PDA

Επιστροφή στο Forum : WIN RAR ερωτηση



jimke1
05-07-08, 08:19
Οταν ειναι πολλα τα .rar πως γινετε να βαλουμε καπου τον κωδικο
ωστε να μην βαζω σε καθε ενα αρχειο τον ιδιο κωδικο ετσι να
ξεσυμπηεστουν ολα με τη μια.Σας ευχαριστω...:oneup:

Tiberius
05-07-08, 12:28
Bάλε όλα τα rar αρχεία σε έναν φάκελλο μαζί με το φωτοεργαλείο κάνε Extract στο πρώτο αρχείο rar και η αποσυμπίεση θα έρθει αμέσως.

jimke1
05-07-08, 21:41
δεν το καταλαβα καλα.τα αρχεια ξεκεινουν απο 01, 02 κτλ θα του πω
το 01 και βαζω μια φορα τον κωδικο και για ολλα τα αλλα θα τα κανει
μονος του;Σε ευχαριστω πολυ.

Umbra
05-07-08, 22:15
ακριβως

Tiberius
05-07-08, 22:17
Δοκίμασε και μετά τα ξεναλέμε:oneup:

Hunter 85
06-07-08, 06:48
Καλημέρα! Εγω θα ηθελα να μου απαντήσει κανείς αμα ξέρει αν τα αρχεια μορφης zip μπορουν να αποσυμπιεστούν με την χρήση του WinPar
Yπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις γιαυτό;

crypter
06-07-08, 09:41
Καλημέρα! Εγω θα ηθελα να μου απαντήσει κανείς αμα ξέρει αν τα αρχεια μορφης zip μπορουν να αποσυμπιεστούν με την χρήση του WinPar
Yπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις γιαυτό;
φυσικα και μπορουν με τον ιδιο τροπο που ξεσυμπιεζεις και τα .rar απλα δεξι κλικ και αποσυμπιεση σε...(δεν χρειαζονται ιδιαιτερες ρυθμισεις)

Tiberius
06-07-08, 10:59
Καλημέρα! Εγω θα ηθελα να μου απαντήσει κανείς αμα ξέρει αν τα αρχεια μορφης zip μπορουν να αποσυμπιεστούν με την χρήση του WinPar
Yπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις γιαυτό;

Mα τα rar αρχεία είναι απο μόνα τους αρχεία zip με το Extract ξεζιπάρονται, εκτός και άν εννοείς τίποτε άλλο με την ερώτηση σου.

jimke1
06-07-08, 13:59
ok...αμα θα εχω πολλα rar θα τα πουμε ξανα,γιατι τωρα δεν εχω.
ευχαριστω ολους :clap::clap::clap:

Hunter 85
06-07-08, 16:20
Mα τα rar αρχεία είναι απο μόνα τους αρχεία zip με το Extract ξεζιπάρονται, εκτός και άν εννοείς τίποτε άλλο με την ερώτηση σου.

Κατέβασα κάτι κ ενω έχω μόνο το WinRar δεν εμφανίζονται με το κλασικό εικονίδιο του WinRar αλλά με ενα φακελο στον οποιο φαίνεται οτι ειναι αρχεια σε μορφή zip.

Αν μου δωσει κάποιος πληροφορεις πως να βάλω εικόνα στα μυνηματά μου τότε θα ειναι καλυτερα ωστε να καταλάβετε!!

tallsman
06-07-08, 17:43
Bάλε όλα τα rar αρχεία σε έναν φάκελλο μαζί με το φωτοεργαλείο κάνε Extract στο πρώτο αρχείο rar και η αποσυμπίεση θα έρθει αμέσως.

