PDA

Επιστροφή στο Forum : NetFaster IAD & evoice



Lupus
05-07-08, 22:03
καλησπερα,

Θελω να χρησιμοποιησω το νουμερο που εχω απο HOL evoice στο νεο μου router και με τιποτα δεν μπορω να κανω register στην hol.

Με το Fritz δουλευε κανονικα. Οι ρυθμισεις μου στο netfaster ειναι οι παρακατω.

Username:213xxxxxx
Password:<Το 4ψηφιο password της υπηρεσιας>
Phone Number:213xxxxxx
Display Name:213xxxxxx

SIP Domain:evoice.hol.gr
Realm:
Proxy IP Address:evoice.hol.gr
Proxy Port:5060
Registrar IP Address:evoice.hol.gr
Registrar Port:5060
Registrar Expire:1800
Support User-Agent Header: Enabled
Support Out of Band DTMF:Disabled
Call Hold Version:rfc3264

Πρεπει να αλλαξω κατι στα account settings?

sdikr
05-07-08, 22:31
Στο fritz είχες διαφορετικό vc για τηλεφωνία και για ιντερνετ;

Lupus
06-07-08, 05:12
Οχι, το ειχα πριν βαλω double play, οποτε περναγε πανω απο το ενα και μοναδικο vc. Και τωρα απο το vc που περναει το internet θελω να το κανω.

sdikr
06-07-08, 10:48
Οχι, το ειχα πριν βαλω double play, οποτε περναγε πανω απο το ενα και μοναδικο vc. Και τωρα απο το vc που περναει το internet θελω να το κανω.

Δεν μπορείς, περνάει απο μόνο του όλα τα voip sip μέσω του δευτέρου vc

Lupus
06-07-08, 15:24
Εστω οτι πρεπει να περασει απο το δευτερο vc, οι ρυθμισεις ποιες πρεπει να ειναι για να δουλεψει?

sdikr
06-07-08, 19:30
Εστω οτι πρεπει να περασει απο το δευτερο vc, οι ρυθμισεις ποιες πρεπει να ειναι για να δουλεψει?

Για αυτό θα πρέπει να μιλήσεις με Hol, αφού έχουν διαφορετικό τρόπο auth μέσω του vc
Θα μπορούσες πάντα να βάλεις πάνω το fritz και να δοκιμάσεις με εκείνο

testos
07-08-08, 15:33
Password:<Το 4ψηφιο password της υπηρεσιας>
Πρεπει να αλλαξω κατι στα account settings?

4ψήφιο ή 5 ψήφιο...

Στο management tools που πειράζω , βλέπω πως το pin - αυτό που εσύ λες password - ειναι 5ψήφιο, σε 3 accounts που έχω..

διερεύνησέ το...

Υπόψη πως χτες το απογευματάκι πήρα τηλ την τεχνική στήριξη, για να με βοηθήσει στο register κι ένας εκεί μέσα μου έλεγε πως θα βάλω σε όλα σαν username το 213 - ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ... Τρελάθηκα! Πήγε βόλτα το aythentication. Αναρωτιέμαι πώς θα τα βγάζει πέρα σαν τεχνικός εκεί μέσα, φοβούμαι για την συναισθηματική τυ γαλήνη, μήπως αναπτύξει αισθήματα πικρίας και μανιοκαταδίωξης.

Lupus
07-08-08, 20:13
Εγω που πηρα την τεχνικη υποστηριξη, μου ειπαν ξεχνα το 213 νουμερο σου. Για αυτο σου δωσαμε και το δευτερο νουμερο στο double play.

Εκει τα παιρνω κρανιο λιγο γιατι δεν ειναι δυνατον να μην μπορω να το χρησιμοποιησω οπως πριν. Μου λενε να το δουλεψω μεσα απο το xlite, γεγονος απαραδεκτο βεβαια.

Τελικο αποτελεσμα ειναι οτι τους εστειλα ενα email με το οποιο τους ελεγα βρειτε μου λυση γιατι θα απευθυνθω σε οποιονδηποτε φορεα υπαρχει.

Μαντεψε που με εγραψαν...

fasirelas
03-09-08, 12:55
Γεια χαρά σε όλους,
Για αυτούς που έχουν συνδεθεί και θέλουν να χρησιμοποιήσουν voip τηλεφωνία περα απο τα νούμερα της hol, παραθέτω τον τρόπο....
Τελικά η τεχνική υποστήριξη είναι άστα να πάνε... δεν έχουν ιδέα για το hardware που αυτοί δίνουν, διότι έκανα πολλές ερωτήσεις!!!. Τυχαία και έπειτα απο πολλους πειραματισμούς ανακάλυψα ότι το netfaster είναι μια χαρά τουλάχιστον για voip τηλεφωνία!!!!
τι ενοω??? οτι απλά μπορείς να προσθέσεις όσους παρόχους θέλεις, σχεδόν όποιους θέλεις, και βέβαια να καταργήσεις τα 2 νούμερα τις εταιρίας....
Απλά αν θέλεται voip με οποιοδήποτε πάροχο ακόμα και το evoice κάντε τις ρυθμίσεις πχ στρ account2 (αρα καταργείται η 2η γραμμή) ή στο αccount3 αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ: ΣΤΟ Listen VC ΒΑΛΤΕ VC1!!!!
thats all!!!!
και παλι προσοχη, αμα θέλετε τα νούμερα της hol, βαλτε παλι το VC2
... οχι τίποτα άλλο, αλλά ήταν κρίμα, γιατι το μηχανάκι υποστηρίζει 4 γραμμές ταυτόχρονα, τις οποίες τις δίνει σε όποιο line του πεις!

