PDA

Επιστροφή στο Forum : PHP Σελίδα που κάνει query σε MySQL Servers



wintech2003
01-10-05, 21:09
Θελω μια χάρη από οποιον μπορει να μου φτιάξει το παρακάτω (ειμαι εντελώς ασχετος απο PHP, MySQL κτλ)

Λοιπον έχω διάφορυς MySQL servers οι οποίοι ειναι σε στατικές IP, σε μισθωμένες γραμμές, και "ακούνε" και απο remote ip's.

Ας υποθέσουμε οτι αυτοι οι σερβερς ειναι οι:

192.168.1.1
192.168.2.1
192.168.3.1

και οτι το 192.168.1.1 ειναι στην Αθήνα
το 192.168.2.1 στην Λάρισα
και το 192.168.3.1 στην Θεσσαλονίκη

Ο κάθε MySQL server έχει μέσα μια βάση που λέγετε monitoring. Κάθε βάση monitoring έχει ενα table που λέγετε webdata και το table αυτό έχει τα παρακάτω properties:


/*Column Information For - monitoring.webdata*/
--------------------------------------------
Field Type Null Key Default Extra Privileges
--------- ------------------- ------ ------ ------- ------ -------------------------------
pc tinyint(3) unsigned PRI 0 select,insert,update,references
price float 0 select,insert,update,references
connected enum('Y','N') Y select,insert,update,references


Θέλω λοιπον μια σελίδα PHP που να φτιάχνει εναν πινακα (με κελια σαν excel) που να έχει στην πρώτη στήλη απο πάνω προς τα κάτω:

Αθηνα
Θεσσαλονίκη
Λάρισα

και στην δίπλα στήλη, δίπλα σε κάθε πόλη την τιμή του field "pc" του table webdata, της βάσης monitoring τους MySQL server της κάθε πόλης.

Ειναι ευκολο? Μπορει κάποιος να μου γράψει τον κώδικα της php σελίδας να τον σηκώσω σε εναν apache server?

Ευχαριστώ πολύ! :D

wintech2003
01-10-05, 21:52
Ακυροο...

LOL

ειναι λίγο πιο περίπλοκο.

Λοιπον στο table webdata για κάθε PC μπαινει μια γραμμή (PC1, PC2, PC3) οπότε στο field pc θα βλέπουμε 1,2,3,4,5....
στο connected βλέπουμε αν ειναι αναμένο το PC (Y ή N).

Στο price αν βλέπουμε 0 σημαίνει οτι δεν παίζει κανεις στο συγκεκριμένο PC (αρα δεν γραφει το κοντερ ;) ειναι για internet cafe)

Οπότε θέλω διπλα απο την πόλη 3 στήλες.

Η πρώτη να λέει τον αριθμό αυτών που παίζουν (δλδ πόσες γραμμές έχουν στο field price τιμή >0 )
Στην δευτερη τους αναμένους (δλδ όσους στο connected λεει Y)
Και στην τρίτη το σύνολο (δλδ τον αριθμό των γραμμών στο table)

thnx :D

moshstef
01-10-05, 22:55
Έφτιαξα κάτι, αν και μπορεί να υπάρχει καλύτερος και συντομότερος τρόπος να γίνει.
Πάντως με ένα σύντομο testing που του έκανα δουλέυει.
Δοκίμασέ το και πες μου αν είναι εντάξει.
Tα username/password για να συνδεθείς στις MySQL τα βάζεις στο αρχείο connections.php. Υπέθεσα πως είναι τα ίδια για τις 3 βάσεις, αλλά μπορείς να βάλεις και 3 διαφορετικά αν χρειάζεται.

Ωστόσο αν κάποιος ξέρει php καλύτερα από μένα, ας φτιάξει κάτι καλύτερο.

wintech2003
02-10-05, 23:45
Σε ευχαριστώ πολύ!

Ηταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

Ευχαριστώ και πάλι.

moshstef
02-10-05, 23:46
Να 'σαι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.