Μαλλον δεν καταλαβα καλα.Εγω οταν βαζω μεσα σε ενα φακελο(40 rar) που αντιστοιχουν σε 10 αρχεια(4 rar σε καθε ενα αρχειο).Τα πιανω ολα και κανω Extract.Οταν τελειωσει το πρωτο αρχειο( με τα
4 πρωτα rar) μου ξαναβγαζει την ταμπελα να ξαναβαλω τον κωδικο.Αυτο γινεται μεχρι να τελειωσουν ολα τα αρχεια.Τι κανω

crypter
06-07-08, 17:45
4 πρωτα rar μου ξαναβγαζει την ταμπελα να ξαναβαλω τον κωδικο.Αυτο γινεται μεχρι να τελειωσουν ολα τα αρχεια
δοκιμασε επιλεγωντας ολα(και τα 40) τα αρχεια και μετα δεξι κλικ και ξεσυμπιεση :hmm:

tallsman
06-07-08, 17:49
Μα ολα ειπα οτι τα πιανω

Tzimmys
06-07-08, 23:17
Έχουν τον ίδιο κωδικό? Πες μας λίγο τι ακριβώς είναι αυτό που προσπαθείς να αποσυμπιέσεις.

Tiberius
07-07-08, 03:22
Κατέβασα κάτι κ ενω έχω μόνο το WinRar δεν εμφανίζονται με το κλασικό εικονίδιο του WinRar αλλά με ενα φακελο στον οποιο φαίνεται οτι ειναι αρχεια σε μορφή zip.

Αν μου δωσει κάποιος πληροφορεις πως να βάλω εικόνα στα μυνηματά μου τότε θα ειναι καλυτερα ωστε να καταλάβετε!!

Μπορεί να μήν είναι ο WinRar αυτό το πράγμα που κατέβασες πάρτον για καλύτερη ασφάλεια απο δώ

http://www.rarlab.com/rar/wrar342.exe

Φόρτωσε τον στον ίδιο φάκελλο με τα rar αρχεία στην συνέχεια πήγαινε στο rar1 δεξί κλίκ επέλεξε Ανάγνωση με RanReader και κάνε Extract όταν σου ανοίξει.
Απαιτούνται Windows Vista και να μήν είσαι συνδεδεμένος στο Internet την ώρα της εγκατάστασης.

tallsman
07-07-08, 07:59
Έχουν τον ίδιο κωδικό? Πες μας λίγο τι ακριβώς είναι αυτό που προσπαθείς να αποσυμπιέσεις.
Ειναι πολλα επεισοδια απο tv series που εχουν το ιδιο pass .Μα αυτο νομιζω ρωτησε και ο φιλος
jimke1 που ανοιξε το topic.Πως μπορει να κανει extract χωρις να βαζει συνεχεια το pass

Tzimmys
07-07-08, 10:20
Αν δεν είναι τμήματα ΕΝΟΣ μεγαλύτερου μέρους αλλά διαφορετικά , ας έχουνε το ίδιο pass, νομίζω δε μπορείς να τα αποσυμπιέσεις όλα μαζί.

jimke1
07-07-08, 14:18
Πραγματι παιδια εκανα μια τρυπα στο νερο.Θελη το καθε rar ξεχωρα τον
κωδικο:(:(

crypter
07-07-08, 14:32
Πραγματι παιδια εκανα μια τρυπα στο νερο.Θελη το καθε rar ξεχωρα τον
κωδικο
ε δεν εγινε και τιποτα σιγα ποσα επεισοδια να ειναι 30-40? γραψε τον κωδικο σε κανα word επελεξε τον καντον copy και μετα απλα οποτε σου ζητα κωδικο στο rar θα κανεις κλικ για να γραψει στην γραμμουλα και θα πατας ctrl+c και θα το καταφερεις πολυ γρηγορα :p

tallsman
07-07-08, 18:20
Μαλλον ctrl+v πρεπει vα κανεις μετα το copy Επικολληση δηλαδη

crypter
07-07-08, 18:32
Μαλλον ctrl+v πρεπει vα κανεις μετα το copy Επικολληση δηλαδη

σωστος :p μπερδευτηκα :p:p

Hunter 85
07-07-08, 18:32
Πραγματι παιδια εκανα μια τρυπα στο νερο.Θελη το καθε rar ξεχωρα τον
κωδικο:(:(

Kαλύτερα δεν το κάνεις κανονικά; Τον χρόνο που έφαγες δεν λεει...

