειπωθεί στο φόρουμ ότι "παίζει" και ISDN over PCM

dreamwalker
03-07-08, 14:18
@ Sofos (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=2322)
σε ποιά οδό μένεις (στείλε μου PM καλύτερα)

........Auto merged post: dreamwalker πρόσθεσε 119 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδιά, παίζει να υπάρχουν χαμηλές ταχύτητες σε DSL στο ISDN over PCM;

emeliss
03-07-08, 15:58
παιδιά, παίζει να υπάρχουν χαμηλές ταχύτητες σε DSL στο ISDN over PCM;
Ελπίζω να κάνεις πλάκα.

dreamwalker
03-07-08, 16:04
μάλλον δεν διατυπώθηκε σωστά

από την στιγμή που η γραμμή είναι PCM
και γίνει αίτηση για αλλαγή της σε ISDN
κατόπιν ξανά μανά αίτηση για να μπει σύνδεση DSL (ευσεβής πόθος)
με τις ταχύτητες τι θα παιχθεί, από προσωπική σας εμπειρία....

Sofos
03-07-08, 16:30
μάλλον δεν διατυπώθηκε σωστά

από την στιγμή που η γραμμή είναι PCM
και γίνει αίτηση για αλλαγή της σε ISDN
κατόπιν ξανά μανά αίτηση για να μπει σύνδεση DSL (ευσεβής πόθος)
με τις ταχύτητες τι θα παιχθεί, από προσωπική σας εμπειρία....

Κοίτα από την στιγμή που θα μπείς σε isdn, από ότι ξέρω δεν υπάρχει θέμα pcm! Οπότε θα έχεις ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες με οποιαδήποτε άλλη isdn (ανάλογα βέβαια με αποστάσεις και ποιότητες καλωδίων)! Από την άλλη λένε ότι η ISDN επηρεάζει λίγο αρνητικά την ποιότητα της γραμμής ADSL με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα χειρότερες οι τιμές attenuation kai noise margin.

Τώρα το θέμα "isdn pano se pcm" το έχω ξαναακούσει αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει ή το εφαρμόζει (τακτικά) ο ΟΤΕ!

kanenas3
03-07-08, 16:34
Κοίτα από την στιγμή που θα μπείς σε isdn, από ότι ξέρω δεν υπάρχει θέμα pcm! Οπότε θα έχεις ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες με οποιαδήποτε άλλη isdn (ανάλογα βέβαια με αποστάσεις και ποιότητες καλωδίων)! Από την άλλη λένε ότι η ISDN επηρεάζει λίγο αρνητικά την ποιότητα της γραμμής ADSL με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα χειρότερες οι τιμές attenuation kai noise margin.

Τώρα το θέμα "isdn pano se pcm" το έχω ξαναακούσει αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει ή το εφαρμόζει (τακτικά) ο ΟΤΕ!

Παλιά ίσχυε αυτό! Δυστυχώς πλέον μπαίνει ISDN over PCM...οπότε πάπαλα το DSL...

Sofos
03-07-08, 16:39
εεε..τότε δεν υπάρχει λύση!!!!!πάλι καλά που πρόλαβα!

dreamwalker
03-07-08, 16:53
Παλιά ίσχυε αυτό! Δυστυχώς πλέον μπαίνει ISDN over PCM...οπότε πάπαλα το DSL...


English doc....

δηλαδή παίδες, μέχρι να αξιωθεί να περάσει γραμμές ο ΟΤΕΣ
η μόνη λύση για να έχω έστω για surfing dsl είναι το ασύρματο;

kanenas3
03-07-08, 17:12
English doc....

δηλαδή παίδες, μέχρι να αξιωθεί να περάσει γραμμές ο ΟΤΕΣ
η μόνη λύση για να έχω έστω για surfing dsl είναι το ασύρματο;

Και 3G...

mezger
03-07-08, 17:52
Εγώ πάντως με αίτηση για ISDN σώθηκα.
Δεν ξέρω τι λέτε για ISDN over PCM, οι τεχνικοί που ήρθαν σε μενα μίλησαν με κεντρικα, βρήκαν παρακείμενη pstn γραμμή γείτονα που δεν είχε adsl, βάλανε αυτόν στον PCM μου και εμένα στην καθαρή γραμμή του γείτονα και τελείωσε, τώρα έχω φύγει πια με φορητότητα και όλα καλά :)

Σκέψου τι είναι πιο εύκολο για έναν οτετζή, να κάνει τράμπα 2 ζεύγη ή να εγκαταστήσει ένα (σπάνιο απ'ότι έχω καταλάβει) isdn-over-pcm μαραφέτι?

