PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά Λογαριασμού λόγω μετακόμισης



foutzena
05-07-08, 16:36
Για σας παιδιά ,έχω μετακομίσει από τον Απρίλιο από το Αιγάλεω στο Περιστέρι και αν και έχω αποστείλει με φαξ στην τελλας από της 22 Απριλίου ότι επιθυμώ την μεταφορά του λογαριασμού μου απο την παλιά διεύθυνση στην καινούρια και ενώ με είχαν υποσχεθεί ότι είναι μια διαδικασία που παίρνει 20-25 εργάσιμες μερες το πολύ εγώ δεν έχω ακόμη τηλέφωνο και ιντερνετ . Τους έχω πάρει τηλ πολλές φορές αλλά τα ρίχνουν όλα στο ΟΤΕ (βολική λύση) αλλά όταν τους ρωτάω τι έχουν κάνει αυτοί σαν εταιρία που τους πληρώνω για να με προστατέψουν ........πάπαλα αυτοί μου έχουν πει ότι παρέλαβαν το φαξ στις 24/4 και ότι έκαναν την αίτηση στον ΟΤΕ στης 6/5 . Ο λογαριασμός συνεχίζει να έρχεται κανονικά......... οι μέρες περνάνε ........ και τα νεύρα μου έχουν σπάσει . τωρα να φανταστείτε συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω GPRS που έχω συνδέσει το κινητό με το λαπτοπ μου! Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω ιντερνετ το συντομότερο δυνατόν!!!

crypter
05-07-08, 23:50
Ο λογαριασμός συνεχίζει να έρχεται κανονικά......... οι μέρες περνάνε ........ και τα νεύρα μου έχουν σπάσει .
λογικα τον λογαριασμο που σου ηρθε για τις μερες που δεν ειχες internet δεν θα το πληρωσεις αφου δεν σου παρειχαν τις υπηρεσιες..και εγω το ιδιο εκανα (στελνωντας τους φυσικα ενα φαξ) οταν αργησαν 2 μηνες να μου αλλαξουν το χαλασμενο speedstream 4200

ermis333
07-07-08, 12:39
Για σας παιδιά ,έχω μετακομίσει από τον Απρίλιο από το Αιγάλεω στο Περιστέρι και αν και έχω αποστείλει με φαξ στην τελλας από της 22 Απριλίου ότι επιθυμώ την μεταφορά του λογαριασμού μου απο την παλιά διεύθυνση στην καινούρια και ενώ με είχαν υποσχεθεί ότι είναι μια διαδικασία που παίρνει 20-25 εργάσιμες μερες το πολύ εγώ δεν έχω ακόμη τηλέφωνο και ιντερνετ . Τους έχω πάρει τηλ πολλές φορές αλλά τα ρίχνουν όλα στο ΟΤΕ (βολική λύση) αλλά όταν τους ρωτάω τι έχουν κάνει αυτοί σαν εταιρία που τους πληρώνω για να με προστατέψουν ........πάπαλα αυτοί μου έχουν πει ότι παρέλαβαν το φαξ στις 24/4 και ότι έκαναν την αίτηση στον ΟΤΕ στης 6/5 . Ο λογαριασμός συνεχίζει να έρχεται κανονικά......... οι μέρες περνάνε ........ και τα νεύρα μου έχουν σπάσει . τωρα να φανταστείτε συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω GPRS που έχω συνδέσει το κινητό με το λαπτοπ μου! Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω ιντερνετ το συντομότερο δυνατόν!!!

Στείλε τους με φαξ το περιστατικό σου και πές τους πως από την τάδε του μηνός μέχρι και την πλήρη μεταφορά της γραμμής σου, λόγω μη παροχής της υπηρεσίας να σου πιστωθεί ο όποιος λογαριασμός έχεις πλήρώσει.

foutzena
07-07-08, 14:07
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά απλά οι τύποι εκεί είναι άπαιχτοι! τους πείρα τηλ εχθές το απόγευμα και μου είπαν ότι η πολυκατοικία μου δεν είναι συνδεδεμένη με το δίκτυο του ΟΤΕ και για αυτό αργούν. Κάναν 2 μήνες και κάτι για να το βρουν αυτό τα αλάνια της Τελλάς μόνο που 3 ένοικοι της πολυκατοικίας μου είναι και συνδρομητές του ΟΤΕ και έχουν και connex και όταν το είπα στην τηλεφωνήτρια αυτό μου είπε τι να σου πω εγώ ξέρω οτι δεν είσαι συνδεδεμένος με το δίκτυο του ΟΤΕ .Από τον Δεκέμβριο που είμαι συνδρομητής τους μόνο με ταλαιπωρούν τους εχει βαρεθεί η ψυχή μου, είναι όλοι τους άχρηστοι εκεί πέρα.