VaSimPoG
07-07-08, 18:41
· File -> Set Default Password (Ctrl+P) ;;

Tzimmys
07-07-08, 21:43
Να κάνω ακόμα μια ερώτηση. Γιατί θέλεις κάθε φορά να το αποσυμπιέζεις? Τα έχεις έτσι γραμμένα σε DVD? Πρέπει να είναι συμπιεσμένα και μάλιστα σε κομμάτια? Για απάντησε λίγο και θα βρούμε σίγουρα λύση.

jimke1
08-07-08, 01:23
Οταν κατεβαζω πες 10 rar οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω βαριεμε να καθομαι
να βαζω τον κωδικο,να περιμενω για το 2ο rar,μετα για το 3ο κτλ .Ενοω στην
αποσυμπιεση,και εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι AVI κανει αρκετη ωρα να
αποσυμπιεστη πχ οι ταινιες που ειναι πολλα ΜΒ...Ο φιλος που εγραψε αυτο
File -> Set Default Password το ειδα στο WINRAR αλλα δεν ξερω τι ειναι και
φοβηθηκα να βαλω το pass εκει.Μηπως καθε φορα του βαζεις εκει το pass
και ετσι αποσυμπιεζη με την μια;:hmm:

tallsman
08-07-08, 05:39
· File -> Set Default Password (Ctrl+P) ;;
Και αμα μαρκαρεις 40 rar και θελεις να κανεις extract σε αυτα Πως το κανεις αυτο αφου πρεπει να κανεις αννοιγμα πρωτα των rar Ετσι θα σου ανοιξουν πολλα παραθυρα

Prep2
08-07-08, 07:54
Πάντως το WinZip έχει εξελιχθεί πολύ τελευταία. πχ ανοίγει και αρχεία RAR και πολλά ακόμα (περισσότερα από το Rar) Πιο σημαντικό για εμένα όμως είναι το outlook companion που μου συμπιέζει αυτόματα τα εξερχόμενα επισυναπτόμενα. Και βάζει αν θέλω αυτόματα κλείδωμα σε όλα.

Tzimmys
08-07-08, 20:08
Η αλήθεια φίλε είναι ότι με μπερδεύεις και δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως, αν μιλάμε για ταινία οιυ κατάβασες και είναι σπασμένη σε πολλά κομάτια rar, δε χρειάζεται σε κάθε κομάτι να βάζεις κωδικό, ούτε καν να τα μαρκάρεις όλα. Πατάς πάνω σε ένα κομάτι "αποσυμπίεση εδώ" και τα κάνει όλα extract αυτόματα. Αν δε σου το κάνει, απεγκατέστησε το winrar και ξαναεγκατέστησέ το.

Υπάρχει μια περίπτωση που την έχω συναντήσει σπάνια, να κατεβάσεις ένα αρχείο το οποίο είναι σπασμένο σε κομμάτια τα οποία δεν ανοίγουν με τη μία γιατί δεν είναι φτιαγμένα έτσι. Τα ανοίγεις λοιπόν ένα-ένα και δίνουν από ένα καινούριο rar το οποίο είναι το κομμάτι του μεγαλύτερου αρχείου και ισχύουν τα παραπάνω. Για να το ανοίξεις αυτό με τη μία, λογικά θα ισχύει το να τα μαρκάρεις όλα μαζί και να πατήσεις αποσυμπίεση ή να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος VaSimPoG παραπάνω.

tallsman
09-07-08, 00:03
Η αλήθεια φίλε είναι ότι με μπερδεύεις και δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως, αν μιλάμε για ταινία οιυ κατάβασες και είναι σπασμένη σε πολλά κομάτια rar, δε χρειάζεται σε κάθε κομάτι να βάζεις κωδικό, ούτε καν να τα μαρκάρεις όλα. Πατάς πάνω σε ένα κομάτι "αποσυμπίεση εδώ" και τα κάνει όλα extract αυτόματα. Αν δε σου το κάνει, απεγκατέστησε το winrar και ξαναεγκατέστησέ το.