Εγώ λέω go for it, 15 ευρώ κερατιάτικα είναι βέβαια αλλά απ'το να μεινεις χωρις dsl...

agrelaphon
03-07-08, 18:39
Άντε πες μας να μαθαίνουμε...

Στον ΟΤΕ δεν υπάρχει: isdn σε PCM

Πουθενά δεν υπάρχει: adsl σε PCM
:)

kanenas3
03-07-08, 19:44
Στον ΟΤΕ δεν υπάρχει: isdn σε PCM

Για τσέκαρε εδώ να δεις τι λένε οι συνάδελφοι σου...Τα επιβεβαιώνω και εγώ γιατί έτρεχα και παρακαλούσα κάτι κατεστραμένους οτετζήδες στην Ερμού όταν έβαλα ISDN και δεν έπαιρνε DSL...

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1120277&postcount=13
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1145730&postcount=32

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον ενεργό link στην Intracom...

Σε καμία περίπτωση δεν είναι εγκατεστημένα τέτοια συστήματα παντού αλλά σίγουρα υπάρχουν...ο Κόκκαλης έχει πάρει και βραβείο για την καταπληκτική αυτή πατέντα!



Πουθενά δεν υπάρχει: adsl σε PCM
:)

Ναι αυτό είναι γνωστό.

emeliss
03-07-08, 20:23
Να πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή. Ζητώ συγνώμη για λαθάκια, έχουν περάσει χρόνια από τότε που φοιτούσα.

PCM σημαίνει Pulse Code Modulation. Στα ελληνικά παλμοκωδική διαμόρφωση. Στόχος της είναι η ψηφιακή μετάδοση ενός αναλογικού σήματος και μαζί με την πολυπλεξία στον χρόνο (TDM-Time Division Multiplexing) αποτελούν την αρχή της τηλεφωνίας PSTN.

Πως δουλεύει το PCM. Έχουμε ένα αναλογικό σήμα (φωνή) που θέλουμε να το μετατρέψουμε σε ψηφιακό.
Τα βήματα είναι φίλτρο, δειγματοληψία, κβάντιση, κωδικοποίηση.

Περνάμε το αναλογικό σήμα από ένα χαμηλοπερατό φίλτρο ώστε να έχουμε καλύτερη αξιοποίηση του συνολικού απαιτούμενου φάσματος. Μετρήσεις έδειξαν πως αν περάσουν οι συχνότητες μέχρι τα 4ΚHz η φωνή θα φτάσει καταληπτή και με σωστή χροιά.

Δειγματοληπτούμε το σήμα βάση του θεωρήματος Shannon που λέει ότι η ελάχιστη συχνότητα δειγματοληψίας είναι η διπλάσια της μέγιστης συχνότητας του σήματος. Στην περίπτωση μας 2x4KHz=8KHz, που σημαίνει ότι παίρνουμε 8000 δείγματα το δευτερόλεπτο. Ως τώρα έχουμε φτιάξει την διαμόρφωση εύρους παλμών (PAM- Pulse Amplitude Modulation). Το σήμα μας είναι ακόμα αναλογικό.

Οδηγούμε το σήμα σε ένα κβαντιστή που θα ορίσει σε κάθε δείγμα μια συγκεκριμένη τιμή και χαρακτηριστική τιμή είναι το βήμα κβάντισης. Οι κβαντιστές διακρίνονται σε κατηγορίες ανάλογα με τον τρόπο που δουλεύουν. Έχουμε επιλέξει να χρησιμοποιήσουμε 8 bit ανά δείγμα. Αυτό σημαίνει πως το κανάλι μας θα έχει ένα ρυθμό μετάδοσης 64Kbps (8KHzx8bit/δείγμα=64Kbps)
Τέλος οδηγούμε το ψηφιακό πια σήμα για κωδικοποίηση. Για κώδικες γραμμής σε άλλο topic.

