PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα για το νέο firmware (2.40) του Sony Playstation 3



Σελίδες : [1] 2

aria
03-07-08, 12:49
Η χθεσινή διάθεση του firmware 2.40 για το PS3 φαίνεται να έχει προκαλέσει μεγάλο αριθμό προβλημάτων για όσους αναβάθμισαν τις κονσόλες τους. Λίγο μετά την κυκλοφορία του update, άρχισαν να δημοσιεύονται αναφορές σε διάφορα φόρουμ για προβλήματα όπως παγώματα κονσόλας ή ακόμα και bricking όπου η μόνη λύση είναι το reformat του σκληρού δίσκου.

Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ως προς το ποια συστήματα επηρεάζονται, πάντως τα περισσότερα PS3 αναφέρουν προβλήματα. Εκπρόσωπος της εταιρίας εξέδωσε άμεσα ανακοίνωση, λέγοντας πως "ασχολούνται με το θέμα" και προς το παρόν φαίνεται πως η συγκεκριμένη αναβάθμιση έχει αφαιρεθεί (http://kotaku.com/5021575/sony-pulls-ps3-240-firmware-after-reported-problems) από τους server. Ακόμα και όταν το firmware επιστρέψει και είναι διαθέσιμο online, το καλύτερο θα είναι να ανατρέξει κανείς στα επίσημα φόρουμ του Sony PlayStation (http://boardsus.playstation.com/playstation/board/message?board.id=ps3&thread.id=3042817&view=by_date_ascending&page=1) και να ελέγξει αν έχουν προκύψει νέα προβλήματα πριν αποφασίσει να αναβαθμίσει σε 2.40.


ΠΗΓΗ: TECHSPOT (http://www.techspot.com/news/30709-Sony-pulls-firmware-240-update-from-its-servers.html)

Mouse Potato
03-07-08, 12:53
Μα καλά τέστ δεν έγινε πριν γίνει το new firmware released;

alfagamma
03-07-08, 13:10
Τετοια "μπακαλικη" συμπεριφορα δεν την περιμενα απο την Sony, ευτυχως δεν εκαναν τα πιτιρικια την αναβαθμιση... τωρα θα ετρεχα και μαλιστα σε περιοδο που ο ελευθερος χρονος ειναι ελαχιστος:down:

m3fisto
03-07-08, 13:40
εγω το εκανα πριν να διαβασω περι προβληματων και ευτυχως δεν εχω αντιμετωπισει κατι ακομα.Ομολογω ομως οτι μου κοπηκαν τα ποδια λιγακι.αν χρειαστει να κανω φορματ θα τσαντιστω παααααρα πολυ.εχω βαλει 250ρη σκληρο αντι του 40ρη και τον εχω γεμισει με τη μουσικη τα βιντεο κλιπ και τα ντεμο μου.μεχρι νεωτερας θα αποφυγω να το ξαναχρησιμοποιησω.Κανεις αλλος που να προλαβε να αναβαθμισει??

crypter
03-07-08, 13:43
:p αμαν αυτο το μαρκετινγκ της sony..

jimiol
03-07-08, 13:56
Ουτε εγω αντιμετωπισα προβλημα ... ευτυχως :)

Theo X
03-07-08, 14:36
Κανεις αλλος που να προλαβε να αναβαθμισει??

"Πρόλαβα" κι εγώ... Λίγο που μπήκα να δω τα καινούργια, δεν παρατήρησα πρόβλημα, αλλά μέχρι να βγει fix, δεν θα το ανοίξω.

WARonlinegr
03-07-08, 14:39
"Πρόλαβα" κι εγώ... Λίγο που μπήκα να δω τα καινούργια, δεν παρατήρησα πρόβλημα, αλλά μέχρι να βγει fix, δεν θα το ανοίξω.

lol και εγω μια απο τα ιδια.μολις διαβασα τι εχει γινει με το 2.40 θα το αφησω το ps3 στην ακρη μεχρι να βγαλουνε update.