Υπάρχει μια περίπτωση που την έχω συναντήσει σπάνια, να κατεβάσεις ένα αρχείο το οποίο είναι σπασμένο σε κομμάτια τα οποία δεν ανοίγουν με τη μία γιατί δεν είναι φτιαγμένα έτσι. Τα ανοίγεις λοιπόν ένα-ένα και δίνουν από ένα καινούριο rar το οποίο είναι το κομμάτι του μεγαλύτερου αρχείου και ισχύουν τα παραπάνω. Για να το ανοίξεις αυτό με τη μία, λογικά θα ισχύει το να τα μαρκάρεις όλα μαζί και να πατήσεις αποσυμπίεση ή να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος VaSimPoG παραπάνω.

Φιλε Tzimmys δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα οτι σε μπερδεψα αλλα αν θα δεις εγω στις απαντησεις μου εδειξα οτι δεν μπορεις να βαλεις μια φορα το pass και να κανεις extract σε πολλα επεισοδια.Εγω δεν ανεφερα τιποτα για ταινια.Ερχεται μετα ο φιλος VaSimPoG και γραφει κατι επιγραμματικα.Για αυτο κανω παραθεση στην απαντηση του για να μας πει αν με αυτο που γραφει μπορεις να βαλεις μια φορα το pass και να κανεις extract σε πολλα επεισοδια.
Και αν ναι πως αν δεν μαρκαρεις ολα τα rar

Tiberius
09-07-08, 04:53
Οταν κατεβαζω πες 10 rar οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω βαριεμε να καθομαι
να βαζω τον κωδικο,να περιμενω για το 2ο rar,μετα για το 3ο κτλ .Ενοω στην
αποσυμπιεση,και εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι AVI κανει αρκετη ωρα να
αποσυμπιεστη πχ οι ταινιες που ειναι πολλα ΜΒ...Ο φιλος που εγραψε αυτο
File -> Set Default Password το ειδα στο WINRAR αλλα δεν ξερω τι ειναι και
φοβηθηκα να βαλω το pass εκει.Μηπως καθε φορα του βαζεις εκει το pass
και ετσι αποσυμπιεζη με την μια;

Φωτοεργαλείο έχεις ή είναι τα αρχεία rar σκέτα?
Εγώ ξέρω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις κάνεις Extract το πρώτο και μετά πάει κανόνι η δουλειά χωρίς να ζητήσει ούτε κάν την πρώτη φορά κωδικό, βέβαια οι περιπτώσεις που ξέρω δέν αναφερόντουσαν σε συμπιεσμένες ταινίες DVD έχω μεσάνυχτα περι του θέματος, ίσως να είναι διαφορετική η περίπτωση σου.
Τουλάχιστον έστω και έτσι να σου ζητάει κάθε τόσο, σε κάθε αρχείο κωδικό προχωράει η δουλειά?

jimke1
10-07-08, 00:52
Λοιπον παμε απο την αρχη,παρεληψα κατι που δεν το ειπα στην αρχη.Ανοιγω τον
Total commander που του εχω πει να χρησημοπιει τον Winrar να αποσυμπιεση
αντι το δικο του.Του κοκκινιζω τα 10 πχ Rar και του λεω unpack,και αρχιζη
η αποσυμπιεση στο 1ο rar,στο 2ο μου ζηταει ξανα κωδικο στο 3ο ξανα κτλ.
Αν μου πητε α φιλε τωρα ειναι αλλιως τα πραματα,εγω λεω οτι περαν αυτου
ενεργοπιοιτε ο Winrar που κανει την αποσυμπιεση οποτε πως θα βαλω κωδικο
με τη μια;:oneup:

VaSimPoG
10-07-08, 02:52
Φωτοεργαλείο έχεις ή είναι τα αρχεία rar σκέτα?

