PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες με εξωτερικό



ferengi
05-07-08, 20:32
Είναι εντύπωσή μου ή τώρα τελευταία υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες που έχουμε κατά τη σύνδεση με εξωτερικό; Το πρόβλημα μου πρωτοεμφανίστηκε πριν από ένα μήνα, ίσως και λίγο πιο πριν και έγινε εμφανές όταν προσπαθούσα να δω trailer ταινιών από την σελίδα της Apple (http://www.apple.com/trailers/). Όταν είχα πρωτοπεράσει σε full LLU πριν μερικούς μήνες, έπιανα γύρω στα 6Mbps στο κατέβασμα high definition trailers, οπότε μπορούσα να δω ακόμα και 720p σχεδόν σε πραγματικό χρόνο. Τον τελευταίο καιρό είναι αδύνατο να πιάσω πάνω από 1-2Mbps, οπότε έχω ξαναγυρίσει στο standard definition. :down:

Σήμερα δοκίμασα να κάνω speed test (http://www.speedtest.net/), και με τον server της ΟΝ Telecoms που έχει για Αθήνα (στον οποίο η Τελλάς φτάνει, τουλάχιστον, μέσω Ιταλίας), δεν πιάνω download πάνω από 700-800 Kbps. Αντίθετα όταν επέλεξα server στο Λονδίνο έφτασα 8Mbps.

Τελικά τι συμβαίνει; Έχουν τιγκάρει οι γραμμές με εξωτερικό; Υπάρχει πρόβλημα μόνο με συγκεκριμένες διαδρομές;

hel
05-07-08, 21:12
Aπό apple ftp με πόσο κατεβάζεις;
Το πρόβλημα με τις ταχύτητες συνήθως εμφανίζεται όταν μπουκώνει ο bbrass. Δεν έχει να κάνει με το από που έρχονται τα δεδομένα.

ferengi
05-07-08, 21:30
Χάλια κι από κει, max 600Kbps.

Edit: Βρε μπας και διαβάζουν το φόρουμ οι τεχνικοί της Τελλάς; Στην τελευταία προσπάθεια, έφτασα πάλι τα 6,5Μbps.

mitsoubas
11-07-08, 01:03
παιδια βοηθεια!!!!δεν ειναι οτι εχω χαμηλες ταχυτητες αλλα αυτη τη στιγμη ενω εχω κανονικα συνδεση στο pc και εφαρμογες οπως το utorrent και o msn messenger τρεχουν κανονικα οι σελιδες δεν ανοιγουν με την καμια...παταω πχ να ανοιξει το google και ανοιγει μετα απο 3-4 λεπτα και οταν παταω για την επομενη σελιδα παλι τα ιδια!τι φταιει???να σημειωσω πως πανω στο router ειναι και αλλος υπολογιστης που δουλευει ρολοι..ευχαριστω

Mouse Potato
11-07-08, 01:08
παιδια βοηθεια!!!!δεν ειναι οτι εχω χαμηλες ταχυτητες αλλα αυτη τη στιγμη ενω εχω κανονικα συνδεση στο pc και εφαρμογες οπως το utorrent και o msn messenger τρεχουν κανονικα οι σελιδες δεν ανοιγουν με την καμια...παταω πχ να ανοιξει το google και ανοιγει μετα απο 3-4 λεπτα και οταν παταω για την επομενη σελιδα παλι τα ιδια!τι φταιει???να σημειωσω πως πανω στο router ειναι και αλλος υπολογιστης που δουλευει ρολοι..ευχαριστω

Πιθανότατα να φταίει το utorrent σου. Κλεισ' το και δες αν ανοίγουν οι σελίδες. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, μείωσε τα connections του utorrent και το max upload σου...

mitsoubas
11-07-08, 01:17
φιλε lazydog σε ευχαριστω παρα πολυ!αυτο το ατιμο τα εκανε ολα.το εκλεισα και ολα οκ.τωρα θα το ρυθμισω καταλληλα.να σαι καλα!θα κοιμηθω ηρεμος αποψε..:oneup::clap::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.