PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά Τρομερά Προβλήματα μετά από 1 χρόνο



Lazaros32
05-07-08, 14:12
Έχω 24άρα γραμμη΄από τον Αύγουστο. Όλα ήταν τέλεια και τον χαμηλότερο συγχρονισμό που είχα δεί ήταν 21.000 και δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις.

Ξαφνικά πριν μία εβδομάδα άρχισαν οι αποσυνδέσεις 2-3 το 24ωρο.

Από προχτές οι αποσυνδέσεις έγιναν πάρα πολλές και από εχτές στην ουσία πιο πολύ είμαι αποσυνδεμένος παρά συνδεμένος.

Έχω το Speedtouch 585v6 με το τελευταίο λογισμικό 7.4.3.2.

Εκτός από τις αποσυνδέσεις έχω πλεόν και πρόβλημα στο τηλέφωνο το οποίο και αυτό πολλές παίφετει ενώ μιλάς ή δεν σου δίνει σήμα.

Ενοείτε έχω δώσει βλάβη στο 121 αλλά επειδή ξέρω ότι θα μου λένε χαζά ήθελα την γνώμη σας.

Σας επισυνάπτω και αρκετά print screen από το modem μου για να δείτε πως παίζει το S/N που έχει τρελές τιμές από δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο και μετά αποσυνδεέετε. Ta print screen είναι με σειρά ημερομηνίας και ώρας.

Κάθε βοήθεια θα εκτημηθεί για να ξέρω τι να πω στους άσχετους τεχνικούς που θα την "ελέγξουν"

guzel
05-07-08, 14:18
παρακαλω ? πως ειχες απο τον αυγουστο 24mbps ?:hmm:

Lazaros32
05-07-08, 14:56
Μάλλον δεν θυμάμε καλά. πάντος έχω την 24άρα από τότε που βγήκαν αλλά αυτό δεν είναι το θέμα. Το θέμα είναι ότι μετά από τόσους μήνες έχω πρόβλημα.

Και δέστε και αυτό το print screen να τρελαθείτε

Cloudman
05-07-08, 15:19
Δε σου έδωσε ο ΟΤΕ, όταν συνδέθηκες το Baudtec δώρο; Αν το έχεις, βάλε το πάνω στη γραμμή κατευθείαν, χωρίς σπλίτερ ή άλλες τ/φ συσκευές να δούμε τι θα κάνει αυτό. Αυτό με το αρνητικό SNR είναι ύποπτο, όπως επίσης και το bandwidth που σου δίνει το ρούτερ σ' αυτό το screenshot. Aν έχεις το Baudtec, δώσε μας τα στατιστικά που δίνει αυτό, μόλις το συνδέσεις.

foyltaka
05-07-08, 15:20
Ενοείτε έχω δώσει βλάβη στο 121 αλλά επειδή ξέρω ότι θα μου λένε χαζά ήθελα την γνώμη σας.



Κάθε βοήθεια θα εκτημηθεί για να ξέρω τι να πω στους άσχετους τεχνικούς που θα την "ελέγξουν"


Να τους δώσεις χαιρετίσματα απο τους Οτετζήδες του forum.

vspiros
05-07-08, 15:37
Κάποια παρόμοια προβλήματα που αντιμετώπισα παλιότερα όχι τόσο με αποσυνδέσεις όσο με το τηλέφωνο που έχει τα χαρακτηριστικά αυτά που που λες τα αντιμετώπισα αλλάζοντας το σπλίτερ της Speedtouch που είχα και μάλλον τα είχε παίξει και βάζοντας πάνω ένα απλό crypto isdn Από τότε σχεδόν 1,5 χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Hunter 85
05-07-08, 15:39
Έχω 24άρα γραμμη΄από τον Αύγουστο. Όλα ήταν τέλεια και τον χαμηλότερο συγχρονισμό που είχα δεί ήταν 21.000 και δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις.

Ξαφνικά πριν μία εβδομάδα άρχισαν οι αποσυνδέσεις 2-3 το 24ωρο.

Από προχτές οι αποσυνδέσεις έγιναν πάρα πολλές και από εχτές στην ουσία πιο πολύ είμαι αποσυνδεμένος παρά συνδεμένος.

Έχω το Speedtouch 585v6 με το τελευταίο λογισμικό 7.4.3.2.