Επειδή θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε καλύτερα τα μέσα διάδοσης είναι σκόπιμο να πολυπλέξουμε πολλά σήματα μαζί πριν τα μεταδόσουμε, χωρίς να επηρεάσουμε αυτό που φτιάξαμε. Μια σημαντική παράμετρος εδώ είναι ο ρυθμός μετάδοσης των πλαισίων. Αφού χρησιμοποιήσαμε 8KHz πριν, τώρα φροντίζουμε ώστε η διάρκεια μετάδοσης να είναι 125μsec ώστε να έχουμε τον ίδιο ρυθμό (125μ=1/8000). Παίρνουμε 32 κανάλια (χρονοθυρίδες) των 8bit και φτιάχνουμε ένα πλαίσιο των 256bit που έχει διάρκεια 125μsec.
Αυτό μας δίνει ένα ψηφιακό σήμα με ρυθμό μετάδοσης 2048Kbit/sec που ονομάζεται PCM 1ης τάξης και είναι αυτό που έχουμε πει σε άλλα topic ως Ε1.

Άρα PCM στην κλασσική τηλεφωνία υπάρχει παντού. Και οι pstn και οι isdn γραμμές ταξιδεύουν με αυτό το τρένο.

Τα συνδρομητικά pcm που μπαίνουν ως μικροεπεκτάσεις χρησιμοποιούν λιγότερες χρονοθυρίδες. Θα μπορούσαν να μεταφέρουν isdn με το κατάλληλο υλικό αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω δει τέτοια υλοποίηση και δεν πιστεύω πως υπάρχει τέτοια εγκατάσταση στην Ελλάδα.
Κάποια από αυτά είναι το DS PCM4a (http://yu.intracom.com/downloads/pdf/products/access_netw/ds_pcm4a.pdf) και το DS PCM 11 (http://yu.intracom.com/downloads/pdf/products/access_netw/ds_pcm11.pdf), τα οποία φυσικά δεν δίνουν isdn. Αυτό που δίνει isdn είναι το DS PCM P (http://yu.intracom.com/downloads/pdf/products/access_netw/ds_pcm_p.pdf)

kanenas3
03-07-08, 20:44
Ο εξοπλισμός υπάρχει. Δυστυχώς δε δουλεύει το link του nnn για να το δεις.

Anyway, αυτό που ξέρω είναι ότι σε ISDN δε μου βάζανε DSL για μήνες μέχρι που μια μέρα ήρθε ένας τεχνικός και είπε ότι άλλαξε τη γραμμή και ότι όλα είναι οκ τώρα.

emeliss
03-07-08, 20:48
Δεν διάβασες σωστά. Εξοπλισμός φυσικά και υπάρχει. Link που δουλεύει δίνω παραπάνω. Στην Ελλάδα όμως δεν το έχω δει εγκατεστημένο πουθενά. Ακόμα και αν υπάρχει, θα μιλάμε για το 1%, που το κάνει ανάξιο συζήτησης.

ps.
Για τσέκαρε εδώ να δεις τι λένε οι συνάδελφοι σουΟι manoulamou και nnn είναι συνάδελφοι και το κρύβουν τόσο καιρό;

kanenas3
03-07-08, 21:17
Δεν διάβασες σωστά. Εξοπλισμός φυσικά και υπάρχει. Link που δουλεύει δίνω παραπάνω. Στην Ελλάδα όμως δεν το έχω δει εγκατεστημένο πουθενά. Ακόμα και αν υπάρχει, θα μιλάμε για το 1%, που το κάνει ανάξιο συζήτησης.

Σίγουρα είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση αλλά από τη στιγμή που υπάρχει έστω και 1% είναι καλό να το αναφέρουμε ώστε να μην την πατήσει κάποιος.


ps. Οι manoulamou και nnn είναι συνάδελφοι και το κρύβουν τόσο καιρό;

Για τον foyltaka μιλούσα κυρίως και κάποιους άλλους που είχαν ποστάρει στο συγκεκριμένο θέμα...τον nnn τον ανέφερα επειδή έδωσε το link με το μαραφέτι της Ιντρακόμ.

emeliss
03-07-08, 21:55
Δεν υπάρχει σίγουρα ούτε το 1%. Δεν αξίζει καν να το αναφέρουμε.

agrelaphon
03-07-08, 22:07
Σίγουρα είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση αλλά από τη στιγμή που υπάρχει έστω και 1% είναι καλό να το αναφέρουμε ώστε να μην την πατήσει κάποιος.