Τί είναι το "Φωτοεργαλείο" ;;;:hmm:

Δοκίμασε κάποιος με Ctrl + P και δεν έγινε τίποτα ;
Φυσικά, στην συνέχεια θα πρέπει να ξανα διαγράψεις το default αλλιώς ότι συμπιέζεις με WinRAR θα έχει αυτόν τον κωδικό.

Προσωπικά, δέν έχω πέσει σε "σειρά" .rar χωρίς να είναι .part1.rar-.part2.rar-...-partX.rar οπου δέν χρειάζεται επιπλέον κόπος.

Δεν τυχαίνει να έχω αυτήν την στιγμή κάτι έτοιμο όπως το περιγράφεις για να δοκιμάσω.:whistle:

Tiberius
10-07-08, 04:04
Το φωτοεργαλείο είναι ένα αρχείο rar μικρών διαστάσεων κάτι παραπάνω απο το 1/10 σε σχέση με τα υπόλοιπα που βοηθάει να επεκταθεί αυτόματα η εγκατάσταση σε όλα τα μεγάλα αρχεία rar κάτι σάν αυτό δηλαδή

http://rapidshare.com/files/82286653...toergaleio.rar

Re-Ti-Re
10-07-08, 12:44
Λοιπον παμε απο την αρχη,παρεληψα κατι που δεν το ειπα στην αρχη.Ανοιγω τον
Total commander που του εχω πει να χρησημοπιει τον Winrar να αποσυμπιεση
αντι το δικο του.Του κοκκινιζω τα 10 πχ Rar και του λεω unpack,και αρχιζη
η αποσυμπιεση στο 1ο rar,στο 2ο μου ζηταει ξανα κωδικο στο 3ο ξανα κτλ.
Αν μου πητε α φιλε τωρα ειναι αλλιως τα πραματα,εγω λεω οτι περαν αυτου
ενεργοπιοιτε ο Winrar που κανει την αποσυμπιεση οποτε πως θα βαλω κωδικο
με τη μια;:oneup:
Να μην τα ανοίγεις με τον Total Commander να τα ανοίγεις απευθείας με το WinRar.

jimke1
10-07-08, 15:39
Οπως ειπες ειναι part1.rar-.part2.rar και ομως ζηταει κωδικο γιατι καθε αρχειο
το βλεπη σαν ξεχωρο....:oneup:

VaSimPoG
11-07-08, 16:05
Πιθανότατα άν και με Total Commander πάλι θα πρέπει να λειτουργήσει αυτό που πρότεινα.
Ctrl + P. Πρίν αρχίσεις να αποσυμπιέζεις με δεξί κλίκ. Δηλαδή τρέχεις το WinRAR μόνο του απο την συντόμευση και πατάς Ctrl + P και βάζεις αυτόν τον κωδικό που είναι ίδιος για τα αρχεία που θέλεις να αποσυμπιέσεις.
!! Για μισό... ΤΩΡΑ το είδα !
Είπες τα επιλέγεις/"κοκκινίζεις" όλα μαζι ; Αυτό είναι λάθος ! Θα επιλέξεις αποσυμπίεση ΜΟΝΟ για το πρώτο στην σειρά και τα υπόλοιπα θα συνεχίσουν αυτόματα.

jimke1
11-07-08, 21:53
Θα το δοκιμασω οπως το λες μηπως πειαση.Τωρα δεν εχω rar με την πρωτη
ευκαιρια θα το δω..ευχαριστω :oneup:Το Ctrl + P τι κανει; για να μαθω..

VaSimPoG
11-07-08, 23:55
· File -> Set Default Password (Ctrl+P) ;;

Ορισμός προεπιλεγμένου κωδικού τόσο για συμπίεση όσο και αποσυμπίεση (:?::| αυτό θα το δοκιμάσεις)

jimke1
12-07-08, 23:21
Εκανα τα παντα,τζιφος η δουλεια,δεν επιασε τιποτα :down: :down:

crypter
13-07-08, 00:48
Εκανα τα παντα,τζιφος η δουλεια,δεν επιασε τιποτα :down: :down:

