PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ >10m RJ45 ή RJ11



SirAggelos
04-07-08, 22:11
Η τηλεφωνικη γραμμη μου ειναι περιπου 10 m μακρυα απ τον υπολογιστη μου.Μεχρι τωρα χρησιμιποιουσα ενα καλωδιο RJ11 Μηκους 15 μετρων και εμπαινα με dial UP.Σημερα ενεργοποιηθηκε το adsl το μοντεμ δεν συγχρονιζε πηρα τηλ στην εξυπηρετηση πελατων vodαfone και η κοπελα μου ειπε οτι το μηκος του καλωδιου ειναι απαγορευτικο για την τεχνολογια adsl.Τεσπα η γραμμη ειχε προβλημα και δηλωσε βλαβη.Μπορω να κανω το εξης:Να αντικαταστησω το τηλεφωνικο καλωδιο με αντιστοιχο καλωδιο για δικτυωση (RJ45) μηκους 10 μετρων.Θα εχω προβλημα ?(προς το παρων θα εχω γραμμη ταχυτητας 2048/256)
η προτεινεται να παρω ασυρματο ρουτερ?
Ευχαριστω

sdikr
04-07-08, 22:14
τα 15 μέτρα μπροστά στα εως 5 χιλιομέτρα που υποστηρίζει η adsl είναι απλά τίποτα

Μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις το ρουτερ πριν απο τα 15μέτρα αλλά δεν πιστεύω να δείς διαφορά

hel
05-07-08, 08:06
Η τηλεφωνικη γραμμη μου ειναι περιπου 10 m μακρυα απ τον υπολογιστη μου.Μεχρι τωρα χρησιμιποιουσα ενα καλωδιο RJ11 Μηκους 15 μετρων και εμπαινα με dial UP.Σημερα ενεργοποιηθηκε το adsl το μοντεμ δεν συγχρονιζε πηρα τηλ στην εξυπηρετηση πελατων vodαfone και η κοπελα μου ειπε οτι το μηκος του καλωδιου ειναι απαγορευτικο για την τεχνολογια adsl.Τεσπα η γραμμη ειχε προβλημα και δηλωσε βλαβη.Μπορω να κανω το εξης:Να αντικαταστησω το τηλεφωνικο καλωδιο με αντιστοιχο καλωδιο για δικτυωση (RJ45) μηκους 10 μετρων.Θα εχω προβλημα ?(προς το παρων θα εχω γραμμη ταχυτητας 2048/256)
η προτεινεται να παρω ασυρματο ρουτερ?
Ευχαριστω

Χαζομάρες σου είπε η κοπέλα. Εγώ έχω 2 χρόνια 10+ μέτρα καλώδιο για να μη χρησιμοποιώ wifi και τζάμπα ακτινοβολίες. Τα στοιχεία γραμμής μου είναι τα ίδια με όταν συνδέω το ρούτερ απευθείας στην πρίζα.
Τα στοιχεία γραμμής είναι αυτά που δίνει στο προφίλ σου;

SirAggelos
05-07-08, 10:50
Χαζομάρες σου είπε η κοπέλα. Εγώ έχω 2 χρόνια 10+ μέτρα καλώδιο για να μη χρησιμοποιώ wifi και τζάμπα ακτινοβολίες. Τα στοιχεία γραμμής μου είναι τα ίδια με όταν συνδέω το ρούτερ απευθείας στην πρίζα.
Τα στοιχεία γραμμής είναι αυτά που δίνει στο προφίλ σου;

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και εμενα με παραξενεψε για το καλωδιο δεν θα αλλαξω τπτ.
Οσο για τα στατιστικα οχι δεν ειναι αυτα απλα εχω ξεχασει να τα ανανεωσω,μολις συγχρονισω θα ανεβασω τα νεα

gerokost
05-07-08, 11:39
Δέν νομίζω να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εγώ εδώ και 4 χρόνια, επειδή έχω μόνο 1 τηλ. μπρίζα στο σπίτι, έχω αμολήσει "καλούμπα" 10 μέτρων, μέχρι το γραφείο που είναι το netmod, κι απο κεί τηλεφωνικά καλώδια για το splitter (phone & adsl).Με το 9105 που είχα, αρκούσε το τηλεφωνικό απο το splitter έως το router, αλλά τώρα με το WG200G , ήθελε οπωσδήποτε RJ-45 για την διαδρομή splitter-router για να κλειδώσει το dsl.Η υπόλοιπη διαδρομή εννοείται πως παρέμεινε με RJ-11.

Απ΄ότι σου είπαν και τα παιδιά, τόσα χιλιόμετρα κάνει ούτως η άλλως να έρθει μέχρι την πολυκατοικία σου, κι εκεί ακόμα έχεις τα ρεζιμάκια :p

Οπότε δέν θα το "χαλάσει" το RJ-11 ! ;)

Ingenius
05-07-08, 19:20
Βασικά η κοπέλα καλά έκανε και σου είπε να χρησιμοποιήσεις κάποιο μικρότερο καλώδιο. Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τι συμβαίνει στη δική σου εγκατάσταση - δλδ τι παρεμβολές υπάρχουν από γειτονικές ηλεκτρικές συσκευές όπου περνάει το καλώδιο σου, αν τα καλώδια σου έχουν τσακίσει ή βραχυκυκλώνουν κάπου - για αυτό και στο πρότεινε. Το θεωρώ πολύ λογικό γιατί τυχαίνει πολλές φορές οι συνδρομητές να έχουν προβλήματα που είναι στο χώρο τους και όχι απαραίτητα κάπου ενδιάμεσα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ψάχνεις άδικα και να σπας και τα νεύρα σου. Είναι λογικό πριν δηλώσει τη βλάβη να θέλει να ελαχιστοποιήσει όλες τις πιθανές αιτίες για τις οποίες και δεν συγχρονίζεις.

hel
05-07-08, 21:07
Λογικό είναι αλλά δεν μπορούν όλοι να έχουν τα ρούτερ δίπλα στην πρίζα. Μπορούσε να του πει να κάνει προέκταση με rj 45.

Plutonium
05-07-08, 22:12
Και εγώ με μακριά καλώδια παίζω,τόσο με την πρίζα του ΟΤΕ τόσο και με τα ethernet.
Κανένα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.