PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με sata δίσκους



SarahKane
01-10-05, 13:00
Στο pc μου με mobo asus p4c800 έχω 4 δίσκους εκ των οποίων οι 2 είναι serial ata.
Πριν μερικές εβδομάδες ενώ στο bios έβλεπα όλους τους δίσκους τα win δεν έβλεπαν τον ένα sata. Αυτό έγινε τη στιγμή που έβαλα στο frame έναν άλλο δίσκο (το οποίο χρησιμοποιώ σπάνια). Κάποια στιγμή είδαν τα win τον δίσκο τελείως ξαφνικά και χωρίς την δική μου επέμβαση.
Δοθείσης της ευκαιρίας μεταφέρω ότι δεν είχα σώσει σε άλλο δίσκο. Κάνω φορματ σ' αυτό το δίσκο -που δεν είχε bad sectors- και συνεχίζω να τον χρησιμοποιώ.
Μετά από καμιά εβδομάδα, ξαφνικά παγώνει το σύστημα και όταν κάνω επανεκκίνηση δεν έβλεπε κανέναν sata!!! Προσπάθησα πολλές φορές, κάνοντας επανεκκινήσεις αλλά δεν γινόταν τίποτε. (Στο bios τους έβλεπε κανονικά)

Οπότε λέω ας κάνω φορματ στο C. Κάνω το φορματ περνάω τα xp (χωρίς sp) ικαι... ζητάει στην εκκίνηση να σκανάρει τον ένα εκ των δύο sata (αυτόν που δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα). Προσπάθησα να το παρακάμψω, δεν έμπαινε όμως στα win, oπότε το άφησα να γίνει, έβγαλε μια σιελ οθόνη και ένα σωρό files τα διέγραφε... έκανε ρικοβερ... ούτε ξέρω τι έκανε, πήγαινε τόσο γρήγορα... έπαθα αμοκ!!!! Μπαίνοντας στα win o δίσκος που ήταν 250 giga φαινόταν 120 giga (μου είπαν πως τα xp δεν βλέπουν δίσκους πάνω από 120 giga, εγώ είχα άλλη εντύπωση... τέλοςπάντων)
Περνάω το sp2 πάλι τα ίδια, στην εκκίνηση ζητούσε να σκανάρει τον ίδιο δίσκο, με το ίδιο σκηνικό να επαναλαμβάνεται....να περνάνε τα files στη σιελ οθόνη κλπ κλπ αλλά πλέον δεν έμπαινε στα windows.
Μπαίνω με safemode και βάζω να σκανάρει το δίσκο που είχε το πρόβλημα. Το σκανάρισμα άρχισε στις 1 το βράδυ και τέλειωσε την επόμενη μέρα στις 7 το απόγευμα κράτησε δηλ. 18 ώρες!!!
Μπαίνοντας μετά, έβλεπε τον δίσκο κανονικά οπότε καταχάρηκα. Αυτό κράτησε λίγο. Μετά από μια ώρα περίπου μου βγάζει σφάλμα στον κάδο ανακύκλωσης του συγκεκριμένου δίσκου και σταματάει να βλέπει τον δίσκο. Επανεκκίνηση... το ίδιο σκηνικό με τις σιελ οθόνες και τα αρχεία μου να περνάνε, εγώ να τραβάω τα μαλλιά μου, κλπ κλπ να μην μπαίνει στα win, επανεκκινήσεις συνεχώς, παρακάμψεις ή όχι στο σκανάρισμα στο δίσκο, κλπ κλπ
Κάποια στιγμή έβγαλε μήνυμα πως έχει ο 250 giga 4 bad sectors αλλά στο επόμενο σκανάρισμα δεν είχε κανένα... άλλο κουφό αυτό!!!
Μια δυο φορές μπήκε στα windows για λίγα λεπτά χωρίς να βλέπει κανέναν sata ούτε αυτόν που σκάναρε ούτε τον άλλον και μετά πάγος. Οκ παίρνω έναν άλλο δίσκο τον συνδέω και εγκαθιστώ τα win σαυτόν σκεπτόμενη πως είχε πρόβλημα ο C. Μάταια... πάλι δεν έβλεπε τους 2 sata και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω... Πάω για νέο motherboard; Τι στο %$#$*& να κάνω;