Theo X
03-07-08, 14:42
Μα καλά τέστ δεν έγινε πριν γίνει το new firmware released;

Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι όσο τεστ και να γίνει, δεν μπορεί να καλύψει όλες τις πιθανές περιπτώσεις που μπορεί να προκύψουν.
Εδώ ολόκληρα αυτοκίνητα ανακαλούν, για να μη μιλήσω για hubble (αλήθεια τον πρώτο pentium τον θυμάται κανείς; )

ESP1982
03-07-08, 14:42
Γνώμη μου θα ήταν όσοι το αναβαθμίσατε, ακόμη και χωρίς προβλήματα, κάντε ένα backup τα saves, ρίξτε ένα format και εγκαταστήστε την προηγούμενη έκδοση. Ποτέ δεν ξέρεις τι προβλήματα θα δημιουργηθούν. ;)

m3fisto
03-07-08, 15:01
την προηγουμενη εκδοση αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον να την εγκαταστησουμε.το firmware δεν καθεται στο σκληρο αλλα σε καποια rom Μεσα στην κονσολα.

RyDeR
03-07-08, 15:09
Εγω δεν ηξερα περι προβληματων και αναβαθμισα. Μαλιστα, χθες μετα το upgrade ξεκαπνισα την κονσολα (εχω χρονια να λιωσω για ωωωωρα σε game)... Επαιζα 5-6 ωρες και για καμια ωρα streamαρα υλικο απο το PC.

Σημερα παλι, επαιξα κανα 2ωρο.

Δεν ειδα κανενα προβλημα/κολλημα. :hmm:

Alexandrerg
03-07-08, 15:27
Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι όσο τεστ και να γίνει, δεν μπορεί να καλύψει όλες τις πιθανές περιπτώσεις που μπορεί να προκύψουν.
Εδώ ολόκληρα αυτοκίνητα ανακαλούν, για να μη μιλήσω για hubble (αλήθεια τον πρώτο pentium τον θυμάται κανείς; )

Μισο λεπτο ρε παλικαρι, αφου ΕΝΑ ειναι το configuration του ps3. Δεν ειναι οπως τα πσια, που π.χ. βγαζει η μικρομαλακη (microsoft) service pack και δεν μπορει να υπολογισει πως θα συμπεριφερθει στα ατελειωτα configs που υπαρχουν, ή τα παιχνιδια. δεν υπαρχουν ps3 με διαφορετικες καρτες γραφικων, επεξεργαστες κτλ. Ολα τα ιδια ειναι, οποτε εκανε τεραστια γκαφα η σονυ και καλα...

φιλικα:)

special
03-07-08, 16:19
και εδω κανενα προβλημα σε ιαπωνικο ps3 60.Αγορα μολις ειχε πρωτοβγε μια και εκει εστιαζετε το προβλημα και οχι στα καινουργια τα 40αρια.
Παντως μερικοι το ελυσαν βγαζοντας τον δισκο και κανοντας format σε PC μετα ολα οκ.τι να πω μετα απο τοσα update απο την 1.10 θυμαμαι δεν ειχα κανενα προβλημα βαζοντας ακομα και PAL firmware.

Theo X
03-07-08, 16:21
Μισο λεπτο ρε παλικαρι, αφου ΕΝΑ ειναι το configuration του ps3. Δεν ειναι οπως τα πσια, που π.χ. βγαζει η μικρομαλακη (microsoft) service pack και δεν μπορει να υπολογισει πως θα συμπεριφερθει στα ατελειωτα configs που υπαρχουν, ή τα παιχνιδια. δεν υπαρχουν ps3 με διαφορετικες καρτες γραφικων, επεξεργαστες κτλ. Ολα τα ιδια ειναι, οποτε εκανε τεραστια γκαφα η σονυ και καλα...