ermis333
08-07-08, 06:51
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά απλά οι τύποι εκεί είναι άπαιχτοι! τους πείρα τηλ εχθές το απόγευμα και μου είπαν ότι η πολυκατοικία μου δεν είναι συνδεδεμένη με το δίκτυο του ΟΤΕ και για αυτό αργούν. Κάναν 2 μήνες και κάτι για να το βρουν αυτό τα αλάνια της Τελλάς μόνο που 3 ένοικοι της πολυκατοικίας μου είναι και συνδρομητές του ΟΤΕ και έχουν και connex και όταν το είπα στην τηλεφωνήτρια αυτό μου είπε τι να σου πω εγώ ξέρω οτι δεν είσαι συνδεδεμένος με το δίκτυο του ΟΤΕ .Από τον Δεκέμβριο που είμαι συνδρομητής τους μόνο με ταλαιπωρούν τους εχει βαρεθεί η ψυχή μου, είναι όλοι τους άχρηστοι εκεί πέρα.

Αυτό που είπες αλλάζει τα πράγματα, μπορεί να έχουν βάλει κάποιοι ΟΤΕ αλλά στα συστήματα του ΟΤΕ μπορεί να φαίνεται πως είσαι εκτός δικτύου....τρέχα γύρευε....τράβα και μια βόλτα από τον τοπικό ΟΤΕ και δές μήπως μπορείς να κάνεις κάτι.

foutzena
08-07-08, 14:49
Αυτό που είπες αλλάζει τα πράγματα, μπορεί να έχουν βάλει κάποιοι ΟΤΕ αλλά στα συστήματα του ΟΤΕ μπορεί να φαίνεται πως είσαι εκτός δικτύου....τρέχα γύρευε....τράβα και μια βόλτα από τον τοπικό ΟΤΕ και δές μήπως μπορείς να κάνεις κάτι.

Άμα ξεκινήσω την νηστεία ,πηγαίνω κάθε μέρα εκκλησία και λέω την προσευχή μου πριν από κάθε γεύμα λες να αποκτήσω και εγώ ίντερνετ σε εύλογο χρονικό διάστημα?

DiM
10-07-08, 09:01
Δεν στέλνεις κανένα FAX στην τελλας να πάρεις μια επίσημη απάντηση ? Τότε θα το κοιτάξουν καλύτερα το θέμα.

Επίσης θα μπορείς να την χρησιμοποίησης αργότερα σε κάποια καταγγελία στην ΕΕΤΤ η εάν έχεις όρεξη να πας μια βόλτα στον ΟΤΕ της περιοχής σου :)

Γενικά σε τέτοια θέματα μην μένετε στiς απαντήσεις που σας δίνουν τηλεφωνικά να στέλνετε FAX να παίρνετε επίσημες απαντήσεις δίνοντας και το email σας για να απαντήσουν :)

Α ναι και πάντα να βαστάτε την απόδειξη του FAX που στείλατε γιατί ουκ ολίγες φορες χάνονται :whistle:

crypter
10-07-08, 10:26
Δεν στέλνεις κανένα FAX στην τελλας να πάρεις μια επίσημη απάντηση ? Τότε θα το κοιτάξουν καλύτερα το θέμα.

Επίσης θα μπορείς να την χρησιμοποίησης αργότερα σε κάποια καταγγελία στην ΕΕΤΤ η εάν έχεις όρεξη να πας μια βόλτα στον ΟΤΕ της περιοχής σου :)

Γενικά σε τέτοια θέματα μην μένετε στiς απαντήσεις που σας δίνουν τηλεφωνικά να στέλνετε FAX να παίρνετε επίσημες απαντήσεις δίνοντας και το email σας για να απαντήσουν :)

Α ναι και πάντα να βαστάτε την απόδειξη του FAX που στείλατε γιατί ουκ ολίγες φορες χάνονται :whistle:

σε ποιο νουμερο στελνω το φαξ διαμαρτυριας; :hmm: (για αλλο θεμα το θελω εγω βεβαια:p )

