PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα 24 mbps o λογος...



dj boji
03-07-08, 17:39
Καλησπερα κ απο μενα.Αφου βαρεθηκα να περιμενω 5 μηνες για να γινει η ενεργοποιηση της συνδεσης μου στην Forthnet απηυδησα κ εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για connx στα 24mbps.Σε 7 μερες ειχα ιντερνετ οχι ομως κ 24 mbps.

H ταχυτητα μου οχι δεν ηταν 24 αλλα ουτε κοντα στα 24,αλλα στα 8.4mbps οπως μου δειχνει κ το μενου του ρουτερ.Απο rapidshare με premium και idm κατεβαζω με 900-950kbps ενω απο αλλα site κατεβαζω με μεσο ορο με 800.Πηρα τηλεφωνο στο 121 κ τους ενημερωσα κ μου ειπαν σε 48 ωρες θα με παρει τεχνικος με τη λυση στο προβλημα.Ουδεποτε εγινε.Εχουν περασει 4 μερες κ 2-3 τηλεφωνα ακομα.Σημερα που ξαναπηρα μου ειπαν να παρω εγω τους τεχνικους στο 210-7209599.
Εδω και αρκετες ωρες παιρνω χωρις αποτελεσμα γιατι η γραμμη 'η ειναι κατειλημμενη 'η εχουν κατεβασει το ακουστικο δεν ξερω...

Το θεμα ειναι οτι παρολο που πληρωνω 24 εχω 8.Εφοσον δεν εχω απαντηση κ λυση στην ολη υποθεση γιατι να πληρωνω 24 κ να εχω 8 αντι να πληρωνω 8 κ να εχω 8?

tsaltinho
03-07-08, 17:47
Καλησπερα κ απο μενα.Αφου βαρεθηκα να περιμενω 5 μηνες για να γινει η ενεργοποιηση της συνδεσης μου στην Forthnet απηυδησα κ εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για connx στα 24mbps.Σε 7 μερες ειχα ιντερνετ οχι ομως κ 24 mbps.

H ταχυτητα μου οχι δεν ηταν 24 αλλα ουτε κοντα στα 24,αλλα στα 8.4mbps οπως μου δειχνει κ το μενου του ρουτερ.Απο rapidshare με premium και idm κατεβαζω με 900-950kbps ενω απο αλλα site κατεβαζω με μεσο ορο με 800.Πηρα τηλεφωνο στο 121 κ τους ενημερωσα κ μου ειπαν σε 48 ωρες θα με παρει τεχνικος με τη λυση στο προβλημα.Ουδεποτε εγινε.Εχουν περασει 4 μερες κ 2-3 τηλεφωνα ακομα.Σημερα που ξαναπηρα μου ειπαν να παρω εγω τους τεχνικους στο 210-7209599.
Εδω και αρκετες ωρες παιρνω χωρις αποτελεσμα γιατι η γραμμη 'η ειναι κατειλημμενη 'η εχουν κατεβασει το ακουστικο δεν ξερω...

Το θεμα ειναι οτι παρολο που πληρωνω 24 εχω 8.Εφοσον δεν εχω απαντηση κ λυση στην ολη υποθεση γιατι να πληρωνω 24 κ να εχω 8 αντι να πληρωνω 8 κ να εχω 8?

1)για στειλε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου!
Βασικα το να υποβαθμιστης στα 8 ειναι 3 ευρω λιγοτερα αλλα χανεις το
μεγαλο upload!

dj boji
03-07-08, 17:53
Stream Type

Actual Data Rate

Up Stream

383 (Kbps.) <---- μεγαλο upload??

Down Stream

8187 (Kbps.)
____________

Operation Data - Upstreadm - Downstream

noise margin - 25db - 6db

attenuation - 29db - 31 db

tsaltinho
03-07-08, 17:58
Stream Type

Actual Data Rate

Up Stream

383 (Kbps.) <---- μεγαλο upload??