φιλικα:)

Το hardware είναι σχεδόν ίδιο (4-5 εκδόσεις) αλλά το software δεν μπορεί να είναι ίδιο. Υπάρχουν localizations, ο καθένας έχει εγκαταστήσει διαφορετικό συνδυασμό παιχνιδιών, demos, κλπ. Και όσο για το XBOX (αντίστοιχη περίπτωση), έχεις ακούσει για το RROD? (μιλάμε για hardware "bug")

amwnra
03-07-08, 16:50
Και εγω που το εβαλα δεν ειδα κανενα περιεργο κολλημα....

special
03-07-08, 16:52
Υπαρχουν configuration και αλλαγες στο Hardware με την μεγαλυτερη να εστιαζετε στο emotion-engine του ps2 που δεν υπαρχει στα 40αρια.Οπως επισης και στα 45 cell και αλλο ενα revision πρεπει να υπαρχει του motherboard.Καπου εχω και τα 4 "διαφορετικα" motherboard με τα revisions και τα serial που αντιστοιχουν.

netlag
03-07-08, 17:49
Δεν το εχω βαλει ευτυχως.

Alexandrerg
03-07-08, 19:30
Υπαρχουν configuration και αλλαγες στο Hardware με την μεγαλυτερη να εστιαζετε στο emotion-engine του ps2 που δεν υπαρχει στα 40αρια.Οπως επισης και στα 45 cell και αλλο ενα revision πρεπει να υπαρχει του motherboard.Καπου εχω και τα 4 "διαφορετικα" motherboard με τα revisions και τα serial που αντιστοιχουν.


Το hardware είναι σχεδόν ίδιο (4-5 εκδόσεις) αλλά το software δεν μπορεί να είναι ίδιο. Υπάρχουν localizations, ο καθένας έχει εγκαταστήσει διαφορετικό συνδυασμό παιχνιδιών, demos, κλπ. Και όσο για το XBOX (αντίστοιχη περίπτωση), έχεις ακούσει για το RROD? (μιλάμε για hardware "bug")

Ωχ πεσαν να με φανε οι γνωστες
:whistle::whistle:
Ενταξει η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω τοσα πολλα για τεχνικα θεματα (και ειδικα για κονσολες), απλα μου φαινεται πολυ πιο ευκολο για μια κονσολα να αναβαθμιζουν το firmware χωρις να υπαρχουν τοσα προβληματα ασυμβατοτητας.

WARonlinegr
03-07-08, 19:56
Γνώμη μου θα ήταν όσοι το αναβαθμίσατε, ακόμη και χωρίς προβλήματα, κάντε ένα backup τα saves, ρίξτε ένα format και εγκαταστήστε την προηγούμενη έκδοση. Ποτέ δεν ξέρεις τι προβλήματα θα δημιουργηθούν. ;)


απο ποτε περνει το PS3 Downgrade?:whistle:

RyDeR
03-07-08, 20:49
απο ποτε περνει το PS3 Downgrade?:whistle:

Απο ποτέ. :p

smartie
03-07-08, 21:46
Να ρωτησω κατι ρε παιδια. Εγω παιζω αποκλειστικά strategy games αξιζει να παρω PS3 ή δε λεει?

crypter
03-07-08, 22:02
Εγω παιζω αποκλειστικά strategy games αξιζει να παρω PS3 ή δε λεει?
για strategy games? το ps3 ειναι συνηθως για πρωτου και τριτου προσωπου...για τα pc εξαλλου βγαινουν νομιζω περισσοτερα strategy games αποτι για τις κονσολες

Lagman
03-07-08, 23:01
ευτυχως δεν εχω δει κατι ακομα.

smartie
04-07-08, 02:01
για strategy games? το ps3 ειναι συνηθως για πρωτου και τριτου προσωπου...για τα pc εξαλλου βγαινουν νομιζω περισσοτερα strategy games αποτι για τις κονσολες

ναι αυτο λεω κι εγω.. και αυτα τα βιαια games δεν μ αρεσουν
μαλλον ενα HTPC ειναι προτιμοτερο τοτε..

Rajar
04-07-08, 02:21
Παιδιά μην αγχώνεστε!

Απ'όσα διάβασα το πρόβλημα εμφανίστηκε ΚΑΤΑ την διαδικασία του upgrade και όχι μετά.

Πράγμα που σημάινει πώς όσοι πρόλαβαν (σαν εμένα) να κάνουν αναβάθμιση πριν το αποσύρει η Sony για να εξετάσει το θέμα, δεν έχουν πρόβλημα.

Έπαιξα ώρες, είδα Blu Ray, φόρτωσα MP3 και απολαμβάνω in-game XMB χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!