DiM
10-07-08, 11:00
Μην σε πάρω στο λαιμό μου δεν ξέρω εάν έχουν ένα η παραπάνω fax για κάθε τμήμα. Πάρε στο 13800 και ρωτα για σιγουριά :)

foutzena
10-07-08, 22:36
Ξανά πείρα τηλ και μου είπανε ότι ξανά κάνανε αίτηση στις 4/7 και ότι θα πρέπει να περιμένω άλλες 20-25 εργάσιμες. θα τους στείλω ένα φαξ DiM να δω τι θα μου απαντήσουν και μετά θα πάω και στον ΟΤΕ να δω τι λένε και αυτοί.

nsakel
31-07-08, 11:06
Εγώ έκανα αίτηση μεταφοράς στις 2 Ιουλίου και σε τηλέφωνο που τους πήρα σήμερα με ενημερώσαν ότι έχει κατασκευαστεί η γραμμή μου και ότι είχαν πρόβλημα με το σύστημά τους που ενημερώνει τους τεχνικούς για τις νέες ενεργοποιήσεις. Με παρέπεμψαν στο 2111201212.

Πήρα εκεί. Απάντησαν αμέσως και με ενημερώσαν ότι ο τεχνικός έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εργασίες και ότι πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο για να μου συνδέσει τη γραμμή. Του είπα ότι δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου για να κανονίσουμε ραντεβού. Με ενημέρωσε ότι θα το προωθούσε ως επείγον στους τεχνικούς για να επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου να δούμε τι θα γίνει.

Υποχρέωση τούς δεν είναι να κάνουν τη σύνδεση; Αν καλέσω ηλέκτρολόγο και δεν παίζει τον ηλεκτρολόγο θα τον πληρώσω !!!!!!!!!

Μπορώ να κάνω κάτι εγώ;

Δεν θα ήθελα να μπλέξω με τεχνικές εργασίες! Μένω σε νεόδμητη πολυκατοικία. Ξέρει κανείς που βρίσκεται συνήθως το κουτί με τις γραμμές για να δώ τουλάχιστον αν κρέμεται καλώδιο από tellas.

foutzena
04-08-08, 15:30
Φίλε μου από ότι ξέρω απαγορεύετε να ανοίξεις το καφάο του ΟΤΕ αλλά και να το ανοίξεις δεν πιστεύω να βρεις τα καλώδια της ΤΕΛΛΑΣ ,την σύνδεση στην κάνει η ΤΕΛΛΑΣ .
Εγώ ακόμα περιμένω από τον Μάιο για την μεταφορά ,και δεν μου λέει κανείς τίποτα γιατί δεν γίνετε ούτε η τελλας ούτε ο ΟΤΕ

foutzena
07-08-08, 13:09
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΓΓΕΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΜΕ Ε-ΜΑΙΛ ?

vaskgr
09-08-08, 04:57
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΓΓΕΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΜΕ Ε-ΜΑΙΛ ?

Αν δεν κάνω λάθος στην σελίδα της ΕΕΕΤ υπάρχει φόρμα επικοινωνίας που γράφεις το πρόβλημά σου και το υποβάλεις. έχει όμως και τηλέφωνο οπότε επικοινώνησε μαζί τους και αυτοί θα σου δώσουν αριθμό από FAX δικό τους και της εταιρείας στην οποία έχεις πρόβλημα για να τους τα στείλεις και με FAX.
Μετά την καταγγελία αυτοί υποχρεώνουν την εταιρεία να σου απαντήσει γραπτά τι εχει κάνει με το πρόβλημά σου.
Ξέρω ότι τρώει χρόνο και εσύ βιάζεσαι αλλά είναι ένα μέτρο πίεσης και αυτό.
Αλλιώς πας στα γραφεία τους και πιάνεις μερικούς από το λαιμό και .......

:oneup::oneup::oneup:

gryzor
12-08-08, 14:00
Τώρα με ζώσανε τα φίδια...

Τελείως συμπτωματικά 10' πιο πριν έκλεισα το τηλέφωνο με Τελλάς - μετακομίζω σε λίγους μήνες και μου είπαν πως για τη μεταφορά θα τους ειδοποιήσω περίπου 45 μέρες πριν τη μετακόμιση, αυτοί θα κάνουν όλες τις απαραίτητες διεργασίες και θα μεταφέρουν τη γραμμή.

Μετά πέυτω σε αυτό το thread... Φτου.

