PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDsl Kit και τσαμπα ενεργοποιηση



haHa
30-09-05, 23:09
Σκεφτομαι να παρω το OnDsl Kit μιας και με 89 ευρω μου φαινεται εξαιρετικα φθηνο για 3 μηνες
οταν μονο η ενεργοποιηση κανει 35 ευρω.
Θελω να ρωτησω μετα το περας των 3 μηνων αν θελω αλλο ISP
θα πρεπει να κανω διακοπη της ADSL γραμμης του Οτε ( ασχετα απο τη διακοπη που θα κανω στην Otenet ως ISP )
και ξανα αιτηση για νεα γραμμη
+ να περιμενω καποιο καιρο
+ να πληρωσω 35 ευρω τέλος ενεργοποιησης?
Νομιζω οτι με το OnDsl Kit ειναι το μονο kit που δε χρειαζεται να γινει κατι τετοιο.


Θελω επισης να παρω και wi-fi modem οποτε σκεφτομαι ή τη προσφορα του Γερμανού με το Linksys αν ισχύει ή να παρω το 9106.

Σημειωτεον εχω και το κουπονι του RAM.

Εχετε καμμια αλλη προταση με αυτα τα δεδομενα?
Αν το κανω μονος μου παει 35 ευρω(τελος ενεργοποιησης) + 3*15,9 + συνδεση τσαμπα HOL απο το RAM = 82.7
Οποτε λεω να παρω το OnDsl Kit μιας και με 89 ευρω εχω και ενα modem καβατζα εστω και μαπα και μια 3μηνη συνδρομη Otenet.

Τελευταιο : Για το ADSL in a box Plus της Forthnet μετα το τελος του τετραμηνου πρεπει να κανω διακοπη
αν δε θελω τη Forthnet ως ISP και ξανα αιτηση για νεα γραμμη + να πληρωσω 35 ευρω τέλος ενεργοποιησης?

Ευχαριστώ!!

sdikr
30-09-05, 23:10
Κάνε και μια αναζήτηση ;)

haHa
30-09-05, 23:19
Εκανα αναζητηση και νομιζω πως ειναι οπως το λεω(οτι δηλαδη δε χρειαζεται να κανω διακοπη της ADSL γραμμης του Οτε ουτε να πληρωσω 35 ευρω τέλος ενεργοποιησης μετα τη διακοπη).Αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Επισης ρωταω αν ισχυει το ιδιο και για το ADSL in a box Plus της Forthnet(που νομιζω οτι δεν ισχυει) και
επισης ρωταω και περιμενω προτασεις για το τι αξιζει να κανω γενικοτερα.Να συμπληρωσω οτι δε θελω Vivodi
γραμμη ,εχω ISDN και ειμαι στην Πατρα στο κεντρο και παιρνω DSL απο τον ΠΕΛΟΠΑ.

sdikr
30-09-05, 23:21
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17936

απο εδώ ναι μπόρεις να κράτησεις την γραμμή χωρίς να πληρώσεις

Και πάλι μια αναζήτηση θα δείς οτι μονο στο Ondsl μπόρεις να κρατήσεις την γραμμή και να πάς αλλού.

haHa
30-09-05, 23:27
Ευχαριστω πολυ!!
Μαλλον καταληγω λοιπον να παρω το OnDsl Kit. Ελπιζω να ισχυει και η προσφορα του Γερμανου με το Linksys!!
Ακου και αλλες προτασεις(οχι για το modem αλλα γενικοτερα για το πως να μπω στο κοσμο του ADSL φθηνα)...

fonzi
30-09-05, 23:30
haHa φίλε είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με σένα...
Σκέφτομαι όμως αν γίνεται να πάρω το κιτ, να ενεργοποιήσω τη γραμμή, να κάνω σύνδεση με το κουπόνι του ραμ και μόλις αυτό τελειώσει σε 3 μήνες τότε να ζητήσω τους 3 μήνες δωρεάν του πακέτου του κιτ.
Δηλαδή να πληρώσω 89+φπα + τέλη γραμμής ΟΤΕ 3 μηνών και να έχω 6 συνολικά μήνες κομπλέ.

sdikr
30-09-05, 23:42
haHa φίλε είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με σένα...
Σκέφτομαι όμως αν γίνεται να πάρω το κιτ, να ενεργοποιήσω τη γραμμή, να κάνω σύνδεση με το κουπόνι του ραμ και μόλις αυτό τελειώσει σε 3 μήνες τότε να ζητήσω τους 3 μήνες δωρεάν του πακέτου του κιτ.
Δηλαδή να πληρώσω 89+φπα + τέλη γραμμής ΟΤΕ 3 μηνών και να έχω 6 συνολικά μήνες κομπλέ.