Όχι ότι πιστεύω ότι δεν συνέβη αλλά στο internet πάντα τα "κακά" πάιρνουν γρήγορα υπερβολικές διαστάσεις. We must keep our heads cool.

Δεν χρειάζετε να βάλετε τα PS3 με FW2.40 στο ντουλάπι μέχρι να βγέι άλλο update!

Sources:
http://blog.us.playstation.com/2008/07/02/firmware-v240-status/
http://kotaku.com/5021458/ps3-240-update-problems-and-solutions
http://ps3.qj.net/

m3fisto
04-07-08, 02:34
και γω σημερα το ξεπατωσα λογω κοσμου που ειχα στο σπιτι.Παρα την αναβαθμιση κανενα προβλημα πουθενα. Απο αυριο ξαναπιανω το gta που αφησα για την εξεταστικη

Lagman
04-07-08, 02:42
ενα codec για mkv να βαλουν...

m3fisto
04-07-08, 02:46
αν εχεις ενα διπυρηνο επεξεργαστη χρησιμοποιεις το mkv2vob και εχεις σε πολυ λιγο χρονο ενα αρχειο με 5.1 ηχο, υποτιτλους κολημενους(ακομα και απο srt αν θελεις) και χωρις να χασεις σε ποιοτητα απο το mkv.εγω αυτο κανω και τα παιρνω απο το πισί μεσω δικτύου με τη βοηθεια του tvercity.το ps3 τα .vob τα παιζει μαρουλι..
Προσωπικα περισσοτερο μου λειπει που δεν μπορω να παιξω υποτιτλους srt σε avi αρχεια και πρεπει να κανω ταρζανιες στο πισι για να τους κολησω.

Lagman
04-07-08, 08:46
Το pc Που κάνω αυτές τις δουλειές είναι παλιό p4 στα 3Ghz ... το έβαλα το mkv2vob αλλά θέλω ποιο γρήγορο pc...

Theo X
04-07-08, 09:20
ενα codec για mkv να βαλουν...

Και μιας και πιάσαμε τα requests, λίγη υποστήριξη Ελληνικών νομίζω ότι είναι καιρός να υλοποιηθεί. Κοτζαμ 60 Ευρώ παραπάνω κερατιάτικα πληρώσαμε...

Nrod
04-07-08, 12:20
αν εχεις ενα διπυρηνο επεξεργαστη χρησιμοποιεις το mkv2vob και εχεις σε πολυ λιγο χρονο ενα αρχειο με 5.1 ηχο, υποτιτλους κολημενους(ακομα και απο srt αν θελεις) και χωρις να χασεις σε ποιοτητα απο το mkv.εγω αυτο κανω και τα παιρνω απο το πισί μεσω δικτύου με τη βοηθεια του tvercity.το ps3 τα .vob τα παιζει μαρουλι..
Προσωπικα περισσοτερο μου λειπει που δεν μπορω να παιξω υποτιτλους srt σε avi αρχεια και πρεπει να κανω ταρζανιες στο πισι για να τους κολησω.

Τι ταρζανιές; Από το firmware v2.20 το PS3 υποστηρίζει XSUB υπότιτλους και ο χρόνος για να μετατρέψεις το avi είναι πολύ μικρότερος π.χ. από το χρόνο μετατροπής ενός mkv με το mkv2vob.

Και το καλό με την XSUB υποστήριξη είναι ότι οι υπότιτλοι είναι ενσωμετωμένοι στο avi, δε χρειάζεσαι να έχεις ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων, τους ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς όποτε θέλεις, υποστηρίζουν διάφορες γλώσσες και μεγέθη γραμματοσειρών ταυτόχρονα και παίζουν όχι μόνο στο PS3 αλλά σε όλα τα DVD players με υποστήριξη DivX.