Εκτός από τις αποσυνδέσεις έχω πλεόν και πρόβλημα στο τηλέφωνο το οποίο και αυτό πολλές παίφετει ενώ μιλάς ή δεν σου δίνει σήμα.

Ενοείτε έχω δώσει βλάβη στο 121 αλλά επειδή ξέρω ότι θα μου λένε χαζά ήθελα την γνώμη σας.

Σας επισυνάπτω και αρκετά print screen από το modem μου για να δείτε πως παίζει το S/N που έχει τρελές τιμές από δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο και μετά αποσυνδεέετε. Ta print screen είναι με σειρά ημερομηνίας και ώρας.

Κάθε βοήθεια θα εκτημηθεί για να ξέρω τι να πω στους άσχετους τεχνικούς που θα την "ελέγξουν"

Λογικά δεν θα πρεπει να περιμένεις; Οι βλαβες λειτουργούν κανονικά Σαββατο κύριακο;

vagsta
05-07-08, 16:38
Δε σου έδωσε ο ΟΤΕ, όταν συνδέθηκες το Baudtec δώρο; Αν το έχεις, βάλε το πάνω στη γραμμή κατευθείαν, χωρίς σπλίτερ ή άλλες τ/φ συσκευές να δούμε τι θα κάνει αυτό. Αυτό με το αρνητικό SNR είναι ύποπτο, όπως επίσης και το bandwidth που σου δίνει το ρούτερ σ' αυτό το screenshot. Aν έχεις το Baudtec, δώσε μας τα στατιστικά που δίνει αυτό, μόλις το συνδέσεις.

Τι υποπτο υπαρχει με το αρνητικο snr αν θες να μας εξηγησεις γιατι αντιμετωπιζουμε και εμεις κατι αναλογο και συγκεκριμενα λιγο πριν την αποσυνδεση δινει -7 και αποσυνδεεται.
Σημ.: Βασικα εγω πιστευω οτι δεν ειναι ετοιμος ο ΟΤΕ για να εξυπηρετησει τοσο κοσμο που εχει και μας ταλαιπωρει ολους. Οσο για το οτι φταιει αυτο φταιει το αλλο τριχες κατσαρες απλως δεν μπορει να ανταπεξελθει, εγω τρια χρονια στη HOL με την ιδια γραμμη δεν ειχα ποτε προβλημα με τη συνδεση. Αλλαξα γιατι δεν γουσταρα την πολιτικη της και το δουλεμα που ριχνει στους πελατες της και απο εκεινη τη μερα εχω τρελλαθει στην αποσυνδεση. Δεν μπορω να πω ειναι εντιμος ο ΟΤΕ αλλα απο τα υπολοιπα δεν ξερω τι γινεται.

........Auto merged post: vagsta πρόσθεσε 58 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και να προσθεσω και κατι αλλο. Εχω παρατηρησει οτι τις ωρες μη αιχμης το προβλημα ειναι ελαχιστο εως καθολου και επισης το συνηθες σφαλμα που βγαζει ειναι "Registration at Internet Service Provider failed. Maximum allowed sessions reached", το οποιο σημαινει αν δεν κανω λαθος αδυναμια του κεντρου να δωσει ip λογω φορτου. Και ολα αυτα με λιγα λογια ενισχυουν την αποψη οτι οι κυριοι του ΟΤΕ δεν μπορουν να ανταπεξελθουν.

Lazaros32
05-07-08, 18:15
Δεν έχω Baudtec. Το Speedtouch πείρα από τον ΟΤΕ. Splitter κτλ τα έχω όλα πολύ καιρό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (έχω ένα για την ADSL) και από ένα σε κάθε τηλεφωνική γραμμή μιας και έχω ISDN. Έτσι τα είχα από την αρχή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Η βλάβες λειτουργούν Σαβ/κο αλλά δεν τσεκάρουν τίποτα. Από Δευτέρα μου είπαν θα ενημερωθούν και καλά τα συνεργεία.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πλεόν συνδέετε σπάνια στον ιντερνετ και δεν μπορώ να μπαίνω εδώ.