τοσες μερες που ψαχνεις μια "γρηγορη" λυση θα ειχες ξεσυμπιεσει πανω απο καμια 100αρια επεισοδια (και λιγα λεω) :p:p

jimke1
13-07-08, 22:01
Οτι ξεσυμπιεζα, ξεσυμπιεζα δεν λεω,αλλα το προβλημα δεν λυθηκε..:hmm:

konc
14-07-08, 17:03
Φτιάξε ένα .bat, τρέξε το unrar *.rar (ή ότι άλλο σε βολεύει πχ unrar *.part1) και δώστου το password σαν παράμετρο στο command line. Μετά κράτα και το bat και θα το έχεις για μελλοντική χρήση. :)

jimke1
15-07-08, 13:12
Σας ευχαριστω ολους οσους συμετειχαν στο προβλημα :oneup::clap::clap:

psolord
16-07-08, 16:46
Σας ευχαριστω ολους οσους συμετειχαν στο προβλημα :oneup::clap::clap:

Αν βρήκες λύση στο πρόβλημα σου, καλό θα ήταν να την μοιραστείς μαζί μας.

Αν δεν βρήκες χρησιμοποίησε το WinAce. Όταν αποσυμπιέζεις μερικά αρχεία που έχουν το ίδιο pass, απλά το δίνεις μία φορά. Αλλά πρέπει να την κάνεις με το context button η δεξί κλικ. Δηλαδή μαρκάρεις τα αρχεία στον Commander, πατάς δεξί κλικ και επιλέγεις extract here, απο την αποσυμπίεση του WinAce και όχι του Winrar.

jimke1
16-07-08, 21:16
Δεν βρηκα καμια λυση.θα πω ομως οτι παλια ειχαμε τα rar καπως ετσι rar,01,02,03,και τλπ.
τωρα τα rar ειναι καπως ετσι,xxxxx part1.rar,xxxxx part2.rar,xxxxx part3.rar,οποτε
δεν γινεται αυτο που λετε για μια φορα τον κωδικο, διοτι οπως ειναι τα βλεπει σαν
ξεχωρο αρχειο το καθενα.Αυτο καταλαβα εγω μεχρι στιγμης,αφου εχουν καταληξη
ολα rar.Το winAce δεν το ξερω....αν ξερει κανεις για το IZArc αποσυμπιεστικο
ας πει τιποτα...;)

psolord
18-07-08, 16:43
E εντάξει το ότι δεν ξέρεις το winace δεν πάει να πει οτι δεν μπορείς να το μάθεις (http://www.winace.com/)! ;)

8anos
19-07-08, 20:47
Λοιπόν επειδή χρειάστηκε να κάνω κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέει ο φίλος

Ανοίγεις το winrar
Με Ctrl+P βάζεις το password
Δεν το κλείνεις αλλά βρίσκεις τη θέση που έχεις τα αρχεία σου

40666

τα επιλέγεις όλα και κάνεις εξαγωγή εκεί που θέλεις

Θα χρησιμοποιησει για ολα το password που έβαλες αρχικά ;)

jimke1
20-07-08, 01:10
Βραβο φιλε η δικη σου εκδοχη πρεπει να ειναι η πιο σωστη.Δοκιμασα αυτο που λες
αλλα εγω εκλεινα το pass και δεν το εκανε ετσι που λες....
θα το δοκιμασω στα επομενα rar και θα σου πω..Το μυστικο πρεπει να ειναι να μην
κλεινης το παραθυρο του pass την ωρα που ξεσυμπιεζη.:oneup::oneup:

Prep2
21-07-08, 07:11
Πάντως στο γραφείο με το WinZip έχουμε και υποστήριξη scripting και κάνουμε παπάδες έτσι. Στο WinRar δεν έχω βρει scripting.

jimke1
21-07-08, 20:27
Το scripting τι ειναι και τι χρειαζετε στο WinRar..παρακαλω να εξηγειτε οταν γραφετε κατι με ποιο
λεπτομεριες,γιατι δεν ειναι ολοι που το καταλαβενουν...και τελος ολο θα μαθουμε κατι απο τον καθενα σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.