Και μάλιστα ένα από τα ποιό δημοφιλή προγράμματα που το κάνει αυτό, είναι το AVIAddXSubs που το έχει γράψει Έλληνας! Υποστηρίζει μέχρι 8 διαφορετικούς υπότιτλους (γλώσσες ή μεγέθη γραμματοσειρών) :)

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

Theo X
04-07-08, 12:41
Και μάλιστα ένα από τα ποιό δημοφιλή προγράμματα που το κάνει αυτό, είναι το AVIAddXSubs που το έχει γράψει Έλληνας! Υποστηρίζει μέχρι 8 διαφορετικούς υπότιτλους (γλώσσες ή μεγέθη γραμματοσειρών) :)

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

Όντως πολύ καλό πρόγραμμα το AVIAddXSubs. Το γεγονός ότι το είχε γράψει Ελληνάρας δεν το ήξερα. :respekt:

ESP1982
04-07-08, 13:18
απο ποτε περνει το PS3 Downgrade?:whistle:

Και το format τότε πώς προτείνεται σα λύση η οποία λύνει το πρόβλημα; :confused:

Anyway, ανέβηκε καινούρια έκδοση ήδη από όσα διάβασα, οπότε όλα ok. :)

michael92
04-07-08, 14:14
Και μιας και πιάσαμε τα requests, λίγη υποστήριξη Ελληνικών νομίζω ότι είναι καιρός να υλοποιηθεί. Κοτζαμ 60 Ευρώ παραπάνω κερατιάτικα πληρώσαμε...

Τα οποία δεν τα πήρε η SONY :hmm:
Πάντως δεν κρίνω απαραίτητη υποστήριξη Ελληνικών εκτός αν εννοείς σαν γραμματοσειρά για τον browser. Εγώ όλα τα menu παντού στα Αγγλικά τα έχω στα Ελληνικά δεν μου κάθονται στο στομάχι :p

m3fisto
04-07-08, 15:05
Τι ταρζανιές; Από το firmware v2.20 το PS3 υποστηρίζει XSUB υπότιτλους και ο χρόνος για να μετατρέψεις το avi είναι πολύ μικρότερος π.χ. από το χρόνο μετατροπής ενός mkv με το mkv2vob.

Και το καλό με την XSUB υποστήριξη είναι ότι οι υπότιτλοι είναι ενσωμετωμένοι στο avi, δε χρειάζεσαι να έχεις ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων, τους ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς όποτε θέλεις, υποστηρίζουν διάφορες γλώσσες και μεγέθη γραμματοσειρών ταυτόχρονα και παίζουν όχι μόνο στο PS3 αλλά σε όλα τα DVD players με υποστήριξη DivX.

Και μάλιστα ένα από τα ποιό δημοφιλή προγράμματα που το κάνει αυτό, είναι το AVIAddXSubs που το έχει γράψει Έλληνας! Υποστηρίζει μέχρι 8 διαφορετικούς υπότιτλους (γλώσσες ή μεγέθη γραμματοσειρών) :)

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

ρε φιλε με εσωσες μιλαμε.ειχα ψαξει αλλα δεν το ειχα εντοπισει αυτο.Οι ταρζανιες μου περιελαμβαναν virtualdub και φορτωμα φιλτρων...Να σαι καλα. ειχα φτασει στο σημειο να προτιμω να κατεβασω σε 720 παρα σε xvid...

Nrod
04-07-08, 18:49
ρε φιλε με εσωσες μιλαμε.ειχα ψαξει αλλα δεν το ειχα εντοπισει αυτο.Οι ταρζανιες μου περιελαμβαναν virtualdub και φορτωμα φιλτρων...Να σαι καλα. ειχα φτασει στο σημειο να προτιμω να κατεβασω σε 720 παρα σε xvid...

Τίποτα... είχα την εντύπωση ότι ήξερες για την υποστήριξη υποτίτλων από την έκδοση 2.20. Με το AVIAddXSubs και άλλα παρόμοια προγραμματάκια, τους ενσωματώνεις σε 1-2 λεπτά και μάλιστα τους βγάζεις όποτε θες αφού δεν είναι hardcoded μέσα στο video. Καλές θεάσεις :)

Konstantinos21
05-07-08, 01:41
Παντως εμενα μετα το update και ενω ημουν στο COD4 μου κολησε αλλα μετα πηρε κανονικα μπρος.Βεβαια αυτο με το παγωμα στο COD4 μου ειπαν παιδια οτι ειναι κλασσικο φαινομενο.Και το εχω ξαναπαθει μονο στο COD κανα 2 φορες.