Για τους τεχνικούς εγώ να τους δώσω χαιρετίσματα αλλά από ποιον? Άσε που επειδή έχουν έρθει πολύ παλαιότερα τους ξέρω και είναι πολύ άσχετη μέχρη που δεν νομίζω να ξέρουν το forum

foyltaka
05-07-08, 18:36
Δεν έχω Baudtec. Το Speedtouch πείρα από τον ΟΤΕ. Splitter κτλ τα έχω όλα πολύ καιρό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (έχω ένα για την ADSL) και από ένα σε κάθε τηλεφωνική γραμμή μιας και έχω ISDN. Έτσι τα είχα από την αρχή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Στην ISDN ,το μόνο που χρειάζεται είναι ένα splitter (διαχωριστής),στην κεντρική πρίζα του ΟΤΕ.
Τι είναι το "απο ένα σε κάθε τηλεφωνική γραμμή;"

blugosi
05-07-08, 18:40
Στην ISDN ,το μόνο που χρειάζεται είναι ένα splitter (διαχωριστής),στην κεντρική πρίζα του ΟΤΕ.
Τι είναι το "απο ένα σε κάθε τηλεφωνική γραμμή;"

Ναι ρε Λάζαρε... Μη μας τρελλάνεις τώρα, ένα splitter έχεις πριν το ΝΕΤΜΟD.... αλλιώς κάτι έχεις συνδέσει λάθος....

asfalis
05-07-08, 19:00
...Splitter κτλ τα έχω όλα πολύ καιρό και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (έχω ένα για την ADSL) και από ένα σε κάθε τηλεφωνική γραμμή μιας και έχω ISDN....

Πάντως να ξέρεις...αρκεί το splitter πριν από το netmod. Τα άλλα δεν χρειάζονται...Μήπως σου δημιουργούν και πρόβλημα επιπρόσθετα ....

Lazaros32
05-07-08, 20:47
Το ξέρω ότι δεν χρεαι΄ζονται αλλά ούτε και ζημία κάνουν αφού τα έχω έτσι μήνες και μήνες.

Τα είχα βάλει γιατί όταν πρωτοβγήκε η 24άρα κάπου εδώ είχα διαβάσει ότ για να αποφύγεις προβλήματα με το τηλέφωνο που είχαν κάποιοι καλού κακού να βάλεις και προς το τηλέφωνο.

Τέλος πάντων σίγουρα δεν δημιουργούν πρόβλημα μιας και τόσο καιρό δεν είχα οπότε τώρα γιατί να έχω από αυτό. Κάτι άλλο έχει η γραμμή μου

sdikr
05-07-08, 21:57
Και να προσθεσω και κατι αλλο. Εχω παρατηρησει οτι τις ωρες μη αιχμης το προβλημα ειναι ελαχιστο εως καθολου και επισης το συνηθες σφαλμα που βγαζει ειναι "Registration at Internet Service Provider failed. Maximum allowed sessions reached", το οποιο σημαινει αν δεν κανω λαθος αδυναμια του κεντρου να δωσει ip λογω φορτου. Και ολα αυτα με λιγα λογια ενισχυουν την αποψη οτι οι κυριοι του ΟΤΕ δεν μπορουν να ανταπεξελθουν.

Αυτό σημαίνει οτι δοκιμάσες να κάνεις παραπάνω απο μια φόρα Login, αυτό γίνεται γιατί η Οτενετ, σε κρατάει συνδέμενο για κάποιο διάστημα αν χάσεις απότομα την σύνδεση (3-5 λέπτα) οπότε πρέπει να περιμένεις

vagsta
05-07-08, 22:20
Αυτό σημαίνει οτι δοκιμάσες να κάνεις παραπάνω απο μια φόρα Login, αυτό γίνεται γιατί η Οτενετ, σε κρατάει συνδέμενο για κάποιο διάστημα αν χάσεις απότομα την σύνδεση (3-5 λέπτα) οπότε πρέπει να περιμένεις

Αυτο ειναι μυνημα που παιρνω απο το router χωρις να κανω εγω καποια ενεργεια.

sdikr
05-07-08, 22:36
Αυτο ειναι μυνημα που παιρνω απο το router χωρις να κανω εγω καποια ενεργεια.

