PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλανή πολυκατοικία καλύτερος συγχρονισμός!!Γιατι!!!



limited733
05-07-08, 17:36
Εγω που λέτε μενω στην Καλαμαρια σε μια πολυκατοικια στον 5ο οροφο και η κοπελα μου στην ακριβως διπλα που ειναι και πιο παλια!!!Εχω τελλας σπιτι μου και εκεινη φορθνετ.Με 31attenuation και 6SNR συγχρονιζει στα 20650!!!!!!!!!!Ενα φιλαρακι μου στη δικια μου πολυκατοικια και με 25attenuation και 6SNR πρωτον δεν μπορει με τιποτα να συγχρονισει πανω απο 16500 και δευτερον οταν συγχρονιζει εκει εχει ολη την ωρα αποσυνδεσεις!!Συνδεεται με ενα ασυρματο της linksys.Του πηγα ομως και το μοντεμ της κοπελιας μου που της εκανα εγω δωρο (netgear DG834N) και καμια αλλαγη!!!Θελω κι εγω να βαλω φορθνετ αλλα μετα απο αυτο και με attenuation 27db χειροτερο δηλαδη απο το φιλαρακι μου το σκεφτομαι!!Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

balander
05-07-08, 18:01
Γιατί μάλλον έχει καλύτερο ζεύγος απο ΟΤΕ...

limited733
05-07-08, 18:03
Φτιαχνει καπως αυτό?

balander
05-07-08, 18:17
Εχεις βυσμα;

limited733
05-07-08, 18:18
Χαχα καλο!ΣΟβαρα μονο ετσι?

Umbra
05-07-08, 19:40
Σοβαρα.....

Εκτος κι αν εχεις προβλημα εσωτερικής καλωδιωσης απο το διαμέρισμα σου μεχρι τον καανεμητη στην πολυκατοικία σου...

hel
05-07-08, 20:51
Εγω που λέτε μενω στην Καλαμαρια σε μια πολυκατοικια στον 5ο οροφο και η κοπελα μου στην ακριβως διπλα που ειναι και πιο παλια!!!Εχω τελλας σπιτι μου και εκεινη φορθνετ.Με 31attenuation και 6SNR συγχρονιζει στα 20650!!!!!!!!!!Ενα φιλαρακι μου στη δικια μου πολυκατοικια και με 25attenuation και 6SNR πρωτον δεν μπορει με τιποτα να συγχρονισει πανω απο 16500 και δευτερον οταν συγχρονιζει εκει εχει ολη την ωρα αποσυνδεσεις!!Συνδεεται με ενα ασυρματο της linksys.Του πηγα ομως και το μοντεμ της κοπελιας μου που της εκανα εγω δωρο (netgear DG834N) και καμια αλλαγη!!!Θελω κι εγω να βαλω φορθνετ αλλα μετα απο αυτο και με attenuation 27db χειροτερο δηλαδη απο το φιλαρακι μου το σκεφτομαι!!Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

Kάτι λες λάθος. Αποκλείεται να έχει η κοπέλα att 30dB και να συγχρονίζει στα 20Mbit.
Για το φίλο σου, δώσε μας και τα υπόλοιπα στοιχεία γραμμής. Έχει βάλει σωστά τα φίλτρα και σπλίτερ; Πες του να αφήσει μόνο του το ρούτερ χωρίς τηλέφωνα σπλίτερ φίλτρα.

[DSL]MANOS
06-07-08, 10:54
Σιγά. Ο Ξάδερφός μου που μένει ακριβώς στον από πάνω όροφο από το σπίτι μου, με το ίδιο modem και εταιρία με εμένα έχει 12Mbit, ενώ εγώ έχω 14Mbit. Και εσύ τώρα κάθεσαι και μιλάς για άλλη πολυκατοικία... :p

chios
07-07-08, 02:18
Εγω που λέτε μενω στην Καλαμαρια σε μια πολυκατοικια στον 5ο οροφο και η κοπελα μου στην ακριβως διπλα που ειναι και πιο παλια!!!Εχω τελλας σπιτι μου και εκεινη φορθνετ.Με 31attenuation και 6SNR συγχρονιζει στα 20650!!!!!!!!!!Ενα φιλαρακι μου στη δικια μου πολυκατοικια και με 25attenuation και 6SNR πρωτον δεν μπορει με τιποτα να συγχρονισει πανω απο 16500 και δευτερον οταν συγχρονιζει εκει εχει ολη την ωρα αποσυνδεσεις!!Συνδεεται με ενα ασυρματο της linksys.Του πηγα ομως και το μοντεμ της κοπελιας μου που της εκανα εγω δωρο (netgear DG834N) και καμια αλλαγη!!!Θελω κι εγω να βαλω φορθνετ αλλα μετα απο αυτο και με attenuation 27db χειροτερο δηλαδη απο το φιλαρακι μου το σκεφτομαι!!Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να το επισημοποιήσετε και να μετακομίσεις και εσύ στη δίπλα πολυκατοικία; 5 Kbps είναι αυτά, αξίζει τον κόπο ;)

Πάντως σε αυτό που λέει ο φίλος hel έχει δίκιο, 30db και 20Kbps - κάτι δεν είναι σωστό στα νούμερα.

limited733
07-07-08, 02:24
Κι ομως το εχω χιλιοελεγξει!!!!31att.Κι εμενα μου εκανε εντυπωση αλλα φαινεται ειναι τυχερη!Οσο για την επισημοποιηση δυστυχως μενει με γονεις......:lol:

manicx
07-07-08, 09:47
Μάλλον δίνει λάθος νούμερο το router. Αυτά δεν γίνονται. Τα 16500 με 25 attenuation είναι το φυσιολογικό. Για τις αποσυνδέσεις, ίσως φταίει το Linksys.

ZAGNA
07-07-08, 10:23
Είναι λάθος το νούμερο προφανώς από το router. Με πόσο κατεβάζει max την έχεις ρωτήσει?

petrogazz
07-07-08, 15:49
Όλα είναι θέμα βρόγχου, πχ εγώ με cat5 στο σπίτι και μέχρι τον κατανεμητή και συγχρονίζω στα 9+.

Η γειτόνισσα από κάτω με την καλωδίωση της πολυκατοικίας (45+ χρόνια) πιάνει 16!

@ ADSLgr.com All rights reserved.