δυστηχώς όχι, δεν γίνεται, πρέπει να γίνει ενεργοποιήση της συνδρομής οτενετ, αμέσα (με την αγορά του Box) και η Hol ισχύει μέχρι 10/10 αν δεν κανω λάθος (πρέπει δηλάδη να κάνεις ενεργοποιήση μέχρι εκείνη την ημερομηνια)

Και αντέ πες οτι γινόταν, τους άλλους 3 μήνες που θα χρείαζοσουν adsl γραμμή που θα τους έβρισκές;


Ευχαριστω πολυ!!
Μαλλον καταληγω λοιπον να παρω το OnDsl Kit. Ελπιζω να ισχυει και η προσφορα του Γερμανου με το Linksys!!
Ακου και αλλες προτασεις(οχι για το modem αλλα γενικοτερα για το πως να μπω στο κοσμο του ADSL φθηνα)...
Συμφωνά με την http://www.adslgr.com/news.php?newsid=1533

το box πλεόν πάει στα 89 ευρω, δεν ξέρω αν και ο Γερμανός θα πράξει ανάλογα

haHa
30-09-05, 23:45
Δεν πιστευω να γινεται αυτο.
Μια ακομα ερωτηση: Η Otenet με το OnDSL BUNDLE HOME 384 εχει τσάμπα ενεργοποιηση. Μπορω να κανω
συνδρομη σε αυτο το πακετο για ενα μηνα και μετα να κρατησω και να πληρωνω μονο την ADSL γραμμη
χωρις να με διακοψουν και χωρις να πληρωσω τελος ενεργοποιησης για νεα γραμμή ετσι ωστε να
χρησιμοποιησω τη προσφορα του RAM και να πληρωνω μονο το παγιο της γραμμης ADSL??

sdikr
30-09-05, 23:52
αλλο το ondsl box, και άλλο το bundle, οπώς λέει και το όνομα είναι bundle

haHa
30-09-05, 23:59
Το ξερω οτι εινα αλλο πραγμα. Αλλα ειδα οτι η Otenet με το OnDSL BUNDLE HOME 384 εχει τσάμπα ενεργοποιηση.
Αυτο που ξαναρωταω ειναι αν μπορω να κανω συνδρομη μονο για ενα μηνα στο OnDSL BUNDLE HOME 384
ωστε να γλυτωσω το τέλος ενεργοποιησης και μετα να συνεχισω να πληρωνω μονο το παγιο της γραμμης ADSL
ωστε να χρησιμοποιησω το κουπονι του RAM (31/10 ληγει η ενεργοποιηση του)..
Δηλαδη για 3 μηνες ADSL να πληρωσω 1 μηνα OnDSL BUNDLE HOME 384 =34,8 μετα
μονο 15,9*2 μηνες παγιο της γραμμης ADSL + συνδρομη HOL τσαμπα απο RAM?
Ουσιαστικα δηλαδη να γλυτωσω το τελος ενεργοποιησης.

sdikr
01-10-05, 00:00
οχι δεν μπορείς, bundle σημαίνει και τα δυο μαζί, κόβεις το ενα κόβεται και το άλλο

haHa
01-10-05, 00:02
Οκ ευχαριστω! Πολυ γρηγορος παντα. Μαλλον παω για το OnDsl Kit με 89 ευρω!!!

t300
01-10-05, 00:10
οχι δεν μπορείς, bundle σημαίνει και τα δυο μαζί, κόβεις το ενα κόβεται και το άλλο

Μπορείς όποτε θέλεις να κόψεις από το bundle είτε τη γραμμή είτε το καμμάτι του isp.

krisiun82
01-10-05, 06:05
Μπορείς όποτε θέλεις να κόψεις από το bundle είτε τη γραμμή είτε το καμμάτι του isp.