το ρουτερ χάνει τον συχρονισμο για αυτό και βλέπεις αυτό το μήνυμα

Cloudman
05-07-08, 22:45
Τι υποπτο υπαρχει με το αρνητικο snr αν θες να μας εξηγησεις γιατι αντιμετωπιζουμε και εμεις κατι αναλογο και συγκεκριμενα λιγο πριν την αποσυνδεση δινει -7 και αποσυνδεεται.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το SNR πρέπει να έχει θετική τιμή (εκτός αν υπάρχει κάποιο bug στο firmware του ρούτερ ή αν υπάρχει πρόβλημα με το ρούτερ). Φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις πως όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή του, τόσο το καλύτερο για τη σύνδεσή μας. Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205).

Όσο για σένα, φίλε Λάζαρε, σου προτείνω τα εξής: Ξεκίνα βγάζοντας όλα τα τηλέφωνα από όλες τις πρίζες του σπιτιού σου. Βάλε το ρούτερ κατευθείαν πάνω στη γραμμή, χωρίς το σπλίτερ, για να αποκλείσεις την πιθανότητα να φταίει το σπλίτερ. Στη συνέχεια, βρες κάποιο άλλο ρούτερ (έστω δανεικό) και δοκίμασε μ' αυτό, για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έχει χαλάσει το ρούτερ. Στη συνέχεια, αν αυτά δε βοηθήσουν, τότε δώσε το βλάβη στο 121.

vagsta
05-07-08, 22:46
το ρουτερ χάνει τον συχρονισμο για αυτό και βλέπεις αυτό το μήνυμα

Δηλαδη φταιει το router ?
Σημ. Εχει την ιδια συμπεριφορα με 2 διαφορετικες μαρκες ρουτερ 3 ρουτερ συνολικα ολοκαινουργια και τα τρια.
Το ενα μαλιστα ειναι και πληρωμενο 179 ευρω και θεωρειται απο τα καλυτερα.

sdikr
05-07-08, 22:50
Δηλαδη φταιει το router ?
Σημ. Εχει την ιδια συμπεριφορα με 2 διαφορετικες μαρκες ρουτερ 3 ρουτερ συνολικα ολοκαινουργια και τα τρια.
Το ενα μαλιστα ειναι και πληρωμενο 179 ευρω και θεωρειται απο τα καλυτερα.

Δεν είπα οτι φταίει το ρουτερ, τέτοια προβλήματα έχουν να κάνουν συνήθως με την γραμμή

vagsta
05-07-08, 23:52
Δεν είπα οτι φταίει το ρουτερ, τέτοια προβλήματα έχουν να κάνουν συνήθως με την γραμμή

Και εγω αυτο πιστευω δυστυχως.

........Auto merged post: vagsta πρόσθεσε 35 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό που ξέρω είναι ότι το SNR πρέπει να έχει θετική τιμή (εκτός αν υπάρχει κάποιο bug στο firmware του ρούτερ ή αν υπάρχει πρόβλημα με το ρούτερ). Φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις πως όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή του, τόσο το καλύτερο για τη σύνδεσή μας. Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205).


Αρνητικη τιμη δινει πριν την αποσυνδεση για δευτερολεπτα, ιδια συμπεριφορα με διαφορετικα ρουτερ οποτε να υπαρχει καποιο bug κλπ δεν πιστευω. Απλως ειμαστε πολλοι φαινεται και το συστημα δεν μπορει να ανταποκριθει. Εδω δηλωσα δυο φορες βλαβη και ανταποκριθηκαν μετα απο 7 με 8 ημερες και τις δυο φορες τι να λεμε τωρα.
Αυτο που ξερω εγω αυτη τη στιγμη οτι πληρωνω μια υπηρεσια την οποια πολλες ωρες της ημερας δεν εχω η εχω με προβληματα. Αν το βρισκετε σωστο εσεις αυτο πεστε μου.
Τι πρεπει να κανω δηλαδη να αρχισω καταγγελιες μυνησεις κλπ περι παραπλανητικων διαφημισεων περι ορων συμβολαιου που δεν εχουν τηρηθει περι υπηρεσιων που δεν παρεχονται και ολα τα σχετικα,
αυτη ειναι η λυση ?
Να χανω τον χρονο μου, να ξοδευομαι αγοραζοντας αλλα ρουτερ, να βρισκομαι σε εγρηγορση και ολα αυτα επειδη καποιοι κυριοι δηλωνουν οτι παρεχουν μια υπηρεσια χωρις να μπορουν να ανταπεξελθουν.