GhOsTkIlLeR
05-07-08, 09:51
Γεια σας , παιδια διαβασα πιο κατω της αποψεις και εγινα μελος για να ρωτησω κατι......
Σιγουρα πληχτικαν ολες η ps3 απο το 2.40?
Εχω μια καινουργια πσ3 40GB μολισ εκανα το update μου μαυρισε η οθονη[σκοταδινη]εκλεισα το power απο πισω και το χανα ανοιξα απο τοτε εχς πεξει 30 ωρες και δεν εχω προβλημα που αλλου μπορει να μου βλαψει τιν ps3[σε τι επιπεδο ενοοω]και τι επιπτοσις?
sry gia ta orthograthika exw sinithisi se latinika...

nikos2004
06-07-08, 09:48
καλημερα,το ps3 το δικο μου απο εχτες δεν διαβαζει κανενα παιχνιδι τα κολαει ολα ,αυριο η μεθαυριο το παω στην sony!!!!!!!!!!!!!!

jimiol
06-07-08, 16:24
καλημερα,το ps3 το δικο μου απο εχτες δεν διαβαζει κανενα παιχνιδι τα κολαει ολα ,αυριο η μεθαυριο το παω στην sony!!!!!!!!!!!!!!

Φίλε γράψε κανενα λοτο, είσαι ο πρωτος που βλέπω να έχει χαλασμένο PS3 ;);)
Και η δική μου παιζει ασταματητα με το 2.4 εδω και μια βδομάδα τουλάχιστον ;)

kuja
06-07-08, 16:33
Κοτζαμ sony και να εχει τετοια προβληματα?

Burning Skies
06-07-08, 16:38
Φίλε γράψε κανενα λοτο, είσαι ο πρωτος που βλέπω να έχει χαλασμένο PS3 ;);)
Και η δική μου παιζει ασταματητα με το 2.4 εδω και μια βδομάδα τουλάχιστον ;)

Καλά δεν λέει τίποτα αυτό... Εδώ εγώ έχω xbox από τις πρώτες παρτίδες τόσο καιρό και δεν έχω πάθει το παραμικρό... ;)

nikos2004
06-07-08, 22:55
Φίλε γράψε κανενα λοτο, είσαι ο πρωτος που βλέπω να έχει χαλασμένο PS3 ;);)
Και η δική μου παιζει ασταματητα με το 2.4 εδω και μια βδομάδα τουλάχιστον ;)

xa:respekt: εγω δεν εχω την 2,4 τωρα το ειδα εχω την 2,36:hmm::hmm::hmm:

Theo X
07-07-08, 09:52
Τα οποία δεν τα πήρε η SONY :hmm:
Πάντως δεν κρίνω απαραίτητη υποστήριξη Ελληνικών εκτός αν εννοείς σαν γραμματοσειρά για τον browser. Εγώ όλα τα menu παντού στα Αγγλικά τα έχω στα Ελληνικά δεν μου κάθονται στο στομάχι :p

Συμφωνώ για τα menu. Εννοώ browser, messages, chat, filenames και άλλα τέτοια "μικρά".

RyDeR
07-07-08, 10:52
ενα codec για mkv να βαλουν...

Ναι! :worthy:


αν εχεις ενα διπυρηνο επεξεργαστη χρησιμοποιεις το mkv2vob και εχεις σε πολυ λιγο χρονο ενα αρχειο με 5.1 ηχο, υποτιτλους κολημενους(ακομα και απο srt αν θελεις) και χωρις να χασεις σε ποιοτητα απο το mkv.εγω αυτο κανω και τα παιρνω απο το πισί μεσω δικτύου με τη βοηθεια του tvercity.το ps3 τα .vob τα παιζει μαρουλι..
Προσωπικα περισσοτερο μου λειπει που δεν μπορω να παιξω υποτιτλους srt σε avi αρχεια και πρεπει να κανω ταρζανιες στο πισι για να τους κολησω.



