PDA

Επιστροφή στο Forum : αντι για pstn με βαλαν isdn συνδεση



pashos
03-07-08, 17:54
καταρχας θελω να σας πω οτι δεν ξερω πολλα απο internet.μενω σε ενα χωριο στη θεσσαλονικη και πριν απο λιγο καιρο εκανα συνδεση otenet στα 2 mb's οταν πηγα να την κανω με ρωτησαν αν εχω isdn η pstn συνδεση και γω εκανα το λαθος και τους ειπα οτι εχω isdn ενω εχω pstn συνδεση εντωμεταξυ το modem που με στειλαν ειναι το σωστο sagem fast 800 pstn.το internet δεν το χρησιμοποιω και πολλη αλλα ολο αυτον το καιρο παρατηρησα οτι με πεταει παρα πολλες φορες απο το internet και υπεθεσα οτι θα φταιει το λαθος που ειχα κανει και αντι για pstn με καναν συνδεση για isdn.υπαρχει κανενας ευκολος τροπος να το διορθωσω η πρεπει να τους παρω τηλεφωνο?επισης σκεφτομαι να αλλαξω παροχο ακουσα για την connex οτι εχει 24 mb's μπορει να με προτεινετε κατι εκτος απο την conex?τελος εαν αποφασισω να αλλαξω παροχο θα διακοπει η συνδεση εαν ναι για ποσο θα διακοπει?

blugosi
03-07-08, 19:51
καταρχας θελω να σας πω οτι δεν ξερω πολλα απο internet.μενω σε ενα χωριο στη θεσσαλονικη και πριν απο λιγο καιρο εκανα συνδεση otenet στα 2 mb's οταν πηγα να την κανω με ρωτησαν αν εχω isdn η pstn συνδεση και γω εκανα το λαθος και τους ειπα οτι εχω isdn ενω εχω pstn συνδεση εντωμεταξυ το modem που με στειλαν ειναι το σωστο sagem fast 800 pstn.το internet δεν το χρησιμοποιω και πολλη αλλα ολο αυτον το καιρο παρατηρησα οτι με πεταει παρα πολλες φορες απο το internet και υπεθεσα οτι θα φταιει το λαθος που ειχα κανει και αντι για pstn με καναν συνδεση για isdn.υπαρχει κανενας ευκολος τροπος να το διορθωσω η πρεπει να τους παρω τηλεφωνο?επισης σκεφτομαι να αλλαξω παροχο ακουσα για την connex οτι εχει 24 mb's μπορει να με προτεινετε κατι εκτος απο την conex?τελος εαν αποφασισω να αλλαξω παροχο θα διακοπει η συνδεση εαν ναι για ποσο θα διακοπει?

Κατ αρχήν πάτα και κανένα ENTER που και που να αλλάζουν οι γραμμές, να διαβάζουμε κι εμείς πιο έυκολα...
Τώρα, ότι και να τους είχες πει όταν έκανες την αίτηση, ο ΟΤΕ ξέρει τι γραμμή έχεις και γι αυτό σου στείλανε το σωστό modem.

Αν είχες ISDN, ούτε ιντερνέτ θα είχες, αφού το PSTN splitter θα έκοβε συχνότητες απαραίτητες ούτε τηλέφωνο γιατί προφανώς δεν έχεις netmod.

Οπότε το πρόβλημά σου είναι άσχετο.

Προσπάθησε στο μενού του modem να βρεις τα στοιχεία της γραμμής σου, (attenuation, SNR) και γράψτα εδώ να δούμε τι γίνεται...

pashos
03-07-08, 20:14
Που ακριβως ειναι το menu του modem μου?Στις λεπτομερειες της συνδεσης λεει τυπος συσκευης isdn γιαυτο ειπα πριν οτι μπερδευτικαν?

blugosi
03-07-08, 23:24
Που ακριβως ειναι το menu του modem μου?Στις λεπτομερειες της συνδεσης λεει τυπος συσκευης isdn γιαυτο ειπα πριν οτι μπερδευτικαν?

Μας έμπλεξες τώρα. Η Sagem έχει δύο παρόμοια μοντέλα. Το 800 που είναι για PSTN και το 840 για ISDN.