tsavman
06-07-08, 00:18
Λίγο τραβηγμένο αυτό που θα πω, αλλά μήπως σου "κλέψανε" το ζεύγος;

vagsta
06-07-08, 00:41
Λίγο τραβηγμένο αυτό που θα πω, αλλά μήπως σου "κλέψανε" το ζεύγος;

Δεν το καταλαβαινω αυτο. Μπορεις να το εξηγησεις ?

tsavman
06-07-08, 01:26
Εννοώ μήπως έγινε καμιά αλλαγή στο καφάο και σε βάλανε σε άλλο ζεύγος καλωδίων από αυτό που ήσουν.
Κάπου εδώ μέσα διάβασα (δεν μπορώ να το βρω τώρα) ότι το κάνουν οι "ΟΤΕΤζήδες" για να βελτιώσουν γραμμές ΟΤΕνετ εις βάρος γραμμών που ανήκουν σε εναλλακτικούς παροχείς, τώρα να το κάνανε κατά λάθος και σε εσένα.. δεν ξέρω.

vagsta
06-07-08, 02:00
Κατι τετοιο μπορει να παιζει απο τοτε που ημουν στη HOL, καποια στιγμη ζητησα αναβαθμιση απο 1 στα 2 και μετα απο αυτη την αναβαθμιση ειχα για 1 εβδομαδα περιπου το ιδιο προβλημα το οποιο και λυθηκε σιγα αιγα μονο του. Στον οτε ειμαι περιπου 40 μερες, στην αρχη δεν ειχα τετοια προβληματα η γραμμη ηταν καμπανα, καμμια 15αρια μερες ειναι που το κανει αυτο. Λογικα για να αναβαθμισει απο 2 που ημουν στη Hol στα 24 δεν πρεπει να αλλαξει και θεση.
Τωρα που το σκεφτομαι εχει σπασει ενας υπογειος σωληνας νερου διπλα στο καφαο καμμια δεκαπενταρια μερες τωρα και ολο τον φτιαχνουν και μολις περναει ενα αμαξι απο πανω (ειναι χωματοδρομος πανω στην παραλια) ξανασπαει με αποτελεσμα να ειναι μονιμα πλημμυρισμενα εκει. Πλακα θα εχει να ειναι απο εκει. Θα παρω την Δευτερα τηλεφωνο τον δημο να το φτιαξει.
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον. Γεια χαρα και καληνυχτα.

Lazaros32
06-07-08, 11:16
Και εγώ πιστέυω ότι κάτι τέτοιο έκανα. Για κανέναν γνωστό τους έριξαν βύσμα σε μένα αλλά δεν θα μείνει έτσι γιατί θα τους τα κάνω μπαλόνια χώρια τα μπινελίκια που τους ρίχνω. σε ευτά έιμαι κακός Πο..της

Cloudman
06-07-08, 15:53
Και εγώ πιστέυω ότι κάτι τέτοιο έκανα. Για κανέναν γνωστό τους έριξαν βύσμα σε μένα αλλά δεν θα μείνει έτσι γιατί θα τους τα κάνω μπαλόνια χώρια τα μπινελίκια που τους ρίχνω. σε ευτά έιμαι κακός Πο..της

Πριν τα κάνεις όλα αυτά απόκλεισε πρώτα το ενδεχόμενο το πρόβλημα να βρίσκεται στο δικό σου κομμάτι ευθύνης. Δες τι σου έγραψα πριν να ελέγξεις.

Lazaros32
06-07-08, 16:50
οκ θα τα κάνω

tsavman
06-07-08, 18:17
Πριν τα κάνεις όλα αυτά απόκλεισε πρώτα το ενδεχόμενο το πρόβλημα να βρίσκεται στο δικό σου κομμάτι ευθύνης. Δες τι σου έγραψα πριν να ελέγξεις.

Ακριβώς :oneup:

Αυτό που ανέφερα πιο πάνω είναι εξαιρετικά ακραία και απίθανη περίπτωση, άστο για το τέλος Λάζαρε.

Lazaros32
06-07-08, 23:23
Τα τσέκαρα όλα και δυστιχώς πάλι τα ίδια προβλήματα οπότε είναι καθαρά θέμα γραμμής και ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.