vanels
22-01-09, 17:38
Καλησπερα σε ολους,μετα απο το upgrade σε 1.31 μπορω και εχω vc1&vc2 σε voip,και δουλευει,αλλα το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι μετα απο καποια ωρα μου βγαζει fail της fixed line του,και το μονο,αλλα δεχομαι κανονικα τηλ.απο τα fixed voice το μονο που δεν μπορω ειναι να πορω τηλ.απο εκει,σε αυτο εχει καποις να μου απαντηση σε αυτο το κουφο!

Α και ενα βασικο ειναι οτι εχω βαλει στο account 3 το voipdiscount και στο account 4 το evoice hol και αυτα μενουν κανονικα success registerd!!!!

vanels
23-01-09, 15:29
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

vanels
27-01-09, 11:21
Καλημερα σε ολους.
Βρηκα την ακρη ειχα απενεργοποιησει το Qos που'χε και καλα για να μπωρο να εχω Remote access αλλα τελικα αυτο εφταιγε που ειχα Registry Fail με το που'το βαλα βρηκα την υγεια μου,και ετσι για να'χω Remote access εβαλα μια ευκολη πορτα στο Router,τωρα ολα δουλευουν πολυ ωραια.
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

themisdim
19-02-09, 20:36
kalispera se olous

exw kanei syndesi hol 2play me pots kai thelw na balw voip me logariasmo sto 12voip
mporei kapoios na me bohthisei me tis rithmiseis sto modem (net faster iad pots)??
eyxaristw ek twn proterwn!!!!!!

jkoukos
20-02-09, 16:43
Αυτές είναι οι δικές μου ρυθμίσεις για το Voipdiscount.
Μπορείς να αφήσεις την προεπιλεγμένη θύρα 5060 (εγώ την άλλαξα σε 5080 για δικούς μου λόγους).

52054

themisdim
22-02-09, 01:05
se eyxaristw!!!

lefteris
06-12-09, 16:39
πως μπορω να βαλω στο aid2 omnivoice?
δεν βλεπω να εχει vc1 στα τηλεφωνα μονο defualt vc route

oasis
26-12-09, 17:47
Καλές Γιορτές, Χρόνια Πολλά :)

Αν κατάλαβα σωστά, μόνο στους χρήστες VoIP με Netfaster υπάρχει η δυνατότητα χρήσης VoIP αριθμών άλλων παρόχων (Viva,Omnivoice κλπκλπ). Αυτό, γίνεται λόγω της δυνατότητας του συγκεκριμένου router για πάνω από 2 κυκλώματα.

Εγώ που είμαι με fritz δε μπορώ να έχω extra VoIP λογαριασμούς.

Πήρα στην τεχνική υποστήριξη και μου το επιβεβαίωσαν αυτό. Ρώτησα για αντικατάσταση router, μου απάντησαν θετικά.

Ο μόνος ενδοιασμός μου, είναι ότι λατρεύω το Fritz και κυρίως για το ότι λειτουργεί και ως τηλεφωνικό κέντρο, δηλαδή καλώ από το ενα Fon στο άλλο και "περνάω" κλήσεις.
Είμαι 2,5 χρόνια Double Play Unlimited 24MBPS, και δε θυμάμαι καλά τα περι χρησιδανείου.
Ισχύει, το ότι μετά από 12μήνες περιέρχεται στην κατοχή του πελάτη -ο εξοπλισμός-, ή όχι;

Γιατί σε αυτή την περίπτωση, θα χρησιμοποιούσα το Netfaster ως master router, αλλά θα έδινα μέσω Lan δίκτυο και στο Fritz και τις fixed line, θα τις πέρναγα μέσω του Fritz.
Νομίζω αυτό γίνεται.

Χρόνια Πολλά, again :)

jkoukos
27-12-09, 11:38
Εάν έχεις Voip τηλεφωνία από HOL πιθανόν να ισχύει αυτό που λες για το Fritz.
Εγώ που έχω Pctn τηλεφωνία, σε 2 fritz (7270 & 7170) έχω κανονικά δυνατότητα χρήσης VoIP αριθμών άλλων παρόχων (Evoice, Omnivoice & Voipdiscount).

@ ADSLgr.com All rights reserved.