PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ενώ κανω DVD Shrink πεφτει το buffer στο Nero ?



panos37
05-07-08, 17:26
Εχω ενα συστημα Core 2 Duo 6700 me ASUS P5K mobo,2 GB Ram ,etc.
Ενω στο παλιο μου Pentium 4 εκανα dvd shrink (απο το δισκο-ενωνα 2 ταινιες πχ) και ταυτοχρονα εγραφα με το Nero ενα dvd χωρις κανενα προβλημα (δηλ. δεν ενοχλουσε το ενα το αλλο) τωρα με το νεο μου συστημα βλεπω πως οταν κανω και τις 2 εργασιες ταυτοχρονα πεφτει το buffer του Νερο και ταυτοχρονα to rate sto dvd shrink (απο 25000 kbps σε 3500kbps) ! ?
Εχω 2 dvd kai 2 δισκους στο συστημα καθενα συνδεδεμενο σε διαφορετικες sata υποδοχες.
Οποτε γιατι ενοχλει το ενα το αλλο?
Οποιος εχει υποψη του οτιδηποτε ας το αναφερει.
Ευχαριστω προκαταβολικα!

WAntilles
05-07-08, 17:31
Ούτε στο παλιό σου σύστημα γινόταν αυτό.

Απλά δεν το θυμάσαι.

Είναι αδυναμία του SPTI subsystem των Windows NT-Class λειτουργικών.

Και εδώ, ουδέποτε μπορούσα με 2 instances του DVD-Decrypter να διαβάσω ταυτόχρονα 2 DVD από διαφορετικά οπτικά drives (το καθένα στο κανάλι του), χωρίς να πέφτει η ταχύτητά τους στο μισό.

Στο Linux μπορώ και το κάνω αυτό.

Re-Ti-Re
05-07-08, 18:51
Μήπως θυμάσαι πόση διαθέσιμη μνήμη είχες στο παλιό σύστημα και πόση τώρα στο νέο; Πρόσεξε όχι την συνολική μνήμη του συστήματος.

panos37
05-07-08, 18:57
Ούτε στο παλιό σου σύστημα γινόταν αυτό.

Απλά δεν το θυμάσαι.

Είναι αδυναμία του SPTI subsystem των Windows NT-Class λειτουργικών.

Και εδώ, ουδέποτε μπορούσα με 2 instances του DVD-Decrypter να διαβάσω ταυτόχρονα 2 DVD από διαφορετικά οπτικά drives (το καθένα στο κανάλι του), χωρίς να πέφτει η ταχύτητά τους στο μισό.

Στο Linux μπορώ και το κάνω αυτό.

Kαι ομως φιλε μου νομιζω οτι γινοταν! Και εννοουσα dvd shrink απο το δισκο και ταυτοχρονα εγγραφη σε dvd -oxi dvd shrink απο το dvd-rom

........Auto merged post: panos37 πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως θυμάσαι πόση διαθέσιμη μνήμη είχες στο παλιό σύστημα και πόση τώρα στο νέο; Πρόσεξε όχι την συνολική μνήμη του συστήματος.


Στο παλιο ειχα 1 gb -τωρα εχω 2 gb και χρησιμοποιω τα ιδια xp pro sp2 gr -αποκλειεται να ειναι θεμα μνημης -κατι με τα sata channels που μου τα δειχνει σαν ide στο device manager ειναι μαλλον

Re-Ti-Re
05-07-08, 19:04
Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα διαθέσιμης μνήμης δες αυτό που λες με τα κανάλια, αν και αφού χρησιμοποιείς το Nero θα σε προειδοποιούσε. Ψάξε επίσης και για το Ant-virus που χρησιμοποιείς, κλίσε το και δες τι παίζει.

panos37
06-07-08, 01:32
Kατι αλλο ειναι! Δεν νομιζω να φταιει η μνημη ή το Antivirus! Καμια αλλη ιδεα?

sdikr
06-07-08, 13:04
Δες στο device manager στους controler ide/atapi αν έχει κάποια συσκευή σαν Pio mode

panos37
06-07-08, 23:02
Δες στο device manager στους controler ide/atapi αν έχει κάποια συσκευή σαν Pio mode

Το κανει οταν κανω και τα 2 ταυτοχρονα - το καθενα μονο του γινεται τελεια! Ενοχλει η λειτουργια του δισκου την εγγραφη στο dvd-rw.
Η απορια μου ειναι πως γινεται αυτο αφου τα καναλια σατα ειναι ανεξαρτητα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.