Down Stream

8187 (Kbps.)
____________

Operation Data - Upstreadm - Downstream

noise margin - 25db - 6db

attenuation - 29db - 31 db

εχω μια υποψια οτι δεν εισαι αναβαθμισμενος στα 24 αλλα στα 8!
αλλα ακομα και να εισαι παρε τηλ τον οτε και ζητα υποβαθμιση στα 8!
οποτε no problem!!

dj boji
03-07-08, 18:04
και τωρα που ξαναπηρα με συνεδεσαν με κα'ι'ρο αφου μου ειπαν να περιμενω τηλεφωνο των τεχνικων κ οτι το 7209599 δεν υφισταται κ κατι τετοια..

tsaltinho
03-07-08, 18:06
και τωρα που ξαναπηρα με συνεδεσαν με κα'ι'ρο αφου μου ειπαν να περιμενω τηλεφωνο των τεχνικων κ οτι το 7209599 δεν υφισταται κ κατι τετοια..

κλασσικα του οτε!
παρε και αυριο και συνεχισε να παιρνεις!
φωναζε που
και που

Tiven
03-07-08, 18:19
Ξέχνα τα τηλέφωνα.

Πήγαινε στο κοντινότερο OTEShop , απαίτησε να σου δώσουν την διεύθυνση των γραφείων των τεχνικών και κάνε μία επίσκεψη στα παλικάρια εκεί μήπως τύχεις σε κανέναν αξιότιμο και ασχοληθεί μαζί σου.

dj boji
03-07-08, 19:51
αυτο που με ενοχλει ειναι οτι πρεπει να γινει ολη αυτη η διαδικασια με τα τηλεφωνα κ τις επισκεψεις στα κεντρικα για κατι που ειναι δεδομενο απο την αρχη της αιτησης μου.δηλαδη λες 24 κ ακουνε 8? δεν μπορω να καταλαβω αυτα τα περιστατικα..

utp
03-07-08, 23:19
Stream Type

Actual Data Rate

Up Stream

383 (Kbps.) <---- μεγαλο upload??

Down Stream

8187 (Kbps.)
____________

Operation Data - Upstreadm - Downstream

noise margin - 25db - 6db

attenuation - 29db - 31 db


Υποπτο το 6db στο snr:hmm:
Εχεις καθολου αποσυνδεσεις εκει?
Κανονικα επρεπε να ηταν περιπου 12db τωρα που εισαι στα 8mbps και αμα ησουν στα 24mbps να επεφτε στα 9db που πρεπει να ειναι το ελαχιστο.

hel
03-07-08, 23:48
κλασσικα του οτε!
παρε και αυριο και συνεχισε να παιρνεις!
φωναζε που
και που

Τι εννοείτε κλασικά του ΟΤΕ;
Αφού ούτε απεργίες έχει ούτε τίποτα άλλο. Ποιότητα στην ΤΥ δεν λένε ότι πληρώνουν, όσοι τον έχουν;;)

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και τωρα που ξαναπηρα με συνεδεσαν με κα'ι'ρο αφου μου ειπαν να περιμενω τηλεφωνο των τεχνικων κ οτι το 7209599 δεν υφισταται κ κατι τετοια..

Σε έβαλαν στα 8 γιατί είδαν θόρυβο στη γραμμή σου.
Έχεις αφήσει μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή χωρίς σπλίτερ τηλέφωνα και φίλτρα;
Είναι παλιά η πολυκατοικία σου;

Ξέρεις ποια είναι η ειρωνία; Ότι προχωράνε οι αιτήσεις στην Ηλιούπολη:)

dj boji
04-07-08, 00:38
Τι εννοείτε κλασικά του ΟΤΕ;
Αφού ούτε απεργίες έχει ούτε τίποτα άλλο. Ποιότητα στην ΤΥ δεν λένε ότι πληρώνουν, όσοι τον έχουν;;)

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε έβαλαν στα 8 γιατί είδαν θόρυβο στη γραμμή σου.
Έχεις αφήσει μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή χωρίς σπλίτερ τηλέφωνα και φίλτρα;
Είναι παλιά η πολυκατοικία σου;

Ξέρεις ποια είναι η ειρωνία; Ότι προχωράνε οι αιτήσεις στην Ηλιούπολη:)

μπορει να ειδαν θορυβο (που δν ξερω τι σημαινει) αλλα επρεπε κ οφειλαν να με ενημερωσουν.
μια τηλεφωνικη συσκευη εχω ασυρματη κ αυτη εχει φιλτρακι.εχω δοκιμασει κ να αποσυνδεσω το τηλεφωνο αλλα δεν αλλαζει τπτ.η πολυκατοικια δεν ξερω που κολλαει αλλα ειναι 7 χρονων.

utp
04-07-08, 03:11
Πως δεν κολλαει?Αμα ειναι αρχαια η πολυκατοικια και εχουν σαπισει τα καλωδια ειναι λογικο να υπαρχουν προβληματα.

blugosi
04-07-08, 07:07
μπορει να ειδαν θορυβο (που δν ξερω τι σημαινει) αλλα επρεπε κ οφειλαν να με ενημερωσουν.
μια τηλεφωνικη συσκευη εχω ασυρματη κ αυτη εχει φιλτρακι.εχω δοκιμασει κ να αποσυνδεσω το τηλεφωνο αλλα δεν αλλαζει τπτ.η πολυκατοικια δεν ξερω που κολλαει αλλα ειναι 7 χρονων.

