PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο αρχαίος 690c παρέδωσε το πνεύμα (αγορά εκτυπωτή)



phph
01-10-05, 10:41
Φυσικά ούτε λόγος για επισκευή, αφού είχα σκοπό μόλις τελειώσει ένα από τα μελάνια του να τον αντικαταστήσω. Το ερώτημα είναι με ποιον.
Μετά από μία mini έρευνα κατέληξα στους HP 6620 και 6840 για τους παρακάτω λόγους:
Τυχαίνει να περάσουν μεγάλα διαστήματα χωρίς να τυπώσω κάτι και μετά τυπώνω πολλά μαζί. Άρα χρειάζομαι εκτυπωτή με ενσωματωμένη κεφαλή στα μελάνια, γιατί αλλιώς στεγνώνει η κεφαλή και η τυχόν αντικατάσταση κοστίζει πολύ.
Με εξυπηρετεί αφάνταστα το γεγονός ότι μπορούν να συνδεθούν απ' ευθείας στο router (9106).
Στο τελευταίο RAM υπάρχει δοκιμή σύμφωνα με την οποία έχουν πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης σε κείμενο/γραφικά σε απλό χαρτί.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει/έχει κανείς κάποιον από αυτούς τους εκτυπωτές για να μου πει τη γνώμη του.
Συνήθως οι συνδέσεις απ' ευθείας στο router είναι αξιόπιστες ή παρουσιάζουν προβλήματα (σε σχέση με το usb που είναι πιο συνηθισμένο); Θα μπορώ δηλαδή να τυπώνω απροβλημάτιστα από το φορητό χωρίς να ανοίγω το desktop;
O 6840 έχει επιπλέον 802.11g. Έχει δουλέψει κανείς εκτυπωτή με τέτοια σύνδεση; Τον φορητό παιδεύτηκα και παιδεύομαι ακόμη να τον κάνω να συνδεθεί όπως θέλω.
Ο ίδιος έχει και μηχανισμό εκτύπωσης διπλής όψης. Κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο;
Τα δύο τελευταία είναι και η μόνη διαφορά τους ή κάνω λάθος;
Οποιαδήποτε πληροφορία ακόμη και πρόταση για άλλο μοντέλο (μέχρι 250 ευρώ) ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ

aesir
01-10-05, 11:05
Kαλύτερα να πας σε εκτυπωτή με χωριστά μελάνια, γιατί των HP είναι ακριβά, εκτός και αν αναγομώνεις με μελάνι τρίτου προμηθευτή. Οι Canon είναι μια αρκετά καλή πρόταση, και κάποια μοντέλα είναι και wireless, δεν υπάρχει πρόβλημα στο setup kai sthn wireless επικοινωνία.

Το φορητό γιατί σε παιδεύει; Εμένα με το 9106 παίζει άψογα.

Ziggy
01-10-05, 12:11
Εγώ πάλι που είχα πάρει Canon S630 γι’αυτον ακριβός τον λόγο, ένα ηλιόλουστο πρωινό έμεινα με την κεφαλή στο χέρι. Κάηκε μου είπανε από το service της Canon, χωρίς να του κάνω ιδιαίτερη χρήση. Νέα κεφαλή: 160Ευρο. Φυσικά πήρα καινούριο εκτυπωτή, και φυσικά όχι Canon. Τα χωριστά μελάνια τελικά δεν βγήκαν καθόλου οικονομικά σε εμένα...

manolis
01-10-05, 12:15
Είχα 2 εκτυπωτές HP και ένα Laptop HP. Και τα τρία μου χαλάγανε συνεχώς...

Τελικά αποφάσισα ότι όσο ζω δε θα ξαναπάρω μηχάνημα HP ακόμα κι αν είναι ηλεκτρονικο κομπιουτεράκι!

phph
01-10-05, 12:46
Kαλύτερα να πας σε εκτυπωτή με χωριστά μελάνια, γιατί των HP είναι ακριβά, εκτός και αν αναγομώνεις με μελάνι τρίτου προμηθευτή. Οι Canon είναι μια αρκετά καλή πρόταση, και κάποια μοντέλα είναι και wireless, δεν υπάρχει πρόβλημα στο setup kai sthn wireless επικοινωνία.