SarahKane
03-10-05, 21:29
καμμιά ιδέα κανείς;

sdikr
03-10-05, 21:31
δοκιμάσε να αλλάξεις τα καλώδια

WAntilles
03-10-05, 21:49
Και πάντα να κάνεις setup με slipstreamed σε SP-2 bootable CD.

nikoscbr
03-10-05, 22:16
λοιπον,πρωτα τσεκαρε αν εχεις συνδεσει τους δισκους σωστα στο motherboard και αν ολα τα καλωδια,sata και τροφοδοσιας ειναι συνδεδεμενα σωστα.Αν τα τσεκαρεις και εισαι σιγουρη οτι και οι 2 δισκοι ειναι συνδεδεμενοι συστα,το πιο πιθανο συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι εχει προβλημα το motherboard και οχι οι δισκοι σου.το ιδιο motherboard εχω κι εγω (ASUS P4C800E-Deluxe) και επισης εχω και γω 3 δισκους,οι 2 sata (οι raptor της WD ) και ο τριτος ενας 80αρης IDE της WD επισης και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε τετοια προβληματα.Θα σου ελεγα,τσεκαρε πρωτα αν οι δισκοι sata ειναι σωστα συνδεδεμενοι στο motherbord (θελουν sata καλωδιο,τελειως διαφορετικο απο τους IDE) και αν οντως ειναι συνδεδεμενοι ενταξει,πρωτον χρησιμοποιησε το Norton Disk Check για να τους ελενξεις διεξοδικα (ειναι μερος του Norton System Works,της πληρης σουιτας της Symantec) αν,αφου τους ελενξεις ολους με το Norton Disk Check,δεις οτι τα προβληματα παραμενουν,μαλλον πας γι'αλλαγη της motherboard.Λογικα,αν δεν εχουν προβλημα οι δισκοι σου,φταιει το motherboard.

SarahKane
03-10-05, 23:28
τα έχω δοκιμάσει τα καλώδια τόσο της τροφοδοσίας όσο και αυτά που συνδέονται οι δίσκοι με την μητρική. δεν δοκίμασα να τα αλλάξω γιατί είναι σχετικά καινούρια... εχει καλωδιοταινίες πιο παλιές μέσα

όμως θα τις αλλάξω αύριο οκ...
Νικο η δική μου μητρική δυστυχώς δεν είναι η Deluxe βγήκε πριν την deluxe και δεν έχει και firwire
τους δίσκους τους τσέκαρα είναι οκ

από προχθές που αποσύνδεσα τους sata δίσκους δεν έχω πρόβλημα το pc πάει καλά, έχω κάνει και 3-4 reboot και όλα είναι οκ

αν δεν γίνει τίποτε με την αλλαγή των καλωδιοταινιών
μάλλον πρέπει να αγοράσω μητρική

WAntilles πως θα κάνω bootable cd πως θα περάσω το sp2 (είναι σπασμένα τα win)?


Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες :)

SarahKane
12-10-05, 21:29
άλλαξα καλωδιοταινίες
εξακολουθεί να αργεί να φορτώσει
στο bios βλέπει και τους 2 sata
βγάζει ένα msg " S.M.A.R.T. Capable but command failed" για το δίσκο που δε βλέπει
μετά θέλει να κάνει chdisk σε ένα δίσκο G που δεν βλεπουν τα win
όταν μπαίνω στα win βλέπει τον έναν 250ρη sata
που μόλις του έκανα φορματ γιατί όπως προείπα είχε βγάλει bad sectors τα οποία στο επόμενο σκαν δεν υπήρχαν.

Αυτό το " S.M.A.R.T. Capable but command failed" τι να σημαίνει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.