Για 31 ΑΤΤ το SNR Margin είναι πολύ χαμηλο στα 6db με 8ΜΒΙΤ. Πιθανόν κάτι δεν πάει καλά στην καλωδίωσή σου αφού η πολυκατοικία είναι καινούργια.
Ψάξε εδώ μέσα τα ποσταρίσματα που περιγράφουν τη διαδικασία ελέγχου γραμμής και θα βρεις το πρόβλημα σίγουρα.

dj boji
04-07-08, 08:59
εριξα μια ματια για τον ελεγχο της κ επειδη δεν εχω λαπτοπ ειναι λιγο δυσκολος.με αλλες εταιριες παντως που ειχα ιντερνετ δεν ειχα προβλημα στη γραμμη.

σημερα που ξανακοιταξα το μενου του ρουτερ εφοσον αλλαξα φιλτρο ειχα τα εξης.

Operation Data - Upstream - Downstream

noise margin -22db 12db

attenuation 29db 31db

baltazar1999
04-07-08, 09:22
Μεγάλη αλλαγή του margin από 6 στα 12 με την αλλαγή φίλτρου. Δοκίμασε πάντως και με άλλο
router δανεικό αν έχεις κανένα γνωστό.

Μπορεί να έχει πέσει και σε ψιλομάπα γραμμή πάντως, γιατί εγώ με ΑΤΤ 38.5
συγχρονίζω στο 9 περίπου (8.8 για την ακρίβεια σε ADSL1 mode) με SNR 9-14.

dj boji
04-07-08, 10:02
επισης τo noise margin πηγε στο -22 δεν ξερω τι σημαινει αυτο κ επι τη ευκαιριας επειδη δεν ξερω πολλα για το attenuation k το noise margin..ποιες ειναι οι ιδανικες αναλογιες για 8mbps και 24mbps γραμμη..?

baltazar1999
04-07-08, 10:09
Δεν υπάρχουν ιδανικές αναλογίες.

Να ξέρεις ότι χαμηλό ΑΤΤ σημαίνει ότι είσαι κοντά στο DSLAM και υψηλό SNRM ότι έχεις λίγο θόρυβο στην γραμμή σου.

Τώρα αν πήεγε στιγμιαία στο -22 είχες disconnet εκείνη την στιγμή?

blugosi
04-07-08, 10:37
εριξα μια ματια για τον ελεγχο της κ επειδη δεν εχω λαπτοπ ειναι λιγο δυσκολος.με αλλες εταιριες παντως που ειχα ιντερνετ δεν ειχα προβλημα στη γραμμη.

σημερα που ξανακοιταξα το μενου του ρουτερ εφοσον αλλαξα φιλτρο ειχα τα εξης.

Operation Data - Upstream - Downstream

noise margin -22db 12db

attenuation 29db 31db

Είδες? Τώρα ξαναπάρτους και πες τους να σε αναβάσουνε....

dj boji
04-07-08, 11:15
Δεν υπάρχουν ιδανικές αναλογίες.

Να ξέρεις ότι χαμηλό ΑΤΤ σημαίνει ότι είσαι κοντά στο DSLAM και υψηλό SNRM ότι έχεις λίγο θόρυβο στην γραμμή σου.

Τώρα αν πήεγε στιγμιαία στο -22 είχες disconnet εκείνη την στιγμή?

oχι ακομα -22 εχω κ το snrm κυμαινεται στα 9 τωρα με 11 :S

baltazar1999
04-07-08, 11:20
oχι ακομα -22 εχω κ το snrm κυμαινεται στα 9 τωρα με 11 :S

Σαν bug του router μου κάνει αφού δεν είχες disconnect.

nnn
05-07-08, 21:39
:hmm: σε τι modulation παίζει το modem ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.