Το φορητό γιατί σε παιδεύει; Εμένα με το 9106 παίζει άψογα.
Το 9106 δουλεύει άψογα, το Netgear WG111 usb dongle που έχω στο φορητό όμως μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το software δηλαδή γιατί το hardware επίσης δεν έχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα αν κάνω boot από λογαριασμό απλού χρήστη δεν φορτώνει σωστά και δεν υπάρχει επικοινωνία. Πρέπει πρώτα να κάνω logon ως administrator και μετά logoff και ξανά logon ως απλός χρήστης. Επίσης δεν έχω καταφέρει το WPA ακόμη. Ευτυχώς δεν υπάρχει άλλος με wifi στην περιοχή μου.
Το τελευταίο λοιπόν πράγμα που θέλω είναι ένας εκτυπωτής με παρόμοια προβλήματα.
Όσο για τις χωριστές κεφαλές και τα μελάνια, συνειδητά επέλεξα ενιαία. Δεν τυπώνω πολύ. Στα 8,5 χρόνια που έχω τον 690c έχω αγοράσει (πέρα από αυτά που είχε η συσκευασία) 7 μαύρα μελάνια και 3 έγχρωμα. Το ένα από τα μαύρα μάλιστα και 2 από τα έγχρωμα αχρηστεύθηκαν πριν τελειώσουν γιατί πέρασε μεγάλο διάστημα χωρίς να τυπώσω και "στέγνωσαν" οι κεφαλές. Δεν θέλω ούτε να διανοηθώ να μου συμβεί κάτι τέτοιο σε εκτυπωτή με χωριστή κεφαλή.
Επιπλέον δεν με απασχολεί πολύ η διάρκεια της εκτύπωσης οπότε άνετα μπορώ να αναγομώσω αν και τελικά ποτέ δεν ασχολήθηκα.
Οι canon μου άρεσαν, ειδικά ο IP4000R, αλλά φοβήθηκα την χωριστή κεφαλή και υπάρχει κι ένα άλλο πρόβλημα το οποίο δεν το ανέφερα στους λόγους επιλογής. Όλες οι πιθανές θέσεις για τον εκτυπωτή στο χώρο μου έχουν περιορισμό στο ύψος και δεν βολεύονται εύκολα εκτυπωτές με τροφοδοσία χαρτιού από πάνω αν και σαν σύστημα πρέπει να είναι ποιο αξιόπιστο.
Αυτό που θέλω να μάθω πιο πολύ είναι αφενός αν η σύνδεση του εκτυπωτή σε router λειτουργεί αξιόπιστα, γιατί με τα δίκτυα δεν τα πάω καλά αφετέρου αν αξίζει ο 6840 τα επιπλέον 40 ευρώ για το wifi και την εκτύπωση διπλής όψης, από άποψη αξιοπιστίας πάντα.

XPHSTOS29
01-10-05, 14:07
παρε εναν ενχρωμο lazer.εχουν πεσει αρκετα οι τιμες τους , κραταει χρονια ο γραφιτης και βγαζει καμια 1000αδα εκτυπωσεις με το μισο γραφιτη που εχει μεσα καινουριος.

phph
01-10-05, 19:20
Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά οι έγχρωμοι laser με ethernet που βρήκα κοστίζουν τουλάχιστον τα διπλά. Και ναι μεν αν τυπώνεις πολύ βγάζεις τη διαφορά από τα αναλώσιμα, αλλά όπως είπα εγώ δεν τυπώνω. Μόνο ο HP 2600 είναι κάπως λογικός σε τιμή, αλλά ξεπερνάει κατά πολύ τον περιορισμό που έχω σε ύψος.
Υπάρχει άραγε κάποιος "κοντός" και σχετικά φθηνός έγχρωμος laser με ethernet που μου έχει ξεφύγει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.