Tελικα η απαντηση ποια ειναι ??
Νομιζω οτι το θεμα ενδαιφερει πολλους με την προσφορα του ραμ που θελουν να βαλουν ADSL...

NoYmErOs
01-10-05, 09:52
Tελικα η απαντηση ποια ειναι ??
Νομιζω οτι το θεμα ενδαιφερει πολλους με την προσφορα του ραμ που θελουν να βαλουν ADSL...

Στο bundle η γραμμή είναι στο όνομα της ΟΤΕνετ+ την συνδεση ...

DSLamer
01-10-05, 10:05
Μα και με το OnDSL Kit και τα δύο (παγιο+σύνδεση) είναι στο όνομα της OTEnet.
(Έκανα το λάθος να μην την κόψω στους τρείς μήνες και μου είρθε ένας μήνας σαν αορίστου χρόνου.)
Σε μένα τουλαχιστον ηρθε λοιπον χαρτί απο OTEnet να πληρώσω αυτόν και για τα δύο.


Οπότε προσοχή ή OnDSL μετατρέπεται σιωπηλά σε αορίστου χρόνου μετά τους τρείς μήνες.
Η διακοπή μόνο της σύνδεσης και παραμονή της γραμής είναι ευκολη.
Η μεταφορά παγίου στον ΟΤΕ θέλει μια επίσκεψη στα κεντρικά της OTEnet η αποστολή αριθμού πιστωτικής κάρτας. Οπότε μάλλον θα κάνω το πρώτο.

Απο σήμερα (1/Οκτ) έχει διακοπεί η συνδρομή μου αλλά μπορώ και σας γράφω. Απ'οτι μου είπαν τα παιδιά στην OTEnet έχει σχέση με την αλλαγή IP. Θα έχω τζάμπα σύνδεση για λίγο ακόμα αρκεί να μην κλείσω το modem. Hehey!

haHa
04-10-05, 13:21
Tελικως μπορω να κανω συνδρομη με το OnDSL BUNDLE HOME 384 ΜΟΝΟ για ενα μήνα
και μετα απλα να κρατησω τη γραμμη ADSL του Οτε ετσι ωστε να γλυτωσω το τελος ενεργοποιησης?

Solitude^Within
04-10-05, 13:36
δυστηχώς όχι, δεν γίνεται, πρέπει να γίνει ενεργοποιήση της συνδρομής οτενετ, αμέσα (με την αγορά του Box) και η Hol ισχύει μέχρι 10/10 αν δεν κανω λάθος (πρέπει δηλάδη να κάνεις ενεργοποιήση μέχρι εκείνη την ημερομηνια)Εγω ηξερα οτι ειναι μεχρι τελη Οκτωβρη...οχι μεχρι 10/10...Ισχυει αυτο που λες ή δεν εισαι σιγουρος???

haHa
04-10-05, 13:44
Ειναι μεχρι τελος Οκτωβρη 31/10.Λαθος εγινε πριν. Κανενας για την προηγουμενη δικια μου ερωτηση?

krisiun82
04-10-05, 13:52
Nαι γινεται..Πηρα σημερα την Οτενετ στο 8011135555 και μου ειπαν οτι μπορεις να κοψεις την συνδεση οποτε θες ακομα και στο μηνα με μια αιτηση και η διακοπη γινεται σε μια μερα...
Η γραμμη παραμενει....

haHa
04-10-05, 14:06
Μολις πηρα και εγω και ρωτησα και μου ειπαν οτι πραγματι μπορω να κρατησω μονο τη γραμμη.Αρα γλυτωνουμε το τελος ενεργοποιησης!!

sdikr
04-10-05, 14:55
Εγω ηξερα οτι ειναι μεχρι τελη Οκτωβρη...οχι μεχρι 10/10...Ισχυει αυτο που λες ή δεν εισαι σιγουρος???

Το είχα μπερδέψει με την προσφορά των 12+8 συγνώμη (που τελείωνε στις 10/10/2005 αλλά και αυτή την αλλάξαν μεχρι 31/10)

@ ADSLgr.com All rights reserved.