Εσύ λες ότι έχεις 800 ΟΚ?Από κάτω έχει κολλημένο ένα χαρτάκι που λέει τι μοντέλο είναι.... Το 840 μάλιστα έχει και ορθογραφικόι λάθος και γράφει IDSN...

Θεωρώ ότι έχεις PSTN και προχωράω.

Κάτω δεξιά στην οθόνη έχει ένα πράσινο βελάκι. (Πρέπει να τρέχεις το πρόγραμμα DSLMON) Πάτα εκεί πάνω μέχρι να βγει το μενού του μόντεμ. εκεί φαίνονται τα στατιστικά. Diagnostics νομίζω...

Αυτό βρες...

pashos
04-07-08, 01:00
ναι το sagem 800 pstn εχω.Το βρηκα και εχει δυο μπαρες που ανεβοκατεβαινουν που δειχνουν ποσο κατεβαζω και ποσο ανεβαζω αλλα αυτα τα στοιχεια δεν τα βλεπω

vaggoulas
04-07-08, 01:12
Όταν ανοίγεις το πράσινο τρίγωνο και σου δείχνει μετά τις μπάρες με τις ταχύτητες πάτα Alt+D αν δεν κάνω λάθος και θα ανοίξει ένα άλλο παράθυρο.Εκεί θα βρεις SNR και Attenuation μέσα στις καρτέλλες.
Βρες τα και πες τα μας για να δούμε τι γίνεται.:)

pashos
04-07-08, 01:28
φιλε το βρηκες με βγαζει εναν πινακα με διαφορους αριθμους.Τι θες να γραψω τωρα?

vaggoulas
04-07-08, 01:29
φιλε το βρηκες με βγαζει εναν πινακα με διαφορους αριθμους.Τι θες να γραψω τωρα?
Σε μία από τις καρτέλλες θα δεις να λέει SNR και Attenuation (είναι σε db).Πες μας τι βλέπεις.

pashos
04-07-08, 01:34
Λοιπον attenuation=21 db,το SNR δεν το βρισκω εχει ενα margin=33 db,μετα ενα VID- CPE=28,VID-CO= 0, και αλλα πολλα θες να σε πω τπτ αλλο?

vaggoulas
04-07-08, 01:59
Λοιπον attenuation=21 db,το SNR δεν το βρισκω εχει ενα margin=33 db,μετα ενα VID- CPE=28,VID-CO= 0, και αλλα πολλα θες να σε πω τπτ αλλο?
Αυτά θέλαμε.Η γραμμή είναι ok.Ίσως κάτι παίζει με το modem σου.Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις κάποιο άλλο.

pashos
04-07-08, 02:02
δηλαδη τα disconnects φταινε γιατι το modem ειναι χαλασμενο?

vaggoulas
04-07-08, 02:08
δηλαδη τα disconnects φταινε γιατι το modem ειναι χαλασμενο?
Όχι χαλασμένο απλά είναι ψιλομούφα.Οτιδήποτε usb δεν είναι απλά για broadband.Πάντα ethernet.Δανείσου κάποιο ethernet router και θα δεις τις αποσυνδέσεις να εξαφανίζονται.

pashos
04-07-08, 02:11
ευχαριστω πολλη φιλε θα το κανω αυριο κιολας

vaggoulas
04-07-08, 02:24
Για ο,τιδήποτε χρειαστείς postαρε και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε :)

blugosi
04-07-08, 07:03
ευχαριστω πολλη φιλε θα το κανω αυριο κιολας

Άντε μπράβο...:oneup:

Θα σου έλεγα να αλλάξεις μόντεμ έτσι κι αλλιώς...

Πάντως η γραμμή σου είναι μια χαρά, οπότε δε χρειάζεται να ανοιχτείς σε κανένα πανάκριβο μόντεμ. Θα σου έλεγα να δεις και την περίπτωση κανενός μεταχειρισμένου είτε από εδώ μέσα η από άλλο site.
Φυσικά αν το οικονομικό δε σε ενοχλεί , πάρε ότι καλύτερο βρεις.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.