Αναρωτιέμαι: μπορώ να κάνω αίτηση μεταφοράς στη νέα διεύθυνση, να προπαρασκευαστεί η γραμμή αλλά να ενεργοποιηθεί μόνο όταν κάνω τη μετακόμιση, ώστε να μή μείνω καθόλου oflline?

crypter
12-08-08, 16:00
Αναρωτιέμαι: μπορώ να κάνω αίτηση μεταφοράς στη νέα διεύθυνση, να προπαρασκευαστεί η γραμμή αλλά να ενεργοποιηθεί μόνο όταν κάνω τη μετακόμιση, ώστε να μή μείνω καθόλου oflline?
γινεται αλλα δεν θα στο κανουν γιατι θα πρεπει να πληρωνεις για 2 νουμερα ενα το τωρινο σου και ενα στο σπιτι που θα μετακομισεις, μιας και το ιδιο νουμερο δεν μπορεις να το εχεις σε 2 διαφορετικα σπιτια:p) εκτος του οτι ειναι και μπερδεμα και μπορει μετα να καθυστερησει περισσοτερο λογω προβληματων

gryzor
12-08-08, 16:42
γινεται αλλα δεν θα στο κανουν γιατι θα πρεπει να πληρωνεις για 2 νουμερα ενα το τωρινο σου και ενα στο σπιτι που θα μετακομισεις, μιας και το ιδιο νουμερο δεν μπορεις να το εχεις σε 2 διαφορετικα σπιτια:p) εκτος του οτι ειναι και μπερδεμα και μπορει μετα να καθυστερησει περισσοτερο λογω προβληματων

Χμ, έχω ξεχάσει τη διαδικασία.. Ήλπιζα μήπως μπορούσε η αριθμοδότηση να γίνει τελευταία στιγμή...

Απ'όταν κοπεί στο τρέχον διαμέρισμα, να περιμένω τα χειρότερα για το 2ο ή γίνεται (όπως μου είπαν) αμέσως;

or1onas
13-08-08, 01:34
Προσωπικά σήμερα το απόγευμα μίλησα με την Τελλάς γιατί πρόκειται να μετακομίσω στο τέλος του μήνα και μου είπαν να στείλω το συντομότερο ένα σχετικό fax με το αίτημα μου και στοιχεία (νέα διεύθυνση, κλπ.).
Μου είπαν πως από την ημέρα που θα σταλεί το αίτημα θα χρειαστεί 1 μήνας για την ολοκλήρωση της μεταφοράς.
Το 'περίεργο' είναι πως μου ζήτησαν να τους αναγράψω και 'κάποιο' αριθμό τηλεφώνου από τη νέα πολυκατοικία 'για να δει ο ΟΤΕ που βρίσκεται η νέα γραμμή'...
Το βρίσκετε λογικό; Που να βρω τηλέφωνο από εκεί; Δεν ξέρω κανέναν και ούτε έχω μπεί ακόμα στο σπίτι...

foutzena
13-08-08, 15:40
Προσωπικά σήμερα το απόγευμα μίλησα με την Τελλάς γιατί πρόκειται να μετακομίσω στο τέλος του μήνα και μου είπαν να στείλω το συντομότερο ένα σχετικό fax με το αίτημα μου και στοιχεία (νέα διεύθυνση, κλπ.).
Μου είπαν πως από την ημέρα που θα σταλεί το αίτημα θα χρειαστεί 1 μήνας για την ολοκλήρωση της μεταφοράς.
Το 'περίεργο' είναι πως μου ζήτησαν να τους αναγράψω και 'κάποιο' αριθμό τηλεφώνου από τη νέα πολυκατοικία 'για να δει ο ΟΤΕ που βρίσκεται η νέα γραμμή'...
Το βρίσκετε λογικό; Που να βρω τηλέφωνο από εκεί; Δεν ξέρω κανέναν και ούτε έχω μπεί ακόμα στο σπίτι...

Δες από κανένα μαγαζί από κάτω ,το νουμερο στο ζήτησαν για να δουν εαν έχουν δίκτυο στην νεα σου διευθυνση ,όσο για τον ένα μήνα........... εγώ περιμενω είδη 4 μήνες :evil:

or1onas
14-08-08, 10:53
Καλά, αν μέχρι 10/9 δεν έχω γραμμή στο σπίτι, θα φάνε σουτ από τη σέντρα.
Ήδη τους τελευταίους 2 μήνες κάνω υπομονή με το χάλι των disconnect κάθε 3-5 λεπτά στο νετ.
Αν συνεχίσουν τη μεγάλη επιτυχία στην εξυπηρέτηση, θα πάω σε άλλο χάλι για να μάθουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.