Δεν είναι λύση αυτή, να τσακιστεί η Sony να βάλει. :down:

martinibb
08-07-08, 01:13
Κια εγώ που το έβαλα κανένα πρόβλημα δεν είχα ήταν όλα complet!!

Iannis
08-07-08, 13:40
και εδω κανενα προβλημα σε ιαπωνικο ps3 60.Αγορα μολις ειχε πρωτοβγε μια και εκει εστιαζετε το προβλημα και οχι στα καινουργια τα 40αρια.
Παντως μερικοι το ελυσαν βγαζοντας τον δισκο και κανοντας format σε PC μετα ολα οκ.τι να πω μετα απο τοσα update απο την 1.10 θυμαμαι δεν ειχα κανενα προβλημα βαζοντας ακομα και PAL firmware.


Κια εγώ που το έβαλα κανένα πρόβλημα δεν είχα ήταν όλα complet!!

Και απο μενα το ιδιο

Σε 60ρι απο τα πρωτα ολες οι αναβαθμίσεις εγιναν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα:oneup::oneup:

Theo X
08-07-08, 21:52
Πάντως βγήκε ήδη το 2.41 και το έβαλα. Έχει ένα καινούργιο ωραίο κολπάκι κατά την εγκατάσταση: Μια επιλογή "Shutdown after install". :oneup:

Mr.Anderson
09-07-08, 13:45
Κοτζαμ sony και να εχει τετοια προβληματα?

Εδω κοτζαμ μικροσοφτ εχει..... :p

........Auto merged post: Mr.Anderson πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας , παιδια διαβασα πιο κατω της αποψεις και εγινα μελος για να ρωτησω κατι......
Σιγουρα πληχτικαν ολες η ps3 απο το 2.40?
Εχω μια καινουργια πσ3 40GB μολισ εκανα το update μου μαυρισε η οθονη[σκοταδινη]εκλεισα το power απο πισω και το χανα ανοιξα απο τοτε εχς πεξει 30 ωρες και δεν εχω προβλημα που αλλου μπορει να μου βλαψει τιν ps3[σε τι επιπεδο ενοοω]και τι επιπτοσις?
sry gia ta orthograthika exw sinithisi se latinika...

Oxi ολες βεβαια. πολυ λιγες.
Εγω το ειχα κανει σε 3 κονσολες και ολες ειναι μια χαρα....

Βεβαια μου κανει εντυπωση πως σε 4σελιδες, δεν εχει χρησιμοποιησει κανενα τις επισημες ανακοινωσεις της Sony, αλλα εχει ολο link απο "αλλου" και φυσικα το προβλημα ηταν η μη εμφανιση του XMB και οχι διαφορα κολληματα...

Τεσπα...

και οπως λεει ο απο πανω φιλος...

Ανακοίνωση 2.41 system software version
Ημερομηνία: 08 07 2008
Το 2.41 system software version του PLAYSTATION®3 (PS3™) είναι διαθέσιμο από 8 Ιουλίου 2008.

Με αυτό το update, διορθώσαμε το πρόβλημα που εμπόδιζε ένα περιορισμένο αριθμό PLAYSTATION®3 (PS3™) από το να ενεργοποιούνται σωστά μετά την αναβάθμιση 2.4, όταν συγκεκριμένα δεδομένα διαχείρισης του συστήματος ήταν αποθηκευμένα στο σκληρό δίσκο του.

Για τους χρήστες που έκαναν την αναβάθμιση 2.4 και αντιμετώπισαν το πρόβλημα το XMB™(XrossMediaBar) να μην εμφανίζεται, ή εικόνες να μην εμφανίζονται στην οθόνη παρακαλώ όπως επικοινωνήσουν με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της SONY HELLAS.

Επιβεβαιώνουμε ότι για τους χρήστες που έχουν αναβαθμίσει επιτυχώς το σύστημα τους με την έκδοση 2.4 και είναι σε θέση να ενεργοποιήσουν επιτυχώς το PLAYSTATION®3 (PS3™) δεν θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα.

Ζητούμε συγγνώμη για όποια αναστάτωση έχει προκληθεί και εκτιμούμε την κατανόηση και την συνεχή σας υποστήριξη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.