Για τον foyltaka μιλούσα κυρίως και κάποιους άλλους που είχαν ποστάρει στο συγκεκριμένο θέμα...τον nnn τον ανέφερα επειδή έδωσε το link με το μαραφέτι της Ιντρακόμ.

To μαραφέρτι όπως σωστά λες της intracom, δεν το αγόρασε ποτέ ο ΟΤΕ (ευτυχώς). Ούτε φυσικά αγοράζει καινούργια pcm.

agrelaphon
03-07-08, 22:34
Μην του την χαλάς τώρα.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, επειδή πολλούς στο forum τους έχω χαλάσει τελευταία, όποιος έχει πρόβλημα με pcm στην Κοζάνη, ας με στείλει pm :hmm:

kanenas3
03-07-08, 22:55
Whatever...σας είπα τι έγινε! Επιτρέψτε μου να διαφωνώ κατά πόσο γνωρίζετε τα πάντα και κυρίως κατά πόσο γνώριζαν οτιδήποτε οι ανατιναγμένοι οτετζήδες στην Ερμού...:closed:

dreamwalker
04-07-08, 09:58
παιδιά δεν είναι ανάγκη για αντιπαραθέσεις,

θα σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σας μέχρι στιγμής και για την τεχνογνωσία:respekt: που καταθέσατε για να μάθουμε τι είναι επιτέλους αυτό το PCM που από κάτι Threads που διαβάσα, με έπιασε κρύος ιδρώτας....
όμως ακόμα αλλά δεν έχω κατασταλάξει κάπου και θα ήθελα περισσότερο η κουβέντα να επικεντρωθεί σε μια λύση που θα μου προτείνατε.

μέχρι στιγμής έχουμε τα εξής:closed:
α) Αίτηση για αλλαγή γραμμής από PCM σε ISDN και ότι βγει....
β) Mobile και 3G

στο β θα ήθελα, αν μπορείτε φυσικά, να μου αναφερετε κάποιες προτάσεις, αν δεν είναι εφικτό σε ανοιχτή συζήτηση, λόγο αθέμιτου ανταγωνισμού ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, υπάρχουν και τα PM.

kanenas3
04-07-08, 10:10
μέχρι στιγμής έχουμε τα εξής:closed:
α) Αίτηση για αλλαγή γραμμής από PCM σε ISDN και ότι βγει....
β) Mobile και 3G

Αν δε σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις μεγάλο όγκο δεδομένων τότε η λύση του 3G είναι ιδανική καθώς ενεργοποιείται αμέσως και γλιτώνεις από τον ΟΤΕ. Οι λύσεις είναι Wind, Vodafone και Cosmote.

Αν τώρα θέλεις να κατεβάζεις η λύση είναι μονόδρομος και πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για ISDN με την ελπίδα ότι θα το κάνουν και δε θα πέσεις σε καμία τρελή περίπτωση. Μετά θα μπορέσεις να βάλεις DSL αλλά μπορεί να έχουν περάσει μερικοί μήνες μέχρι να γίνει αυτό. Επίσης μη διανοηθείς να πεις ότι δε σκοπεύεις να βάλεις Connex...είναι λίγο ευαίσθητοι με το θέμα οι οτετζήδες.

dreamwalker
04-07-08, 10:29
Μια τελευταία απορρία

αν υποθέσουμε ότι η αλλαγή από PCM σε ISDN γίνει σύντομα (ευσεβής πόθος)
η ενεργοποίηση της DSL από τι θα εξαρτάται και μπορεί να πάρει χρόνο;

kanenas3
04-07-08, 10:43
Αν λυθούν τα προβλήματα και βάλεις Connex λογικά σε 1 εβδομάδα θα είσαι οκ. Αν πας σε εναλλακτικό άγνωστο καθώς εξαρτάται από πολλά πράγματα.

dreamwalker
04-07-08, 11:02
thanks!

baltazar1999
04-07-08, 11:03
Καλή επιτυχία!

@ ADSLgr.com All rights reserved.